چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

راهکار های از بین بردن بوی بد دستشویی

بوی بد دستشویی یکی از نا مطبوع ترین بوهایی است که به مشام هر شخصی ممکن است رسیده باشد. گاهی این بو ها بصورت موقت است و گاهی بصورت دائم، در هر صورت شما باید بتوانید این بو را از بین ببرید. برای این کار باید بدانید این بو ها چگونه تولید می شود و راهکار از بین بردن این بو چیست. در ادامه با چارگوشه باشید.

 

علل ایجاد بوی بد دستشویی

دلایل مختلفی برای ایجاد بوی بد فاضلاب در سرویس بهداشتی و آشپزخانه وجود دارد که در ادامه بررسی می کنیم.

۱-نشت گازهای فاضلاب:

یکی از علل ایجاد کننده بوی بد فاضلاب ناشی از نشت گاز سولفید هیدروژن (گاز فاضلاب) به داخل منزل است. ریز ارگانیسم‎‎‎های بی هوازی موجود در چاه شروع به تجزیه مواد درون آن می‌کنند و نتیجه‎ این فرآیند، گازهایی تولید می‌شوند که از چاه بالا می‌آیند و سبب تولید بوی بد در سرویس بهداشتی خواهند شد. این بو شبیه به بوی تخم مرغ گندیده یا ماهی یا لاشه گندیده است و ممکن است در آشپزخانه، توالت، حمام و یا هر محل دیگری از ساختمان به مشام برسد.

۲-عدم وجود آب در شتر گلویی:

نقش اصلی شتر گلو یا لوله خمیده در لوله کشی ساختمان ها، جلوگیری از خروج این گازها و رفع بوی زننده فاضلاب است؛ اما در مواردی به خاطر خشک بودن این لوله گازها از آن خارج می‌شوند و باعث به وجود آمدن بوی بد فاضلاب می‌شوند.

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

راهکاری برای از بین بردن بوی بد توالت

۳- انباشته شدن مواد زائد در شتر گلویی:

گاهی خود این شتر گلویی علت بوی بد فاضلاب منزل است. چون مواد زائدی که در خمیدگی این لوله جمع می‌شوند، با گذر زمان فاسد شده و باعث ایجاد بوی گند فاضلاب می‌شوند.

۴- گیر کردن مواد غذایی در لوله فاضلاب آشپزخانه:

اگر در هنگام شستشو ظروف، مواد غذایی و روغن در لوله سینک آشپزخانه ریخته شود این مواد بعد از مدتی داخل لوله جمع و فاسد می‌شود و بوی بد فاضلاب را به وجود می‌آورد.

۵- کهنگی، پر شدن و نشت چاه فاضلاب: هم در موارد بسیاری سبب ایجاد بوی بد فاضلاب منازل می‌شوند.

علت بوی بد فاضلاب توالت در دستشویی های فرنگی و ایرانی تقریباً یکی است و تنها در برخی از موارد با هم تفاوت دارند. بوی بد فاضلاب توالت فرنگی به دلیل رسوب و جرم، چربی فاسد شده، فاضلاب تخلیه نشده که به دیواره لوله ها می‌چسبد، باز بودن برخی از درزها، مشکل واشرها، لوله ونت و فن سرویس بهداشتی ایجاد می‌شود. بوی بد فاضلاب توالت ایرانی ناشی از رسوب و جرم، فاضلاب و پسماند تخلیه نشده، فاسد شدن، فضولات و چربی در لوله های فاضلاب، لوله ونت و فن سرویس بهداشتی است.

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

راهکار های خانگی رفع بوی بد دستشویی و فاضلاب

راهکار خانگی رفع بوی بد فاضلاب  و دستشویی منازل :

برای رفع بوی بد فاضلاب منازل می‌توانید از راهکار های خانگی رایج استفاده کنید. در ادامه چندتا از این راهکار ها را برای شما آورده ایم. با چارگوشه همراه باشید.

استفاده از نمک و جوش شیرین برای از رفع بوی بد فاضلاب:

ترکیب نمک و جوش شیرین، محلول بسیار قوی و از بین برنده بوی بد فاضلاب است. یک لیوان نمک و یک لیوان جوش شیرین را به همراه یک کتری آب جوش به داخل چاه فاضلاب بریزید تا از بیرون زدن بوی نامطلوب آن جلوگیری کنید.

استفاده از آب لیمو و جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد فاضلاب:

راهکار اول: برای از بین بردن بوی بد فاضلاب آشپزخانه یک پیمانه آب لیمو و یک قاشق غذاخوری جوش شیرین با هم ترکیب کنید و داخل لوله فاضلاب بریزید. چند دقیقه صبر کنید و بعد آب سرد داخل لوله بریزید. این کار را چند بار انجام دهید.

