کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران

کویــر؛ سرزمین زایش عشق اســت و دوتار و رقص شـن ها در باد. آرامش کویــر بی بدیل اســت. راه رفتن بر رمل های روان حسی عجیب دارد. دست که در شن ها می کنید انگار تمامی گرما و روح زمین در تا رو پود وجودتان رخنه مـی کند. در بین مقصدهای طبیعت گردی ، مرنجاب یکی از بهترین انتخابها برای دوستداران کویــر اســت. هنگام طلوع خورشید چشم اندازی ست از تپه های طلایی رنگ و افقی بی انتها که هر بیننده ای را مسحور زیبایی خود می کند. و در شب، درست مانند دیگر نقاط بکر و کویــری ایران، با آسـمانی پر سـتاره و خیال انگیز، سـکوتی عمـیق دارد. سفر به کویــر تجربه ایست الهام بخش که هیچگاه از ذهن پاک نمی شود.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

علاوه بر رمل ها و تپه های شنی که اصـلی ترین جاذبه های کویــرند، دریاچه نمک، جزیره سـرگردان و کاروانـسرای مرنجـاب از دیگر جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی این منطقه به شمار می آیند. دریاچه نمک وسعتی در حدود  ۶۵۰ کیلومتر مربع دارد و دو راه مرنجـاب و چاه دستـکن برای رسیدن به آن مناسب هستند.

در فصل بارندگی عمق آب دریاچه به حدود ۲ سانتی متر می رسـد که با تابـش آفتاب کویــری این آب به سرعت تبخیر شده و پلی گون ها یا چندضلعی های بسیار زیبایی را ایجاد می کند که تماشای آن لطف خاصی دارد.  کویــر مرنجاب علاوه بر دارابودن دریاچه نمک، دارای اقلیم و آسمانی مناسب برای سـتاره نگری و برگزاری تورهای رصد آسـمان یا اســتروتوریسـم اســت و گردشگران بیشماری را که مشتاق تماشای زیبایی های آسمان شب هستـند به خود جذب می کند.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

کویــر مرنجاب در اســتان اصفهان و در نزدیکی شهرسـتان آران و بیدگل قرار دارد. در فاصله تقریبا ۱۰ کیلومتری غرب رمل های روان این کویــر زیبا و در نزدیکی دریاچه نمک، کاروانـسرایی تاریخی متعلق به دوره ی صفویان قرار دارد. این کاروانسـرا در حقیقت قلعه ای سـت که به دستور شاه عباس و برای محافظت از جاده باســتانی ابریشم و مقابله با هجوم بیگانگان ساخته شده اســت. معـماری این کاروانسرا رنگ و بوی طبـیعت کویـــر را دارد. با دیوارهای آجری، طاق های بلند و اســتراحتگاه هایی که در طول تاریخ جان پناه مسافران بسیار بوده اند.کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

منطقه مرنجاب زیستگاه حیوانات زیبایی مانند گربه شنی و روباه شنی ست که اگر خوش شانس باشید ممکن اســت در طول سفرتان با آنها ملاقات کنید. علاوه بر این، گاه و بیگاه دسته های کوچک شترها را می بینید که در حال گـشت و گذار و چرا در بیابان هستند.

گیاهان این منطقه عمدتا از نوع شور پسند هستند و درخت هایی مانند تاق، گز و ارته در آن  رشد می کنند که متاسـفانه به دست عوامل انسانی از تراکم آنها به شدت کاســته شده اســت. البته خوشبختانه در سال های اخیر، سازمان منابع طبیعی جهت جلوگیری از فرسـایش خاک و مهار بیابان زایی اقدام به احیا و بازآوری این گیاهان کرده اســت.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

سفر به مرنجاب و صعود از تپه های شـنی اش و تماشای طلوع خورشـید از فرازآنها، خیره شـدن به آسـمان زیبای شـب، غرق شـدن در آرامش و سـنگیـنی و ابهت کویــر، همه و همه بهانه ای می شـوند تا پا از دغدغه های زندگی شـهری بیرون بگذاریم و با یکی شـدن با طبـیعت به معنای واقعی زندگی کمی نزدیـکتر شویم. اما علاوه بر این ها، کویــر فرصت تفریح و خلق خنده های عمیق را نیز فراهم می کند. غلت زدن بر ماسه ها و سر خوردن از روی رمل ها به قـدری فرح بخـش اســت که نمی توان فراموشـش کرد.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

 

