آنچه که باید برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان بدانید., مجله اینترنتی چارگوشه

آنچه که باید برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان بدانید.

با آغاز فصل پاییز و زمستان یکی از رایج ترین اتفاقاتی که برای افراد می‌افتد مسئله خشکی پوست اسـت و قطعاً با سردتر شدن هوا، این ناراحتی و عوارض آن شدیدتر خواهد شد. حتماً می‌دانید که نگهداری از پوست در فصل‌های مختلف سال باید متناسب با همان فصل باشد. با شروع فصل سرما، یکی از شایع‌ ترین اتفاقاتی که برای افراد می‌افتد مسئله خشکی پوست اسـت و قطعاً با سردتر شدن هوا، این ناراحتی و عوارض آن شدیدتر خواهد شد، اما چه خوب اسـت كه بدانید چطور باید از پوستتان در برابر سرما نگهداری کنید و با حفظ رطوبت مناسب، پوستی شاداب و سالم داشته باشید.

دست‌هایتان را کمتر بشویید

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که بیماران در فصل پاییز و با آمدن سرما با آن مواجه می‌شوند، از خشکی پوست در فصل پاییز اسـت که در نهایت به اگزمای پوستی منتهی می‌شود. با بروز سرما و استـفاده از وسایل گرمازا، رطوبت پوست کاهش پیدا می‌کند و نهایتاً به خشکی،‌ خارش و ترک خوردن پوست می‌انجامد. این مسئله به خصوص در افرادی که زمینه آلرژی دارند شایع‌تر اسـت، یعنی اگر فردی زمینه‌ای از آسم تنفسی یا دینیت آلرژیک داشته باشد، در این صورت بیشتر مستعد ابتلا به اگزمای پوستی در فصل سرما خواهد بود.

چنین افرادی در فصل سرما دچار قرمزی پوست به همراه خارش در برخی از نواحی بدن می‌شوند و با استفاده از یک سری عوامل تحریک‌ کننده، این علائم در آن‌ها وخیم‌ تر خواهد شد. به دنبال مشکلات پوستی و اگزمایی که در فصل سرما برای گروهی از افراد به وجود می‌آید، دسته‌ ای از عادت‌ها و رفتارها این وضعیت را تشدید می‌کنند.

یکی از ساده‌ترین راهکارهایی که می‌توان برای حل خشکی پوست در فصل سرما به کار برد، انتخاب نوع شوینده‌ هاسـت. برای مثال برخی افراد به واسطه شغلشان بیش ‌از حد دست‌های‌شان را می‌شویند. مثلاً خانم‌های پرستاری که از بیماران مراقبت می‌کنند و باید دستان‌شان به طور مرتب شسته شود یا کسانی که شیرینی‌پز یا نانوا هستند و همین‌طور جراحان که به واسطه شغلشان، مرتب مشغول شست‌وشوی دستانشان با مواد شوینده هستند، بیش از دیگران مستعد به خشکی پوستند.

 

صابون زمستانی، صابون تابستانی

یکی از ساده‌ ترین راه‌کارهایی که می‌توان برای حل خشکی پوست در فصل سرما به کار برد، انتخاب نوع شوینده‌هاسـت. توصیه می‌کنیم تا در این فصل از صابون‌های ملایم، مانند صابون‌های کرم‌دار یا گلیسیرینه استـفاده کنید تا پوستتان خشک نشود، بنابراین صابونی که برای هوای سرد انتخاب می‌کنید باید ملایم‌ تر از فصل‌های دیگر باشد. شوینده‌های غیر صابونی نیز گزینه بسیار مناسبی برای شست‌وشوی صورت هستند، چون این شوینده‌ها اثر پاک‌ کنندگی متعادل‌ تری نسبت به شوینده‌ های معمولی دارند و رطوبت پوست را حفظ کرده و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کنند. بهترین کاری که می‌توانید بعد از شستن پوستتان انجام دهید، استـفاده از یک مرطوب‌ کننده مناسب اسـت.

