چگونه سیگار را ترک کنیم؟

 

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

متاسفانه اعتیاد به سیگار معضلی است که بسیاری از خانواده ها را درگیر خود کرده است. سالیانه افراد زیادی در جامعه روی به سیگار می آورند و متاسفانه آمار چشم گیری از این افراد نوجوانها هستند‌‌.

علت کشیدن سیگار:

اکثر افراد سیگاری وقتی سیگار می کشند و به ماهیت آن فکر می کنند درست نمی دانند که چرا این کار را انجام می دهند. فقط زمانی که نمی توانند سیگار بکشند سیگار برایشان مهم می شود. در هر صورت اگر سیگار می کشید و از آن لذت می برید و آن را دوست دارید و یا اینکه از آن متنفر هستید باید بدانید که شما در دام سیگار و نیکوتین گرفتار شده اید. باید بپذیرید که به نیکوتین اعتیاد پیدا کرده اید و بدون آن نمی توانید به طور کامل آرامش داشته باشید و یا از تمرکز لازم برخوردار شوید.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

شروع ترک سیگار

روش ترک سیگار اینگونه عمل می کند که به تدریج اشتیاق کشیدن سیگار در شما از بین می رود.

به یاد داشته باشید که شما هیچ کار خاصی قرار نیست، انجام بدهید و فقط باید به توصیه های روانشناس خود عمل نمایید. به یاد داشته باشید که وابستگی شدید به مصرف سیگار و نیکوتین در شما ترس عجیبی را ایجاد می کند که بسیاری افراد از آن غافل می باشند و این ترس مانع تصمیم گیری درست شما می شود. این احساس ترس، بسیار قوی است و حتی شاید بسیاری از دوستی ها و روابط را زیر پا بگذارد.

بعضی مواقع افراد حاضر هستند که زن بچه و پدر و مادر خود را ترک کنند ولی دست از کشیدن سیگار خود برندارند. این واقعیتی است که بسیاری از ما آن را تجربه کرده ایم. باید بدانید که این احساس ترس در شما در اثر مصرف سیگار به وجود آمده است و راه غلبه بر آنها قطع مصرف سیگار می باشد.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

روش ترک سیگار

بسیاری افراد به خاطر وجود ترس از اینکه بعد از فراگیری این اصول و استفاده از این روش برای ترک سیگار خود مجبور هستند که سیگار خود را ترک کنند، جرات شنیدن و یادگیری این روش ترک سیگار را به خود نمی دهند. ولی واقعیت اینگونه نیست. شما با فراگیری این اصول چیزی را از دست نمی دهید.

بالعکس این کار باعث کسب دستاوردهای عالی برای شما و آینده تان خواهد بود. در روش های رایج برای ترک سیگار لیستی از مضرات سیگار را برای شما فراهم می کنند و به شما می گویند که هر فرد سیگاری بتواند مدت مشخصی را سیگار نکشد، در نهایت میلش به سیگار کم خواهد شد و می تواند دوباره از زندگی خود لذت ببرد.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

مشکلات اصلی در مسیر ترک سیگار

در حقیقت اینگونه میتوان بیان کرد که مشکل اصلی ترک سیگار خود ترک آن نیست و چیزی که آن را مبهم و سخت می کند داستان اینکه ما چگونه برای همیشه در ترک سیگار باقی بمانیم می باشد. مشکل اصلی روز اول و دوم نیست، مشکل روز دهم و صدم و هزارم و سال های بعد است. فرد سیگاری در یک لحظه احساس ضعف و سستی و ناتوانی در برابر وسوسه سیگار، می کند و در آن لحظه هیچ راهی را جزء مصرف یک نخ سیگار برای خود نمی بیند. و متاسفانه دوباره به دام مصرف سیگار گرفتار می شود.

در واقع در ترک سیگار یک ترس و مسئلهروانشناسی نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار  گیرد. واقع بینانه این است که ترس از به خطر افتادن سلامتی باید جلوی مصرف سیگار را می گرفت. عقل سالم این را به ما می گوید که این کار بسیار خطرناک است و هر لحظه احتمال درگیری با انواع بیماری های سطحی و یا عمیق برای ما وجود دارد. اما در حقیقت این کار هم ترک را سخت تر می کند و هم فرد سیگاری با شنیدن اینکه احتمال بیمار شدن ان بر اثر مصرف سیگار وجود دارد اولین کاری که می کند دوباره یک نخ سیگار در میاورد و شروع به کشیدن آن می کند.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

مشکلات روش های رایج ترک سیگار

روش های رایج ترک سیگار به دلیل اینکه حس از دست دادن چیزی را در ما القا میکند معمولا با شکست مواجه می شود. به خاطر اینکه ما مجبور می شویم دوست کوچک و همراه همیشگی خود را از دست بدهیم و دیگر تکیه گاهی نداریم که به آن تکیه کنیم.

