ویتامین C دشمن سر سخت سرماخوردگی, مجله اینترنتی چارگوشه

ویتامین C دشمن سر سخت سرماخوردگی

 

ویتامین C دشمن سر سخت سرماخوردگی

اغلب بر این باور هستنــد که پرتقال می توانــد سرماخوردگی را بهبود ببخشد. البته این باور کاملا درست اســت. پرتقال حاوی وبتامبن C اســت و وینامین C هم به سبب خاصیت آنتی اکسیدانی اســت که باعث می شود سیستم ایمنی بدن بهبود پیدا کنــد. در نتیجه وقتی ویتامین c اســتفاده میکنید در واقع سیستم دفاعی بدنتان را تقویت میکنــد تا بتوانــد با ویروس مبارزه کنــد. آیا می دانید مصرف ویتامین سی باید چگونه باشد و این ویتامین در کدام میوه ها بیشتر پیدا می شود؟ آیا پرتقال تنها منبع ویتامین سی اســت؟ با چارگوشه همراه باشید تا به این سوالات و برخی سوالات دیگر جواب بدهیم.

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی در سطح مطلوب ضروری هستنــد. یک عدد پرتقال متوسط، منبع عالی‌ برای دریافت ویتامین C محسوب می‌شود و ۷۰ میلی‌گرم از این ویتامین را به بدن می‌رسانــد که برابر اســت با نیمی از مصرف روزانه توصیه‌شده برای کودکان و ۸۵ درصد از این نیاز برای افراد بالای ۱۹ سال.

هر عدد پرتقال متوسط حدودا ۶۲ کالری دارد و همچنین ۵۲ میلی‌گرم کلسیم و ۱۳ میلی‌گرم منیزیم به بدن می‌رسانــد. وجود ویتامین A در پرتقال نیز باعث می‌شود که این میوه به حفظ سلامتی غشاهای مخاطی کمک برسانــد و درنتیجه شانس ابتلا به بیماری و شکل‌گیری خلط را کنترل کنــد.

 

یک عدد پرتقال بزرگ چه دارد:

  • انرژی 86 کیلو کالری
  • پروتئین 2 گرم
  • هیدرات کربن 22 گرم
  • فیبر 4 گرم
  • ویتامین  C 97.89 میلی گرم
  • اسید فولیک 55.2 میکرو گرم
  • پتاسیم 333.04 میلی گرم
  • تیاسین 0.16 میلی گرم

خواص پرتقال

1- دانشمنــدان سوئدی کشف کرده انــدکه خوردن پرتقال ازسرطان لوزالمعده جلوگیری می کنــد.

2- پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون اســت.

3- اسانس پرتقال ضد عفونت های میکربی اســت.

4- پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده اســت.

5- پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننــده سینه و ضد اســتفراغ اســت.

ویتامین C دشمن سر سخت سرماخوردگی, مجله اینترنتی چارگوشه

6- جوشانــده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید اســت.

7- خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش اســت.

8- اسانس پرتقال را برای ضد عفونی کردن بکار می برنــد.

9- پرتقال خون را تمیز می کنــد.

10- پرتقال گرچه اسیدی اســت ولی خاصی قلیایی به بدن می دهد و برای کسانیکه گوشت زیاد مصرف می کننــد و بدنشان اسیدی شده اســت مفید اســت.

ویتامین C دشمن سر سخت سرماخوردگی, مجله اینترنتی چارگوشه

11- برای اســتفاده بیشتر از مواد غذای پرتقال بهتر اســت که پوست زردرنگ آنرا بگیرید و با پوست سفید و پره های داخل آن بخورید زیرا در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسید موجود در پرتقال را خنثی می کنــد.

12- آب پرتقال در کودکان یک ساله سبب تسریع در آمدن دنــدانها می شود.

13- پرتقال کرم روده را از بین می برد و پائین آورنــدة تب اســت.

14- «ویتامین C» به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک می کنــد. خصوصاً در افراد گیاهخوار افزایش مصرف غذاهای غنی از «ویتامین C» از قبیل مرکبات، برای کاهش خطر ابتلا به کمبود آهن که سبب کم خونی می شود، ضروری اســت.

15- عدسی های چشم انسان به طور طبیعی حاوی مقادیر بالایی از «ویتامین C» می باشد. افرادی که کمتر از 125 میلی گرم «ویتامین C» در روز مصرف می کننــد، 4 برابر بیشتر با خطر ابتلا به آب مروارید، در مقایسه با افرادی که بیش از 500 میلی گرم در روز مصرف دارنــد، مواجه می باشنــد. بنابراین مصرف مرکبات به حفاظت از عدسی ها در برابر آب مروارید کمک می کنــد.

ویتامین C دشمن سر سخت سرماخوردگی, مجله اینترنتی چارگوشه

خواص گفته شده فقط منحصربه پرتقال رسیده می باشد و آب پرتقال موجود در فروشگاهها و سوپر مارکت ها این خواص را نــدارنــد .

نکته مهم در مصرف پرتقال

مصرف پرتقال با هدف بهره‌منــدی از فواید آن برای درمان سرماخوردگی کار بسیار سختی اســت، چون مطالعات علمی نشان داده‌انــد که چنین تاثیری به دریافت مقدار زیادی ویتامین C نیاز دارد. درواقع، اگر بخواهیم این مقدار را از طریق میوه پرتقال کسب کنیم، باید روزانه حدود ۳۰ عدد پرتقال بخوریم! ضمن این‌که اگر دریافت ویتامین C به بیشتر از ۲ گرم در روز برسد، شانس ابتلا به مشکلات گوارشی در شما بالا می‌رود و ممکن اســت با مشکلاتی ماننــد معده‌درد یا اسهال مواجه شوید.

همچنین بعید اســت که بدن شما بتوانــد به‌صورت یک‌باره بیش از ۴۰۰ میلی‌گرم از ویتامین C را جذب کنــد. بنابراین، مکمل‌های سنگین ویتامین C قبل از جذب شدن و قبل از مقابله با مشکلاتی ماننــد سرفه و خلط، از بدن دفع می‌شونــد.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با برخی ادویه جات و رابطه آن با طول عمر, مجله اینترنتی چارگوشه

آشنایی با برخی ادویه جات و رابطه آن با طول عمر

ادویه جات وافزایش طول عمر اگر غـذای فلفـل دار و تنـدمیخوریـد، بیشتر عمرخواهیـدکرد. امروزه، تحقیقـات …