چطور یک فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟

چطور یک فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟

 

متاسفانه در بین برخی افراد دروغ امری شایع میباشد و ممکن است ما روزانه با برخی از انها مواجه شویم اما متوجه نشویم که چقدر صادق هستند. شاید تعجب کنید  که حدودا ۸۰ درصد از دروغ ها قابل شناسایی هستند.

کودکان برای اینکه به دردسر نیافتند دروغ می گویند و البته این نوع نگرش در آینده تبدیل به یک الگو می شود.

درست است که افراد برای خلاص شدن از هر چیزی معمولا دروغ می گویند، اما شناسایی آن کار ساده ای خواهد بود.با کسب اطلاعات میتوانید این افراد را شناسایی کنید پس با ما در مجله اینترنتی چارگوشه همراه باشید.

 

چطور یک فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟

چگونه یک دروغگو را تشخیص دهیم؟

 

چگونه یک دروغگو را تشخیص دهیم؟

به زبان بدنشان توجه کنید!

بله درست است با توجه به زبان بدن و فیزیک افراد به راحتی به میزان صادق بودن انها میتوانید پی ببرید.

 

*طرز ایستادن

معمولاً در طی یک مکالمه‌ی غیررسمی، دو طرف خیلی راحت می‌ایستند. اما اگر شخصی که با او صحبت می‌کنید خیلی سفت ایستاده و بدن خود را فقط در ۱ موقعیت نگه می‌دارد، ممکن است که به شما دروغ بگوید. از طرف دیگر، برخی افراد زمانی که دروغ می‌گویند، مدام لول می‌خورند و جابه‌جا می‌شوند.

 

*حالت دهان

در بیشتر مکالمات، افراد فقط هنگام سرفه یا عطسه، دهان خود را می‌پوشانند. اگر با کسی صحبت می‌کنید و متوجه شدید که دست‌شان را روی دهان خود نگه می‌دارند، این احتمال وجود دارد که آنچه می‌گویند دروغ است، به خصوص اگر این رفتار را بیش از یکبار تکرار کنند. این رفتار واکنشی ذاتی به عدم تمایل فرد به دروغگویی است.در واقع آنها برای قطع ارتباط و جلوگیری از گفتن تمام حقیقت، دهان خود را می‌پوشانند.

 

چطور یک فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟

زبان بدن دروغگو

 

*حالت چشم ها

قانون کلی این است که افراد هنگام دروغ گفتن احساس ناراحتی می‌کنند و این ناراحتی ممکن است به زبان‌های بدن عجیب تبدیل شود. سر شخص را تماشا کنید و ببینید حداقل در مدت زمان ۱۰ ثانیه در ۱ موقعیت باقی مانده است یا خیر. اگر این کار را نکند، و اگر شخص سر خود را بین چندین موقعیت مختلف حرکت دهد، ممکن است دروغ بگوید.

 

*حالت پاها

این یکی از نشانه‌های عدم صداقت است. اگر شخصی به شما دروغ بگوید، کمتر احتمال دارد روی پای‌شان محکم بایستند. این به این معنی نیست که یک شخص صادق، هیچ وقت پای خود را حرکت نمی‌دهد. اما اگر به نظر می‌رسد که شخصی هر چند ثانیه موقعیت پاهای خود را تغییر می‌دهد، دلیلی دارید که گمان می‌کنید دروغ می‌گویند.
• اگر در حال راه رفتن با شخصی هستید که با او مشکوک هستید که دروغ می‌گوید، در حالی که صحبت می‌کنید، متوقف شوید و بایستید. با این کار می‌توانید حرکت پاهای‌شان را درنظر بگیرید.

 

چطور یک فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟

دروغگویی

 

*حالت دستها

وقتی فردی دروغ می‌گوید، اغلب خود را درگیر داستان نمی‌کند تا به این شکل به نظر برسد که آن‌ها در داستانی که می‌گویند نقشی نداشته‌اند. همچنین ممکن است فرد بیشتر از آنکه در مورد خودش بحث کند، در مورد افراد دیگر صحبت ‌کند.

