نفخ، انواع نفخ و درمان خانگی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

نفخ، انواع نفخ و درمان خانگی آن

 

نفخ، انواع نفخ و درمان خانگی آن

خروج باد از بدن، آروغ و نفخ (به اصطلاح باد کردن) حالت هایی هستند که در همه افراد وجود دارند و طبیعی هستند. پس اگر با این مشکل رو به رو شدید نگران و هراسان نشوید. این گاز در معده و روده به علت تجزیه غذا برای تولید انرژی به وجود می آید. این پدیده می تواند آزار دهنده و شرمناک باشد. احساس پری ناراحت کننده شکم نفخ نامیده می شود. تعدادی ممکن است با مشکل دفع گاز معده بیش از حد و یا آروغ فراوان دست و پنجه نرم کنند اما همیشه و برای همه این حالت رایج نیست. دفع گاز معده بیش از حد معمولا کمیاب است. تغییر رژیم غذایی در برخی از اوقات ممکن است که سبب رفع این مشکل شود.
آروغ زدن (eructation) به دو شکل ارادی و غیر ارادی اتفاق می افتد که در آن گاز به وسیله مری و دهان خارج می شود و بعضا با صدا همراه است. چند آروق پس از هر وعده غذایی عادی است و به علت بلعیدن هوا در هنگام غذا خوردن اتفاق می افتد. عوامل دیگر عاروق جزو عادت های اضطرابی، عصبی شدن و دیگر مشکلات پزشکی شامل زخم معده یا بیماری های کیسه صفرا هستند. در برخی فرهنگ ها، آروغ و آروغ زدن صدادار پس از صرف غذا نشانه سپاسگزاری از برپا کننده مجلس است و حامی پیام شکر است.
دفع گاز یک پدیده کاملا طبیعی و  همه گیر است فقط کمیت آن در افراد مختلف متفاوت است. دفع روزانه 6 تا 20 بار گاز معده کاملا عادی است. هر چند شاید خجالت آور یا آزار دهنده باشد. اما بیش از این مقدار نشان دهنده مشکلی در سلامت شخص است.

نفخ، انواع نفخ و درمان خانگی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

علت های رایج تجمع گاز و تولید آروغ

بلعیده شدن هوا:

اگر هوایی که وارد معده شده به صورت آروغ از بدن بیرون نرود از دستگاه گوارشی عبور کرده و به صورت گاز معده از مقعد خارج می شود. اگر مقدار این هوا بیش از حد باشد باعث تولید سکسکه خواهد شد.

غذا و نوشیدنی:

هر شخص پاسخ متفاوتی به تولید گاز نسبت به یک ماده غذایی می دهد و در همه افراد یکسان نیست.

حساسیت به لاکتوز:

فردی که توانایی هضم راحت لاکتوز را ندارد (لاکتوز قند طبیعی ای است که در شیر و سایر فراوده های لبنی وجود دارد)، تولید گاز معده و نفخ علائم اولیه هستند علاوه بر این ها فرد ممکن است با مشکلات دیگری هم روبه رو شود.

یبوست:

یبوست معمولا باعث نفخ در شکم می شود اما به طور معمول موجب تولید گاز روده ای نمی شود.

دارو و مکمل های غذایی:

انواع مختلف دارو ها چه با نسخه چه بی نسخه و برخی مکمل های غذایی باعث نفخ شکمی و افزایش گاز روده به عنوان عوارض جانبی می شوند.
برخی بیماری ها و یا مشکلات پزشکی مانند انسداد روده هم باعث تولید نفخ می شوند.

تغییر میزان هورمون ها

خانم ها معمولا بعد از قاعدگی دچار نفخ می شوند، چون در این هنگام بدن آنها از خروج آب جلوگیری می کند.

سوء هاضـمه اصطـلاحی است که برای توصـیف احـساس مبـهم پری، سنگـینی یا سـوزش قفسـه سیـنه یا بالای شکم و بخصـوص پس از غذا خوردن اطلـاق می شـود. شـخص ممـکن اسـت این احـساس را به صـورت تجـمع گاز توصیـف کند. علائم دیگـری مثل خمـیازه ممکـن اسـت همـزمان رخ دهد، یا شکـم دچـار قار و قور و صـداهای بلنـد شود، میـزان دفع گاز از مقـعد زیاد شـود، اشـتها کاهـش یابد و عادت دفـع و اجابت مزاج تغـییر کنـد. عـلت سـوء هاضـمه مـتـغیر و از عـلـل جزئی تا جـدی متـفاوت اسـت.
گاهـی اوقـات شخـص ممـکن اسـت علائم جدی را اشـتباه بگیرد از قبیل اشتـباه گرفتن حمـله قلبی با تجمع گاز یا سوء هاضمه

درمان خانـگی نفخ، آروغ و دفع گاز

معمولا این عارضـه ها بی ضرر بوده و بدون درمان برطرف می شـوند. اگر دفع گاز شـکم، آروغ یا نفخ ناراحت کننده باشد، اقدامات زیر می تواند کمک کننده باشد:

  • افزایش مایعات مصـرفی و بخصوص نوشیدن آب. از نوشیدن مایعات کربنات دار و نوشیدنی های الکلی اجتناب شود.
  • اسـتفاده از داروهای ضد نفخ بدون نـسخه. بروشـور آنها را حـتما مطالـعه کنید.
  • قرص های زغال فعال ممکـن اسـت به کاهـش بوی گاز مقـعد کمک کنند. معمـولا زغال بعد از غذا یا با اولـین نشـانه ناراحتی گازی مصرف می شود.
  • آنتی اسـیدها از قبیـل دیژل و ماژل نیز موجب می شـوند که گاز به راحتی برطرف شـود. اما این داروها اغلـب روی گازی که از قبل در روده وجـود دارد، تاثیـری ندارنـد.
  • آنزیم های غذایی از قبیـل بیـانو که به تجزیه قند سـبزی و دانه ها کمک می کند را می تـوان به غذا اضافه کرد تا از تولیـد گاز پیشـگیری شود.

 

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی), مجله اینترنتی چارگوشه

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …