کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیم

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیم

در این مقاله میخواهیم کامپیوتر و سخت افزار آن را مورد بررسی قرار دهیم. در دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، کامپیوتر و تکنولوژی‌های جدید جزء اصلی و جدانشدنی از زندگی روزمره ما شده است. به‌طوری‌که زندگی بدون آن‌ها ممکن نیست. در این مقاله به شما می‌گویم که چگونه در حوزه کامپیوتر و سخت‌افزار متخصص شوید تا علاوه بر بالا بردن اطلاعات خود در حوزه کامپیوتر، بتوانید از آن به کسب درآمد نیز بپردازید.

پس از خواندن این مقاله شما قادر خواهید بود که یک دید کلی نسبت به دنیای کامپیوتر و سخت‌افزار پیدا کنید و با صفر تا صد مباحث موجود در حوزه کامپیوتر و سخت‌افزار آشنا خواهید شد و پس‌ از آن می‌توانید مسیر خود را در این حوزه انتخاب کرده و سریع‌تر در آن مسیر پیشرفت نمایید.

کامپیوتر چیست؟

به‌طورکلی کامپیوتر وسیله‌ای است که اطلاعات خام را از ما می‌گیرد و به اطلاعات پردازش‌شده و قابل‌فهم برای ما تبدیل می‌کند. مثلاً زمانی که ما در حال تایپ کردن یک متن در کامپیوتر هستیم، اطلاعات توسط کیبورد به کامپیوتر فرستاده‌شده و نتیجه از طریق مانیتور به ما نمایش داده می‌شود.کامپیوترها قابلیت پردازش بالایی دارند و می‌توانند در چند هزارم ثانیه محاسبات ریاضی بسیار بالایی انجام دهند.

مقدمه ای به تاریخچه کامپیوتر

در زبان انگلیسی “Computer” به دستگاه خودکاری گفته می‌شود که محاسبات ریاضی را انجام می‌دهد، واژهٔ کامپیوتر در سال ۱۶۴۶ به زبان انگلیسی وارد گردید که به معنی «شخصی که محاسبه می‌کند» بوده‌است و سپس از سال ۱۸۹۷ به ماشین‌های محاسبه مکانیکی گفته می‌شد. در هنگام جنگ جهانی دوم «کامپیوتر» به زنان نظامی انگلیسی و آمریکایی که کارشان محاسبه مسیرهای شلیک توپ‌های بزرگ جنگی به وسیله ابزار مشابهی بود، اشاره می‌کرد. اصطلاحاً به افرادی که پیش از ظهور تجاری رایانه‌ها محاسبه های ریاضی را انجام می‌داند کامپیوتر انسانی گفته می‌شد.

البته در اوایل دهه ۵۰ میلادی هنوز اصطلاح ماشین رایانش (Computing machine) برای معرفی رایانه‌ها به‌کار می‌رفت، پس از آن عبارت کوتاه‌تر کامپیوتر (Computer) بجای آن بکار گرفته شد. ورود رایانه به ایران در اوایل دهه ۱۳۴۰ بود و واژه رایانه که از “رایانیدن” بمعنای “مرتب کردن، سازمان دادن” گرفته شده، در دو دهه اخیر در زبان فارسی رایج شده‌است.

ابداع رایانه از جمله ابداعات بشر امروزی است. ساخت رایانه همچون ساخت تلویزیون و رادیو و تلفن انقلابی بزرگ در زندگی انسان ها بوجود آورد. اولین رایانه ای که در جهان ابداع شد نظریه اش توسط پروفسور هاوارد آیکن در سال ۱۹۳۷ ارائه شد و شرکت ای بی ام در سال ۱۹۴۴ آن را پیاده سازی نمود. رایانه در ابتدا نام “ماشین حساب با کنترل خودکار مراحل محاسبه” نامیده شد اما بعد ها به مارک۱ تغییر نام یافت. بیشتر قطعات این رایانه ها از قطعات مکانیکی طراحی شده بود و با اندازه ی بزرگی که داشت وزنی در حدود ۵ تن بود.

