کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide خواب آور و ضداظطراب

کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide خواب آور و ضداظطراب

نام تجاری: Librium، Libritabs، Poxi، Mitran

نام علمی: Chlordiazepoxide

رده درمانی:  ضد اظطراب و بی خوابی، بنزودیازپین‌های طویل الاثر

کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide خواب آور و ضداظطراب

فرمول شیمیایی کلردیازپوکساید: C16H14ClN3O

این دارو یک از داروهای پر مصرف ضد اظطراب می باشد که دارای خاصیت های خواب آور و ضد لرزش نیز است. این دارو در داروخانه ها بصورت ۵ و ۱۰ میلی گرم موجود است. کلردیازپوکساید از دسته بنزودیازپین است که گروهی از مواد شیمیایی در مغر را تحت تاثیر قرار می دهد و  ممکن است برای افراد دارای اظطراب نامتعادل باشد. کلردیازپوکسید برای درمان اختلالات اضطرابی استفاده می شود همچنین ممکن است کوتاه مدت برای درمان اضطراب شما قبل از عمل استفاده شود. کلردیازپوکسید همچنین برای درمان اضطراب یا ترک علائم الکلی استفاده می شود.

اطلاعات مهم

کلردیازپوکساید ممکن است دچار اعتیاد در افراد شده و مصرف بیش از اندازه آن باعث مرگ شود. فروش این دارو در داروخانه بدون نسخه ی پزشک ممنوع می باشد.

مکانیسم اثر دارو:

این دارو مانند سایر بنزودیازپینها به عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلولهای عصبی اثر کرده وباعث تسهیل ورود یا افزایش عمل GABA شده و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد. بنزودیازپینها با در مغز انتقال دهنده های عصبی را تحت تاثیر قار می دهد. این انتقال دهنده ها مواد شیمیایی هستند که عصب ها برای ارتباط با یکدیگر آزاد می کنند. یکی از این انتقال دهنده ها که گابا است فعالیت عصب ها را سرکوب می کند. این سرکوب باعث اثر آرامبخش، خواب آور و ضداظطراب و شل کنندگی عضلات در افراد می شود.

فارماکوکینتیک

• در تجویز خوراکی جذب خوبی دارد و پس از جذب به صورت گسترده ای در بدن توزیع می شود.
• شروع اثردر فرم خوراکی ۱- ۲ ساعت و در فرم وریدی ۱ تا ۵ دقیقه است.
• طول اثر در فرم خوراکی ۱۲- ۲۴ ساعت و در فرم وریدی ۱۵ تا ۶۰ دقیقه است.
• زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی ۲ ساعت است.

متابولیسم :

وسط کبد متابولیزه می شود و بعضی از متابولیت های آن شامل دمکسپام، دس متیل کلردیازپوکساید، دس متیل دیازپام، و اگزازپام هستند.

قبل از مصرف کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

 • اگر به آن حساسیت دارید نباید از کلردیازپوکسید استفاده کنید.پ
 • برای اطمینان از اینکه کلردیازپوکسید برای شما بی خطر است، در صورت:
 • شما پورفیری دارید (یک اختلال آنزیم ژنتیکی که باعث علائم پوستی یا سیستم عصبی می شود). شما رقیق کننده خون مانند وارفارین می گیرید (کومدین، ​​جانتوون). یا شما یک داروی مخدر (مواد افیونی) مصرف می کنید.

اثرات آرام بخش کلردیازپوکساید ممکن است در بزرگسالان مسن طولانی تر باشد. افتادن تصادفی در بیماران مسن که بنزودیازپین مصرف می کنند شایع است. در هنگام مصرف کلردیازپوکسید، مراقب افتادن بصورت تصادفی و صدمه دیدن باشید.

 • کلردیازپوکسید برای استفاده توسط افراد کمتر از ۶ سال مورد تأیید نیست.

کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide خواب آور و ضداظطراب

موارد مصرف کلردیازپوکساید

موارد مصرف کلردیازپوکساید(Chlordiazepoxide)

قرص کلردیازپوکساید برای کنترل اختلالات اضطرابی و همچنین تسکین کوتاه‌مدت علائم اضطراب، ترک اعتیاد به الکل حاد و دلهره و اضطرابِ پیش از عمل جراحی تجویز می‌شود. استرس و اظطراب های روزمره نیازی به درمان ندارد و نباید دارو میصرف کنید. در حالت کلی در موارد زیر مصرف می شود:

 1. تسکین علایم اضطراب
 2.  رفع علایم قطع مصرف الکل
 3.  کنترل اختلالات افسردگی
 4.  کاهش فشار روحی

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام (Alprazolam) و فواید آن

 

مقدار و نحوه ی مصرف کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را رعایت کنید. هرگز کلردیازپوکسید را در مقادیر بیشتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید. اگر به نظر می رسد که این دارو در معالجه علائم شما نیز متوقف شده است، به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز خود را تغییر دهد تا اطمینان حاصل کند که بهترین نتیجه را می گیرید.

کلردیازپوکساید ممکن است اعتیاد آور باشد. هرگز کلردیازپوکسید را با شخص دیگری به خصوص با کسی که سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد دارد به اشتراک نگذارید. همچنین این داروها را در مکانی نگه دارید که دیگران نتوانند به آن مراجعه کنند. استفاده نادرست از داروهای اعتیاد آور باعث اعتیاد و حتی مصرف بیش از حد آن موجب مرگ می شود. فروش یا دادن این دارو خلاف قانون است.

مصرف کلردیازپوکسید به طور ناگهانی متوقف نشود، ممکن است علائم ترک ناخوشایند داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت از مصرف کلردیازپوکساید جلوگیری کند. در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. میزان داروی مورد استفاده از هر بطری جدید را رعایت کنید.

کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide خواب آور و ضداظطراب

قرص کلردیازپوکساید ۱۰

بزرگسالان (اظطراب خفیف)

خفیف تا متوسط : ۵ تا ۱۰ میلی گرم خوراکی هر ۶ تا ۸ ساعت
شدید : ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم خوراکی هر ۶ تا ۸ ساعت
در سالمندان : ۵ میلی گرم خوراکی ۲ تا ۴ بار در روز

اظطراب قبل از عمل جراحی

۵ تا ۱۰ میلی گرم خوراکی هر ۶ تا ۸ ساعت از چند روز پیش از عمل
و یا ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم عضلانی ۱ ساعت قبل از عمل

 تسکین علایم محرومیت از الکلیسم حاد :

ترجیح در استفاده از فرم تزریقی برای شروع است ولی اگر از فرم خوراکی در ابتدا استفاده شود ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در ابتدا و سپس تکرار دوز تا هنگامی که برانگیختگی فرد کنترل شود. حداکثر دوز ۳۰۰ میلی گرم در روز است.

 

همه چیز در مورد قرص ضد افسردگی سرترالین Sertraline

هشدار

 • همانطور که در بالا هم اشاره کردیم مصرف این دارو برای کوکان زیر ۶ سال ممنوع می باشد.
 • از نوشیدن الکل جدا پرهیز کنید ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد.
 • کلردیازپوکساید ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید تا بدانید که کلردیازپوکسید چگونه بر شما تأثیر می گذارد. سرگیجه یا خواب آلودگی شدید می تواند باعث سقوط یا حوادث دیگر شود.

اگر یک دوز از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان لازم برای دوز برنامه ریزی شده بعدی شما باشد، از مقدار از دست رفته خود صرفنظر کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش از اندازه هم سریعا با پزشک و اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، گیجی، ضعف عضلات یا از بین رفتن هوشیاری است.

کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide خواب آور و ضداظطراب

عوارض جانبی کلردیازپوکساید

عوارض جانبی کلردیازپوکسید (Chlordiazepoxide)

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک شامل کهیر، تنفس سخت و دشوار. تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو از عوارض این دارو می باشد. در صورت وجود این علائم و علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خواب آلودگی شدید.
 • تغییرات غیر معمول در خلق و خو یا رفتار
 • سردرگمی
 •  پرخاشگری
 • عصبانیت
 • احساس بیقراری و اضطراب ناگهانی
 • مشکلات خواب را بدتر کند
 • افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان
 • ضعف ناگهانی یا احساس بیماری، تب، لرز، گلو درد، زخم دهان، لثه های قرمز یا متورم، بلع مشکل.
 • ضعف عضلانی، افتادگی پلک، بلع مشکل
 • درد فوقانی معده، ادرار تیره، زردی (زرد شدن پوست یا چشم)

عوارض جانبی مانند خواب آلودگی یا مشکلات تعادل ممکن است در بزرگسالان مسن بیشتر باشد.

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خواب آلودگی
 • گیجی یا از دست دادن تعادل یا هماهنگی

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide خواب آور و ضداظطراب

قرص کلردیازپوکساید

تداخلات دارویی کلردیازپوکساید

مصرف کلردیازپوکسید با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی و یا تنفس شما می شود باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ می شود. قبل از مصرف قرص خواب، داروی ضد درد، داروهای ضد سرفه، داروی آرامش بخش ماهیچه یا داروی اضطراب، افسردگی یا تشنج  به پزشک خود اطلاع دهید.

سایر داروها ممکن است با کلردیازپوکسید، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی در تعامل باشند. در مورد تمام داروهای مورد استفاده شما در حال حاضر و هر دارویی که شروع کرده اید یا استفاده از آن را متوقف کرده است به پزشک خود بگویید.

با این داروها تداخل دارد:

آمی تریپتیلین, ایمی پرامین, پاروکستین, پیموزاید, ترانیل سیپرومین, تریمی پرامین, تیوریدازین, دسیپرامین, دوکسپین, سرترالین, فلوکستین, فنوباربیتال, نالوکسان, نورتریپتیلین, وارفارین, کلماستین, تاپنتادول, پروکائین, بنزهیدروکدون/استامینوفن, کلومیپرامین, اس سیتالوپرام, مورفین, فنلزین, پروتریپتیلین, ایزوکربوکسازید, مپریدین, کدئین, پروپوکسیفن

مصرف در بارداری

D – در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند.

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید ، این و همه داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از این دارو فقط برای نشانه های تجویز شده استفاده کنید.

از همراهی شما سپاسگذاریم. مجله اینترنتی چارگوشه

 

مطلب پیشنهادی

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن بدن انسان معمولا می …