چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

چگونه یک سفر لذت بخش را تجربه کنیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند.

همیشه سفر برای من شروع اش خیلی سخت  بود و پایانش تلخ تر. چرا؟ به شما خواهم گفت چرا. معمولا برای سفر پیش رو برنامه ای نداشتم و اکثر اوقات به پیشنهاد دوستان با آنها همسفر میشدم. در مسیر سفر هیچ ایده ای نداشتم که در این سفر چه کار باید بکنم و همیشه با کمبود وسایل مواجه میشدم.

در پایان سفر هم به دلیل اینکه هیچ لذتی از سفری که داشتم نبرده بودم، برای رسیدن به خانه لحظه شماری میکردم. اما چطور شد که این مقاله را نوشتم. در حین یک سفری که با دوست اهل سفر و طبیعت بود رفتم و متوجه شدم که من در سفر هایم چه کمبودی دارم، آن کمبودم عدم داشتن برنامه برای سفر بود.

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

در سفر بعدی که همراه ش رفتم و برنامه ریزی داشتم طوری به سفر علاقمند شدم که برای سفر بعدی لحظه شماری میکردم. ممکن است افرادی زیادی مشابه من باشند پس تصمیم گرفتم این تجربه را با آنها به اشتراک بگذارم تا دیگران هم لذت سفر را تجربه کنند. با من در چارگوشه همراه باشید.

اولین قدم در هر سفر برنامه ریزی قدم هایی است که در سفر بر میدارید است. پس برای لحظه لحظه سفرتان برنامه ریزی کنید.

 

نقشه راه منحصر به مسیر سفر خود را تهیه کنید.

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

اگر بخواهید از چند شهر و یا چند مکان در یک شهر دیدن کنید بهتر است که مکان ها یا شهر ها را بر روی نقشه سفرتان علامت بزنید و اولویت بندی کنید. از مقصد هایتان هم می توانید لیستی تهیه کنید و با هم سفرتان به اشتراک بگذارید.

این لیست لازم نیست، لیست نهایی مقصد شما باشد. تمام مکانهایی را که ممکن است بخواهید بدون محدودیت در آنها بروید، لیست کنید سپس با برنامه ریزی بیشتر روی مرتب کردن لیست کار کنید و ببینید با برنامه زمانی و بودجه سفر خود نقشه راهتان را در سفر پیش رو تدوین کنید.

چگونه نقشه را تهیه کنیم؟

 

برای سفر تان بودجه بندی کنید.

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

یادتان باشد بودجه خود را با مکانهایی که قرار است از آنها دیدن کنید تنظیم کنید. برای مثال یک سال مسافرت در اروپا هزینه بیش از یک سال سفر در جنوب شرقی آسیا را برای شما خواهد داشت.

یک سفر طولانی مدت می تواند برای هر فرد حدود تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه داشته باشد، اما متغیرهای زیادی مانند هتل محل اقامت، فعالیتهایی که انجام می دهید و رستوران هایی که غذا میخورید، وجود دارد.

سلایت های محلی صورت آنلاین وجود دارند که می توانند به طور متوسط هزینه روزانه برای بازدید از یک منطقه خاص را به شما نشان دهند. به عنوان مثال ، وب سایت budyourtrip.com هزنه های متوسط سفر به کشور ها را نشان میدهد. شما در بهترین حالت فقط می توانید نزدیک ترین تخمین را در نظر بگیرید و بودجه شما هزینه نهایی شما نخواهد بود.

مدیریت منابع مالی در سفر

 

مدارک مورد نیاز را همراه خود بردارید.

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

یادتان باشد که تاریخ انقضا را در مدارک خود مانند بیمه نامه ها و یا دفرتچه سلامت بررسی کنید و مطمئن شوید که بیشتر از یک شش ماه وقت دارند. اگز مقصد شما خارج از کشور است حتما مدارک شناسایی مثل پاسپورت خود را چک کنید. کشورهای مختلف برای اخذ گذرنامه رویه های مختلفی دارند، بنابراین دستورالعمل های کشور خود را برای دریافت یا تمدید آن دنبال کنید.

چه مدارکی را در سفر نیاز داریم؟

 

کارهایتان را قبل از سفر سازماندهی کنید.

