کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

در سری مقالات درباره عارضه‌های پوستی درباره کهیر می‌نویسم تا بیشتر با این بیماری آشنا شویم و بهتر بتوانیم با آن مقابله کنیم. در مقاله عارضه‌های پوستی به معرفی تمامی بیماری‌های شناخته‌شده که در پوست انسان شکل می‌گیرند پرداختیم. با چارگوشه همراه باشید تا با جزئیات بیشتر این نوع بیماری‌ها آشنا شوید.

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

 

کهیر چیست؟ (Hives)

کهیر که با نام  (hive) یا (urticaria) هم شناخته می‌شود جوش‌های و لکه‌هایی هستند که بسیار پر خارش و در بعضی موارد بسیار بزرگ هستند. کهیر به‌صورت برآمدگی‌های گوشتی و به رنگ صورتی هستند. کهیر با قرار گرفتن در مجاورت و یا تماس با ماده تحریک‌کننده در محیط در سطح پوست ایجاد می‌شود.

از دیگر عوامل به وجود آورده کهیر می‌توان به حساسیت به دارو و مواد غذایی خاص اشاره کرد. در اکثر موارد که مشاهده‌شده است کهیر یک مشکل حاد موقتی است و به بعد از مدتی به‌خودی‌خود برطرف می‌شود؛ اما هستند مواردی که بسیار حاد هستند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند.

 

کهیر و کرونا

زمزمه هایی به گوش می رسد حاکی از این که کهیر ممکن است بر اثر کرونا باشد اما این مورد هنوز به طور علمی ثابت نشده است. با‌این‌حال، هنوز برای تأیید این موضوع خیلی زود است که کووید ۱۹ به ضایعات پوستی منجر می‌شود. دکتر کناد شینکای، متخصص پوست در دانشگاه کالیفرنیا سان‌فرانسیسکو و سردبیر نشریه‌ی جاما درماتولوژی، می‌گوید این سؤال میلیون‌ها نفر است که باید بررسی شود:

هنوز دقیقا مشخص نیست ضایعات پوستی ظاهرشده در افراد مبتلا به ویروس کرونا ناشی از تأثیر مستقیم ویروس در پوست است یا به‌دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن به این ویروس رخ داده.
پژوهشگران اسپانیایی ضایعات مرتبط با ویروس کرونا را به پنج دسته تقسیم کردند که درادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ضایعات ماکولوپاپولر یا علائم عفونت‌های ویروسی همانند سرخک با برآمدگی‌های قرمز رنگ روی پوست
 • ضایعات اورتیکاریا با علائمی همانند کهیر
 • ضایعات لیودور یا توری‌مانند با علائمی مثل قرمزی روی قسمت‌های توری فرم پوست همانند آرنج
 • ضایعات فوران وزیکول با علائمی همانند تاول
 • ضایعات دراثر سرما یا یخ‌زدگی روی انگشتان دست و پا

 

عواملی که باعث ایجاد کهیر در پوست می‌شود

کهیر به دلیل واکنش بدن به مواد خارجی که احساس می‌کند می‌تواند برای سلامتی بدن خطرناک باشد اتفاق می‌افتد. وقتی بدن با مواد آلرژی‌زا مانند گرده‌ها، داروها، مواد غذایی، شوره حیوانات و نیش حشرات قرار می‌گیرید شروع به ترشح هیستامین می‌کند. هیستامین‌ها مواد شیمیایی بدن هستند که بدن برای دفاع از خود در برابر عفونت و دیگر متجاوزین خارجی تولید می‌کند.

محققان منابع دیگری هم برای ایجاد کهیر در بدن انسان را شناسایی کردند که از این موارد می‌توان به استرس، لباس تنگ، ورزش، بیماری و یا عفونت اشاره کرد. در بعضی موارد به دلیل گرم و سرد شدن زیاد بدن و یا عرق کردن زیاد بدن به وجود آید.

بنابراین به دلیل اینکه عوامل زیادی در ایجاد و تحریک کهیر در بدن وجود دارد تشخیص دادن اینکه کدام عامل اصلی کهیر است، بسیار دشوار است.

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

افراد در معرض دچار شدن به کهیر

افرادی که سابقه حساسیت دارند بیشتر مورد تهدید دچار شدن به بیماری کهیر هستند. افرادی که تحت درمان دارویی قرار دارند و همچنین افرادی که در معرض گرده‌های گیاهان قرار می‌گیرد درخطر هستند. اگر شما سابقه بیماری عفونتی داشته باشید احتمال بروز کهیر بر روی پوست شما وجود دارد.

 

کهیر چه شکلی است؟

در معمول‌ترین حالت به شکل جوش‌های قرمزرنگ است که به‌اندازه نسبتاً بزرگ روی پوست شما ایجادشده است؛ اما در بعضی‌اوقات این جوش‌ها ممکن است که رنگ نداشته باشد و به رنگ خود پوست باشد. کهیر می‌تواند به‌صورت کوچک و گرد، حلقه‌ای شکل و بزرگ و یا به‌صورت تصادفی در یک ناحیه بزرگ پخش‌شده باشد.

کهیر بسیار خارش دارد. کهیر در قسمت‌های که به مواد آلرژی‌زا تماس داشته بوده است رشد می‌کند و به‌مرور بزرگ می‌شود و به قسمت‌های دیگر بدن گسترش پیدا می‌کنند. رفتار کهیر کاملاً اتفاقی است به‌گونه‌ای که شاید کهیر بعد مدتی ناپدید شود ولی دوباره باز می‌گردد.

