هوشمند سازی خانه : شیشه هوشمند

 

شیشه هوشمـند مات شونده چیست؟

تکنولوژی شیشه‌های هوشمـند کریستال مایع یکی از انواع روش‌های ساخت شیشه‌های هوشمـند است.در اين نوع تکنولوژی،با استفاده از جریان الکتریسیته، شيشـه قابلیت عبور و جلوگیری از عبور نور خورشید به درون ساختمان را داشته و تا حدود ۹۸درصد اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز را حذف مي نمايد. با مسدود کردن اشعه ماورا بنفش، بسیاری از اشیاء به ویژه اشیاء در نزدیکی پنجره از آسیب ها محافظت می شوند.

با توجه به اینکه این اشعه ها از منابع مهم گرمایشی محسوب می شوند، استفاده از شیشه های هوشمـند به عنوان مانع انتقال اشعه مادون قرمز به درون ساختمان، سبب کاهش مصرف وسایل سرمایشی در فصول گرم سال می شود. قابل ذکر است که میزان برق مصرفی این نوع شیشه ها بسیار ناچیز است.

 

توضیحات

امروزه در حدود ۳۰ درصد انرژی یک ساختمان در ایران از طریق پنجره های شیشه ای هدر می رود که این میزان در حدود ۵ برابر ساختمان های اروپا است. شیشه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی بسیار متنوع و پر نفوذ، فرصت های عالی برای ایجاد خلاقیت های فوق العاده در معماری و طراحی داخلی ایجاد می کند. در واقع، شیشه در تنوع فضاهای کار و زندگی ما بسیار کمک می کند.

تلاش های بسیاری برای کاهش مصرف انرژی از طریق پنجره های شیشه ای صورت گرفته است. از راهکار های مختلفی مانند عایق کاری بهتر، استفاده از درزگیرها، استفاده از پنجره های دوجداره و استفاده از پرده های ضخیم در جلوی پنجره ها برای کاهش هدر رفت انرژی در ساختمان استفاده شده است که یکی از جدیدترین و پر بازده ترین این راه ها که امروزه کاربرد بسیاری پیدا کرده است، استفاده از شیشه های هوشمـند می باشد.

کشف آنچه که امروزه به عنوان کریستال مایع شناخته می شود، در اواخر قرن ۱۹ میلادی توسط دانشمند اتریشی به نام فریدریش رینیتزر آغاز شد. او ماهیت کریستالی مایع کلسترول استخراج شده از هویج را کشف کرد. این کار حدود یک قرن مورد مطالعه و تحقیق دانشمندان و شرکت های مختلف بوده است. در اواخر قرن ۲۰، نمایشگر کریستال مایع (ال سی دی) اختراع شد و اکنون در سراسر جهان در مانیتور و گوشی های هوشمـند استفاده می شود. این تکنولوژی نه تنها در الکترونیک بلکه در مصارف مربوط به شیشه هم مورد استفاده قرار گرفته است.

تکنولوژی شیشه‌های هوشمـند کریستال یکی از انواع روش‌های ساخت شیشه‌های هوشمـند است. در اين نوع تکنولوژی، با استفاده از جریان الکتریسیته، شيشـه قابلیت عبور و جلوگیری از عبور نور خورشید به درون ساختمان را داشته و تا حدود ۹۸ درصد اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز را حذف مي نمايد. با مسدود کردن اشعه ماورا بنفش، بسیاری از اشیاء به ویژه اشیاء در نزدیکی پنجره از آسیب ها محافظت می شوند.

با توجه به اینکه این اشعه ها از منابع مهم گرمایشی محسوب می شوند، استفاده از شیشه های هوشمـند به عنوان مانع انتقال اشعه مادون قرمز به درون ساختمان، سبب کاهش مصرف وسایل سرمایشی در فصول گرم سال می شود. قابل ذکر است که میزان برق مصرفی این نوع شیشه ها بسیار ناچیز است.
هوشمند سازی خانه : شیشه هوشمند
برای ساخت این نوع شیشه ها، کریستال‌های مایع احاطه شده توسط لایه‌های پلیمری بین دو لایه هادی الکترون ، دو لایه پلیمری ، دو لایه محافظ داخلی و دو صفحه شیشه ای لمینیت می شود. از دو لایه محافظ داخلی برای جلوگیری از شکسته شدن شیشه در هنگام لمینیت شدن استفاده می شود. در حضور جریان الکتریسیته، کریستال های مایع موجود در لایه به شکل هم جهت جهت دهی شده و به همین دلیل اجازه عبور هر گونه نور از خود را داده و شیشه به شکل کاملا شفاف دیده می شود.

به محض قطع جریان برق، نظم این کریستال های مایع از بین رفته و کریستال های مایع به شکل کاملا تصادفی در بین لایه پلیمری جهت دهی می کنند. به همین دلیل این لایه به هر نوع نوری اجازه عبور از خود را نداده و شیشه از حالت شفاف به حالت مات تبدیل می شود. در این حالت اشیای موجود در پشت شیشه دیگر دیده نمی شوند. تبدیل یک شیشه هوشمـند از حالت شفاف به مدت در زمان بسیار کمی در حدود ۲۰۰ میلی ثانیه انجام می شود.

شیشه های هوشمـند کریستال مایع با ولتاژ نسبتا کمی کار می کند. با استفاده از ترانس برق ۲۲۰ ولت شهری به ۶۰ ولت تبدیل می شود. بنابر این هزینه مصرف برق این نوع شیشه های هوشمـند بسیار کم است. همچنین برای راحتی بیشتر و انتخاب راه حل مناسب برای مواقع ضروری، برای نصب شیشه های هوشمـند هم از کلید قطع و وصل مکانیکی و هم از ریموت کنترل استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی

در خانـه های هوشـمند(SMART HOUSE)، هوشـمندانه زندگی کنیم

در ابتدا با یک توضیح اجمالی از خانـه هوشـمند قصد داریم شما را با این …