 

*حالت نفس کشیدن

استرس و تنش ناشی از دروغ گفتن، می‌تواند باعث عدم صحیح تنفس در فرد دروغگو شود. اگر به کسی شک کردید، ببینید که آیا به سرعت نفس می‌کشد یا خیر. اگر نمی‌توانید صدای نفس آنها را بشنوید، به قفسه‌ی سینه‌ی آنها نگاهی بیندازید؛ ممکن است متوجه شوید که با سرعت بسیار بالایی بالا و پایین می‌رود.
• ممکن است تنفس فرد دروغگو از نظر جسمی تغییری نکند. اما، برای مثال، ممکن است متوجه شوید که در طول مکالمه کوتاه ۲ تا ۳ بار مکث می‌کند تا نفس بکشد.

 

چطور یک فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟

علایم دروغگویی

 

*تماس چشمی 

وقتی ۲ نفر با یکدیگر صحبت می‌کنند، طبیعی است که ۵ تا ۱۰ ثانیه تماس چشمی داشته باشید و برای لحظاتی نگاه‌شان را جابه‌جا کنند. اما اگر کسی به شما خیره شود، بدون اینکه حتی پلک بزند، ممکن است آنها در حال دروغ گفتن باشند. از آنجایی که داستان دروغگو نادرست است، او هر اقدامی را برای متقاعد کردن شما در مورد گفتن حقیقت انجام می‌دهند. نگه داشتن تماس چشمی برای مدت طولانی، راهی است که یک دروغگو برای اثبات صحت گفته‌هایش انجام می‌دهد.

 

*خشکی دهان

وقتی فرد دروغ می‌گوید، بدن او علائم استرس را تجربه می‌کند. یکی از این علائم خشکی دهان است. با کسی که دروغ می‌گوید، هر چه بیشتر صحبت ‌کنید، دهان آن‌ها خشک‌تر می‌شود. علائم دهان خشک شامل موارد زیر است:
• کندشدن سرعت گفتار
• نامفهوم بودن مکالمه
• نوشیدن مقادیر زیادی آب در حین مکالمه

 

چطور یک فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟

تشخیص دروغگویی

 

*تکرار کلمات

استفاده از کلمات مکرر نشانه‌ی این است که کسی حقیقت را به شما نمی‌گوید. اگر شخص در حالی که دروغ می‌گوید احساس ناراحتی می‌کند و مدام به‌طور ناخودآگاه عبارت خاصی را تکرار می‌کند، شاید به این دلیل است می‌خواهد با گفتن آن حرف، خود را از گناه پاک ‌کند.
• مثلاً به همسایه‌ی خود شک دارید که به ماشین شما برخورد کرده ‌است. او در دفاع از خود ممکن است بگوید:«من که به شما گفتم تا بعدازظهر، بعد از اتفاقی که برای خودروی شما افتاد من به خانه برنگشتم، قبلاً هم عرض کرده بودم.»

 

*ایا تهاجمی میشود؟

اگر دروغگو احساس کند که با سوالات شما عدم صداقتش آشکار می‌شود، ممکن است در دفاع از خود کمی عصبی شود. برای انجام این کار، فرد ممکن است حرکات تهاجمی نشان دهد و انگشت خود را به سمت شما متهم کند. بنابراین، اگر صحبت کسی را زیر سوال می‌برید و آنها با صدای بلند از بی‌گناهی خود دفاع می‌کنند در حالی که انگشت اتهام به سمت شما اشاره می‌کند، به احتمال زیاد دروغ می‌گویند.
• اگر شخصی که با او صحبت می‌کنید، آشفته می‌شود، شروع به فریاد زدن می‌کند و یا به نظر می‌رسد که به فکر خشونت جسمی است، بهتر است مکالمه را قطع کنید.

 

 

ممنون از همراهیتان با ما در مجله اینترنتی چارگوشه

 

مطالب مرتبط:

چگونه دروغگویی کودکان را درمان کنیم؟

 

مطلب پیشنهادی

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟   ما ادم ها  ها بر اساس سرشتمان  طوری افریده …