۵ ژوئن ، روز جهانی محیط زیست

۵ ژوئن ، روز جهانی محیط زیست

 

محیط زیست چیست؟

طبیعت میراث ارزشمندی است که بعد از گذشت میلیون‌ها سال به ما امانت داده شده است. بارها و بارها شنیده‌ایم که مراقبت از طبیعت وظیفه همه افراد است و به همین علت تلاش کرده‌ایم که به محیط زیست و طبیعت اطرافمان آسیب نزنیم.

زندگی در محیط زیست سالم و طبیعی حق همه موجودات کره زمین‌ است و حیوانات یکی از اصلی‌ترین چرخه‌های اکوسیستم طبیعی و از عوامل تأثیرگذار بر سالم ماندن محیط زیست‌اند.

 

۵ ژوئن ، روز جهانی محیط زیست

روزر محیط زیست

 

در حال حاضر محیط زیست به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کشورهای جهان تبدیل شده است. برداشت بی‌‌اندازه از جنگل‌ها، کم شدن منبع‌های آبی، انقراض حیوانات بر اثر شکارهای غیرقانونی، آلودگی هوا و دریا از اصلی‌ترین چالش‌های محیط زیست در سراسر جهان‌اند که فعالان این حوزه برای کنترل کردن و بهبود آن‌ها تلاش می‌کنند.

برای محافظت از محیط زیست باید بیشتر با آن آشنا شویم. فرقی نمی‌کند که موجودات زنده کجا زندگی می‌کنند در شهر، روستا و یا در اعماق آب‌ها؛ هر محیطی که زندگی در آن جریان دارد محیط زیست نامیده می‌شود. اما شرایط آب‌و‌هوایی، پستی و بلندی‌های زمین و انواع خاک در شکل‌گیری محیط زیست تأثیر زیادی دارند.

 

۵ ژوئن ، روز جهانی محیط زیست

روز جهانی محیط زیست

 

روز جهانی محیط زیست

در ۵ ژوئن سال ۱۹۷۲ بود که برای نخستین بار، کنفرانسی با موضوع انسان و محیط زیست توسط سازمان ملل متحد در شهر استکهلم سوئد برگزار شد. همزمان با این مراسم، قطعنامه ای تصویب شد که تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل (United Nations Environment Programme) یا به اختصار UNEP را در پی داشت. این نشست به کنوانسیون استکهلم شهرت یافت و در آن حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم همطراز با حقوق بشر شناخته شد.

به همین مناسبت تاریخ آغاز این کنفرانس را با عنوان روز جهانی محیط زیست وارد تقویم کردند و در آن به اجرای برنامه هایی از قبیل راهپیمایی های خیابانی، همایش های دوچرخه سوارای، کنسرت های سبز، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی، درختکاری و برنامه های بازیافت و پاکسازی پرداختند. برگزارکنندگان امیدوار بودند که این فعالیت ها منجر به بالا بردن سطح آگاهی و اقدام در مورد مسایل فوری از آلودگی دریایی و گرم شدن کره زمین تا مصرف پایدار منابع و جرایم حیات وحش شود.

 

 

۵ ژوئن ، روز جهانی محیط زیست

world Environment Day

هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی عبارت است از :

بخشیدن چهره ای انسانی به مسایل زیست محیطی
توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن
ارتقای این بینش عمومی که جوامع در تغییر دیدگاه‌ها در خصوص مساله محیط زیست نقش محوری و اساسی ایفا می کنند.
ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملت ها از آینده ای امن تر و سعادتمندانه تر
ممنون از همراهیتان با ما در مجله اینترنتی چارگوشه

مطلب پیشنهادی

اس ام اس تبریک تولد بهمن  ماه

اس ام اس تبریک تولد بهمن  ماه   بهمن ماهی که باشی میشی یه آدم …