رایانه ها تحولی در زندگی بشر محسوب می شود اما تحول بزرگی نیز در صنعت رایانه در سال ۱۹۴۷ بوجود آمد که کامپیوتر های سال ۱۹۴۴ از نظر حجم و اندازه و شکل کلی کاملا با کامپیوتر ۱۹۴۷ تفاوت پیدا کرد. این تحول بزرگ ابداع ترانزیستور با عنوان کلید کوچکی که می توانست جایگزین ۱۸۰۰۰ لامپ خلا شود بود. اولین کامپیوتر هایی که ساخته شد توان انجام یک ضرب ساده را در ۶ ثانیه داشتند اما با پیدایش ترانزیستور این ارقام به ۱۰۰۰۰۰ عمل ضرب در یک ثانیه می شد. یکی از بزرگترین دلایل این تغییرات کاهش دمای رایانه و کوتاه شدن مسیر های سیم کشی کامپیوتر بود.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمسخت افزار کامیپوتر

قطعات و سخت افزار کامپیوتر

همانطور که میدانید یک کامیپوتر از دو بعد سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده، این دو بخش در کنار یکدیگر به کامپیوتر جان می‌بخشند، در این پست قصد داریم تا کمی بیشتر با قطعات داخل کیس آشنا شویم، این قطعات به تنهایی کاربرد خاصی ندارند ولی با کنار هم قرار گرفتن، یک کامپیوتر را تشکیل میدهند!

سخت‌افزار یا Hardware :

به هر آن چیزی از کامپیوتر گفته می‌شود که قابل‌لمس باشد یعنی بتوان به آن دست زد. مثلاً کیس، کیبورد، موس و مانیتور.

نرم‌افزار یا Software :

به هر آن چیزی از کامپیوتر گفته می‌شود که نمی‌توان به آن دست زد و فیزیکی نیستند. مثلاً ویندوز و یا برنامه‌های نصب‌شده بر روی آن مثل نرم‌افزار ورد.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیممادربرد

مادربرد (Mother Board):

برد اصلی یک کامپیوتر است که تمامی قطعات کامپیوتر به شکل مستقیم و غیرمستقیم به آن متصل می‌شوند. در حقیقت حکم اسکلت یک کامپیوتر را دارد که دیگر اجزای کامپیوتر را به هم ارتباط می‌دهد. شرکت Gigabyte و Asus از جمله محبوبترین سازندگان مادربرد هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمCPU

پردازنده (CPU):

واحد پردازش مرکزی (Central Processing Unit). پردازنده یکی از اصلی‌ترین اجزای کامپیوتر است و حکم مغز کامپیوتر را دارد و تمامی پردازش‌های یک کامپیوتر بر عهده پردازنده یا CPU هست. انتخاب پردازنده تاثیر بسزایی در سرعت یک کامپیوتر دارد. شرکت Intel و شرکت AMD دو برند اصلی در تولید پردازنده هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمhard disk

هارد دیسک (HDD):

HDD مخفف Hard Disk Drive به معنی دیسک درایو سخت می باشد . این نوع هارد ها رو معمولا هارد های مکانیکی نیز میگویند که علت اون داشتن قطعه ی متحرک برای نوشتن و خواندن اطلاعات است. این هاردها از ۳۲۰GB تا ۱۰TB در بازار یافت می شود که حافظه های بالاتر هنوز در بازار نیامده است.