در روش های رایج معمولا به این سوال که چرا ما دوست داریم سیگار بکشیم و چه نیازی به آن داریم؟ و آیا من واقعا به سیگار احتیاج دارم و از آن لذت میبرم؟ از سوالات بسیار کلیدی هست که باید به آنها پاسخ داده شود، تا ذهن ما متوجه این موضوع بشود که مصرف سیگار هیچ کمکی به ما نمیکند را در یابد. و در حقیقت آن چه که میخواهیم بیان کنیم این است که سیگار کشیدن اصلا هیچ فایده ای ندارد.

حرکت به سمت ترک سیگار

در زمان های گذشته تنها مزیت سیگار وجهه اجتماعی آن بود که خوشبختانه امروزه این مزیت سیگار هم از بین رفته است. در حال حاضر هر فرد سیگاری در اجتماع به عنوان یک ضد ارزش شناخته می شود و عمل او نیز یک عمل ضد اجتماعی محسوب می گردد. افراد سیگاری برای آنکه بتوانند به سیگار کشیدن خود ادامه دهند نیاز به این دارند که برای خود توجیه و بهانه هایی را درست کنند. دلایل آن نیز توهم و تصور نادرستی است که آنها از سیگار و مصرف آن دارند.

برای اولین گام آنها باید این توهمات و تصورات غلط را شناسایی کنند و آنها را کنار بگذارند. توهم این موضوع که زندگی بدون سیگار دیگر لذت بخش نیست، اگر در ذهن افراد سیگاری برطرف شود و آنها از این موضوع آگاهی پیدا کنند، مسیر ترک سیگار برای آنها بسیار آسان و لذت بخش خواهد شد. یکی از لذت های فوق العاده زیبای ترک سیگار آزاد شدن از اسارت این علف هرز و لذت بردن از تمام جنبه های زندگی است.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

عامل اصلی بازگشت به سیگار پس از ترک چیست؟

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که عامل اصلی بازگشت به سیگار پس از تصمیم به ترک، از دست دادن احساس هویت اجتماعی از دیدگاه افراد معتاد به سیگار است.

تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است بسیاری از افراد سیگاری موفق به ترک شوند، اما بازگشت به سیگار در میان این افراد بسیار شایع است.

اگرچه در مطالعات گذشته شواهد اثبات شده‌ای در مورد اعتیاد فیزیکی به سیگار کشف شده است، اما تاکنون علت روانی بازگشت به سیگار حتی پس از خارج شدن اثرات نیکوتین از بدن مشخص نشده است. طبق یافته‌های اخیر عامل بازگشت به سیگار بیشتر به اثرات نامطلوب اجتماعی مربوط می‌شود.

محققان با بررسی افکار و احساسات ۴۳ داوطلب موفق و ناموفق در ترک سیگار، به اطلاعات جالب توجهی دست یافتند. در گام دوم، محققان از میان ۴۳ داوطلب، وضعیت روانی ۲۰ نفر از کسانی‌که اطلاعات کاملی را در مورد علت بازگشت به سیگار ارائه کرده بودند مجددا مورد بررسی قرار دادند.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

پژوهشگران پس از بررسی دقیق افکار و عقاید افراد ناموفق در ترک سیگار ،به این نتیجه رسیدند که عامل اصلی بازگشت به سیگار ناشی از تحریک احساسات در فرد است.

در واقع افراد ناموفق در ترک سیگار به نوعی احساس طرد شدن از جامعه مورد تمایل‌شان را تجربه می‌کنند، مثلا این افراد دیگر نمی‌توانند در جمع دوستان سیگاری حاضر شوند یا در صورت حضور باید پیوسته افکار منفی این افراد را تحمل کنند.

مطالعات تکمیلی ثابت کرد که عواملی همچون محیط اجتماعی و روابط شخصی مهم‌ترین تاثیر را بر افراد سیگاری می‌گذارد، هرچند که این تاثیر در نوجوانان به مراتب بیشتر است.

از نظر روانشناسی، هنگامی که فردی تصمیم به ترک سیگار می‌گیرد، باید بخشی از خاطرات و هویت گذشته خود را به عنوان یک فرد سیگاری مدفون کند. از آنجایی‌که فعل سیگار کشیدن در جامعه افراد سیگاری به عنوان الگویی مشترک برای کنار هم بودن، به تایید همه اعضاء گروه رسیده است، با ترک سیگار معمولا فرد در این شرایط احساس انزوا و طرد شدن از گروه اجتماعی مورد علاقه‌اش را تجربه می‌کند.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …