10 ترفند مفید در ویندوز 10

 

10- اسکرین شات گرفتن راحت تر از همیشه

ویندوز برای این کار روش های مختلفی دارد از جمله آنها استفاده از نرم افزار درون ویندوز به نام snipping  است و دومین روش استفاده از کلید کیبرد prt sc میباشد که در این روش باید نرم افزار paint را باز کنید و با زدن دکمه paste تصویر گرفته شده را ویرایش و سپس ذخیره کنید.

ولی روشی که قرار است ما به شما بگوییم از روش های گفته شده خیلی آسان تر است. شما تنها کافی است کلید های ترکیبی ویندوز و پرینت اسکرین ( win+prt sc ) با هم نگه دارید خواهی دید که اسکرین شات گرفته شده است و اگر به پوشه  picture بروید خواهی دید که پوشه دیگری به نام screenshot ایجاد شده است که فایل اسکرین شاتی که گرفته بودید در آن وجود دارد.

9- باز کردن فایل های iso

برای این کار کافی است فایل مورد نظر را که با پسوند iso است را انتخاب کنید و سپس تنها کافی است دو بار روی آن کلیک کنید خواهی دید که یک درایو مجازی ساخته شده که محتویات درون فایل مورد نظر را نشان میدهد. یه همین راحتی به همین خوشمزگی.

10 ترفند مفید در ویندوز 10 10 ترفند مفید در ویندوز 10

8- ساخت پوشه پنهان

پنهان‌سازی فایل‌ها روی یک سیستم نه تنها مورد توجه کاربران عادی بلکه مورد توجه شرکت‌های بزرگ نیز قرار دارد. ویندوز گزینه‌هایی را در زمینه پنها‌ن‌سازی فایل‌ها و پوشه‌ها در اختیار کاربران قرار داده است. در کنار این مورد شرکت‌های فعال در حوزه نرم‌افزار نیز برنامه‌هایی را در زمینه قفل‌گذاری و مخفی کردن فایل‌ها و پوشه‌ها طراحی کرده‌اند. هر کدام از روش‌های فوق مزایای خاص خود را دارند. البته نرم‌افزارهای امنیتی معمولا به صورت رایگان عرضه نگشته و از قیمت بالایی برخوردار هستند و آن‌هایی که کرک شده‌اند نیز چندان قابل اطمینان نیستند. روشی که ویندوز در اختیار کاربران قرار می‌دهد، مخفی کردن فایل‌ها از طریق گزینه Folder Options است. هر چند روش فوق برای محافظت از فایل‌های سیستمی مناسب است اما برای محافظت از فایل‌های شخصی چندان جواب‌گو نیست. به دلیل این‌که به راحتی با غیرفعال کردن این قابلیت همه فایل‌های پنهان نشان داده می شوند. اما روش دیگری نیز برای پنها‌ن‌سازی فایل‌ها وجود دارد.

ابتدا پوشه‌ایی روی یکی از درایوهای خود ایجاد کنید. روی آن کلیک راست کرده و گزینه Rename را انتخاب کنید. برای تغییر نام این پوشه کلید Alt را پایین نگه داشته و مقدار 0160 (و یا 255) را تایپ کنید. با رها کردن کلید alt نام پوشه به صورت یک آیکن خالی همانند تصویر زیر نشان داده می‌شود.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

در مرحله بعد باید آیکن مربوط به این پوشه را تغییر دهید. روی پوشه کلیک راست کرده، گزینه Properties را انتخاب کنید. در زبانه Customize روی دکمه Change icon کلیک کنید. از میان آیکن‌های موجود در این پنجره آیکن صفحه خالی را انتخاب کرده و روی دکمه ok  کلیک کنید.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

در این مرحله پوشه به حالت نامریی تبدیل می‌شود. به صورتی‌که اگر های‌لایت مربوطه از روی آیکن این پوشه برداشته شود، ناپدید می‌گردد.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

در آخرین مرحله باید پوشه موردنظر را hidden کنید. روی پوشه کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره Properties روی گزینه hidden کلیک کرده و ok را فشار دهید. با این کار پوشه به صورت نامریی روی داریو قرار می‌گیرد.

اما برای دسترسی به پوشه مورد نظر به آسانی نحوه چینش پوشه و فایل‌ها را به وضعیتی مانند Details تغییر دهید.

 

7- فعال سازی تم سیاه ویندوز 10

تم تیره رنگ ویندوز یکی از جدیدترین ویژگی‌های سیستم‌عامل ویندوز 10 است. این ویژگی زمانی اضافه شد که اکثر کاربران از ظاهر قبلی ویندوز خسته شده بودند. در ابتدا تنها از طریق رجیستری می‌توانستیم تم سیاه ویندوز را فعال کنیم اما تنها با چند کلیک می‌توان ازاین تم استفاده کرد.

برای فعال کردن تم سیاه‌رنگ ویندوز به مسیر Settings –> Personalization-> colours بروید و برای app mode گزینه Dark را انتخاب کنید.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

هرچند، حالت تیره (Dark) اغلب در پنجره تنظیمات دیده می‌شود. اما ویژگی‌های این حالت را بررسی کنید، در نهایت ممکن است صفحه Desktop بسیار متفاوتی داشته باشید.