همان حافظه جانبی یک کامپیوتر است که تمامی اطلاعات و فایل‌های ما اعم از فایل‌های تصویری، موزیک و عکس و فایل‌های سیستمی در آن ذخیره می‌گردد. شرکت WesternDigital و شرکت Seagate دو برند محبوب تولید کننده هارد دیسک هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیم

RAM

حافظه اصلی (RAM):

RAM یا Random Access Memory که به آن حافظه با دسترسی تصادفی نیز گفته میشود، اطلاعات به صورت موقت و با دسترسی غیر ترتیبی در این واحد ذخیره میشوند، اطلاعات این حافظه با قطع جریان برق از بین میروند، این قطعه نیز بر روی مادر برد قرار میگیرد، همانطور که گفتیم حافظه‌ی RAM به همراه CPU اصلی‌ترین نقش در پردازش داده‌ها را بر عهده دارند.

رم یا حافظه اصلی نقش بسیار مهمی در سرعت یک کامپیوتر را دارد و به همین خاطر اهمیت آن بسیار زیاد است. هر چقدر ظرفیت آن بالاتر باشد سرعت کامپیوتر بیشتر می شود. شرکت Kingston و شرکت Corsair از جمله محبوب ترین برندهای تولید کننده RAM هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمGPU

کارت گرافیک (VGA):

کارت گرافیک وظیفه پردازش تصویر را بر عهده دارد و انتخاب آن برای کار با نرم‌افزارهای گرافیکی و طراحی و همچنین بازی‌های کامپیوتری خیلی تأثیرگذار است. دو برند NVIDIA و AMD تنها سازندگان چیپ های کارت گرافیک هستند.

اکثر کارت‌های گرافیک به نمایش ساده صفحه نمایش محدود نمی‌شوند. پردازنده گرافیکی مجتمع (GPU) که هسته کارت گرافیک است، می‌تواند پردازش‌های اضافی را نیز انجام دهد، تا بار محاسباتی اضافه را از پردازنده مرکزی رایانه (CPU) حذف کند. به عنوان مثال، در ابتدا شرکت‌های Nvidia و (AMD (ATi که کارت‌های گرافیکی را تولید می‌کنند، محاسبات نرم‌افزاری OpenGL و DirectX را بر روی سطح سخت‌افزاری کارت گرافیک ارائه می‌دهند تا از میزان اطلاعات پردازشی توسط CPU بکاهند. در اواخر سال‌های ۲۰۱۰ نیز، تمایل به استفاده از قابلیت‌های محاسباتی پردازنده گرافیکی (GPU) برای حل وظایف غیر گرافیکی به وجود آمد.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمPower

پاور (Power):

پاور یا منبع تغذیه وظیفه تأمین برق تمامی قطعات یک کامپیوتر را بر عهده دارد و انتخاب درست آن عمر قطعات ما را بالاتر می‌برد. اصلیترین خصوصیت یک پاور توان خروجی آن است که بر حسب وات بیان می شود. ۳ شرکت Cooler Master و Tsco و Green محبوب ترین تولید کنندگان پاور هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمDVD Drive

دی‌وی‌دی درایو (DVD Drive):

دستگاهی است که انواع CD یا DVD از طریق آن قابل‌استفاده است و می‌توانیم اطلاعات را بر روی آن بنوسیم و یا از روی آن بخوانیم. شرکت Asus ، شرکت Pioneer و شرکت LG محبوب ترین تولید کنندگان این حوزه هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمCase

کیس (Case):

یک جعبه فلزی است که تمام قطعاتی که در بالا به آن اشاره کردم داخل آن جای می‌دهیم تا یک کامپیوتر شکل ظاهری بسیار عالی داشته باشد. انتخاب کیس از لحاظ جنس بدنه و تعداد فن بسیار اهمیت دارد. شرکت Deepcool و شرکت Green از جمله محبوب ترین تولید کنندگان کیس با کیفیت هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمMonitor

مانیتور (Monitor):

دستگاهی است که تصویر خروجی و نهایی یک کامپیوتر را در اختیار ما قرار می‌دهد. کیفیت تصویر خروجی بر اساس رزولوشن تعریف می گردد و اندازه هر مانیتور بر اساس اینچ سنجیده می شود. شرکت Samsung و شرکت LG دو برند محبوب تولید کننده مانیتور هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمKeyboard

کیبورد (Keyboard):

از انواع دستگاه‌های ورودی کامپیوتر است که برای تایپ کردن و فرمان دادن به کامپیوتر از آن استفاده می‌کنیم. دو نوع باسیم و بی سیم از کیبورد تولید می شود. برندهای A4Tech ، Logitech ، Farassoo از جمله تولید کنندگان کیبورد هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمMouse

موس (Mouse):

نوع دیگری از دستگاه‌های ورودی که قابلیت انتخاب فایل و اجرا کردن فایل‌ها و نرم‌افزارها را در اختیار ما می‌گذارد. دو نوع باسیم و بی سیم از موس تولید می شود. برندهای A4Tech ، Logitech ، Farassoo از جمله تولید کنندگان موس هستند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمSpeaker

اسپیکر (Speaker):

در حقیقت همان بلندگو سیستم است که صدای خروجی توسط فایل‌های موسیقی و یا فیلم را به گوش ما می‌رساند.

اسمبل و نصب قطعات:

در مرحله دوم بعدازاینکه قطعات را شناختیم و بهترین انتخاب را در خرید آن‌ها داشتیم، باید بتوانیم آن‌ها را در داخل کیس نصب کنیم. به این کار اصطلاحاً اسمبل قطعات می‌گوییم.

 

سیستم‌عامل چیست؟

در حقیقت خود یک نرم‌افزار است که واسط است بین سخت‌افزار و کاربری که با سیستم در حال کار کردن است. ما برای اینکه بتوانیم از همه امکانات و ویژگی‌های سخت‌افزار یک کامپیوتر استفاده بکنیم باید از یک سیستم‌عامل بهره ببریم. سیستم عامل (Operating System) نرم‌افزار اصلی‌ای است که سخت‌افزار کامپیوتر و سایر نرم‌افزارهای موجود روی کامپیوتر را مدیریت می‌کند. سیستم عامل – که با مخفف OS نیز شناخته می‌شود – با سخت‌افزار کامپیوتر درگیر می‌شود و سرویس‌هایی را که برنامه‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، مهیا می‌کند.

وظیفه سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل، مجموعه هسته‌ایِ نرم‌افزار روی یک دستگاه می‌باشد که همه چیز را به یکدیگر متصل نگه می‌دارد. سیستم عامل‌ها با سخت‌افزار دستگاه ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها هر چیزی از صفحه‌کلید و موس گرفته تا رادیوی وای‌فای و حافظه دستگاه و صفحه‌نمایش را اداره می‌کنند. به عبارت دیگر، یک سیستم عامل، دستگاه‌های ورودی و خروجی را مدیریت می‌کند. سیستم عامل‌ها برای برقراری ارتباط با دستگاه‌های مورد نظر از درایورهای دستگاه که توسط سازندگان سخت‌افزار نوشته شده‌اند، استفاده می‌کنند.

ضمناً سیستم‌عامل‌ها شامل نرم‌افزارهای بسیاری می‌شوند. نرم‌افزارهایی چون سرویس‌های معمول سیستم، کتابخانه‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشین‌ها (API) که برنامه‌نویسان از آن‌ها استفاده می‌کنند تا برنامه‌هایی را که روی سیستم عامل اجرا می‌شوند، بنویسند.

سیستم‌عامل میان اپلیکیشن‌ها و سخت‌افزار دستگاه قرار می‌گیرد و از درایورهای سخت‌افزار به عنوان رابط میان آن دو استفاده می‌کند. برای مثال، هر گاه اپلیکیشنی بخواهد از چیزی پرینت بگیرد، انجام آن کار را به سیستم‌عامل محول می‌کند. سیستم عامل هم دستورالعمل انجام کار را برای پرینتر می‌فرستد؛ سیستم عامل برای آنکه سیگنال‌های درستی برای پرینتر بفرستد، از درایورهای پرینتر استفاده می‌کند. اپلیکیشنی که در حال پرینت کردن است نیاز ندارد بداند از چه پرینتری استفاده می‌کنید یا نحوه کار کردن آن چگونه است؛ این سیستم‌عامل است که جزئیات کار را مدیریت می‌کند.

