چگونه زبان انگلیسی را آسان یاد بگیریم؟

چگونه زبان انگلیسی را اسان یاد بگیریم؟

 

آیا می‌توانیم زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم و تقویت کنیم؟

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم؟

چگونه لغات زبان را فراموش نکنم؟

ایا میتوانم مکالمه را خوب یاد بگیرم؟

قطعا با چنین سوالاتی در ذهنتان وارد صفحه ما شده اید. این موضوع دغدغه ی اکثر افراد جامعه هست و مدام در تلاشند تا زبان انگلیسی را بیاموزند اما واقعیت این هست که خیلی از ماها ممکن هست در این زمینه موفق نباشیم و مدام به دنبال راه حل مناسب هستیم ،با ما در چارگوشه همراه باشید تا پاسخ سوالتان را بیابید.

چگونه زبان انگلیسی را آسان یاد بگیریم؟

ایا معلم نیاز دارم؟

نقش معلم خوب برای همه‌ی ما واضح هست. اما سوال این جهست که چرا گاهی با وجود تمام تلاش‌ها و مربیان عالی همچنان کُمِیت ما در یادگیری زبان انگلیسی لنگ می‌زند. اگر شما بهترین معلم انگلیسی تاریخ بشریت را هم در اختیار داشته‌باشید، تنها با چند ساعت در هفته، معجزه‌ای در یادگیری صورت نخواهد‌گرفت. آنچه که برای یادگیری مؤثر نیاز داریم، خودآموزی هست. یعنی قصد کنیم که برنامه‌ای مناسب برای خود طراحی کنیم و به آن پایبند بمانیم. شاید عده‌ای در مقابل این پیشنهاد عکس‌العمل منفی داشته‌ باشند و انواع بهانه‌ها را برای رد آن مطرح کنند. مثلا چیزی که در انتقاد به روش خودآموزی زبان انگلیسی زیاد به گوش می‌رسد، این هست: زبان فرایندی هست که در ارتباطات شکل می‌گیرد و برای یادگیری آن نیاز به افراد دیگر هست. این فرمایش کاملا درست و منطقی هست، اما کامل نیست. تمرین مهارت‌های مختلف به طور انفرادی ما را قوی و قوی‌تر می‌سازد. همان‌طور که رمز موفقیت لیونل مسی به گفته‌ی خودش، ساعت‌های متمادی تمرین انفرادی هست. پس مهم هست که بیاموزیم چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم. در ادامه چند

راهکار را برایتان بیان بیان میکنیم.

 

چگونه زبان انگلیسی را آسان یاد بگیریم؟

 صدای خود را ضبط کنید

 

شاید این کار کمی عجیب به نظر برسد، اما بسیار مفید خواهد‌ بود. ابتدا سعی‌کنید متن یا فیلمی را به زبان انگلیسی گوش بدهید و سپس همان متن و جملات را با صدای خود بخوانید و آن را ضبط کنید. هر دو نسخه را مقایسه کنید و سعی نمایید، ایرادات و نواقص خود را اصلاح‌ کنید. این تمرین را ادامه بدهید. انسان به طور طبیعی ویژگی پیروی و تقلید کردن دارد. با این کار کم‌کم شما هم مشابه نسخه اصلی فایلی که تدارک دیده‌اید، صحبت خواهید‌ کرد.

خواندن موزیک ای انگلیسی

در هنگام رانندگی یا دوش‌ گرفتن برای خود ترانه‌هایی به زبان انگلیسی بخوانید. به ویژه در هنگام دوش‌ گرفتن، خواندن برای شما بسیار مفید هست. چون این بار نه تنها با سخنان اعتراض‌آمیز اطرافیان روبه رو نمی‌شوید، بلکه والدین محترم از اینکه فرزندی چندزبانه تربیت کرده‌اند، به شما افتخار خواهند کرد. گذشته از اینها در ترانه‌های انگلیسی، اصطلاحات و عبارات مفیدی وجود دارد که شما را نسبت به هستفاده و کاربرد آنها آگاه می‌سازد. ضمن اینکه یادگیری همراه با موسیقی و ریتم بسیار ساده‌تر و به یادماندنی‌تر هست. مثلا اگر دقت کرده‌ باشید به یاد آوردن اشعار سخت‌تر از ترانه‌ههست. چون ترانه‌ها را به صورت ریتمیک و آهنگین شنیده‌اید و در یادتان مانده‌اند.

