کرونا ویروس چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری، درمان

کرونا ویروس چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری، درمان

کابوس جدیدی که این روزها همه جهان را درگیر کرده، شیوع ویروس خطرناکی به نام کرونا است. کرونا ویروس، طیف وسیعی از بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی، سارس، آنفولانزا و مرس را شامل می‌شود. تا کنون، ۶ نمونه از خانواده کرونا ویروس کشف شده است و با شیوع گونه جدید در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین، تعداد ویروس‌های شناخته شده از این خانواده به ۷ عدد رسید. شیوع این بیماری اکثر افراد را در جهان نگران کرده است.

اما واقعا ویروس کرونا چیست؟ ایا باید نگران بود؟

سازمان بهداشت جهانی اعلام وضعیت اضطراری کرده است. افراد بسیار زیادی در چین در قرنطینه هستند. لحظه به لحظه تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا ویروس بیشتر میشود.

بیشتر کشور‌های جهان به حالت آماده‌باش در آمده‌اند و ورود و خروج اتباع خارجی و انواع پروازها  به این کشورها ممنوع شده.

 

کرونا ویروس چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری، درمان

ویروس کرونا چیست؟

نسل جدید ویروس ها و در واقع جدیدترین نوع ویروس که کشف شده است را کرونا ویروس مینامند.

کروناویروس‌ها (Coronaviruses)، عضوی از خانواده بزرگی ویروس‌ها هستند که  طیف گسترده ای از ویروس ها را شامل می شود از سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ .

کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. این ویروس به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می کند. با این حال تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است. آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است.

بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D  به معنی بیماری (در زبان انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی و انفولانزا مرتبط است.

کرونا (corona) به معنای تاج یا هاله است و شکل ظاهری ویروس کرونا زیر میکروسکوپ، شبیه به یک تاج سلطنتی است.

 

کرونا ویروس چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری، درمان

علائم کرونا ویروس چیست؟

کرونا با علائمی شبیه به سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه، عطسه، لرزش دستان، گلودرد، معمولا سردرد و تب دارد.

و همچنین این ویروس باعث ایجاد عفونت و مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی نیز می‌شود. در واقع تنفس برای شخص مبتلا بسیار سخت میشود.

دوره نهفتگی ویروس کرونا

به نظر میرسد ظرف چهارده روز پس از آلودگی به ویروس، علائم پدیدار میشوند.

 

علائم

 • تب
 • سرفه
 • نفس های کوتاه
 • در موارد نادر این ویروس منجر به مشکلات تنفسی شدید، ناراسیی کلیه یا حتی مرگ میشود.
 • علائم این بیماری ظرف دو تا چهارده روز پس از آلودگی به ویروس شروع میشود.
 • لرز
 • بدن درد
 • گلو درد
 • سردرد
 • اسهال
 • تهوع
 • استفراغ
 • آبریزش بینی

کرونا ویروس چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری، درمان

راه های تشخیص 
تست های آزمایشگاهی، به طور معمول برای تشخیص عفونت های کرونا ویروس ها (مگر در مورد بیماریSARS) صورت نمی گیرند. روش موجود برای تشخیص کرونا ویروس ها از جملهSARS – Cov ، ردیابی ژنومRNA ویروس در مجرای تنفسی و نمونه های مدفوع به کمکRT-PCR می باشد. جداسازی کرونا ویروس ها، مشکل می باشد و در مورد  SARS-Cov به شرایط(( biosafety level 3نیاز می باشد. آزمایش نمونه های مشکوک به وجودSARS-Cov، باید با در نظر داشتن شرایطBSL-2 در آزمایشگاه های ویروس شناسی صورت گیرد. آزمایش سرولوژی با بهره گیری از آزمایش الیزا ، می تواند در ارزیابی سرم های حاد و بهبود یافته، کمک کننده باشد. میکروسکوپ الکترونی ، در ردیابی ذرات مشابه کرونا ویروس در نمونه های مدفوع به کار می رود.
درمان کرونا ویروس

متاسفانه در حال حاضر هیچ درمان و واکسنی برای عفونت های کرونا ویروس وجود ندارد.  کنترل انتقال تنفسی سرماخوردگی ناشی از کرونا ویروس ها، کاری مشکل می باشد و احتمالا به دلیل خفیف بودن عفونت ، نیازی به کنترل نیست. قرنطینه افرادی که باSARS-Cov آلوده شده اند و اندازه گیری تب مسافرانی که از مناطق شیوع این بیماری مسافرت کرده اند ، می تواند از انتشار بیماری جلوگیری کند. هیچگونه واکسن یا درمان ضد ویروس خاص برای این ویروس در دسترس نمی باشد.

کرونا ویروس چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری، درمان

چگونه به کرونا دچار نشویم؟ راه های پیشگیری چیست؟

 

 • حداقل بیست ثانیه برای شستشوی دستان خود با آب و صابون، وقت بگذارید و مرتبا دستان خود را بشویید. میتوانید در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، از محلول ضد عفونی کننده بر پایه الکل که حداقل ۶۰% الکل دارد، استفاده کنید.
 • از تماس دست با چشمها، بینی و دهان خودداری کنید.
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار پرهیز کنید.
 • اگر بیمار هستید، در منزل بمانید.
 • با دستمال کاغذی، هنگام سرفه یا عطسه جلوی دهان خود را بگیرید و سپس دستمال را در سطل زباله بیندازید.
 • اشیاء و سطوحی را که مرتبا لمس میکنید (مانند ریموت کنترل تلویزیون، دستگیره درها، گوشی موبایل و غیره)، تمیز و ضد عفونی کنید.
 • در تجمعات انبوده حتما از ماسک های فیلتردار مدل N95 که به آن ها FFP2 نیز گفته میشود، استفاده کنید.
 • دستمال در برار بر عطسه و سرفه خود بگیرید و در سطل زباله بیاندازید.

من فکر میکنم علائم را دارم، چه کنم؟

با دیدن علائم ویروس کرونا، به پزشک مراجعه کنید و سرماخوردگی های خودتون رو در حال حاضر جدی بگیرید. دانشمندان در حال کار بر روی درمان کرونا ویروس هستند، شما باید بیشتر از درمان به پیشگیری اهمیت بدید. تمام نکاتی که برای درمان کرونا و در مورد علایم ویروس در بدن شما ممکن است به وجود بیاید را پوشش دادیم و حتما با خوردن ویتامین c سیستم دفاعی بدن خودتون رو در این مدت قوی کنید. در این مدت از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران بپرهیزید و دستورالعمل هایی که گفته شد رو برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری رعایت کنید.

مطلب پیشنهادی

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام فواید و مضرات آن

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام (Alprazolam) فواید و مضرات آن نام تجاری: Apo-alperaz …