کمالگرایی چیست؟ آیا من کمالگرا هستم؟

کمالگرایی چیست؟ آیا من کمالگرا هستم؟

شاید با شنیدن این اسم ،به نظر بیایدکه چه شخصیت هیجان انگیزی!  امااااا تیپ های کمال گرا یا ایده آل گرا که یکی از شخصیت های پراسترس به شمار می روند در ظاهر اسم زیبایی دارند، اما در واقعیت نه!

نتیجه  آنچنان مهم است برایشان که روند طبیعی و لحظه های زندگی را از دست می دهند. برای اینکه به هدفی دست یابند به شدت  بخودشان سخت می گیرند و بسیاری از تجربه های لحظات زندگی را از دست می دهند چرا که از ابتدا این تصور را دارند که قادر نخواهند بود تا آن تجربه را به برسانند و در نتیجه ممکن است اصلاً آنرا شروع نکنند.

اگر احساس میکنید کمالگرا هستید و میخواهید مطمئن شوید با ما در مجله اینترنتی چارگوشه همراه باشید  تا در مورد کمالگرایی بیشتر بدانیم.

 

کمالگرایی چیست؟ آیا من کمالگرا هستم؟

انواع ایده ال گرایی

 

کمالگرایی چیست؟

کمال گرایی مجموعه‌ای از الگوهای فکریِ محکوم به شکست است که برای رسیدن به اهداف غیرواقع‌بینانه، شما را وادار به تلاش می‌کنند.

انسان‌های کمال‌پرست، فشاری دائمی برای حرکت به سمت هدف های غیرقابل دستیابی در درون خود احساس می‌کنند. آنها ارزش خودشان را با کارایی خودشان و دستاوردهایشان می‌سنجند.

 

انواع کمالگرایی:

اما دونوع کمالگرایی دایم :

۱)کمالگرایی مثبت

۲)کمالکرایی منفی

کمال گرایی مثبت همان طور که از اسمش مشخص است، مشکلی ندارد. می توان آن را این طور تعریف کرد که در کامل گرایی مثبت فرد انتظار دارد که به سوی کمال پیش برود و در نهایت کارهای ارزشمندی را ارائه کند، اما به این صورت نیست که فرد از همان ابتدا انتظار کامل بودن داشته باشد، درست بر خلاف کمال گرایی منفی (کامل گرایی) که فرد از همان ابتدا می خواهد کامل باشد.

 

کمالگرایی چیست؟ آیا من کمالگرا هستم؟

نحوه برخورد با افراد کمالگرا

ویژگی‌های افراد کمال گرا

  • ۱. معیار‌های سطح بالا

آن‌ها معتقدند که همه چیز باید کامل و بی نقص باشد، به خودشان و دیگران سخت می‌گیرند. فرقی نمی‌کند که چه کار می‌کنند. آشپزی، ورزش یا کار. مهم این است که باید آن را کامل و بدون کوچک‌ترین نقصی انجام دهند و اگر کمی کار ایراد داشته باشد احساس می‌کنند شکست خورده‌اند؛ بنابراین همیشه فقط کار‌هایی را انجام می‌دهند که در آن مهارت دارند و دایره فعالیت هایشان محدود می‌شود. این افراد اغلب زمینه‌ای خاص را برای رسیدن به حد مطلوب انتخاب می‌کنند.

برخی از افراد دچار این وضعیت، کمال گرایی را بر روی خانه، همسر و فرزندانشان منعکس می‌کنند و دسته دیگر بسیار مشکل پسند و ایرادگیرند و قصد دارند تمام کار‌ها و وسایلشان بی عیب و نقص باشد. روابطشان، شغلشان، لباس هایشان، جعبه ابزارشان، خودروشان و …

  • ۲. کمتر کسی به حد مطلوب آن‌ها می‌رسد

برای آن‌ها هیچ کس آن طور که باید نیست. کمال گرایان همیشه قادرند به اندازه کافی از دیگران اشکال بگیرند، فرقی نمی‌کند که طرف مقابل چه کسی باشد، مهم این است آن طور که باید نیست.

  • ۳. جذب کسانی می‌شوند که بالقوه کمال گرا هستند

افراد کمال گرا معمولا به سراغ کسانی می‌روند که توانایی کمال گرا شدن را داشته باشند. اکثر کمال گرایان طرح به کمال رساندن همسران را نیز دارند.

  • ۴. گرایش به ناراحتی و افسردگی دارند

آن‌ها به جای این که از امکاناتی که دارند لذت ببرند، غصه می‌خورند که چرا در زندگی به حد مطلوب خود نمی‌رسند و این امر باعث می‌شود که همیشه تا حدی افسرده باشند.

 

کمالگرایی چیست؟ آیا من کمالگرا هستم؟

شخصیت کمالگرا

 

عاقبت  کمال گرایی

وقتی کمال گرایی از حد بگذرد و به سوی کمال گرایی ناسازگار کشیده شود، جلوی موفقیت فردی و حرفه‌ای را می‌گیرد.

برخی از عواقب کمال گرایی بیش از حد عبارت‌اند از: ‌

سلامت عمومی

طبق تحلیل‌های انجام‌شده (که در مجله‌ی Journal of Counseling and Development به چاپ رسیده‌اند)، کمال گرایی با مشکلاتی در حیطه‌ی سلامت عمومی از قبیل اختلا‌ل در خوردوخوراک، افسردگی، میگرن، اضطراب و اختلالات شخصیت مرتبط است. خواهان کمال بودن می‌تواند منجر به کاهش‌ بهره وری، ایجاد استرس و آسیب به روابط شود.