دیدن فیلم‌های کوتاه

ویدئوها و فیلم‌های کوتاهی از منابع مختلفی که در دسترس دارید تهیه کنید و آنها را تمرین و تکرار نمایید. امروزه دسترسی به ویدئوهایی به زبان انگلیسی برای آموزش و یادگیری بسیار ساده شده‌ هست و وجود وبسایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی دستیابی به آنها را بسیار ساده‌ کرده‌ هست. ویدئوها و فیلم‌های کوتاه تمرکز شما را بالاتر می‌برند. سعی‌ کنید جملات و عبارات را به دقت تحلیل کنید. فیلم را متوقف کنید، یادداشت‌برداری کنید. گوش‌ دادن را تکرار نمایید تا به کل جملات و موضوعات کاملا مسلط بشوید.

چگونه زبان انگلیسی را آسان یاد بگیریم؟
شناختن حروف صدادار و بی‌صدا

حروف صدادار و بی‌صدا و نحوه‌ی ادا کردن‌شان بسیار مهم هست. وقتی شیوه‌ی خواندن حروف را به درستی بیاموزید، در خواندن و هستفاده از لغات و کلمات جدید مشکلی نخواهید‌ داشت. حتی به نوشتن املای صحیح کلمات هم مسلط خواهید شد.

تمرزین روی عباراتی مشخص

برخی جملات و عبارات کاربرد زیادی در محاوره دارند. عبارت‌هایی که علیرغم کوتاه‌بودن، جملات شما را زیبا و شکیل می‌کنند و به شیوه‌ی حرف زدن شما جلوه‌ی خوبی می‌بخشند. مثلا در فارسی عباراتی نظیر: «به عبارت، در واقع و… » می‌توانند به شما برای بیان مفاهیم و ادای جملات کمک‌کنند. در انگلیسی هم دقیقا همین‌طور هست. یعنی عباراتی جانبی برای بیان منظور که شما را در تکمیل معنی و زیباسازی جملات یاری می‌کنند و البته با ایجاد مکثی کوتاه، اجازه تأمل برای ساختن بخش‌های بعدی را در اختیار شما می‌گذارند.

 نظم و ارتباط و مفهوم کاربردی واژگان

ممکن هست برای یک مفهوم، واژگان مترادف زیادی وجود داشته‌باشد. اما باید دقت کنید تا مکان مناسب برای کاربرد هر واژه را بشناسید. مثلا واژه small و short از نظر ترادف معنایی مشابه هستند، اما کاربرد هر یک متفاوت هست. برای نمونه موی کوتاه با لغت short بیان می‌شود و small کاربردی ندارد. به ارتباط میان ترکیب‌های واژگان و کاربرد آنها دقت‌کنید. در غیر این صورت سوءِتفاهم‌های خنده‌داری در حرف‌زدن ایجاد می‌شود.

 شناختن افعال چندقسمتی

یادگیری افعال چند‌قسمتی کمی دشوار و گیج کننده هست. شاید بپرسید افعال چندقسمتی کدامند. مثلا break down یا look down on از جمله افعال چندقسمتی هستند که معمولا ریشه‌ی لاتین دارند. ریشه زبان انگلیسی ژرمن هست و به همین دلیل واژگان لاتین بسیاری پس از تسخیر و غلبه نرمن‌ها (گروهی از وایکینگ‌های مستقر در نرماندی فرانسه) در قرن یازدهم، به این زبان وارد شده‌ هست. گذشته از دهستان‌های تاریخی، واقعیت ماجرا این هست که افعال چندقسمتی کاربرد زیادی در زبان انگلیسی دارند. برای انگلیسی صحبت‌ کردن، باید از این افعال در کلام خود هستفاده‌ کنید و اگر اشتباه کنید که درصد احتمال آن بسیار بالهست، حرف‌تان خنده‌دار و بی‌معنی می‌شود و برای فهم معنای کلام‌تان باید بستر آن را بررسی‌ کنید. افعال چند قسمتی معمولا برای بیان حرکت هستفاده می‌شوند و مفهوم حرکت را در خود نهفته دارند.

 

چگونه زبان انگلیسی را آسان یاد بگیریم؟

شناخت پاسخ‌های کوتاه و سریع

در هر زبان واژگانی وجود دارد که ضمن تسریع مفهوم‌رسانی کلام را زیبا می‌کنند. با به‌کار بردن آنها، احساسات و عقاید بهتر منتقل می‌شوند. پس سعی‌ کنید آنها را یاد بگیرید. مثل: OK، no problem، fine و… .

