نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

رزومه نوشتن برای من بسیار کار خیلی سخت و دشواری بود. در واقع نمی دانستم که باید از کجا شروع کنم و چه نکاتی را باید در رزومه خودم وارد کنم و چه اطلاعاتی را نباید در روزمه وارد کنم. خیلی از اصول نگارشی مخصوص رزومه نویسی را نمی دانستم، بنابراین دست به کار شدم و در این باره اطلاعات جمع آوری کردم و خلاصه ای از آن را با به اشتراک می گذارم تا شما هم در نوشت رزومه مشکل نداشته باشید.

اولین نکته که باید در رزومه نویسی باید رعایت کنید اینست که:

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

 • هدف از ارسال رزومه چیست؟

وقتی شما درخواستِ استخدام دارید، کاملا مشخص است که در جستجوی شغل هستید. مگر اینکه در موقعیت خاصی باشید،‌ مانند مواقعی که به کلی می‌خواهید زمینه‌ی فعالیت خود را تغییر دهید، که در این صورت ارائه‌ی شرحی کوتاه، می‌تواند مفید باشد.

 • از نوشتن تجربیات کاری غیر مرتبط خودداری کنید

شما نباید سوابق کاری که در گذشته انجام داده اید و هیچ ارتباطی با حوره فعالیت کاری که درخواست داده اید ندارد را وارذد رزومه خود کنید، مگر اینکه شغلی که برایش درخواست می‌دهید به کار مورد نظرتان مرتبط باشد. آلیسا گیلبرد (Alyssa Gelbard) متخصص مشاغل و بنیانگذار شرکت مشاوره‌ی شغلی Résumé Strategists می‌گوید: سوابق شغلی گذشته ممکن است مستقیما به شغلِ موردِ درخواستِ فعلی مربوط نباشند اما نشان‌دهنده‌ی جنبه‌های دیگری مانند توانایی یا مهارتی عمیق باشند که به شغلِ فعلی مربوط است. بنابراین تنها مواردی را به رزومه‌ی خود اضافه کنید که مهارت‌های مربوط به آن در شغلِ موردِ درخواستِ فعلی قابل کاربرد باشد.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

 • اطلاعات شخصی خود را حدالامکان در رزومه خود ننویسید

لزومی ندارد مواردی چون وضعیت تاهل، گرایش مذهبی و کد ملی خود را در رزومه بیاورید. این موارد در گذشته الزامی بودند اما حالا لزومی ندارد این موارد را در رزومه وارد کنید.

 • دروغ‌ اصلا در رزومه خود راه ندهید

در یک نظرسنجی از ۲۰۰۰ نفر از مدیران استخدام درخواست شد که اشتباهات به یادماندنی افراد در رزومه‌ها را بیان کنند و دروغ‌های افراد یکی از مواردی بود که اکثرا به آن اشاره کردند. یک نفر ادعا کرده بود که مدیر عامل قبلی شرکتی بوده که الان برای استخدام در آن، رزومه داده است، دیگری گفته بود که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شده و یکی دیگر گفته بود در دانشکده‌ای درس خوانده که اصلا وجودِ خارجی نداشت.

رزماری هافنر (Rosemary Haefner) مسئول منابع انسانی در یک موسسه‌ی کاریابی، می‌گوید: «این دروغ‌ها در واقع تلاش‌‌هایی گمراه‌کننده برای جبران ضعف‌های افراد هستند و به دلیل نداشتن ویژگی‌هایِ کیفیِ لازم برای شغل درخواستی بیان می‌شوند.» متقاضیان به جای این کار باید روی مهارت‌هایی که دارند تمرکز کنند.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

اما هافنر معتقد است مدیران استخدام بخشنده‌تر از آن چیزی هستند که متقاضیان فکر می‌کنند. در یک نظرسنجی از کارفرمایان، ۴۲ درصد از آنان گفتند اگر یک متقاضی، تنها سه ویژگی از پنج ویژگی کلیدی مدِ نظرشان را داشته باشد، او را استخدام می‌کنند.

 • توضیحات اضافی را لطفا کنار بگذارید

به گفته‌ی جِی.تی اُدانل (J.T. O’Donnell)، یک متخصص مشاغل، کم کردن حاشیه‌های صفحه به حدی که بتوانید همه چیز را در یک صفحه جای بدهید، یک اشتباه محض است.

به توصیه‌ی این متخصص، در رزومه باید از فضای خالی زیاد و حاشیه‌ی عریض استفاده شود.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

 • قالب و فرمت رزومه مناسب و خوانا انتخاب کنبد

آماندا آگوستین (Amanda Augustine) یک متخصص مشاغل مدیریتی معتقد است، فرمت رزومه درست به اندازه‌ی محتوای آن اهمیت دارد‌. طبق نظر وی، بهترین فرمت برای رزومه فرمتی است که مسئول استخدام بتواند به راحتی رزومه را بخواند و ویژگی‌های مهم و اهداف شغلی را تشخیص دهد. وقتی یک فرمت را انتخاب کردید باید تا پایان رزومه از همان فرمت استفاده کنید، مثلا اگر برای نوشتن تاریخ از فرمت روز/ ماه/ سال استفاده کردید، همه جا از همین فرمت استفاده کنید.