 

6- دسکتاپ مجازی

بخش Task view که اغلب با عنوان دسکتاپ مجازی شناخته می‌شود به‌عنوان یک ویژگی اصلی به ویندوز 10 اضافه شد؛ این ویژگی می‌تواند سطح بهره‌وری را افزایش دهد. به عبارت ساده‌تر، شما می‌توانید چندین دسکتاپ بر روی سیستم خود داشته باشید و با استفاده از میانبرهای صفحه‌کلید دستی می‌توانید آن را مورداستفاده قرار دهید.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

برنامه‌های بسیاری وجود دارد که امکان ایجاد دسکتاپ‌های مجازی (VD) را فراهم می‌آورند اما برنامه ارائه شده با ویندوز قابلیت دسترسی و ثبات بهتری دارد. آیکون Taskview در کنار منوی Start قرار گرفته است و با میانبرهای زیر نیز قابل‌دسترسی است:

• باز کردن Taskview – win+tab

• دسکتاپ جدید – win+ctrl + D

• بستن دسکتاپ جاری – win+ctrl+f4

• پیمایش بین دسکتاپ‌ها – win+ctrl+right/left

 

5- قطع دائم به روزرسانی خودکار ویندوز

اگر هیچکدام از موارد بالا برایتان کافی نبوده است، با این روش به طور کامل و دائمی، یا تا ری‌استارت بعدی ویندوز، بروزرسانی‌های آن را غیر فعال می‌کنیم. این امکان در تمام نسخه‌های ویندوز 10 موجود است.

در منوی استارت ویندوز، عبارت «Administrative Tools» را نوشته و آن را باز کنید. به بخش «Services» رفته و «Windows Update» را در آن پیدا و باز نمایید. در زیر بخش «Service status»، برروی گزینه‌ی «Stop» کلیک کرده تا بروزرسانی ویندوز تا ری‌استارت بعدی خاموش شود. در قسمت «Startup type» می‌توانید از گزینه‌ی «Disabled» برای قطع دائم این ویژگی استفاده کنید.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

فراموش نکنید که در اولین فرصت بروزرسانی ویندوز را روشن کرده و ادامه دهید یا به صورت دستی با روش‌های موجود اقدام به نصب آپدیت‌های امنیتی کنید.

 

4- استفاده از تصویر به عنوان رمز عبور

همه ما میدانیم که رمز عبورهای معمولی آسیب‌پذیر هستند. بنابراین، به نظر می‌رسد که اضافه شدن ویژگی استفاده از تصاویر به‌عنوان رمز عبور و پین کد جایگزین خوبی باشد.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

تنها یک عکس را نمی‌توان به‌عنوان رمز عبور اضافه کرد بلکه می‌توانید یک دایره، نقطه یا هر شکلی را در یک منطقه تصادفی تصویر انتخاب کنید.
ازآنجایی‌که تصاویر دارای مشخصات بیشتری هستند، استفاده از آنها به‌عنوان رمز عبور امن‌تر است؛ سعی کنید از ناحیه‌های قابل‌توجه (اطراف بینی و چشم) استفاده نکنید.

 

3- نمایش آیکون this PC روی دسکتاپ

برای این منظور از منوی استارت وارد تنظیمات (setting) میشوید و سپس وارد قسمت شخصی سازی (personalization) می شوید. در اینجا از منوی سمت چپ گزینه theme را انتخاب میکنید تا صفحه مربوطه باز شود.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

در آنجا چیزی با عنوان desktop icon settings رو می بینید.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

با کلیک کردن روی لینک ویندوز صفحه ی جدید برایتان باز میکند که از آنجا میتوانید آیکون هایی که میخواهید در دسکتاپ نمایش داده بشود را تیک بزنید و در آخر روی ok کلیک کنید.

2- دستگاه ویندوزی خودتان را آفلاین آپدیت کنید

برای این منظور در ویندوز 10 و آپدیت بهار آن قابلیتی افزوده شد به نام delivery optimization که کاربران را قادر  میسازد تا از طریف شبکه داخلی آپدیت های جدید مایکروسافت را دانلود کنید.

10 ترفند مفید در ویندوز 10

البته پیش نیاز آن این است که یه دستگاه آپدیت شده به آخرین آپدیت مایکروسافت به همان شبکه ای که شما وصل هستید وصل باشد و این قابلیت را روی دستگاه ویندوزی اش فعال کرده باشد.

1- ساختن پوشه god mode

این ویژیگی خیلی قدیمی هست ولی یک بار دیگر اینجا برایتان میگذارم تا کسانی که نمیدانند از این ترفند استفاده کنند. این ترفند ساخت پوشه ای هست که تقریبا بیشتر امکانات ویندوز را در یک پوشه در اختیار شما قرار میده.

کافی است که یک پوشه جدید بسازید و بجای نام پیش فرض آن عبارت زیر را وارد کنید. کار تمام است

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

10 ترفند مفید در ویندوز 10

مطلب پیشنهادی

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷ تقریبا با گذشت ۲ سال از ارائه …