کِی به کویــر مرنجاب برویم؟

سـفر به کویــر در هر فصـلی زیبـایی‌های خاص خود را دارد. اما با خنـک شـدن هوا سـفر به این منـطقه طرفداران بیشـتری پیدا می‌کند. بهترین زمان سفر به کویــر به طور کلی اواسـط پاییز و اواخر آبان‌ماه اســت زیرا مسـیر خـشک و هوا مطبـوع اســت. در کل، از ابتـدای پاییز تا اوایل بهار زمان مناسبی برای سفر به مرنجاب به شمار می‌رود زیرا هوا در این زمان در مقایسه با ماه‌های دیگر معتدل‌تر و خنک‌تر می‌شود.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

 

در سفر به مرنجاب چه چیزهایی با خود ببریم؟

پیش از سفر به هر منطقه‌ای، مخصوصا مناطق کویـــری، بهتر اســت ابتدا در مورد نکات و توصیه‌های مهم هنگام سفر اطلاعات کافی داشته باشید و با آمادگی کامل سفر خود را آغاز کنید. برای سفر به منطقه کویــر مرنجاب حتما از راهنمایان این منطقه کمک بگیرید توصیه ما این اســت که هرگز به تنهایی به کویــر سفر نکنید. سفر با تور انتخاب مناسـبی برای دیدن کویــر اســت.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

در سفر به مرنجاب کفش مناسب پیاده‌روی یا صندل طبیعت‌گردی به همراه داشته باشید. به جز غذا و آب آشامیدنی، به همراه داشـتن مواد مغذی سبک مانند مغز بادام برای چنین سفرهایی مناسب اســت. در سفر به مرنجاب، مخصوصا در فصل سرد، حتما لباس گرم و مناسـب به همـراه داشته باشید. به علاوه، هر زمان که به کویــر سفر می‌کنید عینک آفتابی یا کلاه نقاب‌دار هم همراه خود ببرید. البته دوربین عکاسی هم یادتان نرود؛ در کویـــر مرنجـاب قرار اســت تصـاویر زیـبای بـسیاری ثبت کنید. کویــر مرنجاب گنجینه‌ طبـیعی ایران اســت.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

 

مسیر دسترسـی

برای رسیدن به کویــر مرنجاب و عبور از آن مسـیرهای متفاوتی وجود دارد که هر کدام جذابیـت‌هایی به همراه می‌آورد. با این وجود اگر قصد دارید با اســتفاده از خودروی سواری به این سفر تن دهید، توصیه می‌کنیم از مسیر اصلی (شهرسـتان آران و بیدگل) اقدام کنـید. البته می‌توان از دیگر مـسیرها هم سفر کرد، اما این کار نیاز به خودروهای دو دیفرانسیل و تجهیزات کامل و بعضا پرهزینه به علاوه‌ی یک راهنمای بسیار ماهر دارد.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

از جمله‌ی این مسیرها می‌توان به مسیر ۸۰ کیلومتری خالدآباد از توابع شهرستان ابوزید آباد در جنوب شرقی کاشان به سمـت پـشت ریگ و مرنجاب اشاره کرد. به هیچ وجه تنها با یک ماشین به دل کویــر نزنید تا در صورتی خرابی یکی بتوانید با اســـتفاده از دیگری خود را از خطرات احتمالی نجات دهید. توصیه‌ی مهم دیگر به همراه داشتن آب و غذای کافی (چند برابر حالـت عادی) اســت. به هر حال پیش از سفر حتما در مورد نکات و توصیه‌های ایمنی هنگام سفر به کویــر اطلاعات کافی کسب کنید و با آمادگی کامل و حتما با یک راهنما به دل کویــر بزنید.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

به یاد داشته باشید که در مسیر دریاچه نمک محلـهای باتلاقی وجود دارند که می توانند خطر آفرین باشند. حتما از مسیر اصلی که کامیون های معدن از آن عبور می کنند اســتفاده کنید. اکیدا توصـیه می کنیـم که اگر مسیر به هر دلیـلی مشـخص نبود از رفتن به دریاچه نمک خودداری کنـید. طبـیعت کویــر برخلاف ظاهر سختی که دارد بسـیار آسـیب پذیر اســت.

از شما صمیمانه خواهشمندیم که برای روشـن کردن آتـش به هیچ عنوان اقدام به شکـستن شاخه های درختان منطقه نکنـید. اگر زباله ای روی زمین دیدید حتما نسـبت به جـمع آوری آن و پاکسـازی منطـقه اقـدام کنید. مانند یک گردشـگر حرفه‌ای از این گنجـینه مراقبـت کنیـم و یادمان باشـد حتما کیسـه‌ زباله همراه‌ داشـته باشـیم تا کویــرمان پاکیزه بماند.

کویر مرنجاب نگین زرد رنگ ایران, مجله اینترنتی چارگوشه

 

مطلب پیشنهادی

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble), مجله اینترنتی چارگوشه

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble)

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble) امروز تصمیم گرفتیم …