نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

 

تاریخچه نماد (لوگو) اپل

اولین نماد  اپل که توسط رونالدوین طراحی شد شامل تصویری از آیزاک نیوتن بود که زیر درخت سیب نشسته اســت.خیلی زود طرح راب جانوف جایگزین طرح اولیه شد. طرح جانوف به شکل نماد (لوگو)ی سیب امروزی بود، یک سیب گاز زده با طرح رنگین‌کمانی.

 جانوف برای جلب رضایت جابز طرح‌های متعددی به وی ارائه کرد.

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

رنگین‌کمانی بودن سیب برای خودمانی‌تر کردن این برند در میان مردم انتخاب شد و نشان می دهد که کامپیوتر شخصی Apple II می‌تواند تصاویر رنگی پخش کند. گاهی اوقات به اشتباه این‌طور برداشت می‌شود که نماد (لوگو)ی سیب گاز زده اپل به واسطه ستایش و احترام به آلن تیورینگ به این شکل انتخاب شده اســت.

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

گفته شده اســت که گاز مربوط به سیب از یک طرف نشان‌دهنده وسوسه و از طرفی دیگر به اصطلاح کامپیوتری بایت (bite) اشاره دارد و به دلایل سودمندانه براساس نام شرکت طراحی شده بود. ژانوف اظهار می‌کند که طول عمر یک آرم (نماد) نشان‌دهنده اعتبار و برتری آن محصول اســت.

مایکروسافت

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

می­‌توان گفت یکی از شرکت­‌های بزرگ که از نماد های خود اســتفاده بسیاری کرده­ اســت  شرکت مایکروسافت اســت ، ویلیام بیل گیتس و پل جی آلن در ســال 1975 با اینکه هنوز دانشجو بودند با یکدیگر تصمیم گرفتند یک شرکت نرم­افزار کامپیوتری را تاسیس کنند

زمانی که این دو رفیق شروع به جستجو برای آرم کردند ، آنها کار خود را با یک طراحی 70 ســاله به رنگ مشکی آغاز نمودند

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

با اینکه شرکت آنها به خوبی و بدون هیچ مشکلی کار می­کرد آنها با گذشت زمان حالت ظاهری نماد (لوگو) را تغییر دادند.

وگو دوم مایکروسافت در ســال 1980 بعد از پنج ســال تغییر کرد در این دوره مایکروسافت یک شراکت سود­آور با شرکت آی­بی­ام تشکیل داده اســت پس در این دوره برای ماندگاری بصری و پیشرفت بیشتر بر آرم قبلی تجدید نظر کردند و آرم جدید را تشکیل دادند به آرم جدید توجه کنید حالت مورب و کشیدگی آن را نگاه کنید اغراق و کشیدگی بر حرف F ، R ، M به خاطر علاقه­ایی اســت که شرکت در آن زمان بخاطر علاقه شدیدی که در مقایسه  سابقه نرم‌­افزار با سخت­‌افزار ساخته شده توسط شرکت داشت اما دوام این آرم دو ســال بیشتر نبود و بعد از آن شرکت از طراحی تایپوگرافی کلاسیک بیش­تر اســتفاده نمود.

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

باز هم نماد (لوگو)های گذشته کنار گذاشته شد و نماد (لوگو) مایکروسافت در ســال 1987 تغییر کرد اما این نام تجاری بیست و پنج ســال نام تجاری شرکت مایکروسافت بود این آرم هم از حالت تایپوگرافی کلاسیک پشتیبانی می‌­کرد و در واقع می­توان گفت یکی از ماندگارترین و رایج­‌ترین نماد (لوگو)های مایکروسافت بوده اســت.

نماد (لوگو) جدید مایکروسافت بیش­ترین ویژگی­­های خود را نشان می­دهد و همچنین این نماد (لوگو) همانطورکه گفته شد نماد چهار بخش اصلی شرکت اســت این نماد (لوگو) بسیار هوشمندانه طراحی شده اســت و پنج ســال اســت که هنوز نماد این شرکت اســت و روز به روز در ذهن مخاطبان جای بهتری پیدا می­کند، شایان به ذکر اســت این شرکت در تمام مراحل طراحی آرم خود بسیار هوشمندانه عمل کرده اســت ، تمام جوانب را در نظر گرفته اســت ، هدفش فقط طراحی نبوده اســت بلکه هدفش نماد (لوگو)یی بوده اســت که شرکت مایکروسافت را به موفقیت برساند.

آمازون

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

نماد (لوگو)ی این شرکت در ســال 2000 طراحی شد. در تاریخ 19 ژوئن بود که نماد (لوگو) روی سایت گذاشته شد. با دقت در طرح نماد (لوگو) متوجه می‌شوید که فلشی از حرف A تا حرف Z در این نماد (لوگو) ترسیم شده اســت که حالتی شبیه به لبخند دارد و نشانه این اســت که آمازون به رضایت‌مندی مشتری توجه دارد. به علاوه کشیده شدن این فلش از حرف A تا Z ( حرف اول و آخر حروف الفبای انگلیسی) به معنی این اســت که در آمازون هرچیزی که بخواهید پیدا خواهید کرد و می‌توانید از این سایت به راحتی هر محصولی را خریداری کنید. پس هر چیزی را با لبخند رضایت بر لبان خود می‌توانید از طریق آمازون دریافت کنید.

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

هنگامی که آمازون برای اولین بار کار خود را آغاز کرد، فقط یک کتابفروشی آنلاین بود. به این ترتیب در نماد (لوگو)ی خود نیز همین موضوع را منعکس می‌کرد. طرح تصویری از حرف انگلیسی A را نشان می دهد که در پس زمینه طرح آب دیده می‌شود. سعی شده نماد (لوگو) به گونه‌ای طراحی شود که علامت آب به نماد آرامش در آن مورد اســتفاده قرار گیرد.

  • سپس در ســال 1997 طرح نماد (لوگو) تغییر کرد ولی طرح جدید تنها یک ســال دوام آورد و ســال 1998 مجددا طرح نماد (لوگو)ی آمازون باز هم تغییر کرد.
  • دوباره در ســال 1998 آمازون نماد (لوگو)ی جدیدی را معرفی کرد که از یک حرف بزرگ O در آن اســتفاده شده بود.
  • مجددا ســال 1998 آمازون طرح نماد (لوگو)ی خود را تغییر داد و این بار اســتفاده از حرف بزرگ را کنار گذاشت و در زیر آن از یک خط خمیده نارنجی اســتفاده کرد. این نماد (لوگو) هم تا ســال 2000 دوام آورد.
  • بعد از ســال 2000 نماد (لوگو)ی این شرکت تقریبا تثبیت شد و تا 2012 از نماد (لوگو)ی زیر اســتفاده شد.
  • در نهایت از ســال 2012 نماد (لوگو)ی زیر اســتفاده می‌شود که دقیقا مشابه طرح قبلی اســت اما در آن com. کنار گذاشته شده اســت که احتمالا اشاره به گذر شرکت از مرزهای اینترنت دارد.

آدیداس

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

این نماد (لوگو) به گونه ای طراحی شده که حتی کودکان به راحتی آن را تشخیص می دهند و این موضوع نکته ی بسیار مهمی در طراحی نماد (لوگو)ی آدیداس اســت. 

در حقیقت آدی داسلر، به دنبال نمادی بود که به عنوان نماد (لوگو) بر روی کفش هایش هک شود و بتواند با ورزشکاران حرفه ای ارتباط مطلوبی بر قرار کند. به ویژه وقتی این کفش ها در مسابقات پوشیده می شوند نماد (لوگو)ی مورد نظر باید جلب توجه می کرد. بنابراین المانی مبتنی بر سه خط را برای طرح نماد (لوگو)ی شرکتش برگزید و از آن برای معرفی کفش هایش بهره جست.

از نظر او مهم ترین تعبیر این سه خط، القای حس سادگی بود. اما همین سادگی، نماد (لوگو)ی آدیداس را تبدیل به نماد (لوگو)یی منحصر به فرد کرد. به صورتی که هم اکنون در تمام جهان، مردم با دیدن هر سه خط کنار یکدیگر، برند آدیداس را به خاطر می آورند.

این نماد (لوگو) با سه خط سادۀ خود به کیفیت، انعطاف پذیری و در اختیار داشتن بازار اشاره می کند. همچنین مدیران آدیداس در جایی اعلام کرده بودند که طراحی سه خط، از نظر پزشکی بر روی توازن و تعادل ورزشکار موثر اســت. نماد (لوگو)ی آدیداس عمری معادل نیم قرن دارد. 

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

تاریخچۀ نماد (لوگو)ی آدیداس همانند خیلی از برندهای دیگر دارای تغییر و تحولاتی نیز هست. پس از مدتی سه خط ابتدایی آدیداس، با حفظ رســالت خود، به عنوان زمینۀ کار به نماد سه برگ تحول یافت.  همانند نماد (لوگو)ی اصلی، نماد (لوگو)ی سه برگ هم طراحی پیچیده ای نداشت و با کنار هم قرار گرفتن‌ برگ ها خطوط سه گانه تداعی می شد. 

در واقع آدیداس پس از گسترش دامنۀ تولید محصولاتش در هر گوشه از دنیا، این پیشرفت را با طرح سه برگ بر روی سه خط معروفش نشان داد. از نظر طراح نماد (لوگو)ی آدیداس، هر کدام از این برگ ها نماد قسمتی از دنیا بود.

نماد (لوگو)ی آدیداس برای بار سوم نیز متحول گردید و نسخۀ نهایی به بازارهای جهانی معرفی شد. اما این بار تغییرات کوچکتری بر روی نماد (لوگو) انجام شد چرا که برند آدیداس جایگاه خود را در تمام جهان یافته بود و تعویض نماد (لوگو) می توانست موقعیت آن را در نگاه مشتریانش تخریب کند. 

پس نماد (لوگو)ی جدید باید معانی بیشتری را به مردم القا می کرد. طرح جدید نماد (لوگو)ی آدیداس، با الهام از نماد یک کوه طراحی شد. طراح معتقد بود رسیدن به قله کار هر کسی نیست، تنها کسانی به قله صعود می کنند که خاص می اندیشند و خاص تر تلاش می کنند. 