ماندگاری کهیر از یک ساعت تا یک روز و بیشتر است. این بیماری پوستی در همه نقاط بدن رشد می‌کند. حتی به ارگان‌های داخلی بدن هم ممکن است سرایت کند. اگر کهیر در صورت و گلو و یا دهان شما دیده شد سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

 

انواع تحریک‌کننده‌های کهیر

 • غذاها (آجیل، شیر، تخم‌مرغ و …)
 • غذای حیوان خانگی
 • گرده گیاهان و گل‌ها
 • غبار
 • نیش حشرات
 • داروها (آنتی‌بیوتیک‌ها؛ داروهای سرطانی، ایبوپروفین و …)

کهیر در مواردی ممکن است با بیماری آنافیلاکسی همراه شود و باعث مشکلات تنفسی، تهوع، ورم شدید و سرگیجه شود که در این صورت باید به بیمارستان و اورژانس مراجعه کنید.

 

کهیر مزمن

اگر بیماری کهیر به‌صورت مکرر و به مدت طولانی در بدن شما به جود آید شما به کهیر مزمن دچار شده‌اید. کهیر مزمن اغلب می‌تواند بین شش هفته تا یک سال طول بکشد.

کهیر مزمن باوجوداینکه بیماری تهدیدکننده جان شما نیست اما وجود آن برای شما بسیار سخت است و زندگی سخت می‌شود. محققان می‌گویند کهیر مزمن می‌تواند نشانگر وجود دیگر بیماری‌ها در بدن شما باشد

 • بیماری سلیاک
 • لوپوس
 • دیابت نوع ۱
 • روماتیسم مفصلی
 • بیماری تیروئید

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

 

درماتوگرافی

این نوع کهیر از خفیف‌ترین نوع کهیر است. این نوع معمولاً در صورت وجود فشار زیاد و مداوم بر روی پوست ایجاد شود و در معمولاً در مدت کوتاهی بدون نیاز به درمان خاصی به‌خودی‌خود برطرف می‌شود.

 

کهیر ناشی از دما

بعضی‌اوقات تغییرات دما باعث ایجاد کهیر در افرادی می‌شود که نسبت به چنین تغییراتی حساس هستند. کهیر ناشی از سرما ممکن است در اثر تماس با آب سرد یا قرار گرفتن در معرض هوا سرد رخ دهد، درحالی‌که کهیر ناشی از گرما به دلیل فعالیت‌های ورزشی که باعث بالا رفتن دمای بدن و تعرق شود ایجاد می‌شود. عامل دیگر در ایجاد کهیر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا دستگاه‌های برنزه کردن پوست (tanning bed) است و منجر کهیر خورشیدی می‌شود.

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

کهیر ناشی از عفونت

هم عفونت ویروسی و هم عفونت باکتریایی باعث کهیر می‌شوند. باکتری‌هایی که باعث عفونت اداری و یا التهاب گلو می‌شوند در به وجود آمدن کهیر نقش دارند. ویروس‌هایی که در ایجاد سرماخوردگی، هیپاتیپ و عفونت مونونوکلدور نقش دارند هم باعث ایجاد کهیر در پوست بدن می‌شوند.

 

آیا می‌شود از دچار شدن به کهیر جلوگیری کرد؟

معمولاً به‌طور عادی با تغییر شیوه زندگی می‌شود از دچار شدن به کهیر جلوگیری کرد اما بهتر است که موارد آلرژی‌زا را بشناسید و سعی کنید از آن‌ها دوری‌کنید.

فردی که به کهیر مبتلا شده است بهتر است از مناطق با رطوبت بالا دوری کنند و از پوشیدن لباس تنگ هم خودداری کنند.

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

 

درمان کهیر

برای درمان کهیر حتماً به پزشک پوست مراجعه کنید. پزشک برای تشخیص بهتر آزمایش خون یا آزمایش‌های پوستی را انجام می‌دهد تا مشخص کند چه چیزی ممکن است باعث ایجاد کهیر در شما شود.

اگر نوع کهیر شما خفیف باشد و نیاز نباشد که موارد خاص درمانی را اعمال کنند بهتر است با زمان دادن به آن به‌خودی‌خود از بین برود و یا از موارد زیر برای درمان استفاده کنید.

 • مصرف آنتی‌هیستامین‌ها (مانند دیفن هیدرامین یا ستیریزین)
 • جلوگیری از تحریک منطقه
 • اجتناب از آب گرم که ممکن است کهیر را تشدید کند
 • حمام کردن با آب‌خنک یا ولرم با جو دوسر کلوئیدی یا جوش شیرین

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

 

در پایان

کهیرها به‌صورت عادی نیازی به درمان پزشکی ندارند و اغلب بعد از مدتی از روی پوست شما ناپدید می‌شود؛ اما کهیرهای مزمن بسیار آزاردهنده می‌شوند و اگر با بیماری‌های دیگر همراه شود ممکن است خطرآفرین باشد پس در صورت تشدید بروز کهیر روی پوستتان حتماً به پزشک مراجعه کنید.

کهیر بعد از خوب شدن شاید باعث بروز علائم سایر بیماری‌های موجود در شما بشود که بهتر است جدی گرفته شود در اسرع وقت با پزشک مشورت شود.

 

مطالب بیشتر:

جوش چیست؟

 

منبع: خط سلامتی healthline

 

مطلب پیشنهادی

همه‌چیز درباره بیماری‌های پوستی که بسیار رایج هستند

همه‌چیز درباره بیماری‌های پوستی که بسیار رایج هستند   اخطار این مطلب دارای تصاویر ناخوشایند …