سیستم‌عامل همچنین انجام چند کار همزمان را مدیریت می‌کند، برای این کار منابع سخت‌افزاری را میان برنامه‌های متعدد در حال اجرا تقسیم می‌کند. سیستم عامل اجرا شدن پردازش‌ها را نیز کنترل می‌کند. در صورتی که کامپیوترتان CPUهای متعدد یا همان هسته‌های متعدد داشته باشد، سیستم عامل پردازش‌ها را میان CPUهای مختلف تقسیم می‌کند و با این کار امکان اجرا شدن پردازش‌های متعدد را به موازات هم فراهم می‌کند. ضمناً با تقسیم کردن مموری میان اپلیکیشن‌های در حال اجرا، مموری داخلی سیستم را نیز مدیریت می‌کند. سیستم‌عامل یک بخش بزرگ از نرم‌افزار است که نمایش را اجرا می‌کند و مسئولیت همه چیز با آن است. برای مثال، سیستم عامل حتی فایل‌ها و منابعی که برنامه‌ها (Program) اجازه دسترسی بهشان را دارند نیز کنترل می‌کند.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمنصب ویندوز

مراحل نصب ویندوز بر روی یک سیستم چگونه است؟

 • در ابتدا ما با توجه به مشخصات سخت‌افزاری کامپیوتر خود باید تصمیم بگیریم که از چه نوع سیستم‌عاملی استفاده کنیم و چه مدلی از آن را نصب نماییم.مثلاً سیستم‌عامل ویندوز ۳۲ بیتی باشد یا ۶۴ بیتی و یا اینکه چه نسخه‌ای از ویندوز باشد ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ یا ویندوز ۱۰ .
 • پس‌ازآنکه تصمیم خود را گرفتیم DVD مربوط به ویندوز را در داخل دستگاه قرار می‌دهیم.
 • از قسمت تنظیمات بایوس، بوت سیستم را روی DVD قرار داده و مراحل نصب ویندوز را انجام دهید.
 • در مراحل نصب هارد دیسک را تقسیم‌بندی می‌کنیم که اصطلاحاً به آن پارتیشن‌بندی می‌گوییم.
 • سپس بخش اول را برای نصب ویندوز انتخاب کرده و مراحل نصب ویندوز را ادامه می‌دهیم.
 • پس‌ازاینکه نصب ویندوز به پایان رسید باید درایورهای مربوط به قطعات سخت‌افزاری ما نصب گردد.

بعد از نصب سیستم عامل باید نرم افزارهای عمومی و تخصصی مربوط به آن را نصب کرد تا بتوانیم حداکثر استفاده از آن را ببریم.  نرم افزارها هم به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می شود.

نرم‌افزارهای عمومی و کاربردی

یک سری نرم‌افزارها هستند که کارهای عمومی انجام می‌دهند و برای همه افراد کارایی دارد و قابل‌استفاده است. چند مورد از نرم‌افزارهای کاربردی به شرح زیر است:

