چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟

 

الکل

نوشیدن الکل و نوشابه های گازدار با اینکه مقدار چربی زیادی در اکثر نوشیدنی ها ی الکی وجود ندارد اما به خاطر کالری بالای الکل موجب اضافه وزن می شوند. انرژی و کالری موجود در الکل باید بلافاصله سوزانده شود ، وقتی بدنتان سرگرم سوزاندن کالری اضافی موجود در این نوشیدنی است، شما انتخاب دیگری ندارید مگر اینکه بیشتر کالری های مصرف شده دیگر از غذاهای سالم را ذخیره کنید.

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

نوشیدنی های گازدار الکی حتی بدتر از نوشیدنی های الکی هستند و مقدار بسیار کالری از قند اضافه شده به آن وارد بدنتان می کنند . حتی مصرف نوشابه های گازدار معمولی را هم باید بخاطر تاثیری که بر قند خون میگذارند ، در رژیم غذایتان محدود کنید . پس اگر قصد پایین آوردن وزنتان را دارید ،‌ بهتر است برای نوشیدن تا حد امکان از آب معدنی استفاده کنید .

 

ورزش

ورزش یا فعالیت فیزیکی کم همه ما می دانیم که برای لاغر ماندن باید ورزش کنیم اما خیلی از مردم هنوز هم به اندازه کافی ورزش و فعالیت جسمانی در برنامه زندگی خود ندارند تا کالری های مصرفی اضافه را بسوزاند یا بر متابولیسم کند خود غلبه کنند. باید در اکثر ساعات بیداری خود فعالیت فیزیکی داشته باشید، یا حداقل سه جلسه در هفته ،۲۰ تا ۳۰دقیقه ورزش کنید. اگر اضافه وزنتان خیلی زیاد است و برای ورزش کردن مشکل دارید ؛ بهتر است از فعالیت های سبک تر و تفریحی تر استفاده کنید.

خیلی از افراد از رفتن به باشگاه و انجام همان برنامه تمرینی مشابه همیشگی خسته می شوند. وقتی برنامه تمرینی برایتان خسته کننده شود ، حتما باید آن را تند تند عوض کنید چون انجام تمرینات تکراری و خسته کننده می تواند چربی سوزی شما را خراب کند. بدن ما خیلی زود به ورزش عادت می کند و تکرار چیزی که بدنتان خیلی راحت بتواند آن را کامل کند هیچگونه تغییر فیزیکی ایجاد نمی کند.

بله ، هنوز هم کالری خواهید سوزاند اما اگر بدنتان به وضعیت کنونی مصرف کالری روزانه تان عادت کند، دیگر وزنتان پایین نمی آید. یک راه بسیار عالی برای بالا بردن نتیجه این است که با امتحان کردن انواع مختلف ورزش ها و فعالیت ها، بدنتان را وارد چالش کنید؛ شنا، اسکیت ، صخره نوردی، وقتی ورزش کردن برایتان شکل تفریح پیدا کند و لذت بخش باشد، به مدت طولانی تری آن را انجام می دهید و کالری بسیار بیشتری خواهید سوزاند.

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

متابولیسم

پایین آمدن متابولیسم با رژیم های غذایی کم کالری در هفته های اول خیلی خوب عمل می کند اما بعد از مدتی دیگر تاثیری در کاهش وزن نخواهد داشت . دلیل آن این است که متابولیسم شما پایین آمده و در نتیجه به این مقدار محدود مصرف کالری عادت می کند. اگر با پایین آوردن بیشتر کالری های مصرفی به این مسئله واکنش دهید، احتمالا این بار عضلاتتان از بین می برید و دوباره روند کاهش وزنتان به رکود می رسد.

این چرخه تا جایی ادامه می یابد که تصمیم تان برای پایین آوردن کالری مصرفی منحل می شود و دوباره به وضعیت تغذیه سابقه تان برمی گردید. اما رمز این کار این است که مقدار کالری را کم کم پایین بیاورید، و در عین حال مواد غذایی خوب و مقدار کافی پروتئین برای جلوگیری از دست رفتن عضلات ، استفاده کنید . انجام تمرینات بدنسازی به شما کمک می کند متابولیسم تان را بالا ببرید و چربی سوزی تان را تسریع کنید.

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

وعده غذایی سبک

ندیده گرفتن وعده های غذایی ساده به نظر می رسد، کمتر می خورید و حتما وزن کم می کنید. به همین دلیل خیلی از افراد در بعضی از وعده ها غذا نمی خورند و بدن را به حالت گرسنگی مفرط می کشانند و برای حفظ آمینو اسید های لازم برای بدن، عضلات تجزیه می شوند و نتیجه آن چیزی نیست جز پایین آمدن متابولیسم . همچنین اگر اجازه دهید قند خونتان پایین بیایید ، درد های شدید گرسنگی را متحمل می شوید و احتمال این وجود دارد که به پرخوری مفرط کشانده شوید.

