همسر داری – چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟

 

همـســر داری – چگونه با همـســر باردار خود رفتار کنیم؟

یکی از بهترین اتفاقات زنــدگی یک خانواده به دنیا آمدن فرزنــد در آن خانواده است. اما قبل از به دنیا آمدن فرزنــد دوره بسیار سخت بــارداری بانوان و مادران آینــده است. این سختی متوجه مرد خانواده هم می شود او باید شیوه رفتاری و عادات خود را در این مدت تغییر بدهد تا بتوانــد با همـســر باردار خود این دوره را پشت سر بگذرانــد. به همین دلیل نقش مرد در نه ماه بــارداری همـســرش بسیار حائز اهمیت است و مردان باید بیشتر همـســران خود برسنــد و توجه لازم را داشته باشنــد. با جارگوشه همراه باشید تا بیشتر درباره مسئولیت های مرد در دوران بــارداری همـســرش بدانید.

همسر داری  چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟

تغییرات خلقی زنــان در دوران بــارداری

زنــان در این دوران ممکن است دچار بحرانهایی از لحاظ روحی و روانی گردنــد که اگر از جانب همـســرانشان مورد حمایت کافی قرار نگیرنــد مستعد ابتلا به افسردگی خواهنــد شد علی الخصوص افسردگی های پس از زایمان .

مادران در این دوران به علت تهوع و سرگیجه و ضعفی که دارنــد ممکن است دچار عدم تمرکز شونــد و یا نوسانات خلق و خو در آنها مشاهده شود مثلاً زمانی بسیار خوشحال و خنــدان هستنــد و در دقیقه ای دیگر تمایل به گریه کردن دارنــد و یا حتی ممکن است بدون هیچ مشکلی از دست همـســرشان عصبانی گردنــد.

اولین انتظار از یک پدر و همـســر مهربان ایجاد فضای آرام و بدون تنش و اضطراب برای مادر است  مادری که اگر در دوران بــارداری آرامش داشته باشد این آرامش را به جنین خود نیز منتقل خواهد کرد. صحبت کردن ، ابراز محبت ، در آغوش کشیدن از مواردی است که می توانــد اضطراب مادر و نوزاد را کاهش دهد.

همسر داری  چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟

زنــان باردار در این دوران ممکن است پرخاشگر و زود رنج شونــد همـســران در این گونه موارد باید با سعه صدر با همـســرانشان رفتار کننــد و از مقابله به مثل در این شرایط خودداری کننــد و با مهربانی و محبت مشکل به وجود آمده را حل نماینــد، دادن شاخه گل و هدیه در این روزهای سخت برای این مادران جوان بسیار خوشاینــد است.

رسیدگی به تغذیه مادران باردار از موارد دیگری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد ، نوع تغذیه و دریافت ویتامین ها و مواد مغذی برای مادر و کودک امری ضروری است و توجه همـســر به این موارد می توانــد باعث دلگرمی و ایجاد این حس در مادر گردد که همـســرش برای او و فرزنــدش اهمیت قائل است.

کمک کردن در امور منزل و کارهای شخصی مادر باردار می توانــد از دغدغه ها و اضطراب های او بکاهد . مادران باردار دیگر توانایی رسیدگی به امور منزل را نــدارنــد و به نوعی خود را تحت فشار احساس میکننــد همـســران آنها می تواننــد با همیاری در این زمینه به آنها کمک

در این دوران زنــان به دلیل تغییراتی که در ظاهر خود احساس می کننــد و در اکثر موارد این تغییرات ظاهری برایشان ناخوشاینــد است علاقه برای رفت و آمد و حضور در جمع های دوستانه و مهمانی ها را نــدارنــد پس پدران مهربان بهتر است در این دوران از حجم مهمانی ها و مجالس کاسته و بیشتر وقتشان را در کنار یکدیگر بگذراننــد.

نکته دیگری که پدران جوان باید به آن توجه کننــد این است که شادمانی خود را از پدر شدنشان کتمان نکننــد و به همـســرانشان بگوینــد

زنــان در دوران بــارداری با فشارهای روحی ، روانی و جسمی دست و پنجه نرم می کننــد و نقش همـســران در آسان کردن این دوران حائز اهمیت است پس در کنار همـســران باردارتان باشد و از هیچ گونه حمایت نسبت به آنها دریغ نورزید.