سعی کنید رزومه نویسی با نرم افزار microsoft word را کنار بگذارید. امروزه ابزار های زیادی وجود دارند که رزومه شما را به بهترین نحوه ویرایس و یا طراحی میکنند. شما می توانید از رزومه ساز های آنلاین نیز استفاده کنید.

 • واژه‌های اضافی را از رزومه خود حذف کنید

به گفته‌ی یکی از متخصصان مشاغل، لزومی ندارد که مثلا واژه‌ی تلفن یا ایمیل را در مقابل شماره‌ یا ایمیل خود بنویسیم. زیرا این موارد کاملا مشخص هستند.

 • نیازی به درج اطلاعات تماس محل کار فعلی نیست

آمدور ایلای (Amdur Eli) در سایت northjersey می‌نویسد: این کار نه تنها خطرناک بلکه احمقانه هم هست. آیا واقعا می‌خواهید کارفرمایان با محل کار شما تماس بگیرند؟ اگر با شما تماس گرفتند چه کار می‌کنید؟ به هر حال کارفرمای فعلی شما می‌تواند ایمیل‌ها و تماس‌های‌تان را رصد کند. بنابراین اگر شما نمی‌خواهید اخراج شوید یا به سرقت اطلاعات متهم شوید، از درج اطلاعات کار فعلی خود اجتناب کنید.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

 • از لینک صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی هوشمندانه استفاده کنید

لینک صفحات شخصی و غیرکاری شما در شبکه‌های اجتماعی هیچ ارزشی برای درج در رزومه ندارد. به گفته‌ی نیکلای، داوطلبانی که فکر می‌کنند صفحاتِ شخصیِ آنها در شبکه‌های اجتماعی ارزش درج در رزومه‌شان را دارد،‌ خود را در معرض رد شدن در گزینش استخدام قرار می‌دهند. اما درج صفحاتِ مرتبط با کسب‌و‌کار مانند صفحه‌ی لینکدین که شامل سوابق و تجربیاتِ کاری و تخصص شما است، می‌تواند مفید باشد.

 • فونت مناسب برای رزومه خود انتخاب کنید

از فونت‌های قدیمی استفاده نکنید. همچنین به اندازه‌ی فونت نیز توجه کنید که به آسانی قابل خواندن باشد و خوب و شکیل به نظر برسد.

خواندن فونت‌های فانتزی، شکسته یا غیررسمی معمولا آسان نیست و ممکن است باعث شود مسئول استخدام چیزهای کمتری درباره‌ی شما بخواند.

 • دلایل ترک کار قبلی در صورت نیاز بنویسید

برخی از داوطلبان فکر می‌کنند، اگر دلایل ترک شغل قبلی‌شان را بنویسند شانس بیشتری برای استخدام خواهند داشت. اما به گفته‌ی تینا نیکلای، این اشتباه است: «ذکر دلایل ترک کار قبلی در رزومه کار درستی نیست و نباید مسائل شرکت‌های دیگر در رزومه شما وارد شود.» این موارد را می‌توانید هنگام مصاحبه بیان کنید.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

 • گذاشتن عکس در رزومه

قرار دادن عکس در رزومه شاید در آینده به یک روال عادی بدل شود اما در حال حاضر کار چندان مناسبی نیست. البته بستگی دارد به شرکتی که درخواست شغل می دهید، دارد ممکن است شرکتی رزومه همراه عکس از شما بخواهد و شاید شرکتی عکس دار بودن رزمه اهمیتی برایش نداشته باشد.

 • سعی نکنید نظرات خودتان را درباره خودتان در رزومه ننویسید

عباراتی مانند «دارای روابط عمومی فوق‌العاده بالا‌» یا «بسیار منظم و باانگیزه» را که نظرات شخصیِ خودتان در مورد خودتان است در رزومه وارد نکنید. چرا که اینها نظر شماست و ممکن است با واقعیت فاصله داشته باشند. اینها مواردی است که خودشان پس از ملاقات و مصاحبه مشخص می‌شوند و نیازی به درج آنها در رزومه نیست.

در آخر

با رعایت نکات فوق در نوشتن رزومه خود قطعا روزمه شما تاثیر گذاری بیشتری بر روی کسی رزومه شمار را مطالعه می کند خواهد گذاشت. همه این موارد از نکات مهم رزومه نویسی است که همه افراد معمولا در نوشتن رزومه خود رعایت نمی کنند و اغلب رزومه آنها در وهله اول رد می شود. با چار کوشه همراه باشید.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

اگر شما هم نکته ای دیگر در رزومه نویسی میدانید لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

 

مطلب پیشنهادی

روش های برخورد با شکایات و انتقادات منفی

  روش های برخورد با شکایات و انتقادات منفی همه ما در طول زندگی مان …