اعتمادبه‌نفس

کمال گرایی روی اعتمادبه‌نفس اثر منفی می‌گذارد. کمال‌گرایان، ارزش فردی خودشان را وابسته به چیزی می‌دانند که در جست‌وجوی رسیدن به آن هستند و باور دارند که دیگران نیز بر همین اساس، آنها را قضاوت می‌کنند. از آنجا که این افراد هرگز از داشته‌هایشان راضی نیستند، هرگز نمی‌توانند مطابق استاندارهایی که برای خودشان تعیین کرده‌اند، زندگی کنند. این وضعیت سبب می‌شود که آنها دائم خودشان را قربانی انتقادات و سرزنش‌های خودشان کنند. ‌

تعلل

کمال گرایی با تعلل ارتباط نزدیکی دارد. برای مثال، یک فرد کمال‌گرا تا زمانی که راه کامل و بی‌عیب و نقص انجام یک پروژه را پیدا نکند، آن را آغاز نمی‌کند. این فرد کمال‌گرا به علت تعلل، معمولا از کارهایش عقب می‌ماند و این روال بر اعتبار و روابط کاری او اثر می‌گذارد. ‌

تأثیر بر خلاقیت

یکی از عواقب کمال گرایی این است که ماهیت دست‌و‌پا‌گیری دارد. کمال گرایی نمی‌گذارد ریسک کنیم و جلوی بازیگوشی و تمایل ما به رؤیاپردازی را می‌گیرد. این حالت، سبب اُفت تواناییِ خلاقیت و نوآوری ما می‌شود.

 

کمالگرایی چیست؟ آیا من کمالگرا هستم؟

درمان قطعی کمالگرایی

درمان کمالگرایی:

خیلی سخت است، ما هم می دانیم تغییر دادن یک ویژگی شخصیتی که سال ها با آن زندگی کرده اید خیلی سخت است. برای همین ما چند توصیه به شما می کنیم، چند توصیه هم به آنهایی که در کمال گرا شدن شما مؤثر بوده اند:

۱. باور به تغییرش داشته باشید

خیلی از افراد تا به یقین برسند که «ویژگی شخصیتی» یا «بیماری روان شناختی» خاصی دارند، قافیه را باخته و سعی در متقاعد کردن خود و دیگران دارند تا با این وضعیت کنار بیایند. آنها رفتارشان را به بیماری یا شخصیت شان ربط می دهند و نه خودشان و این کار آسانتری است. تا زمانیکه روند این برچسب زدن ها ادامه داشته دارد پیشگویی آنها نیز درست از آب درمی آید و آنها تغییر نمی کنند چون باور دارند که تغییر نمی کنند.

۲.دلیل کمال گرایی تان را پیدا کنید

همین که بدانید والدینتان دیکتاتور بوده اند یا کمال گرا، همین که ته ذهنتان معلم کلاس اولتان را به یاد بیاورید که فقط بچه هایی که ۲۰ می گرفتند را دوست داشت، همین دانستن ها باعث می شود که بهتر خودتان و کمال گرایی تان را بشناسید و این کمک کننده است.

۳. باورهای غیرمنطقی تان را دور بریزید

این گام در واقع شبیه به لقمه لقمه کردن غذا است تا بتوانیم آن را ببلعیم. همانطور که ما قادر نخواهیم بود لقمه بزرگی را ببلعیم، موضوع مهم و مبهمی مانند «کمال گرایی» را نیز به یکباره نمی توان حضم کرد. یک بار دیگر به بخش سوم علت های کمال گرایی بر میگردیم. همانطور که پیش تر اشاره شد تمام باورهایی که در آن بخش به آنها پرداختیم بلحاظ منطقی درست نیستند اما چون افراد سال ها با آنها زندگی کرده اند این موارد در ناخودآگاه آنان حک شده است.
هنگامی که فرد کمال گرا قصد انجام کاری که به گمان خودش بزرگ است را دارد و یا هنگامیکه به گمان خودش شکست می خورد این باورهای غلط در ذهن او دست به کار می شوند و شروع به تخریب های همیشگی می کنند. در همان لحظات باید آن ها را یادداشت کرد و در مقابل هر کدام باوری را نوشت که کمی منصفانه تر است. تکرار این کار باعث می شود که ذهن کم کم یاد بگیرد تا خود به خود به همان باورهای منصفانه تر فکر کند و نه باورهای کمال گرایانه.

۴. والدین تان را آگاه کنید

اگر والدین آگاه باشند که تربیت فرزندانشان  به شیوه ارباب منشانه، در آینده تاثیری اینچنین ناخوشایند روی‌ آنها خواهد گذاشت، احتمالا کمی خودشان را کنترل خواهند کرد. این مطالب را می شود از طریق مشاوره های پیش از ازدواج یا در قالب مشاوره های روان شناختی هنگام بارداری یا پرورش فرزندان به آنها آموزش داد.

 

ممنون از همراهیتان با ما در مجله اینترنتی چارگوشه

مطلب پیشنهادی

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟   ما ادم ها  ها بر اساس سرشتمان  طوری افریده …