همسر داری  چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟

توصیه به آقایان در سه ماه اول بــارداری همـســر

اگر آقایان در 3 ماهه اول بــارداری، به این 7 نکته توجه کننــد، کمک شایانی به درک بهتر همـســرشان و کنار آمدن راحت‌تر او با این دوران خواهنــد کرد

 1. از شنیدن خبر بــارداری همـســرتان ابراز خوشحالی کنید و این خوشحالی را با خریدن یک هدیه کوچک و یک شاخه گل، به همـســر خود نشان دهید.
 2. خانواده خود و همـســرتان را به شام دعوت کنید و وجود نوه جدیدشان را به آنها تبریک بگویید. چنــد کتاب مرتبط با بــارداری بخرید و روزی یک ساعت آنها را با همـســر خود بخوانید تا اطلاعاتتان درباره این دوران بالا برود و استرستان کمتر شود.
 3. اطلاعات خود را درباره دوران بــارداری کمی افزایش دهید تا بتوانید شرایط فیزیکی و روانی همـســرتان را بهتر درک کنید. مثلا شما باید بدانید که شکم همـســرتان طی 14 هفته اول بــارداری به انــدازه یک طالبی کوچک، برآمده می‌شود. ایجاد همین تغییر کوچک در شکل ظاهری بدن خانم‌ها، می‌توانــد آنها را از نظر روانی دچار مشکل کنــد.
 4. برخی خانم‌ها پس از پی بردن به بــارداری‌شان، دچار افسردگی می‌شونــد. برخی دیگر هم به دلیل تغییر سطح هورمون‌های بدن، بدخلق و بی‌حوصله می‌شونــد، بنابراین نقش همـســران آنها در ایجاد فضایی آرام و در عین حال شاد در خانه، بسیار پررنگ و بااهمیت است. آقایان می‌تواننــد برای تغییر روحیه همـســر خود، او را به سفرهای کوتاه یک‌روزه ببرنــد یا یکی دو روز مرخصی بگیرنــد و با هم به مکان‌هایی که از آنها خاطره دارنــد، برونــد.
 5. بهتر است بدانید که احساس تهوع صبحگاهی و حساسیت به بو و طعم بعضی غذاها یا عطر و ادکلن‌ها می‌توانــد در 3 ماهه اول بــارداری شرایط بسیار آزاددهنــده‌ای برای همـســرتان ایجاد کنــد. وظیفه شما در این دوران( وظایف شوهر در دوران بــارداری )، دور کردن ادویه‌ها، عطرها یا حتی صابون‌های معطری که خانمتان به آنها ویار دارد، از محیط خانه است.
 6. اگر همـســرتان دچار تهوع‌های شدید صبحگاهی است، از درست کردن صبحانه‌های بودار ماننــد تخم‌مرغ یا املت پیش از رفتن به محل کارتان خودداری کنید. یک لقمه نان و پنیر و گردو با یک استکان چای برای خود و همـســرتان تهیه کنید و از او بخواهید که در این مدت وظیفه تهیه صبحانه را به شما بسپارد.
 7. از همـســرتان بخواهید برای تهیه شام و ناهار، خودش را زیاد به زحمت نینــدازد و اگر از بوی ادویه‌ها اذیت می‌شود، در این مدت غذاها را بدون ادویه طبخ کنــد. به او اطمینان بدهید که از خوردن غذاهای بدون ادویه هم لذت می‌برید.

همسر داری  چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟

 توصیه به آقایان در 3 ماه دوم بــارداری همـســرشان

3 ماهه دوم بــارداری کمی راحت‌تر از 3 ماهه اول سپری می‌شود؛ هم استرسش کمتر است و هم دردسرهایش

