کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن

معایب و مزایای کـاپ قاعدگـی

یکی از محصولات بهداشتی دردوران قاعدگـی که این روزها توجه اکثر بانوان رابه خود جلب کرده اسـت کـاپ یا فنجان قاعدگـی اسـت. که به عنوان جایگزین مناسبی برای پد یا نوار بهداشتی، می تواند باشد. در ادامه نحوه ی اسـتفاده از آن و معایب و مزایای آن را توضیح خواهیم داد.

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

کاپ قاعدگی چیست

MENSTRUAL CUP یا همان فنجان قاعدگـی (لونت کـاپ) چیست؟

کـاپ یا فنجان قاعدگـی وسیله یا ظرفی اسـت که از دو قسمت bell و stem که همان قیف و ساقه است، تشکیل شده اسـت.این ظرف که به صورت انعطاف پذیر از جنس سیلیکون پزشکی ساخته شده اسـت، می تواند خـونریزی قاعدگـی را درون خودش جمع نماید.

بعید اسـت که در صورت اسـتفاده ی صحیح از آن خـون به بیرون و روی لباس زیر نشت نماید. برای اسـتفاده از آن معمولا هر ۱۲ ساعت (البته به میزان خـون ریزی بستگی دارد) بایستی خارج شوند و به خوبی شسته و تمیز گردند و سپس جاگذاری شوند.

نکته مهم در اینجا رعایت بهداشت و تمیزی می باشد؛ در هر بار اسـتفاده دست های خود را به خوبی بشویید و همچنین فنجان را با آب و صابون (ترجیحا صابون بچه) بشویید.

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

نحوه ی جایگذاری در واژن

روش اسـتفاده از کـاپ قاعدگـی به چه صورت اسـت؟

همان طور که بالاتر ذکر کردیم، قبل از جاگذاری کـاپ، دست های خود را با آب تمیز و صابون خوب بشویید.کـاپ های مختلفی بر اساس طول واژن شما وجود دارد که باید اندازه ی مناسب خود را تهیه کنید. پس از انتخاب کـاپ مناسب، ابتدا لبه های آن را به هم نزدیک و فشرده کنید تا به صورت حرف C دربیاید، سپس آن را داخل واژن قرار دهید (می توانید درحالت نیمه نشسته، نشسته و یا ایستاده این کار را انجام دهید.) پس از قرار دادن آن در واژن، خود کـاپ باز می شود و به دیواره های واژن تکیه می دهد. اگر حس کردید که اتصال مناسب برقرار نشده اسـت می تواند مقداری آن را بچرخانید.

پس از گذاشتن آن نباید احساس اذیت و ناخوشایندی داشته باشید. در هنگام وارد کردن کـاپ، حواسـتان باشد که ساقه یا دنباله ی آن بیرون قرار نگیرد. اگر می خواهید برای راحت تر وارد کردن کـاپ به درون واژن از مواد روان کننده اسـتفاده کنید، ترجیح بر این اسـت که این مواد پایه ی آبی داشته باشند یا به اصطلاح water-based باشند و پایه ی روغنی نداشته باشند. زمان تعویض یا شستشوی کـاپ هم بستگی به مقدار خـونریزی شما در طول روز دارد، که به طور متوسط هر ۱۲ ساعت می باشد.

برای شستشو هم می توانید از آب سرد به همراه یک صابون ملایم که رنگ و بوی زیادی ندارد اسـتفاده کنید یا می توانید آن را در آب جوش اسـتریل نمایید. پس از اتمام هر دوره ی قاعدگـی هم کـاپ را شسته و اسـتریل نموده و خشک کنید تا دوره ی بعدی. (اکثریت کـاپ ها قابلیت اسـتفاده برای حدود چندین سال را دارند.) می باشد، که به دلیل این اسـت که خـون جمع آوری شده در معرض هوا قرار نمی گیرد تا ایجای بوی نامطلوب بکند.

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

انتخاب کاپ مناسب

طول واژن

دهانه‌ی رحم (Cervix) بخش پایینی رحم است که به واژن متصل می شود. ۳-۲ سانتی‌متر طول دارد که با ابزار پزشکی قابل دیدن است اما قسمت خارجی سرویکس که بالاترین قسمت واژن است با انگشت قابل لمس است. با لمس آن می‌توانیم متوجه شویم که چه میزان پایین یا بالا اسـت و در نتیجه طول واژن بلند، کوتاه یا معمولی است.

در حالت ایستاده یک پا را بر روی صندلی، لبه‌ی تخت یا توالت فرنگی بگذارید و انگشتتان را داخل واژن کنید. اگر زمانی که نوک انگشت سرویکس را لمس می‌کند فقط یک بند انگشت داخل باشد، یعنی واژن کوتاه است. یا در واقع سرویکس پایین است. اگر دو بندانگشت داخل باشد، متوسط و اگر سه بندانگشت داخل باشد یا اصلاً نوک انگشتتان به سرویکس نرسد، بلنداست.

عضلات واژن

عضلات واژن نیز مانند دیگر عضلات بدن می‌توانند با ورزش کردن سفت شوند. هر چند عضلات واژن قابلیت بازگشت به حالت طبیعی به صورت خودکار را دارند اما فشارهای متعدد به کف لگن، مثل بارداری‌ها، زایمان‌های پی در پی و اضافه وزن شدید می‌توانند این روند را کند کنند.

اگر ورزشکارهستید یاتمرین کگل(kegel) می‌کنید، احتمالاً عضلات واژنتان قدرت انقباض بالایی دارد. در غیر این صورت به احتمال قریب به یقین عضلات شما نه سفت است نه شل. اگر بارداری و زایمان پی در پی داشتید و با ورزش و تمرین کگل آن را ترمیم نکردید، «ممکن است» عضلات نسبت به معمول شل‌تر باشند.

میزان خـونریزی

دربسیاری از موارد آمده است بین ۱۰ تا ۴۰ میلی‌لیتر خـونریزی در کل دوره طبیعی است و بالاتر از آن مقدار خـونریزی شدیداست و اگر بالای ۸۰ میلی‌لیتر باشد باید با پزشک مشورت کنید. دربعضی موارد نیز اعداد متفاوتی داده‌اند. با این حال هر تامپون و پد سایز نرمال معمولا ۵ میلی‌لیتر گنجایش دارد.

این اعداد به هیچ وجه دقیق نیستند و چون تا کـاپ اسـتفاده نکنید نمی‌توانید میزان خـونریزی را به طور دقیق متوجه شوید، شاید بتوان گفت اگر «مجبورهستید» هر ۲-۱ ساعت پد و تامپونِ معمولی رو تعویض کنید یعنی خـونریزی سنگین دارید. معمولاً پد و تامپون زودتر از اینکه از کل ظرفیتش اسـتفاده شود به خاطر رعایت بهداشت تعویض می‌شود. اما در حالتی که خـونریزی بسیار شدیدباشد در واقع انتخاب دیگری نیست.

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

اندازه های مختلف

انتـخاب بر اساس بلندی واژن

طبیعتاً اگر واژن بلندی دارید بهتراست از کـاپ‌هایی که طول بیشتری دارند اسـتفاده کنید. اگر از مدل‌های کوتاه‌تر اسـتفاده کنید مشکل حادی پیش نمی آید، اما زمان خارج کردن آن ممکن است کمی سخت باشد. اگر سرویکس پایین باشد باید از انواع کوتاه‌تر اسـتفاده کنید. طبیعی است که در این صورت اگر کـاپ بلند باشد غیر قابل اسـتفاده اسـت. پس اگر سرویکس بالا یا متوسط است انتخاب‌های بیشتری دارید و با خیال راحت‌تری خرید می‌کنید.

