۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۱۰ عاملی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار

خوشبختی و موفقیت کلمات بسیار خوشایندی هستند که ما حتی با شنیدن آنها هم حس خوب را در خودمان احساس می کنیم. بسیاری از ما شایسته یک انسان موفق بودن هستیم اما چرا در بعضی اوقات با تمام تلاشی که ما برای موفقیت انجام میدهیم باز هم فکر می کنیم که موفق نیستیم و در واقع احساس شکست خوردگی به ما دست می دهد.

با چارگوشه همراه باشید تا علل و مواردی که ما را از موفق شدن در راه رسیدن به اهدافمان مانع می شوند آشنا شویم. ما در این مقاله ده مورد از علت هایی که باعث میشوند که موفق نشویم را لیست کرده ایم و در ادامه چند راه کار ارائه داده ایم. امیدوارم که مفید واقع شود.
در سال جدید با رعایت نکات ضروری و دوری از کار هایی که به اتلاف وقت ما منجر می شود سعی کنیم گامی موثر در رشد و موفقیت خودمان و کسب و کارمان برداریم. همراه مجله چارگوشه باشید.

۱- به تعویق انداختن کارها

«این کار را بدا انجام خواهم داد» معادل اینست که «من این کار را انجام نخواهد داد». از به کار بردن این جمله اکیدا خود داری کنید زیرا که قاتل اصلی موفقیت شماست. عده ای ممکن است دلایل عدم موفقیت شان را کسانی که در اطراف شان است بدانند، درصورتی که این کاملا اشتباه است. قاتل اصلی موفقیت هر فرد عادت های غلط او هستند یکی از این عادت های غلط عقب انداختن کار ها هست.
به تعویق انداختن کارها نه فقط درد زمان، بلکه دزد سلامتی ، سرنوشت ، زندگی و موفقیت شما است. موفقیت و تعلل در انجام کار ها هیچ وقت نمی توانند با یکدیگر در یک جا زندگی کنند، حکایت دو شیر در یک بیشه هست.

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۲- ترس از عدم موفقیت

تر از عدم موفقیت یکی از معضل های اصلی کسب موفقیت است. در واقع ترس از عدم موفقیت یا ترس از شکست باعث می شود که شما حتی کار خود را شروع هم نکنید چه برسد به طی کردن مسیر موفقیت. هر چه بیشتر شکست بخورید و تسلیم نشوید، شانس رسیدن به موفقیت بیشتری خواهید داشت. عدم موفقیت یک معلم است – به شما می آموزد که چه کار نکرده اید، به شما انگیزه می دهد تا راه های دیگری را پیدا کنید که نتیجه بهتری بگیرید.

Failure is not the end of the road, giving up is! Be persistent.
شکست پایان راه نیست بلکه تسلیم شدن آخر راه است. پشتکار داشته باشید.

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۳- عادت‌سازی نکردن

همانطور که جیمز کلیر در کتاب خود می‌گوید: همه چیزها در زندگی نتیجه عادت است. اگر هدف شما از بین بردن یک عادت بد است، باید آن را با یک عادت خود در همان راستا جایگزین کنید. باید ریشه عادت‌های بد خود را پیدا کنید و ببینید که به چه دلیل آن‌ها را انجام می‌دهید. ممکن است این عادت‌ها تنها به دلیل استرس یا بی‌حوصلگی به وجود آمده باشند.
برای مثال، اگر عادت چک کردن شبکه‌های اجتماعی در حین انجام کار خود را دارید) که تمرکز شما را از بین می‌برد، احتمالاً دلیل آن خستگی و یا یکنواختی کار است. به جای این که سعی کنید این کار را انجام ندهید، آن را با عادت بهتری جایگزین کنید. مثلاً هر بار که احساس خستگی کردید و می‌خواهید به سراغ گوشی خود بروید، به جای آن بلند شوید، راه بروید و آب و هوایی تازه کنید. تغییرات کوچک در بلندمدت اثرات بزرگی خواهند داشت.

