چگونه پوست خود را برنزه کنیم فواید و عوارض آن

چگونه پوست خود را برنزه کنیم، فواید و عوارض آن

رنگ طبیعی بدن هرفرد مناسب‌ترین رنگ برای حفظ سلامت اوست و دگرگون کردن رنگ پوست با روش‌های غیراستاندارد سلامت بدن را به خطر می‌اندازد.برنزه و تیره کردن رنگ پوست با تابش نور خورشید در فصل تابستان یکی از مد‌های فوق العاده محبوب درمیان جوانان است بی آنکه از خطر‌های انجام این کار و عارضه‌های بلند مدت آن بر سلامت خود آگاه باشند. در این مقاله میخواهیم به بررسی کامل این موراد بپردازیم با ما همراه باشید. مجله اینترنتی چارگوشه

علاقه به برونزه کردن پوست به ویژه بین نژاد‌های اروپایی که پوست‌هایی سفید رنگ دارند بیشتر شایع است .از جمله دیگر راه‌های اشتباه و بسیار پرضرر برای دگرگون کردن رنگ پوست استفاده از تخت‌های برنزه کننده و نیز برخی دارو‌هاست که می‌تواند منجربه ابتلای فرد به سرطان یا سوختگی شود.آمار‌ها نشان می‌دهند خطر ابتلا به سرطان ملانوما در افرادی که زیر ۳۵سی و پنج سال از تخت‌های برنزه کننده استفاده کرده اند ۷۵ درصد بیش از سایرین است.

تاثیر آفتاب بر برنزه کردن پوست

یو وی خورشید به سه بخش یو وی سی، یو وی ای و یو وی بی تقسیم می‌شود. اشعه یو وی سی مضرترین اشعه خورشید است که البته به وسیله لایه اوزون و سایر مواد شیمیایی اتمسفر کره زمین قبل از رسیدن به سطح زمین تا حدودی مهار شده واین لایه‌ها همچنین میزان زیادی از اشعه یو وی بی را نیز مهار می‌کنند، اما بخش زیادی از اشعه یو وی ای به سطح زمین می‌رسد و همین اشعه سبب ابتلای افراد به سرطان پوست می‌شود.

نور یو وی باعث واکنش‌های شیمیایی دربدن انسان می‌شود و برای رشد، جذب کلسیم در روده، بهبود تعادل وقدرت عضلانی در دوران سالمندی، جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها و تولید ویتامین دی دربدن لازم است.برخلاف نور مرئی، انرژی ناشی از اشعه ماورای بنفش به وسیله مولکول‌های بدن انسان جذب می‌شوند، زمانی که میزان زیادی از اشعه ماورای بنفش جذب بدن انسان می‌شود، امکان بروز جهش ژنتیکی به وجود می‌آید، این جهش ژنتیکی منجر به ابتلای فرد به سرطان پوست می‌شود.از جمله شایع‌ترین گونه‌های سرطان پوست که همه ساله سبب مرگ میلیون‌ها انسان در سراسر جهان می‌شود می‌تواند ملانوما و کارسینوم سلول‌های سنگفرشی پوست را نام برد.

قرار گرفتن در میزان استاندارد اشعه خورشید خطر ابتلا به سرطان ریه، پروستات، سینه، کولورکتال و پانکراس را کاهش می‌دهد. نور یو وی خورشید همچنین سبب کاهش فشارخون و التهاب در بدن انسان می‌شود. همچنین یک متخصص پوست و مو تاکید کرد براینکه استفاده از اتاقک های سولاریوم و اشعه ماوراء بنفش برای برنزه کردن پوست به هیچ وجه مورد تایید متخصصین پوست نیست.

روش های برنزه کردن پوست

اگر شما بخواهید پوست خود را برنزه کنید باید ۳ روش کلی برای این کار وجود دارد که عبارت اند از:

  • ماندن زیر نور آفتاب
  • استفاده از دستگاه های برنزه کردن پوست یا سولاریوم
  • محصولات شیمایی برای برنزه کردن پوست

برنزه کردن با استفاده از سولاریوم

چگونه پوست خود را برنزه کنیم فواید و عوارض آن

دستگاه سولاریوم

اول از همه از میخواهیم به بررسی یکی از سریع ترین راه های برنزه کردن پوست بپردازیم. سولاریوم یک دستگاه برای برنزه کردن پوست بدن است که دارای تختی است که در دیواره های آن لامپ های اشعه فرابنفش قرار دارد. وقتی شما درون این دستگاه قرار می گیرید در دستگاه بسته می شود و شما در معرض لامپ های فرابنفش قرار می گیرید و بدین ترتیب پوست بدن شخص پس از چند دوره تکرار برنزه شود.

آیا این روش بی خطر است؟

باید بگوییم که این روش خطرات فراوانی برای پوست شما دارد و توصیه می کنیم که از این روش استفاده نکنید زیرا باعث تخریب پوست شما می شود. اشعه ماورای بنفش در دستگاه سولاریوم با تابیدن به پوست سبب تخریب پوست شده پس سلول هایی از پوست به نام ملانوسیت ماده ای به نام ملانین ترشح می کنند که تیره شدن پوست و برنزه شدن آن می شود . در واقع برنزه شدن واکنش دفاعی بدن انسان در مقابل اشعه است.

از عوارض استفاده از این دستگاه بعد از چندیدن باز می توان به پیری پوست، افزایش چروک پوستی و شل و افتادگی پوست اشاره کرد. کسانی که در معرض اشعه فرابنفش قرار می گیرند خیلی زودتر از دیگر افراد دچار پیری پوست، چین و چروک، کدر شدن پوست، کک و مک و احتمال ابتلا به سرطان های پوستی به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی پوست می شوند.

