چیدمان منزل به سبک آوانگارد

جنبش آوانگارد

یکی از مهم ترین جنبش ها آوانگارد نام دارد . بعد ها در الگو‌برداری و طراحی ها از آن استفاده  شد که همه جا میتوانیدآن  ببینید !
مثلا در تئاتر ، نقاشی ، معماری ، دکوراسیون داخلی ، فشن و موسیقی … هر آنچه که به هنر مربوط باشد.

آوانگارد در واقع یک نوع‌ از زندگی است ! که در قرن نوزدهم به وجود آمد و از علاقه ی مردم به ساختار شکنی و هنجار شکنی در آن زمان شروع شد ! آوانگارد در کل  ، یعنی به کار بردن هرآنچه  که با قواعد موجود ناسازگاری دارد و خارج از چهارچوب است.

چیدمان منزل به سبک آوانگارد
آوانگارد در طراحی داخلی

جالب است بدانید ! مثلا  چیزی که قبلا اوانگارد به حساب می آمد ، میتواند الان در حال حاضر  اوانگارد نباشه ؟ چرا ؟ چون زمان خودش ساختار شکنی کرده و آوانگارد محسوب میشده است.  به مرور زمان میتواند عادی شده باشد ، ولی یک ساختار شکنی برای همیشه آوانگارد بماند
آوانگارد (به فرانسوی: avant-garde) یا پیشرو

جالب است بدانید  این لغت در فرانسوی چه موقع و در کجا  به کار میرفت ؟
این اصطلاح در اصل برای توصیف بخشی از ارتش که در حال پیشروی در میدان نبرد بود، استفاده می‌شد، اما امروزه به هر گروهی -به ویژه هنرمندان- گفته می‌شود که خود را نوآور و جلوتر از اکثریت مردم می‌داند.

این جنبش وارد معماری هم شد و طراحان و معمار ها هم که به دنبال طرح های خاص و مدرن و جدید بودند .از جنبش استقبال کردن و سبک آوانگارد به وجود اومد .

چیدمان منزل به سبک آوانگارد
چیدمان منزل به سبک آوانگارد

سبک شناسی

بر اساس کتاب سبک شناسی در معماری ، آوانگارد را در مبحث سبک شناسی بهش اشاره میکنیم اما آوانگارد سبک نیست. یک جنبش است ، جنبشی که در زندگی مردم دخیل شد ، در طرزتفکر و نگرش مردم موثر بود . همونطور که گفته شد در هنر ( موزیک و نقاشی و تئاتر و معماری و … ) تاثیر گذار بود ،حتی در معماری سبک دیکانستراکشن یکی از الهاماتش با آوانگارد یکی است.

چگونه میتوان از نظریات‌ این جنبش به در دکور منزل استفاده کرد ؟

این جنبش تفکراتی رو به همراه داشت، اینکه قواعد موجود را نادیده بگیریم و به نحوی بشکنیم. در دکوراسیون توضیح داده شده که چه کارهایی انجام دهیم که حس آوانگارد را به همراه داشته باشد:

۱. استفاده از رنگ هایی با تضاد زیاد مثل سیاه سفید
۲. نور زیاد! بگذارید منزل تان غرق نور باشد.
۳.استفاده از اشکال هندسی در دکوراسیون
۴.استفاده از مجسمه ها یا تابلو های بزرگ

چیدمان منزل به سبک آوانگارد
استفاده از مجسمه بعنوان شاخص

شما می توانید هر استایل و سبکی که دوست دارید وسایل منزل تان را بچینید. ولی در کنارآن از یکی از عناصر که آوانگاردیسم را القا می کند استفاده کنید برای مثال تابلو یا مجسمه ای که طراحی آوانگارد داشته باشد.

حالا اگر میخواید از این سبک در دکوراسیون منزل هم استفاده کنید ، میتوانید با یک حرکت جانانه ، دکور منزل را  به چالش بکشید.

مطلب پیشنهادی

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک برای حمام و سرویس بهداشتی

  راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک برای حمام و سرویس بهداشتی   تا به حال …