پس سعی کنید غذاهای سالم و مقوی اما کم حجم و سبک در۵ الی ۶ در روز بخورید. روزتان را با یک صبحانه خوب و سالم شروع کنید که حاوی پروتئین با کیفیت باشد. باید یاد بگیرید که چطور با این روش غذا خوردن قند خونتان را تنظیم کنید.

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

قند و نمک

مصرف زیاد قند نمک قند و نمک اضافی معمولا در بسیاری از غذاهای فرآوری ای با هم مخلوط هستند. مصرف مقدار زیادی قند در یک وعده غذایی باعث بالارفتن قند خون می شود: بدن باید به این وضعیت واکنش داده و آن را دوباره پایین بیاورد. نتیجه آن این است که قسمت اعظم آن قند اضافی به شکل چربی در بدن ذخیره میشود. اینجاست که خیلی از افراد که عادت به خوردن نوشابه دارند که فاقد چربی است متعجب می شوند و نمیدانند که چطور ممکن است این ماده باعث ذخیره شدن چربی در بدنشان شود. پس سعی کنید تا حد امکان مصرف قند را پایین بیاورید.

نمک هم باعث سردرگمی می شود چون کالری ندارد اما می تواند منجر به افزایش وزن شود . نمک باعث می شود بدن آب در خود ذخیره کند ، درنتیجه با مصرف مقدار زیادی نمک ممکن است برخی افراد احساس کنند که چاقتر می شوند. پس سعی کنید رژیم غذایی را دنبال کنید که بیشتر درآن از مواد غذایی طبیعی و غیر فراورده ای استفاده کنید.

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

نوشیدن آب

نوشیدن آب به میزان کافی در یک روز متوسط، بدن اکثر افراد دچار بی آبی می شود چون خیلی بیشتر از آنچه آب در طول روز می نوشید بدنشان آب از دست می دهد. آنها اکثرا این را متوجه نمی شوند چون مرکز تشنگی در بدن خیلی دقیق نیست. گاهی اوقات کمبود آب در بدن می تواند دردهای گرسنگی را به همراه داشته باشد، چون خیلی از ما مقدار آب مورد نیاز روزانه مان را از مواد غذایی تامین میکنیم.

اگر به اندازه کافی آب نمی نوشید و معمولا احساس گرسنگی میکنید، هوس شما به غذا ممکن است به خاطر تشنگی باشد نه گرسنگی. آب همچنین به بالا بردن سطح انرژی بدن نیز کمک میکند. در نتیجه می توانید خیلی بهتر ورزش کنید تا کالری بسوزانید و وزنتان را پایین بیاورید. پس سعی کنید در روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

کم بخوریم، مداوم بخوریم

سهم های غذایی نادرست وقتی برای کم کردن وزنتان رژیم می گیرید، فلسفه قدیمی هنوز هم کاربرد دارد((کم بخورید تا وزنتان پایین بیاید)) گرچه همانطور که در موارد بالا گفتیم هیچ یک از وعده های غذایی را نباید نادیده بگیرید، اما راه حل این است که کم بخورید و مداوم بخورید. خوردن غذای سبک در وعده های غذایی بیشتر کاهش وزنتان را تسریع می کند.

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

هدف و انگیزه

اهداف غیر واقعی ایجاد هدف هایی که دست یافتن به آنها خیلی سخت باشد یا هدف های که خیلی غیر واقعی باشند از جمله دلایلی است که تلاش شمابرای کاهش وزن را ناکام میگذارد. وقتی تیپ بدنیتان اندومورف باشد ( تیپ بدنی چاق و فربه) علاقانه نیست که بخواهید اندام یک مانکن را پیدا کنید . رسیدن به اهدافتان در موفقیت شما اهمیت زیادی دارد.

اگر به هدف هایتان دست یپدا نکنید، ممکن است آخر کار احساس کنید فردی شکست خورده هستید تا انگیزه خود را از دست داده و ناامید شوید. سعی کنید هدف های کوچک و سهل الوصول برای خود پیدا کنید تا انگیزه ای باشد برای موفقیت شما. کم کردن همان یک کیلو وزن در هفته که معمولا توصیه می شود ممکن است خیلی کند به نظر برسد اما حداقل آن بدون هیچگونه سختی و مشکلی می توانید به آن دست پیدا کنید.

آن وقت است که حس پیروزی به شما دست می دهد و یک قدم بزرگ به هدف کلی و بزرگتان که رسیدن به وزن ایده آل است نزدیک میشوید.

 

برگرفته از کتاب ورزش،تغذیه،تناسب اندام ـ رایان هلیز

مطلب پیشنهادی

اسراری در مورد چربی و اضافه وزن, مجله اینترنتی چارگوشه

اسراری در مورد چربی و اضافه وزن

  چـربـی و راز های آن چـربـی کلمه ای است که اکثرا ما نمی خواهیم …