برنزه کردن با استفاده از حمام آفتاب

چگونه پوست خود را برنزه کنیم فواید و عوارض آن

برنزه کردن با استفاده از آفتاب

بسیاری از مردم در اروپا از این روش برای برنزه کردن پوست بدنشان استفاده می کنند. برای برنزه کردن بوسیله حمام آفتاب ابتدا باید کرم ضد آفتاب تهیه کنید سپس بعد از استفاده از کرم های ضد آفتاب با spfهای مختلف اشعه مضر آفتاب را گرفته و از ساعت و زمان کم آفتاب گرفتن را شروع کنید و سپس به تدریج این زمان را افزایش دهید.

بعد از آفتاب گرفتن با آب ولرم دوش بگیرید و  روغن های اضافی پوست خود را خوب بشورید و با یک حوله به آرامی رطوبت پوست خود را بگیرید. سپس از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید زیرا این لوسیون ها  و ژل های مخصوص بعد از آفتاب گرفتن باعث ترمیم پوست و خنک نگه داشتن آن می شود و همچنین رنگ برنزه پوست را  تثبیت می کند.

بهترین زمان برای برنزه کردن پوست

اکثر افراد این سوال را دارند که چه زمانی از روز حمام آفتاب بگیریم تا تاثیر خوبی داشته باشد. صبح بهترین زمان برای برنزه شدن است زیرا بدن پروتئین هایی را در این زمان تولید می کند که می تواند آسیب رسیدن به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند اما این پروتئین ها با نزدیک شدن به شب کمتر تولید می شوند.

میزان این پروتئین در ساعت ۸ صبح بیشتر از بقیه زمان هاست بنابراین این ساعت بهترین زمان برای استفاده از نور آفتاب برای برنزه شدن است. همچنین آفتاب گرفتن در بعد از ظهر خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

از چه کرم ها و لوسیون هایی برنزه کننده استفاده کنیم

برخی از لوسیون ها وجود دارد که خاصیت اتوبرنزه دارند یعنی موادی دارند که سبب رنگ دار شدن پوست می شوند و به لایه های عمیق پوست نفوذ می کنند. برخی از این محصولات را با همراه با آفتاب گرفتن به صورت زیر مصرف کنید:

  1.  ابتدا دوش بگیرید تا پوست تان مرطوب شود.
  2. لیف یا دستکش لایه برداری تان را خیس کنید و سپس مقداری از اسکراب دلخواه تان را روی بدن بریزیدو با دستکش لایه برداری یا لیف برای از بین بردن سلول های مرده پوست تان، بدن خود را لایه برداری کنید.
  3. حتما قبل از استفاده از محصولات برنزه کننده موهای زائد بدن تان را اصلاح کنید.
  4. یک لایه نازک مرطوب کننده بر پایه آب، روی پوست تان بزنید زیرا مرطوب کننده موجب پخش شدن یکنواخت و راحت تر برنزه کننده روی پوست تان می شود. مرطوب کننده های بر پایه روغن نمی گذارند که برنزه کننده به پوست تان برسد.
  5. برای جلوگیری از رنگی شدن دستتان دستکش بپوشید و سپس برنزه کننده را روی پوست تان بمالید تا به صورت موقتی پوست تان برنزه شود.
  6. پبرای ماندگاری حدود یک هفته، از یک لوسیون یا موس برنزه کننده استفاده کنید.
  7. برای جلوگیری از تیره نشدن آرنج ها و زانو هایتان، موس یا لوسیون برنزه کننده را قبل از استفاده با مرطوب کننده مخلوط کنید.

البته این برنزه کنننده ها عوارضی هم دارد که باید به آنها هم توجه کنیم. ماده اصلی این کرم ها دی هیدروکسی استون است که استفاده بی اندازه و مداوم از این محصولات می تواند مشکلاتی مانند مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت، ایجاد اختلال های هورمونی در بدن یا حتی نازایی را به وجود آورد.

کدام یک از این روش ها بهتر است؟ حمام آفتاب یا سولاریوم؟

آفتاب خطرکمتری نسبت به دستگاه های سولاریوم دارد زیرا آفتاب واکنش های حفاظتی پوست را نسبت به مقابله با عوارض نورآفتاب تحریک و پوست را ضخیم تر می کند. البته هر دوی این روش ها ضررهایی دارد و به شما توصیه می کنیم از راه های طبیعی برای اینکار استفاده کنید. در مقاله های بعدی می خواهیم در مورد روش های طبیعی برای برنزه کردن پوست صحبت کنیم.

نتیجه گیری

تا جای ممکن سمت دستگاه های سولاریوم نروید و اگر نیاز دارید پوست خود را برنزه کنید از حمام آفتاب و راه حل های طبیعی استفاده کنید هر چند که حمام آفتاب نیز ضررهایی دارد اما از دستگاه سولاریوم این ضررها ها کمتر است. پس پیشنهاد می شود از رنگ پوست طبیعی خودتان لذت ببرید تا پوستی شاداب در طولانی مدت داشته باشید.

مطالب زیر می تواند برای شما مفید باشد:

همه‌چیز درباره بیماری‌های پوستی که بسیار رایج هستند

ماسکی طبیعی برای همه نوع پوست و ۱۰ روش کاربردی برای مراقبت از پوست صورت

طرز تهیه ی ماسک آسپرین و عسل

از همراهی شما سپاسگزاریم. مجله اینترنتی چارگوشه

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

همه‌چیز درباره بیماری‌های پوستی که بسیار رایج هستند

همه‌چیز درباره بیماری‌های پوستی که بسیار رایج هستند   اخطار این مطلب دارای تصاویر ناخوشایند …