آنچه که باید برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان بدانید., مجله اینترنتی چارگوشه

زمان مناسب استـفاده از مرطوب‌ کننده

بهتر اسـت بعد از این که پوستتان را شست‌ و شو دادید و در حالی که پوست هنوز رطوبت خود را حفظ کرده، به دنبال استـفاده از آب و مایع شوینده، یک مرطوب‌کننده مناسب را روی پوستتان بمالید. مرطوب کننده‌های فراوانی در بازار وجود دارند؛ بهتر اسـت کسانی که زمینه ابتلا به آلرژی دارند، از ملایم‌ ترین مرطوب‌کننده استـفاده کنند. می‌توانیم بگوییم بهترین چرب کننده و مرطوب‌ کننده وازلین اسـت، چون این ماده هم خشکی را به خوبی از بین می‌برد و هم مانع تبخیر رطوبتی که پوست به دنبال شست‌وشو جذب کرده می‌شود، علاوه بر این بدون رنگ و بو اسـت و با این خصوصیات، احتمال آلرژی افراد به وازلین تقریباً در حد صفر اسـت. به افرادی که زمینه آلرژی آتوپیک یا اگزمای سرشتی دارند، توصیه می‌کنیم به دنبال شست‌ و شو از این چرب کننده عالی استـفاده کنند.

آنچه که باید برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان بدانید., مجله اینترنتی چارگوشهدر درجه بعد افراد می‌توانند از اوسرین به عنوان چرب و مرطوب‌ کننده بسیار خوب استـفاده کنند؛ میزان روغنی شدن پوست به دنبال مصرف اوسرین نسبت به وازلین کمتر اسـت. همان طور که گفتیم مرطوب کننده‌های فراوانی در بازار وجود دارد اما به طور کلی این مواد به دو دسته کرم و پماد تقسیم می‌شوند؛ پمادها چربی بیشتری نسبت به آب دارند و در گروه کرم‌ها، آب آن‌ها قابل‌ توجه‌ تر اسـت و بیشتر رطوبت را می‌رساند و کمتر به عنوان چرب کننده استـفاده می‌شود به همین دلیل مصرف‌ کنندگان بیشتر کرم‌ها را ترجیح می‌دهند، چون احساس چرب بودن و برق‌ زدن پوست به دنبال استـفاده از آن خیلی کمتر اسـت. ولی باید این مساله را در نظر بگیرید که کرم‌ها نیز معایبی دارند.

 

ضد آفتاب حتی در فصل سرما

این اشتباه شایعی اسـت که خیلی از افراد فکر می‌کنند چون در فصل پاییز و زمستان نور آفتاب مستقیم وجود ندارد، اشعه فرابنفش هم وجود نخواهد داشت. در صورتی که چنین تفکری باعث می‌شود تا شایع‌ترین فصل‌هایی که افراد با آن‌ها مشکل پیدا می‌کنند، پاییز و زمستان باشد. باید بدانید آفتاب فصل سرما هم مانند آفتاب تابستان برای پوستتان زیان بار اسـت. در این فصل شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از افراد از کرم ضد آفتاب استـفاده نمی‌کنند، به این دلیل که فکر می‌کنند دیگر نور مستقیم آفتاب وجود ندارد، به همین علت دچار صدمات مختلف پوستی ناشی از آفتاب می‌شوند.

از ناخن‌هایتان غافل نشوید

گاهی اوقات شاهد این مسئله هستیم که پوست اطراف ناخن ترک می‌خورد یا ریش‌ریش می‌شود، باید بگوییم که عامل اصلی این مسئله نیز خشکی پوست اسـت. کسانی که مرتب مشغول شست‌وشوی دست‌های‌شان هستند، پوست اطراف ناخن‌هایشان به دنبال بیش از حد مرطوب شدن و دوباره خشک شدن، رطوبت خود را از دست می‌دهد و مشکلاتی را برای فرد به وجود می‌آورد. البته بعضی از کمبودهای غذایی مثل کمبود آهن، کلسیم یا ویتامین‌های گروه B نیز می‌توانند مزید بر علت باشند که گاهاً می‌بینیم با مصرف مولتی‌ ویتامین‌ های مربوط به مو و ناخن که انواع آن در بازار موجود اسـت، رفع می‌شوند.