نایک

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

این اسم جدید که تلفظ آمریکایی آن نایکی اســت از نام الهه‌ی پيروزي در يونان باســتان گرفته شده اســت. نماد (لوگو)ی معروف این برند نیز در ســال ۱۹۷۱ با الهام گرفتن از بال‌های این الهه و با قیمت تنها ۳۵ دلار توسط کارولین دیویدسون طراحی شد. شاید کمتر کسی پیدا شود که با نماد (لوگو) و شعار معروف این برند یعنی «Just Do It» آشنایی نداشته باشد. در حال حاضر دفتر مرکزی این شرکت در شهر بیورتون ایالت اورگان آمریکا قرار دارد و مارک پارکر مدیرعامل اجرایی آن اســت.

فیل نایت در طول سفری که در ســال ۱۹۶۳ به ژاپن داشت از شرکت سازنده‌ی کفش‌های Tiger دیدن کرد. این شرکت مایل بود تا محصولات خود را به دوندگان آمریکایی بفروشد بنابراین نایت هم که تحت تاثیر کیفیت و قیمت ارزان این محصول قرار گرفته بود چند نمونه از کفش‌ها را برای تنها شخصی که به او اعتماد داشت یعنی بیل بُوِرمن فرستاد. بُوِرمن مربی سابق نایت در دانشگاه اورگان بود. او به کفش دوندگان خود اهمیت زیادی می‌داد و زمانی که مشاهده کرد کارخانه‌ها به نصیحت‌های او برای تولید کفش‌های باکیفیت اهمیتی نمی‌دهند، به گاراژ شخصی خودش رفت و نمونه کفش‌های موجود در بازار را تبدیل به یک کفش سبک‌ و راحت‌ برای دوندگانش کرد.

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

بُوِرمن تحت تاثیر کفش‌هایی که نایت برای او فرستاده بود قرار گرفت. آن‌ها تصمیم گرفتند که کفش‌های Tiger را وارد آمریکا کنند. درنهایت در ســال ۱۹۶۴ شرکت Blue Ribbon Sports با سرمایه‌گذاری این دو شریک و به مبلغ ۵۰۰ دلار از طرف هرکدام راه‌اندازی شد. در ســال‌های بعد نایت کفش‌هایی که از ژاپن وارد می‌کردند را پشت وانت خود می‌گذاشت و برای فروش به میادین مسابقات دو و میدانی می‌برد. آن‌ها بعد از فروش خوبی که داشتند تصمیم گرفتند تا طراحی کفش‌های Tiger را عوض کنند.

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

دیویدسن هفده ساعت کار برای نایک انجام داد و در  نهایت  ۳۵ دلار  دریافت  کرد. او  طراحی  برای  Nike  را  تا  ســال ۱۹۷۵ ادامه  داد.
شرکت نایک در نهایت از این طراح گرافیک تقدیر کرد. آن‌ ها  یک  مهمانی برای  او  ترتیب  دادند  و  سهم  قابل  توجهی  از  سهام  شرکت، یک  الماس و  یک حلقه‌ ی طلا با نماد (لوگو)ی به یاد ماندنی‌ اش  به  او  هدیه  دادند.

رولکس

تاریخ رولکس به طرزی جدایی ناپذیر، با روح بنیانگذار آن، هانس ویلسدورف، در ارتباط اســت.وی در ســال ۱۹۰۵ در سن ۲۴ ســالگی ،شرکتی تخصصی در امر توزیع ساعت را در لندن تاسیس کرد. او رویای یک ساعت مچی را در سر می پروراند. ساعتهای مچی ، در محاسبه زمان دقت زیادی نداشتند اما هانس اینگونه می پنداشت  که قادرند زیبا و قابل اعتماد باشند. با این هدف که اعتماد مشتریان را به ساعت های خلاقانه و جدیدش جلب نماید ، آن هار را به دقیق ترین و ظریف ترین قطعات که توسط یک شرکت سوییسی ساخته میشد، مجهز نمود.

نماد های معروف جهان چگونه طراحی شدند؟

در همان زمان نماد (لوگو) و نام تجاری در صنعت باب شد. نامی مثل Wilsdorf & Davis، نام یک شرکت بود و مثل کداک (Kodak) و کوک (Coke) برند به‌ حساب نمی‌آمد. در نهایت ویلسدورف و دیویس به این فکر افتادند تا نامی را برای کمپانی خود انتخاب کنند که منحصر به چیز خاصی نباشد، تلفظ آن در تمام زبان‌ها راحت باشد و از لحاظ املایی راحت نگارش شود. همان‌طور که نام اپل ربطی به رایانه ندارد، رولکس هم ارتباطی به صنعت ساعت نداشت.

مطلب پیشنهادی

تعطیلات رسمی خرداد سال ۹۹

تعطیلات رسمی خرداد سال ۹۹   * ۴خرداد عید سعید فطر [ ١ شوال ] *۵ خرداد تعطیل …