گرگاس یا Wolfdog چیست؟

گرگاس (Wolfdog) چیست؟

گرگاس حیوان دو رگه ای است که از جفت گیری سگ و گرگ به وجود می آید. از آن‌جا که سگ اهلی (Canis lupus familiaris) زیرگونه‌ای از گرگ خاکستری (Canis lupus) به شمار می‌رود پس می‌توان گرگی را نژادی از سگ نیز به شمار آورد. بیشترین جمعیت گرگی‌ ها در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. شمار گرگی‌ ها در این کشور در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰۰ هزار برآورد شده که برخی منابع آن را تا ۵۰۰ هزار بالا می‌برند.

برای تولید گرگی معمولاً گرگ خاکستری را با سگی از نژادهای گرگ‌ مانند (مثل ژرمن شپرد یا سیبرین هاسکی یا مالاموت آلاسکایی) جفت می‌کنند. از آنجا که ساختار ژنی گرگی ترکیبی از سگ و گرگ است، ویژگی‌ های جسمی و رفتاری‌ اش ممکن است به هر یک از آنها شبیه شود و چندان قابل پیش‌ بینی نیست.

گرگاس (Wolfdog) چیست و چگونه به وجود می آید؟

گرگاس و یا سگ گرگ حیوانی است که بیشتر شبیه به گرگ است و از جفت گیری گرگ نر و سگ های ماده بوجود می آید که نشانه های ظاهری اش قد بلند و استخوان بندی طویل و درشت، پوزه بزرگتر از سگ و گوش های دراز و بر خلاف سگ دم عقربی ندارد و دمش تقریبا عمود بر زمین است (در حالت‌ عادی و غیر تهاجمی)رنگ این حیوان غالبا به رنگ گرگ ایرانی می باشد، خصوصیات رفتاری گرگاس می تواند از پدر خود که یک گرگ است بسیار خشن تر و بی رحمانه تر باشد که خوی درندگی یک گوشتخوار بیشتر از گرگ در گرگاس قابل مشاهده است.

گرگاس یا Wolfdog چیست؟

ویژگی های ظاهری و شخصیتی گرگاس (Wolfdog)

گرگاس ، نژادی غول پیکر از ترکیب گرگ و سگ

بسیار قوی تر و باهوش تر از هر دو.

بعضی افراد مانند چوپان ها و علاقه مندان به سگ ، این حیوانات را مجبور به جفت گیری می کنند تا چنین موجودی به وجود آید ، اما چون معمولاً نمی توانند کنترلش کنند در طبیعت رهایش می کنند.

وقتی چنین موجود خطرناکی در طبیعت رها شود ، به نوعی باعث برهم زدن اکوسیستم می شود.

این موجود بر خلاف گرگها از انسان نمی ترسد، قوی تر و تهاجمی تر است. گرگها معمولاً زمستان به خاطر گرسنگی شدید به انسان حمله می کنند ، اما گرگاس انسان را در هر فصلی ببیند امکان حمله کردن دارد حتی بهار و تابستان بیشتر.

متاسفانه در کشور ما خیلی این اتفاق افتاده است و این چند سال اخیر ده ها کودک توسط همین گرگاس ها از داخل حیاط خانه ها دزدیده شده و خورده می شوند. حتی در این رابطه مستندی ایرانی ساخته شده به اسم گرگینگی.

متاسفانه چنین دخالتی در کار خدا و طبیعت نتیجه ناخوشی دارد. اگر کسی قصد چنین کاری داشت بهتر است به او آگاهی داده شود که چه کار اشتباهی را انجام می دهد.

گرگاس یا Wolfdog چیست؟

دلایل خطرناک بودن گرگاس (Wolfdog)

هرچند که اظهاراتی مبنی بر تفاوت‌ های قطعی گرگاس با سگ و گرگ وجود دارد، اما نمی‌ توان گفت که گرگاس، لزوماً و همیشه حیوانی خشن‌ تر از گرگ است. چرا که در نتیجه جفت‌ گیری گرگ و سگ تنوعی از خصوصیات ژنتیکی بروز می‌کند که ممکن است به گرگ یا سگ نزدیک باشد و یا میانه‌ ای از هر دوی آنها.

اما این گفته که لزوماً هر گرگاسی باهوش‌ تر از سگ و درنده‌ تر از گرگ است، بدون شک نادرست است. ممکن است بعضی از گرگاس‌ ها از لحاظ خشونت به گرگ و از نظر هوش به سگ نزدیک‌ تر باشند و یا مانند سگ بیشتر به انسان نزدیک شوند و حمله کنند و از او نترسند، اما بروز این اتفاق به‌صورت صد در صدی از نظر ژنتیکی امکانپذیر نیست.

به‌طورکلی در دنیا، گرگاس یا گرگ‌ سگ‌ها عامل حمله به انسان شمرده می‌شوند و دلیلش هم این است که بعضی از آن‌ها به دلیل به ارث بردن خصوصیات ژنتیکی سگ‌ها، ترسی که گرگ از انسان دارد را در خود ندارند و چون به دلیل داشتن خصوصیات ژنتیکی گرگ‌ ها، بعضا از سگ درنده‌ خوتر هستند به انسان حمله می‌کنند.

در مواردی هم این تقسیم خصوصیات ژنتیکی به‌گونه‌ ای بروز می‌کند که گرگاس‌ برای نگهبانی از انسان یا گله مورد استفاده قرار می‌گیرند، یعنی تا حد زیادی به خصوصیات سگ‌ها نزدیک هستند. نمونه‌ ای از این مثال گرگاسی است که در چین از اختلاط نژادی سگ و گرگ توسط انسان متولد می‌شود.