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

انتخاب کاپ براساس مقدارخونریزی

انتـخاب بر اساس مقدار خـونریزی

اگر خـونریزی کم یا نرمال باشد از هر کـاپی می‌شود اسـتفاده کرد. برای خـونریزی‌های شدید کـاپ‌هایی با حجم بالاتر توصیه می‌کنند که مجبور نباشید سریع تخلیه کنید. اما فاکتورهای مهمتر دیگری هم وجود دارند که معیار انتخاب باشند. زیرا چندبار بیشتر تخلیه کردن کـاپ رو می‌شود تحمل کرد اما کـاپی را که اندازه نباشد، دردسرهای زیادی دارد.

فواید اسـتفاده از کـاپ قاعدگـی (لونت کـاپ) چیست؟

  • این روز ها که بحث بر سر تولید کمتر زباله و حفظ بیشتر و بهینه ی محیط زیست می باشد، شاید به نوعی بتوان با اسـتفاده از وسایلی که بیش از یک بار مصرف می باشند، کمکی به این موضوع کرد.
  • یکی از مزایای مهم آن جلوگیری از ایجاد بوی زننده، نوارهای بهداشتی و تامپون مخصوصا آن هایی که معطر می باشند، می توانند در فرد ایجاد حساسیت کنند، ولی کـاپ های قاعدگـی نسبت به پد و تامپون قابلیت حساسیت زایی کمتری دارد. همچنین در مطالعات و تحقیقات انجام شده، دریافته اند که خطر سندرم شوک سمی (TSS) که یک بیماری باکتریایی خطرناک می باشد، در کسانی که از کـاپ قاعدگـی اسـتفاده می کنند، نسبت به کسانی که از تامپون اسـتفاده می کنند بسیار کمتر می باشد.
  • در مطالعات دیگری نیز دریافتند که شیوع واژینوز باکتریایی در بین اسـتفاده کنندگان از کـاپ قاعدگـی کمتر می باشد. هم چنین خشکی واژن به دلیل اینکه مایع جذب نمی شود، در این روش کمتر اسـت.
  • زمان لازم برای تعویض کـاپ قاعدگـی به مراتب طولانی تر می باشد و این امکان را به شما می دهد که شب ها بدون نگرانی از تعویض آن بخوابید و همچنین مجبور به تعویض آن در توالت های عمومی نیستید.
  • شاید به دلایلی پزشک شما بخواهد که میزان خـونریزی شما در طی یک دوره قاعدگـی را بداند، شما می توانید به راحتی برای این کار از کـاپ هایی که اعدادی جهت اندازه گیری مقدار خـون روی آن مندرج شده اسـت را اسـتفاده نمایید.

کاپ قاعدگی و همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

ازمعایب کاپ قاعدگی

معایب اسـتفاده از کـاپ قاعدگـی (لونت کـاپ)

همانطور که پیش تر گفته شد، اسـتفاده از کـاپ قاعدگـی مستلزم رعایت صحیح بهداشت آن اسـت؛

  •  در مناطقی که آب تمیز و بهداشتی در دسترس نباشد و یا در طبیعت، اسـتفاده از کـاپ ممکن اسـت دشوار باشد.با وجود کـاپ در داخل واژن، شما امکان برقراری رابطه ی جنسی واژینال را نخواهید داشت.
  • با اینکه احتمال آن اندک اسـت، این امکان می تواند وجود داشته باشد که شما به سیلیکون یا مواد اسـتیکی حساسیت نشان دهید که در این صورت توصیه به اسـتفاده از کـاپ قاعدگـی نمی شود.
  • دیگر اینکه جاگذاری صحیح کـاپ نیاز به تمرین و تجربه دارد و اوایل شاید اندکی طول بکشد که شما به راحتی آن را جاگذاری کنید.
  • دیده شده اسـت که در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی، اسـتفاده از کـاپ در واژن شما می تواند احساس سوزش ایجاد نماید.