وسایل مورد نیاز سفر

وسایل مورد نیاز سفر جزو اولین دغدغه‌های یک مـسافر هستند. بسـته به اینکه به چه شـیوه‌ای و به کجا سفر می‌کـنید، چمـدان و کوله‌ی شـما حاوی چـیزهای متفـاوتی خـواهد بود. برای مثـال همه‌ی ما وسـایلی را که در سـفرهای خانوادگی زمـان کودکـی و نوجتوانی‌مان به همراه می‌بردیـم، به خاطر داریـم! معمولا بیـشتر وسایل جزو دستـه‌ی ضروریات بود و غالبـا خانواده‌ها سـاده سفر می‌کردند. شاید شـما هم جزو آنهایی هسـتید که هنوز سـفر را به همان شکل می‌پـسندید، اما باید بدانید که سفـر کردن این روزهـا رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته اســـت. ظهور تکنـولوژی و همچنیـن شیـوه‌های تازه‌ی سـفر موجـب شـده‌اند تا نیـازهای سـفر نیز به همان نسـبت تغییر کــــــند.

لوازم سـفر تمام چیزهای کوچـکی اســت که می تواند برای سـفری امن و راحـت به شما کمک کـــــند. خیلی از ما قبل از سـفر به آنها فکر می کـنیم و نگران فراموش کردنـشان هسـتیم و بعـضی وقت­ها هم فراموش می شوند. در این مطلب وسـایل مهمی که برای راحتـی و امنیت سـفر بهتر از همراه داشـته باشیـد به چند دستـه کلی تقسیـم کرده ایم تا سـخت تر فرامـوش کنید.

وسایل مورد نیاز سفر

بالش و پتوی سفر

این یک راز نیسـت که بالـش ها و پتوهایی که در سـفر های هوایی به مسـافران ارائه می‌شـود ممکن اســت به اندازه کافی تمیز و راحت نباشـند. اگر شـما با اتوبوس، قطـار یا خودرو شـخصی سفر می کنید بالش و پتوی سفری راحت و تمیز خودتان به شما کمک می کـــــنـد به جای مبارزه با خـستگی و تحمل کوفتگی یک سفر طولانی در طول مسیر یک چرت راحت و دلچسب بزنید.

کیف پول کمری یا کیف پول گردنی

بسته به مکان سفر شـما، امنیت سفر شـما نیز متفاوت اســـت. در سـفر های بین المللی و سفر به مناطق دور و ناآشنا پنهان نگه داشـتن پول نقد و برای احتیاط در حفظ اشیای با ارزش بسـیار مهم اســت. به همین جهت توصیه می کنـیم از یک کیف گردنی مخصـوص مدارک و پاسـپورت برای حمل پول هایتان اســتفاده کنید و با لوازم با ارزش و مدارکتان را در یک کیف کمری بگذارید تا سفری امن و آسوده داشته باشید. در سفر های بین المللی از یک کیف گردنی مخصوص مدارک و پاسپورت اســتفاده کنید

وسایل مورد نیاز سفر

لوازم الکترونیکی

موبایل یا تبلت شما از وسـایل الکترونیکی نیست که به راحتی فراموش شود اما برخی از وسـایل الکترونیکی که به معمولا استفاده نمی‌کنید می‌توانند در طول سفر کارایی زیادی پیدا کنند. به چک لیست خود قسمتی به نام وسـایل الکترونیکی اضافه کنید. قطعا شارژر موبایل‌تان را فراموش نخواهـید کرد اما در سـفر بهتر اســت که یکی از شارژرهای به اصـطلاح فندکـی را که در خودرو نیز قابل‌اســتفاده هستند، به همراه داشته باشـید. اگر تابه‌حال احتیاجی به پاوربانک نداشـته‌اید، لازم اســـت تا کمی درمورد مزیت‌های وجود آن در سـفر بدانید. پیش از اینکه نسـل‌های کارآمد این باتری‌های همراه به بازار بیایند و در دستـه‌ی وسـایل مورد نیاز سـفر قرار بگیرند، شارژر گجت‌های همراه دردسـرهای بسـیاری در سـفر داشـت؛ زیرا مسـافران برای شارژ مثلا موبایل یا باتری دوربین‌های خود گاهی مجبور به توقف‌های طولانی در مسیر می‌شدند.