هرچند غیرقابل‌ انکار است که این معضل وجود دارد که سگ‌ گرگ‌ ها خسارات و صدمات انسانی و کشاورزی ایجاد می‌کنند اما نمی‌توان بدون بررسی‌های دقیق و علمی و وجود شواهد مشخص، همه این تلفات را به آن‌ها نسبت داد و ترسی مضاعف از افزایش جمعیت آن‌ها را خلق کرد.

گرگاس یا Wolfdog چیست؟

چرا گرگاس ها بیشتر به انسان حمله می کنند و بر عکس گرگ در حوالی انسان ها پراکنده نیستند؟

چون مادر گرگاس یک سگ می باشد، خصوصیات یک سگ نیز به طور مستقیم به گرگاس منتقل می شود و از همین جهت که سگ ها نزدیک انسان زندگی می کنند‌ گرگاس نیز به جهت پیروی از این غریزه به انسان ها نزدیک می شود و در این حین، گرگاس شخصیت درندگی و خشونت گرگ را نیز به همراه دارد و زمان روبرو شدن با انسان به ناچار و از روی پیروی از غریزه  حمله و درندگی که از پدرش که یک گرگ است به ارث برده به انسان حمله می کند.

معمولا نوع حمله گرگاس به انسان به صورت تعقیب مشهود(نه مخفی) صورت می گیرد و سعی دارد انسان را خسته کند و سپس حمله ور شود.

به دلیل حمل ژن خاص سگ ها در گرگاس، بوی مخصوص بدن سگ ها در این حیوان وحشی نیز وجود دارد، این حیوان از اجتماع گرگ ها طرد می شوند و به همین علت بیشتر به محل زندگی انسان ها مخصوصا در مناطق روستایی نزدیک می شود و به دلیل داشتن مشترکات زیاد با سگ ها معمولا سگ های گله و نگهبان به گرگاس واکنش خاصی نشان نمی دهند.

گرگ ها در طبیعت به انسان بیشتر به دید رقیب نگاه می کنند و طبیعتاً گرگ ها خیلی به ندرت به انسان حمله می کنند مگر در فصول سرد و کمبود شکار، اما طبق تحقیقات گرگاس انسان را تنها یک شکار می بیند‼️

گرگاس یا Wolfdog چیست؟

در صورت مواجه با گرگ یا گرگاس چه باید بکنیم؟

همانطور که در بسیاری از فیلم ها مشاهده کرده اید گرگ ها به صورت دسته جمعی حمله می کنند اما این امری کاملا محتمل است که گرگ ها به صورت انفرادی نیز شما را مورد حمله قرار دهند به ویژه زمانی که گرسنه باشند. خصلت رفتاری گرگ ها به گونه ای است که از مواجه با انسان خودداری می کنند. این در حالی است که در مورد خرس و گربه وحشی و حتی سگ خانگی این چنین نیست و اگر حمله ای صورت گیرد بدانید که یا از روی گرسنگی بوده است و یا اینکه اشتباهی رخ داده است. در هرصورت اگر به منطقه ای می رود که گرگ دارد در نظر داشته باشید که چه اقدامات احتیاطی را در پیش بگیرید.

  • اگراین شما بودید که ابتدا متوجه حضور گرگی شدید و قبل از اینکه گرگ متوجه حضور شما شود به آرامی و بدون هیچ گونه سرو صدایی از راهی که آمده اید برگردید. اما اگر گرگ متوجه حضور شما باشد چه باید کرد؟ با اینکه قرار گرفتن در این شرایط بسیار سخت و نگران کننده است اما خونسردی خودتان را حفظ کنید.
  • بی حرکت بمانید و از نگاه به چشمان گرگ پرهیز کنید زیرا حیوان این حرکت شما را یک چالش برای مبارزه می بیند.
  • اگر گرگ شروع به تعقیب شما کرد هیچ گاه ندوید چرا که گرگها ازشما بسیار سریع تر میدوند.بلکه راهی برای گرگ باز کنید تا فرار کند.
  • بدون اینکه خم شوید بچه ها را بغل کنیدو در آغوش بگیرید.
  • صدایتان را بالا ببریدو محکم و پر قدرت حرف بزنید.
  •  اگر تصمیم به فرار داشتید و مقداری غذا به همرا داشتید کمی از آن را به سمت گرگ ها پرت کنید؛ همین امر باعث میشود که تعدادی از گرگ ها دست از تعقیب بردارند.
  • اگر گرگ قصد حمله به شما را داشت محکم بایستید واز سنگ و چوب و وسایلی که همراه دارید برای دورکردن و فراری دادن گرگها استفاده کنید.
  • ترقه باصدای بلند هرچند خطرناک است اما دراین مواقع بسیار کاربردی خواهد بود.

مواجه با گرگاس

هیچگاه از یاد نبرید که گرگ ها به صورت دسته جمعی حمله می کنند؛ بنابراین حمله یک گرگ می تواند نشانه گرگاس بودن باشد. اما گرگاس چیست؟ حاصل آمیزش گرگ نر و سگ ماده است که حوادث حمله این حیوان به انسان در شمال کشور بسیار گزارش شده است.گرگاس وحشی تر از گرگ است و چون نژادش خالص نیست گروه گرگها پذیرای این گونه نیست. تنها شانس شما پیروزی در درگیری با این حیوان است

اگر مغلوب شدید به احتمال زیاد جانتان را از دست خواهید داد .پس شجاع باشید و ضربه اول را شما با قدرت بزنید.

 

مطلب پیشنهادی

معنی ایموجی قلب خاکستری (Grey Heart)

معنی ایموجی قلب خاکستری (Grey Heart) این روزها شاهد گسترش روز افزون استفاده از شبکه …