پنج دانستنی جالب در مورد آب, مجله اینترنتی چارگوشه

پنج دانستنی جالب در مورد آب

 

آب

شنیده ایم که می گویند هر کس روی یک عدد سیب بخورد دیگر نیازی به دکتر پیدا نخواهد کرد. اما مصرف ۸ لیوان آب در روز چه منفعتی برای بدن ما دارد؟ صرف نظر از نفخ شکم، آب مزایای زیادی برای سلامتی ما دارد. هر سلول از بدن ما برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیکی در بدن نیز تشنه آن است .

تقریبا ۵۵٪ تا ۷۵٪ از بدن ما از آب تشکیل شده است و اگر آبی که در روز از طریق نفس کشیدن ،عرق کردن و ادرار را حدود ۸ لیوان فرض کنیم ، ضروری است که بخواهیم این میزان را با خوردن آب دوباره جبران کنیم. در این مقاله می خواهیم شما را با ۵ نکته در مورد آب آشنا کنیم تا شاید مشوقی باشد برای اینکه ۸ لیوان آب در روز را با کمال میل بخورید!

پنج دانستنی جالب در مورد آب, مجله اینترنتی چارگوشه

۱. کارایی مغز را بالا میبرد اگر یادتان نمی آید که در مقدمه این مقاله چه نوشته بود، احتمالا مغزتان خشک شده است. از آنجا که تقریبا ۸۰٪ بافت مغز از آب تشکیل شده است، ضروری است که آب کافی به آن برسانید. آزمایشات بالینی نشان داده است که کمبود آب کارایی حافظه کوتاه مدت را پایین می آورد و به قدرت تمرکز آسیب می رساند . منطق پشت این مسئله کاملا واضح است اگر آن ماده را از مغزتان کم کنید ، گرفتار مشکلات عملکردی می شوید.

این مثل راندن ماشین بدون بنزین است. در مغز ، آب مایعاتی را که پروتئین و آنزیم ها را حمل می کنند را رقیق می کند و به رساندن این مواد به مقصد کمک می کند. . وقتی آب بدن کم می شود ، این مایعات برای رساندن بار خود کندتر می شوند و عملکرد مغز نیز آسیب می بیند. همچنین آب باعث از بین بردن رادیکال های آزاد ،که باعث از بین رفتن سلول های مغز میشود را ازبین می برد.

پنج دانستنی جالب در مورد آب, مجله اینترنتی چارگوشه

۲. آب از بسیاری از بیماری های خطرناک جلوگیری میکند، ورم مفاصل، سرطان و بیماری های قلبی و بیماری هایی که خطرناک و جدی هستند که میلیون ها نفر گرفتار می کنند، اما شما می توانید با خوردن آب از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کنید. آب یکی از مهم ترین عناصر در غضروف و نرمه استخوان و مایع زلالی ( مایعی که در اطراف مفاصل وجود دارد که باعث چرب شدن محیط میشود) وقتی میزان کافی از آب در این ناحیه وجود داشته باشد، اصطکاک کمتری در اطراف مفاصل به وجود می آید و احتمال ابتلا به ورم مفاصل نیز کمتر می شود.

همچنین وقتی میزان کافی آب در سیستم ما باشد، گرچه باعث می شود مجبور شویم تند تند به دستشویی برویم ، اما بدن از سموم پاک می شود. اگر این سموم کمتر در بدن ما باقی بمانند، احتمال ابتلا به سرطان نیز کاهش می یابد. آب نه تنها کمک میکند تا سموم بدن دفع شود، نمک اضافی بدن را نیز دفع میکند. تحقیقات نشان داده است که وجود نمک زیاد در بدن باعث بالا رفتن فشار خون شده که این هم منجر به بروز بیماری های قلبی می شود.

پنج دانستنی جالب در مورد آب, مجله اینترنتی چارگوشه

۳. به کاهش وزن کمک میکند اگر گرسنه هستید، سعی کنید شکم تان را پر از آب کنید. آب حاوی هیچ میزان کالری یا چربی نیست و ثابت شده است که گرسنگی را نیز برطرف می کند. همچنین یک لیوان آب متابولیسم بدن شما را نیز افزایش میدهد. از آنجا که همه ی عملیات های بدنبه آب نیاز دارد، بدیهی است که وقتی ک آب بخورید همه چیز در بدنتان کندتر پیش میرود.

آب بیشتر باعث بالا بردن متابولیسم می شود که این هم به نوبه خود کالری سوزی میکند. تحقیقات نشان داده است که پس از خوردن دو لیوان آب، ۱۰ تا ۴۰ دقیقه طول میکشد تا متابولیسم بدنتان شروع شود. وقتی متابولیسم آغاز شد، شما ۳۰٪ سریع تر کالری می سوزانید. طبق تحقیقات اگر آب مصرفی خود را تا۶ لیوان در روز بالا ببرید، ۳.۵ پوند در سال کم خواهید کرد.

پنج دانستنی جالب در مورد آب, مجله اینترنتی چارگوشه

۴. آب پوسیدگی دندان را برطرف میکند. می دانیم که تامین آب مورد نیاز بدن، به تولید مایعات مختلف در بدن کمک می کند، مثل بزاق دهان که باعث از بین رفتن پوسیدگی دندان ها می شود . پوسیدگی دندان از تولید اسیدایجاد میشود که مینای دندان را از بین میبرد، اما بزاق دهان این اسید را خنثی میکند. همچنین حاوی مواد معدنی خاصی است که به بازسازی دندان ها کمک میکند. اگر میزان کافی آب به بدنتان برسانید و کمتر شکلات و آبنبات بخورید، مطمئن باشید که دندان هایی سالم خواهید داشت.

پنج دانستنی جالب در مورد آب, مجله اینترنتی چارگوشه

۵. نوشیدن آب زیاد ضرر دارد، نوشیدن میزان معینی در روز ضروری است که نیازی به زیاد کردن این میزان نیست. کاری که بایدانجامم دهید جبران میزان آبی است که از دست می دهید. یک نفر به طور متوسط روزانه حدود ۲تا۳ لیوان آب از تنفس، ۲ لیوان دیگر از طریق عرق کردن از دست مید هد. اگر ۳تا۴ لیوان نیز به طور تقریبی از طریق ادرار دفع کند، بدن حدودا به ۸ لیوان در روز آب نیاز خواهد داشت.

اگر بیشتر از این میزان مورد نیاز آب به بدن برسانید، تعادل سدیم در بدن از بین می رود که منجر به مشکلات گوارشی، حملات ناگهانی و حتی بیهوشی می شود. آب بخورید تا سالم بمانید! آب برای بدن شما ضروری است و بدون وجود آن بدن شما دچار مشکل می شود. پس به میزان کافی به بدنتان آب برسانید.

برگرفته از کتاب تغذیه ، ورزش، تناسب اندام      رایان هیلز

 

مطلب پیشنهادی

معنی ایموجی دو قلب چرخان ???? (Revolving Hearts), مجله اینترنتی چارگوشه

معنی ایموجی دو قلب چرخان ???? (Revolving Hearts)

معنی ایموجی دو قلب چرخان ???? (Revolving Hearts) قلب بخشی از بدن است که از …