گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن

بدن انسان معمولا می تواند درجه حرارت خود را تنظیم کند. هنگامی که بدن خیلی گرم می شود، برای خنک شدن از چندین استراتژی استفاده می کند، از جمله تعریق. اما اگر فرد بدون اینکه مایعات به مقدار کافی بخورد مدت زیادی را در گرما سپری می کند، روند خنک کننده بدن نمی تواند به درستی کار کند. وقتی بدن دچار کمبود آب می شود، دیگر نمی تواند خود را با عرق کردن خنک کند. وقتی این اتفاق بیفتد، دمای بدن آنقدر بالا می رود تا فرد دچار مشکل شود.

اولین علائم گرمازدگی در زمان بالا رفتن دمای بدن بیشتر از حد نرمال رخ می دهد و می تواند شامل سردرد، حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات و خستگی باشد. این علائم اولیه گاهی اوقات فرسودگی گرمایی خوانده می شوند. اگر در جهت کاهش دمای بدن قدم هایی برداشته نشود، این فرسودگی گرمایی می تواند بدتر شود و تبدیل به گرمازدگی شدید شود.

گرمازدگی شدید، حالت تهدید کننده ای از گرمازدگی است. افزایش درجه حرارت بدن به ۱۰۵ درجه فارنهایت یا بالاتر و گسترش تغییرات عصبی مانند گیجی یا بیهوشی. در این درجه حرارت های بالا پروتئین های بدن و غشاهای اطراف سلول های بدن به ویژه در مغز شروع به تخریب یا نقص می کنند. گرمای شدید می تواند روی اندام های داخلی، تخریب سلول های عضلانی قلب و رگ های خونی، آسیب رساندن به اندام های داخلی و در نهایت مرگ تأثیر بگذارد. در ادامه با چارگوشه همراه باشید.

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

گرمازدگی معضل بزرگ فصل تابستان

دو دلیل اصلی برای گرمازدگی شدید یا حمله گرمایی وجود دارد:

۱- حمله گرمای حاد هنگامی رخ می دهد که کسی در یک محیط گرم مانند فعالیت ورزشی در یک روز گرم تابستان و یا شرکت در فعالیت های آموزش نظامی، به شدت فعال باشد. حمله گرمایی به طور معمول، افراد جوان و یا به عبارت دیگر سالم را مورد هدف قرار می دهد، چون این افراد کمتر نگران تأثیر گرما بر سلامتی خود هستند. به دلیل عدم نگرانی، ممکن است علائم اولیه رد یا نادیده گرفته شود.
۲- حمله گرمایی بدون نشانه در افرادی که توانایی کاهش درجه حرارت بدن را ندارند، مانند افراد مسن، کودکان بسیار خردسال یا افراد مبتلا به بیماری های مزمن تشدید می شود. گرمای زیاد در محیط اطراف بدون فعالیت شدید، می تواند به اندازه کافی باعث ایجاد گرمازدگی در این افراد شود.

 

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

انواع گرمازدگی

عواملی که می توانند در گرمازدگی شدید (حمله گرمایی) نقش داشته باشند عبارتند از:

کمبود آب به دلیل عدم نوشیدن آب کافی
پوشیدن لباس های حجیم یا سنگین، مانند تجهیزات آتش نشانی، در گرما
اضافه وزن داشتن، این شرایط باعث می شود بدن گرمای بیشتری ایجاد کند و توانایی خنک شدن بدن را کاهش می دهد.
کمبود خواب، که می تواند میزان تعریق را کاهش دهد.
عادت نداشتن در برابر گرما، مانند انتقال از آب و هوای سردتر به آب و هوای گرم
برخی از داروها، رایج ترین آنتی هیستامین ها (تجویز شده برای آلرژی) ، دیورتیک ها (تجویز شده برای فشار خون بالا یا تورم پا)، ملین ها (که برای رفع یبوست مصرف می شود)، مسدود کننده های کانال کلسیم (یک نوع از داروهای فشار خون یا داروی قلب)، داروهای بیماری پارکینسون برخی درمان های اسهال و داروهای ضد افسردگی
به یک فضای با تهویه ضعیف یا غیر مطبوع محدود شدن
داشتن سابقه گرمازدگی
استفاده از داروهای غیرقانونی، از جمله کوکائین، هروئین، آمفتامین و اکستازی (MDMA)

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

درمان حالت تهوع گرمازدگی

علائم حمله گرمایی (گرمازدگی شدید)

حمله گرمایی می تواند به طور ناگهانی بروز کند، اما علائم هشدار دهنده در ابتدا ظاهر می شوند. آنها شامل موارد زیر هستند:

گرفتگی شکم
گرفتگی عضلات
حالت تهوع
استفراغ
سردرد
سرگیجه
ضعف
عرق شدید یا کمبود عرق

با شروع حمله گرمایی، علائم عصبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

رفتار عجیب و غریب
تحریک پذیری
هذیان
توهم
تشنج
کما

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

عوارض گرمازدگی

تشخیص حمله گرمایی (گرمازدگی شدید)

یک پزشک فرد را معاینه کرده و آزمایش می کند تا سایر علل احتمالی دمای بالا را بررسی کند. آزمایشات ممکن است شامل اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) از سر، آزمایش خون و نمونه برداری نخاعی (شیر نخاعی) باشد.

پزشک همچنین آزمایشات ادرار و خون را انجام خواهد داد تا عملکرد کلیه ها به خوبی بررسی شود. کم آبی و گرمازدگی می تواند یک عامل اصلی استرس زا در کلیه باشد.

 

مدت زمان پیش بینی شده حمله گرمایی (گرمازدگی شدید)

برای فرد مبتلا به گرمازدگی استاندارد است که یک یا چند روز در بیمارستان بماند تا هرگونه عارضه به سرعت تشخیص داده شود. بهبودی کامل در اثر گرمازدگی و اثرات آن بر روی اعضای بدن ممکن است دو ماه تا یک سال طول بکشد.

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

داروهای گرمازدگی

جلوگیری از حمله گرمایی (گرمازدگی شدید)

می توان از موارد استرس ناشی از گرمازدگی جلوگیری کرد. به خصوص هنگامی که دمای بیرون زیاد است:

-در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
-هر زمان که احساس گرمای بیش از حد کردید، در محیطی با هوای مطبوع بمانید.
-لباس هایی با رنگ روشن و سبک بپوشید، ترجیحا با بافت درشت که به هوا اجازه دهد تا به پوست شما برسد.
-از فعالیت شدید در گرمترین ساعت های روز (از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر) خودداری کنید. اگر مجبور به فعالیت های این چنینی هستید، استراحت های مکرر انجام دهید. زمان استفاده از کلاه ایمنی را در فعالیت های خود محدود کنید و از پوشیدن لباس یا تجهیزات سنگین خودداری کنید.
-نوشیدن کافئین کمتر و الکل، که می تواند به کم آبی بدن منجر شود.

اگر احساس خستگی، سرگیجه یا حالت تهوع کردید یا تشدید سردرد دارید، فوراً از محل گرما خارج شوید. به دنبال یک ساختمان با تهویه هوای مناسب باشید. آب بنوشید. در صورت امکان، دوش یا حمام خنک بگیرید یا از شیلنگ برای خیس کردن خود استفاده کنید.

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

گرمازدگی در تابستان


درمان حمله گرمایی (گرمازدگی شدید)

اولین قدم در درمان گرمازدگی، کاهش دمای بدن با خنک کردن بدن از خارج است. این کار با در آوردن لباس های تنگ یا غیر ضروری، پاشیدن آب با آبپاش، دمیدن هوای خنک به شخص یا پیچیدن شخص در یک پتوی گشاد خیس انجام می شود. از طرف دیگر، بسته‌های یخ را می توان در گردن، کشاله ران و زیر بغل قرار داد تا روند سرمایش را تسریع کند.

اگر این روش ها دمای بدن را به اندازه کافی کاهش ندهند، پزشک ممکن است با شستشوی معده یا روده با آب سرد دمای بدن را کاهش دهد. موارد شدید ممکن است نیاز به بای پس قلبی-ریوی داشته باشد که در آن خون فرد از قلب و ریه ها به دستگاه جمع آوری منتقل می شود، سرد می شود و سپس به بدن باز می گردد.

در بعضی موارد، داروهای ضد تشنج یا آرامش بخش ماهیچه برای کنترل تشنج و لرز مصرف می شود. آسپرین و استامینوفن (تایلنول) در هنگامی که فرد دچار گرمازدگی می شود، به پایین آمدن دمای بدن کمک نمی کنند و در صورت احتمال وقوع حمله گرمایی باید از این داروها خودداری کرد.

افراد مبتلا به گرمازدگی به طور کلی نیاز به بستری دارند تا بتوانند برای عوارضی که ممکن است بعد از روز اول ظاهر شوند، مورد آزمایش قرار بگیرند. یک عارضه شایع ناشی از گرما تخریب عضلانی است. در این شرایط با نام رابدومیولیز، فرآورده های جانبی فرایند تخریب عضله در جریان خون ظاهر می شوند و می توانند به کلیه آسیب برساند.

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

کمک های اولیه در گرمازدگی

چه موقع با اورژانس تماس بگیرید؟

اگر شما یا شخص دیگری که در گرما بوده و دچار سردرگمی، ضعف، هذیان، توهم، اضطراب غیرمعمول یا اغما را تجربه می کنید، در اولین فرصت با اورژانس تماس بگیرید. تا رسیدن اورژانس سعی کنید که بلافاصله فرد را خنک کنید.

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

پیشگیری از گرمازدگی

سخن پایانی

اگر به سرعت از پزشک کمک بخواهید، تقریبا همیشه حمله گرمایی با موفقیت درمان می شود. داشتن حلمه گرمایی در گذشته خطر ابتلا به گرمازدگی در آینده را افزایش می دهد، بنابراین باید در هوای گرم احتیاط های لازم را انجام دهید. تاخیر در درمان می تواند عواقب جدی داشته باشد، از جمله آسیب کلیه یا کبد، نارسایی احتقانی قلب، اغما و یا حتی مرگ.

 

منبع:

health.harvard.edu سایت رسمی دانشگاه هاروارد

 

مطلب های مشابه:

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

علت های خستگی و نحوه مدیریت و درمان آن

مطلب پیشنهادی

آیا سیب زمینی گلوتن دارد، سوال کسانی که حساسیت به گلوتن دارد., مجله اینترنتی چارگوشه

آیا سیب زمینی گلوتن دارد، سوال کسانی که حساسیت به گلوتن دارد.

آیا سیب زمینی گلوتن دارد؟ سوال کسانی که حساسیت به گلوتن دارد. جواب این سوال …