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۴- ناآگاهی (مقاومت در برابر یادگرفتن)

دنیای پیرامون ما بصورت پیوسته در حال تغییر و تحول است و کسی که خودش را با این تغییرات وفق ندهد و چیزهای جدید را نیاموزد بطور قطع هیچ شانسی برای موفقیت در زندگی و کسب و کار خود ندارد. شما در هر زمینه که کار میکنید باید در آن زمینه به صلاح دانش مجهز باشید تا بتوانید با رقبای خود مبارزه کنید.
در دنیای امروزی مهم نیست شما چقدر تلاش و پشت کار دارید و چقدر در راه هدف خود سخت تلاش می کنید، اگر به یادگیری مستمر نپردازید به زودی محکوم به شکست بسیار سختی خواهید شد. افراد موفق ۹۰ درصد از وقت خود را صرف یادگیری میکنند خواه این یادگیری فردی (توسعه فردی و شخصی) است خواه یادگیری کسب و کار (توسعه کسب و کار و مهارت)

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۵- هدف نداشتن

همه برای شما برنامه دارند. شرکت تلویزیون برنامه ای برای شما دارد. آنها می دانند که شما به آنها کمک خواهید کرد تا فروش شان را در سال جاری افزایش دهند. ارائه دهنده خدمات اینترنت شما برنامه ای برای شما دارد؛ آنها می دانند که شما نمی توانید بدون آن زندگی کنید. صاحبخانه شما برنامه ای برای شما دارد. بقال سرکوچه خانه تان برای شما برنامه دارد. مارک زاکربرگ برنامه ای برای شما دارد؛ او می داند که وارد فیس بوک خواهید شد و به ساخت شرکت وی کمک می کنید. همه برای شما برنامه دارند – به جز شما !
شما باید یک هدف داشته باشید و برای زندگی خود برنامه ریزی کنید. افراد موفق تک تک لحظات زندگی خود را برنامه ریزی می کنند، بودجه بندی دارند، رویاها و آرزوهایی دارند. برای اینکه بتوانید در زندگی موفق شوید، باید یک برنامه خوب و جهت داشته باشید.

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۶- عدم توانای گذر از خطاها

اشکالی ندارد که دچا خطا و اشتباه شوید، اما اگر می خواهید موفق باشید نباید با اولین خطا یا اشتباه متوقف شوید و از جلو روی دست بکشید. به جای شکایت و سرزنش کردن آنچه که باعث شده چیزی اشتباه بشود، بفهمید که چگونه می توان آن را درست درست کرد.
افراد موفق حل کننده مشکل هستند. آنها به جای شکایت از باران، یک چتر اختراع می کنند. پس دست از سرزنش دیگران بکشید و روی خود و حل مشکلات متمرکز شوید چون که اینها موفقیت شما را می سازند.

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۷- دوست ناباب

امان از دوست ناباب. اگر وقتی بگذارید و سراغ افرادی بروید که در زندگی خودشان موفق نبودند، خواهید فهمید که تنها گله ای که دارند اینست که آنها با دوستان ناباب طرح دوستی ریختند و همان افراد باعث شدند که زندگی شان نابود شود.
موفقیت اغلب می تواند محدود به افرادی باشد که وقت خود را با آنها می گذرانید. بهتر است هر از چند گاه این سوال را از خودتان بپرسید. آیا وقت خود را با افرادی می گذرانید که از شما بهتر هستند یا در مسیری مشابه هستید؟ وقت گذراندن را با افرادی که شما را پایین آورده اند متوقف کنید. جمله ای است که می گوید: “اگر نمی توانید دوستان خود را تغییر دهید، دوستانتان را تغییر دهید.”

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۸- عدم توانایی سنجش و پیگیری پیشرفت

رسیدن به اهداف و شکل‌گیری عادت‌ها فرآیندی زمان‌بر است. بنابراین ممکن است با وجود تلاش و برنامه‌ریزی تا مدتی نتیجه و پاداش کارمان را نبینیم. اما این میان به دلایل و نشانه‌هایی نیاز داریم که در کوتاه‌مدت خود را نشان دهند تا بتوانیم باانگیزه بمانیم. در واقع به بازخوردهای سریعی احتیاج داریم تا به ما نشان دهند که در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم. بنابراین سنجش و پیگیری اهداف یکی از کارهای بسیار مهم است. می‌توانید به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه آن‌ها را در دفترچه‌ای یادداشت کنید و یا از اپلیکیشن‌هایی بر روی گوشی موبایل خود استفاده کنید. یادداشت کردن نتایج، اقدام‌ها و پیشرفت‌هایتان می‌تواند به شما برای ادامه مسیر و برنامه‌ریزی بهتر انگیزه دهد.