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

با کارفرما یتان برای مرخصی مورد نظر به توافق برسید. کار های منزل را سازماندهی کنید و اشیاء قمیتی خود را در مکان مناسب قرار بدید. این مکان مناسب ممکن است خانه باشد یا حتی صندوق امانات در بانک باشد.

شاید وسایلی باشد که نیازی به آنها ندارید میتوانید به دوستانی که نیاز دارند هدیه کنید و یا اینکه آنها را بفروشید و به بودجه سفر خود اضافه کنید.

کارهای که مربوط به شغلتان است را مرتب کنید. به دیگران بسپارید و یا آنها را به اتمام برسانید. این مسئله وقتی که شما یک فریلنسر هستید بیشتر نمود پیدا میکند و نیاز داره که حتما در این باره تصمیم گیری کنید.

البته این مسئه در کشور ایران کار بسیار سختی هست و شاید یک سال به طول بکشد اما بهتر است که آدرس پستی خود را به منزل دوست یا فامیل خود تغییر بدهید تا اگر نامه مهمی برایتان آمد شما را آگاه کنند.

کارهای ضروری قبل از حرکت

 

در سفرتان با افراد محلی ملاقات کنید

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

اگر سفر خارج از کشور می روید و یا حتی اگر سفر داخلی به یک شهر دیگر رهسپار هستید، فرصت های بی شماری برای شما در دیدار با ساکنان محلی مقصد سفرتان وجود دارد. آشنایی با این افراد می تواند یک تجربه منحصر به فرد و شخصی را داشته باشد که می شود گفت شاید بهترین قسمت یک سفر باشد.

پس از رسیدن به مقصد خود ، از کارمندان یا دربان خود در هتل ، استراحتگاه یا اقامتگاه خود در محلی که در آنجا تعطیل است ، بخواهید. ممکن است پاسخ شخصی تری از آنچه یک کتاب راهنمای سنتی ارائه می دهد ، دریافت کنید.

زمانی از یک دوست شنیدم که گفت در هر شهر یک دوست داشته باش.

چگونه با افراد محلی ارتباط برقرار کنیم

 

خوش گذراندن در شهر مقصد

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

خوب اگر مقصد مان چندین شهر داشته باشید بنابراین با چند فرهنگ متفاوت برخورد خواهیم کرد و در نتیجه بیشتر خوش میگذرانیم. به طور مثال وارد اولین شهر شده ایم و متوجه می شویم که در آن شهر قرار است یک فستیوال یا جشنواره برگزار شود قطعا با شرکت در این جشنواره لذت سفر چند برابر می شود.

اما مشکلی وجود دارد! چه مشکی؟ مسئله زمانی پیچیده می شود که ما برای این جشنواره برنامه نداشته باشیم. مثلا این جشن ممکن است دو روز به طول انجامد اما ما در برنامه ریزی اولیه این جشن نا دیده گرفته بودیم و برنامه یک روزه را در نظر داشتیم. پس راه حل چست؟

راه حل اینست که باید درباره شهر و یا کشور مقصد اطلاعات لازم را بدست بیاوریم و متناسب با آن برنامه ریزی کنیم.

چطور از سفرهایمان لذت ببریم؟

 

چطور رفتار کنیم

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

ممکن است بپرسید یعنی چه؟ ما مانند همه مردم به صورت عادی رفتار میکنیم. اما نه شاید در شهر مقصد فرهنگی کاملا متفاوت از شهر شما در آن حاکم باشد و این باعث شود رفتاری که در شهر شما خوشایند باشد در آنجا کاملا برعکس عمل کند و نوعی حرکت توهین آمیز حساب شود.

بنابراین خواهی دید که یکی از سخت ترین کار ها در سفر همین نوع رفتار شما با محلی های شهر مقصد سفرتان است. پس قبل از سفر حتما درباره شهر و یا کشور مقصدتان مطالعه کافی را داشته باشید. تا سفرتان لذت بخش ترین سفر شود.

چگونه در مسافرت رفتار مناسب داشته باشیم؟

 

هنگام حضور در مکان های عمومی چه نکاتی را باید رعایت کنیم.

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

مکان های عموم جزء جدایی ناپذیر یک مسافرت است. این فضاهای عموم ممکن است سرویس های بهداشتی (توالت یا حمام عمومی) یا پارک ها، موزه ها، مکان های تاریخی و … باشد. شاید این مکان ها آدابی دارند که باید رعایت شوند.

سرویس های بهداشتی عمومی مکان ایده آلی برای آماده کردن خودتان نیست، اما گاهی اوقات گزینه دیگری ندارید. بنابراین برای این موقعیت ها هم برنامه ریزی کنید شاید به وسایل خاصی در این موقعیت ها نیاز داشته بشید که بهتر است همراه خود داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید.

لطفا نظافت را رعایت کنید! رفتار‌های صحیح بهداشتی در سفر

 

مسیر یابی کنید.

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

شاید امروره به این گزینه احتیاج آنچنانی نداشته باشیم ولی پیش بینی کردن آن در سفر یکی از الزامات سفر حساب میشود. پس در کوله سفرتان حتما یک نقشه از منطقه مقصد و یک عدد قطب نما به همراه داشته باشید.

ممکن است بگویید که ابزار های آنلاین در این زمینه فراوان است که ما را در مسیریابی کمک میکنند اما شما نباید به این وسایل اطمینان صد در صدی داشته باشید. زیرا این وسایل برقی هستند و با الکتریسیته کار میکنند بنابراین شاید شارژ تمام کنند و شما مجبور شوید از روش نیاکانمان برای مسیریابی استفاده کنید.

چگونه بدون نقشه مسیریابی کنیم؟

 

سالم سفر کنید

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

اگر قرار است ساعتهای بی شماری را در ماشین بگذرانید، باید به غذایی که مخورید توجه کنید. با توجه به اینکه پمپ بنزین و رستوران های فست فود بعضی مواقع تنها گزینه های غذایی شما هستند، با این وجود روش هایی برای خوردن غذاهایی سالم وجود دارد که هنگام رانندگی شما را هوشیار می کند.

برای سفر تنقلات سالم با خود به همراه داشته باشید اگر مجبور به توقف برای غذا هستید، غذا را از جاهای مطمئن تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام گرسنگی، میان وعده برای خوردن وجود دارد. با کمی مراقبت بیشتر، می توانید در یک سفر طولانی با ماشین یا حتی بدون ماشین غذای سالم داشته باشید و سالم بمانید.

سلامت در مسافرت مهمترین فاکتور است. ممکن است به دلیل تغییر آب و هوا و یا حتی تغییر رژیم غذایی دچار مریضی شوید پس حتما این عامل را در برنامه سفر خود بگنجانید.

اگر با ماشین شخصی مسافرت میکنید بهتر است یکسری نکات را به خاطر داشته باشید.

سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟

 

مسافرت با ماشین شخصی دوست داشتنی خودمان

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

سفرهای جاده ای احتمالاً بهترین راه برای دیدن یک کشور گسترده و متنوع مانند ایران است. از پارک های ملی گرفته تا جاذبه های کنار جاده ای ، سفرهای جاده ای به معنای واقعی کلمه شما را با مکانهایی آشنا میکند که قبلاً هرگز تحربه نکرده بودید. و همینطور که گفته می شود، “در مسیر رسیدن به مقصد نیمی از سرگرمی است”. انجام یک سفر جاده ای راهی عالی برای گذراندن زمان کاوش در کشور، پیوند با خانواده یا دوستان و لذت بردن از تجربیات جدید است.

باید ها و نباید های مسافرت با ماشین شخصی

.در پایان یک شعر زیبا از حضرت سعدی برایتان می نویسم که گویای هر آنچه همه در تلاش گفتن آن هستیم است

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی

گر پیر مناجات است ور رند خراباتی

هر کس قلمی رفته‌ست بر وی به سرانجامی

 

مطالب مرتبط

ارتباط برقرار کردن با مردم محلی

چگونه مسیر یابی کنیم؟ راهنمای استفاده از نقشه و قطب نما در سفر

مدیریت منابع مالی در سفر

تیپ های شخصیتی مخصوص مسافرت، همسفر شما کدام تیپ شخصیتی را دارد؟

تهیه نقشه مکان های دیدنی مقصد سفر

چگونه یک سفر لذت بخش داشته باشیم؟ کارهایی که سفر را هیجان انگیز میکند

مطلب پیشنهادی

رفتار مناسب در فضاهای عمومی چیست؟ رفتار‌های صحیح بهداشتی در سفر

در فضا های عمومی (سرویس های بهداشتی) باید چطور رفتار کنیم؟ همه تجربه منفی از …