داستان‌گویی

بشر به طور کلی شیفته‌ی دهستان و دهستان‌گویی هست. همه دوست دارند قصه‌ها را دنبال‌ کنند. پس وقتی صحبت می‌کنید، باید سعی‌ کنید که موضوعات را روایت‌گونه تعریف‌ کنید. در قصه‌ی خود از زمان‌های مناسب کمک بگیرید. مثلا ممکن هست موضوع و خاطره‌ای که از آن می‌گویید در گذشته رخ داده‌ باشد، اما بیان آن با هستفاده از زمان حال، مخاطب را بیش از پیش درگیر و علاقه‌مندِ دهستان شما می‌کند.

داشتن لهجه مناسب

برای انگلیسی صحبت‌کردن، باید لهجه مورد نظر خود را انتخاب کنید. بنا به سلیقه و گاهی‌اوقات احساساتی ناخودآگاه، بعضی از افراد به لهجه بریتانیایی علاقه دارند و برخی دیگر دوست دارند لغات و جملات را به سبک آمریکایی ادا کنند. به هر حال انتخاب با شمهست و این مسأله کاملا سلیقه‌ای هست.

استفاده از آیینه برای ادای کلمات

 

ادای بعضی حروف نظیر P به نفس‌گیری نیاز دارد. اما سایر حروف خیلی ساده و بدون زحمت ادا می‌شوند. برای اصلاح حالت تلفظ خود از آیینه کمک بگیرید. در مقابل آیینه تمرین کنید تا حروفی که سرعت صحبت‌ کردن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، بشناسید.

تند خواندن

ترکیب واژگان در برخی جملات تلفظ را دشوار می‌سازد. مثل قوری گل قرمزی خودمان. سعی کنید عبارات این چنینی را در زیان انگلیسی شناسایی و تمرین کنید. این حرکت روی سرعت حرف زدن و توانایی هماهنگی شما برای ادای جملات اثر مثبتی دارد.

 

چگونه زبان انگلیسی را آسان یاد بگیریم؟

اهمیت اعداد، تاریخ‌ها و هجی کردن حروف اسامی

شاید هجی کردن حروف یک اسم به نظر شما مسخره و بی‌تأثیر باشد و آن را در حد آموزش کودکستان بدانید، اما باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. تمرکز بر تاریخ‌ها، اعداد و حروف به طور جداگانه، تمرکز و دقت شما را بهبود می‌بخشد.

تقلید از انگلیسی زبان‌ها

در مرحله قبل، اهمیت هستفاده از ابزار گویشی مطرح‌ شد. حال باید دقت کنید که افراد انگلیسی زبان چگونه از نظام فیزیکی گفتار هستفاده می‌کنند و سعی کنید از آنها تقلید‌ کنید.

توجه به اهنگ جملات

ریتم و آهنگ زبان بر اساس بخش‌های مؤکد و غیر مؤکد شکل می‌گیرد. در زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی، زمانی که برای مؤکد کردن بخش‌های مختلف کلام در نظرگرفته شده هست، یکسان هست. خوب به این نکته دقت کنید، زیرا تساوی تأکید در بخش‌های گوناگون عبارات و جملات باعث تشکیل ریتم و آهنگی خاص می‌گردد.

یادگیری اصطلاحات

گاهی‌اوقات تفاوت فرهنگ‌ها، سوءِتفاهم‌های خنده‌داری ایجاد می‌کند. برای یادگیری زبانی جدید باید اصطلاحات را نیز بیاموزید. برای نمونه عبارتی مانند «خسته نباشید» در زبان انگلیسی وجود ندارد. اگر تلاش کنید معادل عبارات زبان مادری‌تان را عینا به انگلیسی ترجمه کنید، ناموفق خواهید‌ بود.

 

استفاده از شکل کوتاه‌شده‌ی کلمات

انقباض واژه‌ها یا شکل کوتاه‌ شده‌ی آنها، انرژی و زمان شما را ذخیره می‌کند و باعث می‌شود که روان‌تر صحبت‌کنید. مثلا به جای should not بگویید shouldn’t. این کار باعث می‌شود زیباتر و روان‌تر صحبت‌ کنید و حرفه‌ای به‌نظر برسید.

برای خود یک ماه را در نظر بگیرید و در طی این مدت روزی ۱۵ دقیقه را به هر یک از این روش‌ها اختصاص‌ بدهید. با این روش‌ها میتوانید زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیرید. بعد از تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید معلم خود بشوید.

امیدواریم که مطالبمان در چارگوشه برایتان مفید بوده باشد.

مطلب پیشنهادی

تعطیلات رسمی خرداد سال ۹۹

تعطیلات رسمی خرداد سال ۹۹   * ۴خرداد عید سعید فطر [ ١ شوال ] *۵ خرداد تعطیل …