 

۹- استرس را از خودتان دور کنید

خوب است که در مسیر موفقیت خود لحظات استرس زا داشته باشید، اما نباید همیشه استرس داشته باشید. کسب و کارتان هر چه ممکن است باشد، اطمینان حاصل کنید که این کار همان است که شما به آن اشتیاق دارید و از انجام آن لذت می برید. تفریح برای موفقیت بسیار مهم است. اگر کاری را که انجام می دهید دوست ندارید، در کارتان موفق نخواهی شد. شما می توانید سعی کنید کار را که دوست ندارید را دوست داشته باشید، اما این یکسان نیست. سرگرمی و مهارت خود را در کسب و کاری که علاقه دارید پیدا کنید تا به صدر برسید.

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۱۰- نداشتن اعتماد به نفس

اگر تاکنون کتابی به نام The Secret را خوانده اید، می دانید که باور درونی شما چقدر مهم است. اعتقاد شما بر این باور است که اهداف شما قبلاً محقق شده است و فقط برای دستیابی به آنها زمان لازم است.
همه ذهن های موفق در طول تاریخ اعتقاد داشتند که به هدفی که دارند خواهند رسید و در این راه هیچ چیزی آنها را مایوس نکرد. دست از تردید در مورد اهداف خود بردارید. اگر واقعاً به چیزی اعتقاد دارید و می خواهید به آن دست پیدا کنید، یک طرز فکر قوی ایجاد کنید. در این راه از دستاوردهای خود سپاسگزار باشید و زندگی خود را در پیرامون آن اهداف برنامه ریزی کنید. باور کنید که به آن دست پیدا کرده اید و فقط نیاز به اینست که زمان لازم سپری شود تا به موفقیت نهایی برسید.

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

امیدوارم که با دانستن این عوامل که باعث می شدند تا شما به آنچه لیاقتش را داشتید نرسید، آنها را کنار بگذارید و مصمم به هدفتان فکر کنید. به خودتان و هدفتان ایمان داشته باشید. اما در ادامه چند راه کار ارائه کرده ایم تا شما را در این راه کمک کند.

راهکار: چگونه در سال جدید برنامه ریزی موفقی برای رسیدن اهدفامان داشته باشیم؟

۱- درست کردن لیست توقف – شروع – ادامه

پس از نوشتن اهداف، لیستی تهیه کنید از:
کارهایی که برای رسیدن به اهدافتان باید متوقف کنید
کارهایی که برای رسیدن به اهدافتان باید شروع کنید
کارهای در حال انجامی که برای رسیدن به اهدافتان باید ادامه دهید

۱۰ مانعی که ما را از موفقیت دور می کنند همراه با راهکار های موثر برای موفق شدن

۲- جایگزین کردن عادت های بد گذشته

عادت‌های جدید را بر اساس عادت‌های قبلی شکل دهید. به طور مثال، اگر عادت دارید هر روز در ساعت خاصی ایمیلتان را چک کنید، از این روتین برای شکل‌گیری عادت جدید استفاده کنید. مثلاً بگویید هر روز پس از چک کردن ایمیل، ۱۰ صفحه کتاب می‌خوانم.

۳- از قدم های کوچک شروع کنیم

اهداف بزرگ و اصلی خود را بنویسید، اما تصمیم‌ها و تغییرات بزرگ اعمال نکنید. بلکه از تغییرات و اهداف ساده و کوچک شروع کنید و در طی مسیر و به مرور زمان آن‌ها را بهبود دهید.

۴- تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم

لزومی ندارد لیست اهدافتان را به دیگران بگویید؛ اما می‌توانید برای هر هدف، گروه یا فردی که هدف مشترکی با شما دارند را پیدا کنید و تجربیات خودتان را با‌ آن‌ها به اشتراک بگذارید. به اشتراک‌گذاری چالش‌ها و پیشرفت‌ها، این فرآیند را برای شما راحت‌تر می‌کند.

۵- ذهنیت و طرز تفکر خود را تغییر دهیم

برای دستیابی به ذهنیت جدید باید از کنترل کردن همه چیز دست بردارید،‌ بازخورد بگیرید، اعمال خود را محک بزنید و به مسیرتان به عنوان یک ماجراجویی نگاه کنید. همچنین می‌توانید از شکست و ناامیدی خود به عنوان محرکی برای تمرکز و تلاش بیشتر کمک بگیرید.

این راهکار ها صد در صدی نیستند و همه این عوامل و راهکار ها تمام به شما بستگی دارد که تا چه اندازه به اهداف خود پایبند هستید و به اهدافتان اعتقاد دارید. امیدوارم که تا به انیجا مطلبی مفید برایتان بوده باشد. مجله چارگوشه را دنبال کنید تا مطالب جدید را از دست ندهید.

منابع:

Lifehack

techrasa فارسی