چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

به احتمال بسیار بالا کمتر کسی هست که با این رفتار از جانب دوستان و یا رئیس و همکاران مواجه نشده باشد. اطراف ما پر است از افرادی که فکر میکنند عقل کل هستند و از خیلی چیز ها آگاه هستند و این طرز فکر باعث می شود، آنها نسبت به ما احساس برتری کنند و تمامی مهارت ها و دانش هایمان را دست کم بگیرند و در بعضی موارد منجر به آن شود که زبان به تحقیر کردن باز کنند. ما در مجله چارگوشه مقاله ای آماده کرده ایم که به موضوع برخورد با اینگونه افراد و راه کار های مقابله با آن می پردازیم. با چارگوشه همراه باشید.

در برخورد های ابتدایی این کارها را انجام بدهید…

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

۱- قاطع باشید

ارتباطات قاطع به شما کمک می کند تا منظور خود را به روشنی بیان کنید. قاطع بودن به شما کمک کند احساس مثبت تری نسبت به خود و توانایی های خودتان داشته باشید. این شیوه ارتباطی  به شما در درک خودتان هم کمک میکند، اینگونه که شما به صورت کاملا واضح و گویا افکار خود را توصیف می کنید و احساسات خود را بیان می کنید. بنابراین داشتن ارتباط قاطع به دیگران کمک می کند تا شما را بهتر درک کنند، زیرا شما آنها را به سمت حدس زدن در مورد آنچه فکر می کنید یا احساس می کنید، هدایت نمی کنید. اگر کسی شما را دست کم می گیرد.

چند نکته برای برقراری ارتباط بیشتر قاطعانه:

از عبارات “من” استفاده کنید. این یک روش عالی برای بروز احساسات شما بدون سرزنش شخص دیگری است. به عنوان مثال ، می توانید بگویید “من کاملاً قادر هستم که با این مسئولیتهای شغلی جدید روبرو شوم” ، نه اینکه “شما در مورد توانایی های من اشتباه می کنید.”

آنچه را که می خواهیدبگویید، پیش از این که بگویید تکرار کنید. تمرین باعث می شود شما در ارتباطات خود اطمینان بیشتری داشته باشید، زیرا فرد یا افراد مخاطب می فهمند که خودتان برای موقعیت آماده کرده اید.

ابتدا مهارت های جدید خود را در مقیاس کوچک امتحان کنید.

در صورت لامکانسعی کنید با دوستان، خانواده و همسالان خود قاطعانه رفتار کنید.

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

۲- بپرسید چرا؟

اگرچه شما همیشه نباید به افرادی که شما را دست کم می گیرند گوش دهید، ولی ممکن است گاهی اوقات شنیدن انتقاداتشان مفید باشد. شما ممکن است بتوانید از انتقادات آنها به صورت سازنده استفاده کنید. اگر شما می توانید از انتقادات آنهابرای انگیزه دادن به خود و همچنین یک منبع برای توسعه فردی استفاده کنید.

برای مثال، می توانید بگویید “من حرف شما را می شنوم. چرا فکر می کنید در این موقعیت شغلی قادر به انجام کارها نیستم؟ می خواهم نظرات شما را بشنوم تا بتوانم خودم را تقویت کنم.” البته این استراتژی برای افرادی که شما را دست کم می گیرند خوب است و افرادی که مانند رئیستان که قبلا هم دیده بود که شما در انجام کاری مشابه موفق نبودید و از شما می پرسد که « میتونی این کار را انجام بدی» راه کار مناسبی به شمار نمی آید.

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

۳- نفس عمیق بکشید.

چند نفس عمیق بکشید، طوری نفس بگیرید که بجای ریه شما، معده شما منبسط شود. این یک روش سریع و آسان برای آرام کردن خودتان است که به کمی تمرین نیاز دارد. شما می توانید این کار را درست قبل از پاسخگویی به افرادی که شما را کم ارزش می دانند انجام دهید تا بتوانید با تنش کمتری و اعتماد به نفس بیشتری به انتقادات مربوط به توانایی های خود رسیدگی کنید.

تنفس عمیق سیستم عصبی پاراسمپاتیک را در بدن شما تحریک می کند که وظیفه شما در ایجاد آرامش است.

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

۴- ثابت کنید اشتباه میکنند.

یکی از بهترین راه های مقابله با افرادی که شما را دست کم می گیرند این است که ببینند که شما در کاری که فکر میکردند ضعیف هستید، به موفقیت رسیدید. اگر شخصی شما را دست کم گرفته است، سعی کنید نادیده بگیرید و فقط بر روی کاری که مشغول آن هستید تمرکز کنید. این یک روش عالی برای مقابله با اینگونه افراد است.
به عنوان مثال، می توانید بگویید “نظر شما محترمه اما من ترجیح میدم که نتیاج نشان بدهند که آیا من می توانم این کار را انجام دهم یا خیر.”

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

۵- دوری کنید.

اگر کسی واقعاً در تحقیر کردن شما مصمم است، سعی کنید از جلب کردن توجه او خودداری کنید.