لیست لوازم الکترونیکی در سفر: شارژر موبایل، شارژر فندکی خودرو، پاوربانک، باتری، چراغ‌قوه، هدلامپ، کابل شـارژ بلند، پنل شـارژ خورشیـدی، فلش USB، دوربین، اسپیکـر شارژی کوچک، رم اضافه برای دوربین.

جعبه‌ی کمک‌های اولیه در سفر

برخی از لوازم ضروری جعبه‌ی کمک‌های اولیه: الکل سـفید، پنبه، گاز اســتریل، محلول بتادین و سرم فیزیولوژی، محلول آمونیاک، پماد جنتامایسین و تترا سایکلین، قیچی و پنس، چسـب زخم، قرص آسپرین، قرص‌های مسکن و ضدتهوع.

کوله‌گردها هم می‌توانند بعضـی از این وسـایل را در جیب خاصـی از کوله قرار دهند. شاید یک جعـبه‌ی بسـیار کوچک برای این کار کافی باشـد. می‌توان آن را در جایی از کوله قرار داد که مزاحم دسترسی به دیگر وسایل نباشد. بهتر اســت که اهمیت این جعبه را درک کنید و به همراه داشـتن آن را ذره ذره به عادات سـفر خود اضافه کنید. می‌توانید دلیل اهمیت این جعبه و طریقه‌ی اســتفاده از آن را هم در بخشی از سفر به فرزندتان آموزش دهید.

عینک شخصی و عینک آفتابی،چتر و کلاه

لوازمی از این قبیل که شما را در برابر تغییرات آب و هوایی حفظ می کنند به ویژه برای سفر های طبیـعت گردی و سفر به مناطقی که قبلا نرفته اید و چندان با آب و هوای آنجا آشنایی ندارید،بسیار مهم اســت. عینک تان را در مکانی مشخص و در دسترس قرار دهید در طول سفر ممکن اســت برای خواندن به عینک شخصـیتان احتیاج پیدا کنـید. همـچنین در طول سـفر به مناطق ساحلی فراموش کردن عینک آفتابی می تواند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کـــــند.

وسایل مورد نیاز سفر

لوازم بهداشتی

دستمال مرطوب یا ژل شستشوی دست، لوازم بهداشتی و آرایشی قابل اســتفاده در در طول سفر حتی در یک سفر هوایی بی دردسـر هم شما نمی‌توانید بهداشـت را به راحتی رعایت کنید. در سفرهای جاده ای و طبیعـت گردی که وضعیت خیلی سخت تر اســت. فراموش نکنید به ویژه اگر آدم حساسـی هستید، تنها با یک ژل شستشو و همراه داشـتن لوازم بهداشـتی که ممکن اســت در طول سفرر لازمتان شـود می توانید لذت و آرامش سـفرتان را دو چندان کنید.

وسایل مورد نیاز سفر

دارو هـای شخـصی و عـمومی

گاهی یک سرماخوردگی کوچـک در سفر می تواند برنامه های شما را خراب کـــــند. داروهای شخصی و چند داروی عمومی که ممکن اســت احتیاج شود را فراموش نکنید.

زمان ولخرجی را بدانید!

تصور کنید که تصمیم گرفته‌اید تا ارزان سفر کنید. برای ارزان سفر کردن راه‌حل‌های بسیاری وجود دارد. ازجمله اینکه هزینه‌های مربوط به غذا یا اقامت را کاهش دهید. همچنین ممکن اســت برای اینکه پول بیشتری ذخیره کنید به جای هواپیما، با اتوبوس یا قطار طی مسیر کنید. همه‌ی اینها هوشمندانه و قابل‌تقدیر هستند. اما اگر تصمیم گرفته‌اید تا با خرید یک چمدان، کوله‌پشتی یا کفشی ارزان‌قیمت از هزینه‌های وسایل مورد نیاز سفرتان بکاهید، باید بگویم که به دردسر بدی خواهید افتاد!

درمورد لوازم اصلی سفر بهتر اســت که سعی کنید تا خریدهای خوبی داشته باشید و به اصطلاح حسابی مایه بگذارید. شما قرار نیست هر روز چمدان بخرید یا هربار کفش عوض کنید. اما به مشکل خوردن هرکدام از اینها درطول سفر می‌تواند وقت‌گیر و بدون شک هزینه‌بر باشد. اگر چرخ‌ها و زیپ‌های چمدان‌تان را قبل از سفر چک نکرده‌اید، اگر باید کفش‌هایتان را در سفر قبل دور می‌انداختید و حالا می‌خواهید دوباره با آنها سفر کنید و اگر فکر می‌کنید که می‌توانید با این کوله‌پشتی، این سفر را هم از سر بگذرانید باید خود را آماده کنید تا هزینه‌ی خوش‌خیالی‌تان را در سفر بپردازید!