آنچه که باید برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان بدانید., مجله اینترنتی چارگوشه

البته مصرف چنین مکمل‌هایی باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. مصرف ویتامین‌های گروه D نیز در بهبود این وضعیت بسیار موثر هستند. بنابراین اگر تغذیه افراد، شامل ویتامین‌ها به خصوص گروه C، پروتئین و کربوهیدرات کافی باشد، ضمانت کافی برای سلامت پوست، مو و همین‌طور ناخن‌ها وجود دارد. بنابراین مصرف چنین مواد مغذی می‌تواند پوست شما را در هر فصلی تقویت کند.

از شامپو بچه استـفاده کنید

باید بدانید که خشکی مو هم می‌تواند مثل خشکی پوست به وجود آید و این مسئله منجر به شکنندگی بیش از حد و رخداد موخوره می‌شود. برای پیشگیری از این ناراحتی به خانم‌ها توصیه می‌کنیم تا از شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه یا شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و خشک و نهایتاً از نرم‌ کننده و چرب کننده‌ هایی مثل روغن زیتون، نارگیل و کرچک که همگی می‌توانند مانع خشک شدن بیش از حد مو، ایجاد موخوره و شکنندگی آن شوند استـفاده کنند، تا رطوبت مناسب را به موهای‌شان برگردانند.

لیف و کیسه ممنوع باید بدانید مواد افزودنی که به کرم‌ها اضافه می‌شوند، می‌توانند عامل اگزمای پوستی یا تماسی شوند و برای افرادی که مرتبا برای مرطوب کردن پوست از آن‌ها استـفاده می‌کنند نیز می‌توانند دردسرساز باشند و از طرفی عطر و اسانس‌هایی که به کرم‌ها اضافه می‌شوند تا به مصرف‌ کننده احساس بهتری دست دهد، در واقع یک نوع آروماتراپی با این روش انجام می‌دهند و باعث جذب مصرف‌ کننده به استـفاده بیشتر از کرم می‌شوند. این خود یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین عواملی اسـت که باعث ایجاد آلرژی پوستی می‌شود.

کسانی که از خشکی پوست در این فصل رنج می‌برند، بهتر اسـت میزان شست‌وشوی خود را به حداقل برسانند، بنابراین این افراد چه در مورد شستن دست،‌ صورت یا دوش گرفتن و حمام کردن در هوای سرد باید مراقب باشند و تعداد دفعات را کاهش دهند. در این میان می‌توانیم به افراد مسن اشاره کنیم که به واسطه سنشان نسبت به زمان جوانی، پوست خشک‌تری دارند و در فصل سرما این خشکی افزون خواهد شد و اگر بخواهند طبق گذشته به اسـتحمام خود ادامه دهند، ممکن اسـت دچار خشکی بیش‌ازحد، خارش و به دنبال آن اگزمای پوستی شوند، بنابراین به این افراد و همچنین کسانی که پوست‌های حساس دارند توصیه می‌کنیم هفته‌ای یک یا دو بار بیشتر به حمام نروند.

افرادی که پوست خشک و حساس دارند نباید به هیچ عنوان از لیف و کیسه استـفاده کنند، زیرا باعث تحریک بیش ‌از حد پوست بدن می‌شوند و به دلیل حساس بودن پوست، صدمات زیان‌باری به آن وارد می‌شود. در ضمن همان طور که اشاره کردیم، این افراد باید از صابون‌های گلیسیرینه یا کرم‌دار یا شوینده‌های غیر صابونی استـفاده کنند تا خشکی پوستتان تشدید نشود و رطوبتی که در حمام جذب پوست می‌شود، از بین نرود.

 

مطلب پیشنهادی

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی, مجله اینترنتی چارگوشه

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

زرد زخم چیست و راه‌های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه‌کارهای علمی و کاربردی …