‏ تامین امنیت اندروید با رعایت نکاتی ساده, مجله اینترنتی چارگوشه

‏ تامین امنیت اندروید با رعایت نکاتی ساده

 

در این مقاله، تمام مراحل امنیتی دستگاه های انــدرویدی را توضیح خواهیم داد که با اجرای آن به راحتی می توانید امنیت انــدروید خود را تامین کنید.

1. Lock Security
“قفل سیم کارت” را که در آدرس Settings-> Personal-> Security-> Setup a SIM Card Lock قرار دارد فعال کنید. با کمک این قابلیت می توانید پین را بر روی سیم کارت خود اعمال کنید تا هر وقت سیم کارت شما وارد تلفن می شود، برای اســتفاده از آن باید رمز عبور (PIN) وارد شود. با وارد کردن هر پین ، امکان برقراری تماس تلفنی وجود نــدارد و با ادامه این کار برای چنــدین بار سیم کارت بلاک میشود و نیاز به کد PUK دارد.

همچنین شما می توانید “SCREEN LOCK” را هم در گوشی موبایل خود فعال کنید. تنظیمات فعال سازی آن مطابق با آدرس بالا می باشد. که با فعال کردن آن می توانید به راحتی یک رمز عبور چنــد رقمی، قفل الگوی صفحه، رمز عادی یا حتی در گوشی های جدید اثر انگشت و تصویر چهره خود را تنظیم کنید. همچنین می توانید یک تایمر امنیتی قفل نیز تنظیم کنید که در آن تلفن شما پس از مدت معینی به طور خودکار قفل می شود.

2. به روزرسانی های نرم افزاری

برای امنیت بیشتر، نرم افزار دستگاه انــدروید شما باید به آخرین نسخه به روز شود. به طور عمده دو نوع بروزرسانی وجود دارد که هر تلفن به آن نیاز دارد:

  1. به روزرسانی دستگاه (Settings -> About Phone -> Updates -> Check For Updates)
  2. به روزرسانی های برنامه ها (می توانید تمام برنامه های خود را از طریق PLAY STORE یا نسخه ایرانی آن Bazaar به روز کنید).

3. مخفی کردن شناسه تماس گیرنــده

اگر می خواهید شناسه تماس گیرنــده خود را مخفی کنید، می توانید با مراجعه به Settings -> Additional Settings -> Caller ID -> HIDE Number شناسه تماس گیرنــده را به راحتی مخفی کنید.

4. تنظیمات شبکه

اگر از WiFi یا بلوتوث اســتفاده نمی کنید، باید این دو گزینه خاموش شونــد زیرا با روش بودن آنها امکان اتصال به شبکه های ناشناس به صورت خودکار وجود دارد که باعث شنود گوشی شما می شود.

5- تنظیمات موقعیت مکانی

در صورت عدم اســتفاده از موقعیت مکانی بی سیم و GPS، باید آن ها را خاموش کنید، بسیار مهم اســت که این سرویس ها به صورت پس زمینه اجرا نشونــد زیرا خطر ردیابی موقعیت مکانی را کاهش می دهد و در واقع باعث صرفه جویی در مصرف باتری تلفن شما نیز می شود.

6. رمزگذاری دستگاه

اگر از Android نسخه 4.0 یا جدید اســتفاده می کنید، باید تنظیمات “رمزگذاری دستگاه” شما روشن شود. این کار را می توان از طریق Settings -> Personal> Security -> Encryption انجام داد.

نکته: قبل از اســتفاده از این امنیت، اطمینان حاصل کنید که تلفن شما به طور کامل شارژ شده و به منبع تغذیه وصل شده اســت.

علاوه بر این ، بسیاری از برنامه ها وجود دارد که می توانید برای امنیت بهتر آن را بارگیری و نصب کنید:

  1. APG – که پرونــده ها و ایمیل های شما را رمزگذاری و رمزگشایی می کنــد.
  2. Chatsecure – برنامه IM که از مکانیزم رمزگذاری OTR اســتفاده می کنــد.
  3. k-9 Mail و APG – یک سرویس دهنــده پست الکترونیکی اســت که با APG برای ارسال و دریافت ایمیل های رمزگذاری شده ادغام می شود.
  4. KeePassDroid – ابزار مدیریت رمز عبور ایمن و آسان
  5. TextSecure – از طریق آن می توانید پیام های متنی رمزگذاری شده را از طریق WIFI و اینترنت موبایل ارسال یا دریافت کنید.

پنج راه ساده برای مقابله با سرقت اطلاعات