وسایل مورد نیاز سفر

پوشیدنی‌هایی که باید به سفر ببرید

درخصوص لباس سفر، اصطلاح معروفی وجود دارد: «یکی را بپوش، یکی را خشک کن و یکی را آماده داشته باش!»، بردن لباس‌های زیاد به سفر تنها انرژی شما را در مدیریت کردن آنها تلف می‌کـــــند. نکته‌ی بعدی این اســت که برای انتـخاب لباسی که می‌خواهیـد با خود ببرید، قرار نیست سـرتان را از پنجره بیـرون کنید و ببیـنید هوای امروز چـطور اســـت! بهتر اســت برای چک کردن آب و هوای مقصد در روزهای آینده از وب‌سـایت‌هایی مثل weather.com اســتفاده کنید و متناسب با آن لباس مناسـبی را برگزینید.

وسایل مورد نیاز سفر

خوردنی‌هایی که نباید به سفر ببریـد!

دیدگاهی غلط در بین ما ایرانی‌ها وجود دارد و آن این اســت که باید صفر تا صد وسـایل خوراکی و مصرفی سفر را از همان سوپرمارکت سرکوچه‌ تهیه کنیم! درواقع طوری به سفر می‌رویم که انگار باقی شهرها در قحطی زندگی می‌کنند! این درحالی اســت که حمل بسیاری از وسایل مصـرفی که همه جا هست، به هیچ‌وجه تصمیمی منطقی نیست!

درواقع یکی از ملاک‌هایِ مثبت درباره‌ی فرهنگ سفر، کمک به اقتصاد جامعه‌ی مقصـد اســت. هرچند که کمک شـما در حد خرید مایحتاج سفر باشد. همچنین حمل کردن وسایل خوراکی که در همه‌ جا یافت می‌شوند، پیامدی جز تنگ‌ کردن جا برای باقی وسایل مورد نیاز سفر و به دوش کشیدن بار اضافی، به‌ همراه ندارد.

 

لوازم سـفر با ماشین

وسایل مورد نیاز سفر

چیدن وسـایل در وسیله نقلیه یکی از مهارت‌های سفر اســت. همه این نکته را می‌دانیـد که وقتی با خودروی شخـصی به سـفر می‌روید باید حداقل لوازم یدکی و ضـروری تعمیر ماشـین را به همراه داشته باشید. اما خیـلی‌ها این نکته را فراموش می‌کنـند. پس در درجه‌ی اول، از آن دسـته افرادی نباشید که در کنار جاده برای قرض گرفتن یک آچار ساده در حال دست و پا زدن هستند!

همچنین خرید چمدان‌ها و سبدهای بسته‌بندی وسایل را با توجه به ابعاد خودرو و فضایی که در اختیار دارید انجام بدهید. شاید فکر کنید که ایده‌ی سبد، ایده‌ای قدیمی‌ اســت، اما یکی از بهترین روش‌ها برای مدیریت وسایل مورد نیاز سفر در خودروی شخصی، اســتفاده از سـبدهای مختلف با شکل و رنگ‌های متفاوت اســت.

نکته‌ی بعد این اســت که تا جایی که می‌توانید روی باربند ماشین حسابی باز نکنـید. در بسـیاری از موارد، ما تنها به این خاطر که جای بیشتری داریم، وسایل سفر بیشتری را حمل می‌کنیم که می‌توان با مدیریت درست بسیاری از آنها را حذف کرد. همچنین بسیاری از باربندها از نظر ایمنی برای خودرو چندان مناسـب نیسـتند و می‌توانند در جاده‌ها خطرآفرین باشند.

لوازم ضروری سفر با خودرو: آچارهای ضروری،چراغ‌قوه، جک همراه، لاســتیک زاپاس سالم، فیوزهای اضافی، تابلوی ایسـت شب‌نما، سبدهای مناسـب برای بستـه‌بندی وسـایل، زیرانداز، چادر مسافرتی، لوازم مخصـوص جاده‌ی برفی، مثل زنجیر چرخ و ضدیخ.