ییـلاق سـلانـسر (رودبار استان گیلان)

ییـلاق سـلانسر که یکی از روستاهای دیدنی و زیبا از توابع بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان اسـت به علت داشتن مه زیبا در تمام سال گردشگران بسیاری را به سـمت خود می کشاند. علت این مـه قرار گرفتن در ارتفاع 1250 متری از سطح دریاست، از این رو حتی در فصل تابستان نیز شاهد مه زیبایی در این منطقه خواهید بود. دامنه کوه های این ییلاق دارای پوشش گیاهی بسیار سرسبز و زیباست. در تابسـتان هوای این منطقه بسـیار خنک است از این رو مکانی ایده آل برای فرار از گرمـای این فصـل اسـت. لازم به یادآوری اسـت که این ییـلاق از امکانـات رفاهی نظیر آب لوله کشـی و برق برخوردار نیست و آب شرب منطـقه از چشـمه ای که در خود این منطقه واقع شـده تامین می گردد.

ییـلاق سـلانـسر (رودبار استان گیلان)

ییـلاق سلانسر کجاست؟

همه ما در این رویای کودکی مشـترکیم: راه رفتن روی ابرها. شاید نتوان مانند رویای کودکی روی ابرها راه رفت اما می‌توان بر فراز ابرها ایستاد. برای تحقق این رویا، به سمت جنوب گیلان، در نزدیکی روسـتای رستم‌آباد بروید. ییلاق سلانسر در فاصله نزدیکی از تهران واقع شـده و برای رسـیدن به آن کافیست یک روز تعطیل را برنامه‌ریزی کنید. این ییلاق یکی از ییلاقات شـهر رستـم آباد بوده و در فاصله 15 کیلومتری از رودبار قرار دارد.

ییـلاق سـلانـسر (رودبار استان گیلان)

چرا ییلاق سـلانسر خاص است؟

گذر از مسیری رویایی، تماشای کوه‌های سرسبز، گل‌های رنگارنگ، بالا رفتن تا خود آسمان و راه رفتن بر فراز ابرها:‌ این تعریف ها رویا نیست؛ ییلاق سلانسر همه این‌ها را با هم دارد. نزدیکی این ییلاق به تهران امتیاز ویژه دیگر این مقصد است.

در ییــلاق سـلانـسر چـه می‌بیـنیم؟

مسیری پر پیچ و خم و سرسبز را پشت می‌گذارید. دورنمای قله درفک نوید رسیدن به مقصد را می‌د‌هد. اینجا زیاد از درختان سر به فلک کشیده خبری نیست اما مراتع سرسبز و گندم‌زارهای تماشایی دارد. کم کم وارد مسیری خاکی می‌شوید که از دل کوه‌های سرسبز می‌گذرد. همینطور که بالاتر می‌روید هوا خنک‌تر می‌شود و ازدحام ابرها بیشتر. جایی درست بالای ابرها ییلاق سلانسر قرار دارد. لحظه‌ای بنشینید و غرق آرامش شوید. اگر هوا ابری نباشد، تماشای مناظر روستاهای پایین کوه و قله درفک لذت‌بخش است. منظره این ییلاق در هنگام غروب آفتاب و شبانگاه نیز دیدنی است. ییلاق سلانسر پوشش گیاهی متنوعی دارد؛ این گیاهان علاوه بر خواص دارویی، مناظر سلانسر را رنگی کرده‌اند.

ییـلاق سـلانـسر (رودبار استان گیلان)

کـی به ییـلاق سلانسر برویم؟

بهترین زمان سفر به ییلاق سـلانسر بهار و تابسـتان است. سلانسر منطقه‌ای ییلاقی و مقصدی مناسب برای سفرهای تابستانی است. اما اگر می‌خواهید مراتع سرسبز و گل‌های رنگی این منـطقه را ببـینید، فصل بهار را برای سـفر انتخاب کنید.

ییـلاق سـلانـسر (رودبار استان گیلان)

دریای ابر:

دریای ابر اغلب در هنـگام غروب آفتاب تشکیل می شود. بنابراین اگر می خواهیـد که این صحنه بی نظیـر را از دست ندهید پیش از بعد از ظهر خود را به قسمت های مرتفع ییلاق برسانید.

ییـلاق سـلانـسر (رودبار استان گیلان)

در سفر به ییلاق سلانسر با خود چه چیزهایی ببریم؟

برای سفر یکروزه سبک سفر کنید. لباس و کفش راحت بپوشید، کوله‌ای کوچک بردارید و وسایل شخصی‌تان را در آن قرار دهید. حالا که همه چیز را برداشتید با خیال راحت راهی سلانسر شوید. یادمان باشد ییلاق سلانسر یکی از ییلاقات زیبا و بکر کشورمان است. حتما کیسه زباله به همراه داشته باشیم و چیزی جز خاطرات خوش به جا نگذاریم.

ارتفاع «سلانسر» از سطح تراز دریا حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۵۰ متر است. سِل در گویش محلّی، به معنای «آبگیر» و «مرداب» است و نام «سلانسر» (سِل + ان + سَر) به منطقه‌ای اشاره دارد که در گذشته، مُشرف به تعدادی آبگیر بوده است. در این ییلاق ساکنان دائمی وجود ندارد؛ اما در گذشته‌ای نه چندان دور، بسیاری از دامداران مناطق «شفـت» و «فـومن» این ییلاق را برای تابـستان گـذرانی انتخاب می‌کردند.

اخیراً با اجرای طرح صیانت از جنگل، تعداد کوچ کنندگان تابستانی به طرز چشمگیری کاهـش یافته اسـت. جالـب اسـت بدانید که در مراتع سرسبز این منطقه گیاهان دارویی از قبیل «گل‌گاوزبان» نیز رشد می‌کنـند. بدین طریق شـما با زمانـبندی مناسـب (اواخر بهار) می‌توانید برای مصـرف شخصـی خود این گیاهان را از این مراتع سرسبـز برداشـت کنیـد.

ییـلاق سـلانـسر (رودبار استان گیلان)

برای رسیدن به این ییلاق زیبا و منحصر به فرد، باید ابتدا به شهر رستم‌آباد در نزدیکی شهر رودبار بروید و پس از آن از خیابان امیرالمومنین در سمت غربی بلوار اصلی شهر به سمـت ییلاق سلانسر حرکت کنید. در ادامه‌ی مسیر تابلوهای راهنما شما را به سوی مقصد هدایت خواهند کرد. پس از مدتی مسیر آسـفالته تمام می‌شـود و وارد جاده‌ی خاکی می‌شـوید. جاده با این که دارای ناهمواری اسـت اما دارای وضعـیت مناسـبی است تا بتـوان آن را با هر نوع خودرویی طی کرد. پس از طی مسیر کوتاهی وارد بافت جنگلی منطقه می‌شوید.

بعد از عبور از این بخش آن وارد بافت استپی و مرتفعی خواهید شد که در آن درختان به صورت پراکنده قرار دارند. در ادامه‌ی مسیر بخشی از تأسیسات و دکل‌های مخابراتی را نیز که از سال‌ها پیش به دلیل ارتفاع زیاد این منطقه، در آن نصب و راه‌اندازی شده‌اند ملاحظه خواهید کرد. هر چه بالاتر می‌روید هوا نیز خنک تر شـده و کم‌کم هجوم ابرها به مسیر را احساس خواهید کرد. برای رسیدن به ییلاق سلانسر باید از ابرها گذر کرده و بر فراز آنها به ادامه‌ مسـیر بپردازید تا به سلانسر برسـید.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble)

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble) امروز تصمیم گرفتیم …