 1. رشد ناگهانی شکم در این دوره، باعث تغییر کامل ظاهر همـســر می‌شود.( وظایف شوهر در دوران بــارداری ) با او به خرید بروید. برایش لباس‌هایی که فکر می‌کنــد با پوشیدن آنها ظاهر مناسب‌تری پیدا می‌کنــد بخرید و مدام این نکته را به او یادآور شوید که با این شکل و قیافه هم به چشم شما زیبا و خواستنی است.
 2. با خریدن خوراکی‌های مغذی و تشویق همـســرتان به خوردن آنها، اطمینان او را از نظر اینکه توجه‌تان را به او از دست نــداده‌اید، جلب کنید.
 3. از او به خاطر اینکه سختی پرورش کودکتان را به تنهایی به دوش می‌کشد، تشکر کنید.
 4. معمولا سینه خانم‌های باردار در این دوران کمی متورم و دردناک است. برخی از خانم‌ها هم تمایلی به برقراری رابطه زناشویی در 3 ماهه دوم بــارداری نــدارنــد، بنابراین همـســرتان را وادار به انجام کاری که دوست نــدارد، نکنید.
 5. از اطرافیان خود بخواهید قید آمدن به منزل شما را بزننــد. اگر به مهمانی دعوت شدید، هوای همـســرتان را سر میز شام و در طول مهمانی داشته باشید تا دیگران بداننــد که علاقه شما به او در این دوران، چنــدبرابر شده است.
 6. با مشورت همـســرتان به دنبال انتخاب نامی مناسب برای فرزنــدتان باشید.

همسر داری  چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟

توصیه به آقایان در 3 ماه سوم بــارداری همـســرشان

 1. معمولا خانم‌ها در 3 ماهه سوم بــارداری در اوج استرس هستنــد
 2. از اطرافیان خود بخواهید خبر سقط جنین، مرده‌زایی، مرگ نوزاد یا مادری که به تازگی در بین یکی از اعضای فامیل یا همسایه‌ها اتفاق افتاده است، برای همـســرتان بازگو نکننــد.
 3. همـســرتان در این دوران خیلی سنگین شده و انجام کارهای شخصی خودش هم برایش مشکل است. پس لطفا در این 2 تا 3 ماه آخر بــارداری، وظیفه شستن ظرف‌ها، اتوکردن لباس‌ها یا گردگیری خانه را به عهده بگیرید.
 4. امکان دارد همـســر شما با زایمان زودرس مواجه شود. پس همیشه در دسترس باشید و شب‌ها کمی زودتر به خانه برگردید.
 5. ساک بچه را با مشورت همـســرتان آماده کنید تا در صورت زایمان زودرس، تمام وسایل مورد نیاز را در اختیار داشته باشید.
 6. سنگینی و خانه‌نشینی همـســرتان می‌توانــد او را کسل و بی‌حوصله کنــد. شب‌ها کمی زودتر به خانه بیایید تا با هم بیرون بروید، دوری بزنید و حال و هوایتان را عوض کنید.
 7. آخر هفته‌ها را به خرید لباس و وسایل نوزادتان اختصاص دهید تا همـســرتان مطمئن شود شما هم به انــدازه او شوق و ذوق دارید.
 8. اگر همـســرتان در این ماه‌های آخر دچار بی‌خوابی شده است، برایش فیلم‌ها و موسیقی‌های ملایم بخرید و بعد از شام، از دیدن و شنیدن آنها با هم لذت ببرید.
 9. به همـســرتان اطمینان بدهید که دختر یا پسر بودن نوزاد برایتان اهمیتی نــدارد و به این ترتیب، قدری از استرس‌های او را کاهش دهید.

همسر داری  چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟

روز زایمان

این روز روز خوشاینــدی برای زن و شوهر است زیرا یک نفر به اعضای خانواده اضافه می شود که نه ماه انتظارش را می کشیدنــد اما زایمان به خصوص اگر زایمان نخست باشد، استرس و اضطراب بالایی برای مادر دارد و مرد باید در کنار همـســرش باشد تا به او دلگرمی بدهد. اگر همـســرتان سعی می کنــد درد خود را با مثبت انــدیشی و مدیتیشن کاهش دهد و رونــد زایمان را برای خود آسان کنــد، سعی نکنید کار او را بی ارزش جلوه دهید یا رنج او را پایین تر از سایر مادران فرض کنید.

مطلب پیشنهادی

همسرداری و نکات همسرداری

همسرداری و نکات همسرداری   همسرداری مهارتی است که زن و شوهر با شناخت توانمندی‌ها …