راهکار دوم: یک چهارم جوش شیرین را یک چهارم پیمانه آبلیمو مخلوط کنید تا ماده ای خمیری به وجود بیاید و آن را داخل لوله فاضلاب بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آب بریزید.

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

روش های خانگی از بین بردن بوی بد بهداشتی

استفاده از  آبلیمو و سرکه برای از بین بردن بوی بد دستشویی :

یک راه‌حل فوری این است که مقدار یکسانی آب، سرکه و آبلیمو را داخل بطری اسپری ریخته و محلول به دست آمده را در محیط خانه‌تان اسپری کنید. هرچه میزان آبلیمو یا سرکه بیشتر باشد، این محلول قدرت بوگیری بیشتری دارد. در ضمن علاوه بر از بین بردن بوی بد توالت، بوی بد ناشی از دود سیگار نیز با این راهکار به سرعت محو شده و از بین می‌رود.

استفاده از سرکه و جوش شیرین برای رفع بوی بد فاضلاب:

راهکار اول: یکی از راه های از بین بردن بوی بد فاضلاب ترکیب سرکه و جوش شیرین است. یک پیمانه سرکه را با یک پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و داخل لوله بریزید. از این ترکیب می‌توانید در آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده کنید. فقط دقت کنید که بعد از ریختن آن داخل لوله تا چند ساعت هیچ گونه آبی وارد لوله نکنید و به آن زمان دهید.

راهکار دوم: برای از بین بردن بوی بد فاضلاب آشپزخانه مقداری جوش شیرین داخل راه آب سینک بریزید و نصف پیمانه سرکه روی آن خالی کنید. بگذارید به مدت پانزده دقیقه باقی بماند سپس حدود ۳۰ ثانیه آب داغ روی آن بریزید.

استفاده از آهک و آب برای از بین بردن بوی بد فاضلاب:

یک کیلو آهک را با ده لیتر آب مخلوط کنید. بعد از گذشت چند ساعت آن را خوب هم زده و از صافی رد کنید و سپس در دستشویی بریزید. با این روش بوی بد فاضلاب سرویس بهداشتی از بین می‌رود.

استفاده از قالب های یخ برای از بین بردن بوی بد فاضلاب:

راهکار اول: نمک، یخ و لیمو محلول از بین برنده بوی فاضلاب است. یخ های تکه تکه شده را به اطراف لوله فاضلاب ریخته، سپس یک تا دو پیمانه نمک را داخل لوله بریزید. از پوست لیمو هم برای معطر کردن لوله استفاده کنید.

راهکار دوم: یکی از دیگر از راه های دفع بوی بد فاضلاب سینک و حفظ بوی خوش در آن، قالب های مکعبی یخ با مقدار کمی‌سرکه و لیمو است. با این کار سینک شما هم تمیز و خوشبو می‌ماند و هم از گرفتگی زه کش آن جلوگیری می‌شود.

استفاده از آب و مخمر نان برای از بین بردن بوی بد فاضلاب:

آب و مخمر نان هم سبب از بین بردن بوی بد فاضلاب می‌شود. یک بسته مخمر نان را در آب جوش بریزید و بگذارید تا حل شود. سپس آن را داخل لوله بریزید و اجازه دهید تمام شب بماند. این کار را می‌توانید در آشپزخانه، توالت و حمام انجام دهید.

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

از بین بردن بوی بد دستشویی

استفاده از کبریت برای از رفع بوی بد فاضلاب:

چوب کبریت یکی از سریع ترین و جالب ترین راهکار های از بین بردن بوی بد فاضلاب سرویس بهداشتی است. گازی که از سوختن چوب کبریت آزاد می‌شود می‌تواند بوی بد را به خود جذب کند و همین کار باعث می‌شود تا بوی بد فاضلاب از بین برود، پس می‌توانید با راهکارن کردن چند عدد چوب کبریت از شر بوی بد فاضلاب راحت شوید.

بستن درب توالت فرنگیبرای رفع بوی بد فاضلاب :

یکی از بهترین اقداماتی که می توانید به منظور جلوگیری از انتشار بودی بد توالت فرنگی در سرویس بهداشتی انجام دهید، بستن درب توالت فرنگی است. با این کار می توانید تا حد زیادی بوی نامطبوع را کاهش داده و همچنین از آلوده شدن فضای سرویس بهداشتی خود پیشگیری کنید. در صورتی که درب توالت فرنگی شما دچار شکستگی شده است، در اولین فرصت اقدام به تعویض آن و نصب درب توالت فرنگی جدید کنید.