برای نمونه، اگر کسی به شما بگوید که هرگز موفق نخواهید داشت ، به سادگی حرفش را نادیده بگیرید و از او دور شوید. از تعامل با افرادی که تمام هم و غمشان اینست که شما را تحقیر کنند دور بمانید. شما می توانید اشتباه آنها را با اعمال خود ثابت کنید، لازم نیست در مورد آن صحبت کنید.

اما اگر این رفتار ادامه پیدا کند چه کار باید کرد؟ در یک کلام و برای همیشه ثابت کنید که کاملا اشتباه میکنند. اما چگونه این کار را انجام بدهیم.

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

A- روی اهداف خود متمرکز شوید.

همیشه افرادی هست که شما را دست کم بگیرند اما بهترین راه برای اثبات کردن اینکه اشتباه می کنند، تمرکز بر روی آنچه که می خواهید برسید، است. به جای وسواس درباره آنچه که بقیه در مورد شما چه می گویند، از عصبانیت یا غم و اندوه به عنوان انگیزه ای برای کار کردن استفاده کنید تا به هدفی که سخت برای آن تلاش میکنید برسید.

از پرداختن به حرف های منفی بقیه دوری کنید تا بر عملکرد شما تأثیر منفی نگذارد. به جای آن، بر زندگی خود متمرکز شوید، توجه شما به اهداف و رویاهای مثبت می تواند به شما کمک کند خلاق تر و فعال تر به ایده های جدید برسید، تا باطل بودن نظر آنها درباره ی توانایی هایتان به خودشان اثبات شود.

B- اهداف خود را منطقی نگه دارید.

یکی از بزرگترین چالش های موفقیت، فهمیدن چگونگی تعیین اهدافی است که در واقع قابل دستیابی هستند. غالباً ما اهدافی را تعیین می کنیم که ممکن است غیر قابل تحقق باشد. مانند رفتن هر روز به ورزشگاه یا هرگز اشتباه نکردن در کارهایتان. این گونه هدف گذاری های بدون منطق و غیر قابل دسترسی هستند، زیرا وقتی نتوانید به نتیجه برسید ، ناامید خواهید شد و تسلیم می شوید. تعیین اهداف کوچکتر و مشخص تر می تواند به شما کمک کند پیشرفت کنید بدون اینکه خیلی روی کمال گرا باشید.

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

C- از چالش های سخت استقبال کنید.

بهتر است که بر بهبود توانایی های خودتان سرمایه گذاری کنید تا در موقعیت هایی قرار بگیرید که قبلا در آنجا بودید تجربه ناخوشایندی بدست آوردید.

D- گفتگوی منفی با خودتان را تموم کنید.

نابود کردن خودمان با عقاید قدیمی که ما از زمانی انجام می دادیم آسان است. بعضی اوقات، ما از پدر و مادر، خواهر و برادر، همسالان یا شخص دیگری نظرات شان را در مورد خودمان یاد می گیریم. بعضی اوقات ممکن است حتی از این نکته آگاه نباشیم که با نظرات زندگی می کنیم.

اگر کسی به شما گفته است که شما در ریاضیات بد هستید، شاید خودتان احساس کنید که اینطور نیست و در ریاضیات کاملا با هوش هستید بنابراین نظرات آنها را دور بریزید و ثابت کنید که اشتباه می کنند. کلاس ریاضی فوق برنامه را بگیرید تا بتوانید درس بخوانید و تبدیل به یک جادوگر ریاضی شوید. از طرف دیگر، برخی از دروس ریاضی را بصورت آنلاین کار کنید یا یک مدرس خصوصی استخدام کنید. از اجازه دادن به این نوع پیامهایی که در اوایل زندگی دریافت کرده اید.

چگونه با کسانی که ما را دست کم میگیرند برخورد کنیم؟

E- متعهد بمانید.

حتی اگر اشتباه کرده اید و در انجام کاری ناکام شدید، از تسلیم شدن خودداری کنید. خطاها معمولاً در مسیر خوب بودن، یک امر اجتناب ناپذیر و حتی ضروری هستند. اشتباهات می توانند به بینش عمیق تری در مورد خود و زندگی شما منجر شوند. بسیاری از افراد موفق جهان بدون خطا و اشتباه موفق نبودند، مانند مایکل جردن، استفن کینگ و آلبرت انیشتین.

برای اینکه به یک کار متعهد باشید، هدف نهایی را به خاطر داشته باشید. در مورد موفقیت زندگی خود یا زندگی خانواده خود فکر کنید. به مردم فکر کنید. به خود یادآوری کنید که اشتباهات فرصتهای یادگیری هستند.

تا به اینجا دانستیم که چگونه مهارت ها و رفتار هایمان را تقویت کنیم تا به افرادی که زیان به تحقیر و سرزنش باز می کنند، ثابت شود ما بیشتر از آن هستیم که درباره مان فکر میکنید و نباید دیگر ما را برای رسیدن به خواسته هایمان دست کم بگیرند. اعتماد بنفس و اعتقاد به هدف از ضروریت های اولیه برای پیشرفت و موفقیت مان در زندگی ما هست.

مطلب پیشنهادی

سلامت روان چیست؟

سلامت روان چیست؟ تعریف سلامت روان : سلامت دو نوع تعریف دارد : طبق تعریف …