 • اولین و مهم‌ترین نرم‌افزار که باید پس از نصب ویندوز و درایور نصب گردد آنتی‌ویروس است و جهت جلوگیری از آسیب دیدن فایل‌ها و امنیت اطلاعات نصب آن بسیار حیاتی و ضروری است.
 • مجموعه نرم‌افزارهای آفیس (Office)
 • Word – جهت تایپ کردن و نوشتن مقاله استفاده می‌گردد.
  Excel – جهت ساخت جداول و محاسبات توسط فرمول استفاده می‌گردد.
  PowerPoint – جهت ساخت پرزنتیشن و ارائه مطالب استفاده می‌گردد.
  Outlook – جهت مدیریت ایمیل ها و تقویم کاری شخصی استفاده می‌گردد.
 • نرم‌افزار Adobe Acrobat / Adobe Reader
  برای ویرایش و نمایش فایل‌های متنی با پسوند PDF استفاده می‌گردد.
 • نرم‌افزارهای مرورگر اینترنت (Browser)
  گشت‌وگذار در اینترنت و باز کردن صفحات وب‌سایت‌ها توسط این نرم‌افزار انجام می‌شود.
 • نرم‌افزار Nero
  جهت رایت و کپی اطلاعات کامپیوتر بر روی CD یا DVD انجام می‌گردد.
 • نرم‌افزارهای اجرای فایل‌های تصویری و فایل‌های موسیقی.
 • نرم‌افزار Internet Download Manager
  جهت مدیریت و کنترل فایل‌های دانلود شده از اینترنت قابل‌استفاده است.

نرم‌افزارهای تخصصی

اما یک سری از نرم‌افزارها هم هستند که تخصصی اند و مربوط به یک‌رشته خاص اند. لذا نصب آن برای همه افراد ضروری نیست.

 • رم‌افزار Autocad
  مربوط به نقشه‌کشی تأسیسات و طراحی آن است.
 • نرم‌افزار Adobe Photoshop
  مربوط به کارهای گرافیکی و ویرایش عکس است.
 • نرم‌افزار Adobe Audition
  مربوط به ویرایش فایل‌های صوتی و موسیقی است.
 • نرم‌افزار SQL Server
  مربوط به مدیریت پایگاه داده است.

کامپیوتر چیست؟ با سخت افزار آن آشنا شویم و حرفه ای باشیمتجهیزات جانبی

تجهیزات جانبی کامپیوتر

به کلیه تجهیزات سخت‌افزاری که جزء اجزای اصلی تشکیل‌دهنده کامپیوتر نمی‌باشند و بعداً به کامپیوتر اضافه می‌گردند، تجهیزات جانبی می‌گویند. مثل پرینتر، اسکنر، وب کم و …

پرینتر چیست و روش نصب آن به چه شکل است؟

دستگاهی است که به کامپیوتر متصل می‌گردد و وظیفه چاپ اطلاعاتی مثل عکس، متن و … بر عهده دارد.

روش نصب پرینتر به شکل زیر است:

 • ابتدا کابل برق پرینتر را متصل نمایید.
 • سپس کابل USB که مخصوص انتقال اطلاعات است را به کامپیوتر متصل کنید.
 • CD یا DVD مربوط به درایور آن پرینتر را در دستگاه قرار داده و آن را نصب کنید.

اسکنر چیست و روش نصب آن به چه شکل است؟

دستگاهی است که به کامپیوتر متصل می‌گردد و وظیفه تبدیل برگه به فایل تصویری یا عکس را بر عهده دارد.

مثلاً می‌توانید عکس‌های چاپی خودتان را به فایل عکس تبدیل کنید.

روش نصب اسکنر به شکل زیر است:

 • ابتدا کابل برق اسکنر را متصل نمایید.
 • سپس کابل USB که مخصوص انتقال اطلاعات است را به کامپیوتر متصل کنید.
 • CD یا DVD مربوط به درایور آن اسکنر را در دستگاه قرار داده و آن را نصب کنید.

نتیجه‌گیری

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که اطرافمان را کامپیوترها و تکنولوژی محاصره کرده‌اند و راه گریزی از آن نداریم. بنابراین باید بتوانیم اطلاعات خود را در حوزه کامپیوتر افزایش دهیم و همچنین از بازار کار بسیار عالی که در این حوزه وجود دارد استفاده کرده و در آن متخصص شویم تا بتوانیم به کسب درآمد پایدار و مطمئن دست پیدا کنیم. در این مقاله با مفاهیم اولیه کامپیوتر آشنا شدیم تا بتوانیم مهارت های خود را تقویت کنیم.

 

 

 

مطلب پیشنهادی

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷ تقریبا با گذشت ۲ سال از ارائه …