 استفاده از تهویه مناسب برای رفع بوی بد فاضلاب:

در صورتی که سرویس بهداشتی شما دارای تهویه و یا پنجره ای برای خروج هوای نامطبوع داخل نباشد، طبیعی است که بوی بد توالت فرنگی در فضا منتشر شود. بنابراین حتما به این نکته توجه داشته باشید که یک تهویه متناسب با ابعاد سرویس بهداشتی خود نصب نمایید، تا هوا گردش کرده و بوی بد بیرون رود.

 شست و شوی توالت فرنگی برای از بین بردن بوی بد فاضلاب:

نظافت و شست و شوی توالت فرنگی به صورت مرتب و به راهکار صحیح، از دیگر راهکار هایی است که باعث از بین رفتن بوی بد توالت فرنگی می شود. در صورتی که به تازگی اقدام به نصب توالت فرنگی کرده اید، توصیه می کنیم حتما راهکار صحیح شست و شو و ضد عفونی کردن دستشویی فرنگی را آموخته و همچنین وسایل مورد نیاز برای انجام این کار را تهیه کنید.

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

رفع بوی بد سرویس بهداشتی

اسپری و قرص های ضد عفونی کننده برای رفع بوی بد فاضلاب:

امروزه می توانید به راحتی قرص و اسپری های ضد عفونی کننده توالت فرنگی را از بازار تهیه کرده و علاوه بر اینکه بوی بد توالت فرنگی خود را از بین می برید، سرویس بهداشتی خود را کاملا پاکیزه و ضد عفونی کنید. ضد عفونی کننده ها انواع مختلفی دارند، به طور مثال بعضی از مدل های قرص های ضد عفونی کننده را می توان درون کاسه توالت فرنگی قرار داد تا پس از هر بار استفاده از فلاش تانک، خیس شده و فعال شوند.

 استفاده از سیفون برای از بین بردن بوی بد دستشویی:

در بسیاری از مواقع علت اینکه بوی بد در فضای سرویس بهداشتی باقی می ماند این است که کشیدن سیفون را فراموش می کنید. اگر سیفون توالت فرنگی شما نمی تواند به طور کامل شست و شو را انجام دهد، توصیه می کنیم از یک سیفون جدید با مخزن بزرگتر استفاده کنید. برخی از انواع سیفون ها عملیات تخلیه را با فشار و مکش انجام می دهند و برخی دیگر آب را به صورت چرخشی تخلیه می کنند.

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم ؟, مجله اینترنتی چارگوشه

درمان قطعی بوی بد فاضلاب

نکاتی برای از رفع بوی بد فاضلاب منازل

۱- برای رفع بوی بد فاضلاب از نفت استفاده نکنید. نفت باعث می‌شود باکتری های تجزیه کننده لجن های چاه از بین بروند که در این حالت لجن ها در کف چاه باقی مانده و مانع می‌شود تا آب به داخل زمین نفوذ کند و بعد از مدتی باعث پر شدن چاه می‌شود. علاوه بر این نفت باعث اختلال در تصفیه فاضلاب نیز می‌گردد.

۲- به جای فکر کردن به رفع بوی بد فاضلاب از ایجاد آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال خرده های مواد غذایی و روغن را در زهکش سینک خالی نکنید. برای ورودی های فاضلاب درپوش بگذارید. آب سیفون توالت را چک کنید تا خشک نباشد. درب توالت فرنگی را ببندید.

رفع بوی بد فاضلاب منزل با راهکارهای ساده و راحت

۳- راه های خانگی برای رفع بوی بد فاضلاب در بسیاری مواقع موقتی است و لازم است چند وقت یک بار از متخصصین کمک بگیرید تا شما را از شر بوی بد فاضلاب منزلتان راحت کنند.

 

نتیجه گیری:

با رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد شما می توانید به راحتی این بوی نا خوشایند را از بین ببرید. گاهی وقتا این بوی بد با سیفون کشیدن یا استفاده از نوار درزگیر و… هم رفع می شود. اما اگر بو خیلی شدید بود از مواد شیمیایی برای باز کردن لوله های فاضلاب استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با برخی ادویه جات و رابطه آن با طول عمر, مجله اینترنتی چارگوشه

آشنایی با برخی ادویه جات و رابطه آن با طول عمر

ادویه جات وافزایش طول عمر اگر غـذای فلفـل دار و تنـدمیخوریـد، بیشتر عمرخواهیـدکرد. امروزه، تحقیقـات …