نظریه مثلث عشقی استرنبرگ, مجله اینترنتی چارگوشه

نظریه مثلث عشقی استرنبرگ

نظریه مثلث عشقی استرنبرگ

 

تعریف مثلث عشقی

از نظر استرنبرگ عشق مانند یک مثلث است و بهترین عشق به مثلث متساوی الاضلاع شباهت دارد. منظور این است که مثلث عشق سه عنصر دارد: صمیمیت، هوس، تعهد. عشق زمانی بهترین حالت را دارد که هر یک از این سه عنصر را تقریباً به طور یکسان شامل شود.

صمیمیت:

یعنی نزدیکی در رابطه. اموری که شما و یارتان در آن سهیم می‌باشید اما فرد دیگری از آن‌ها خبر ندارد. رازها و تجربه‌های فردی و مشترک، احساس راحت بودن در کنار یار، بیان راحت عقیدها و نقطه نظرهای خود و صمیمیتی فراتر از نزدیکی جنسی و فیزیکی.

تعهد:

تعهد یعنی این‌که تا چه اندازه شما خود را وقف آن می‌کنید که رابطه‌تان را شاداب و باطراوت نگه دارید؟ تا چه اندازه با یارتان صادق می‌باشید؟ تعهد، شامل مسئولیت‌پذیری و وفاداری و وظیفه‌شناسی می‌باشد تعهد در روابط به این معناست که اکثر مانع‌ها و مشکل‌ها را می‌توان با کمک یکدیگر از میان برداشت.

هوس (شهوت):

 انرژی بخش رابطه می‌باشد. هوس، شهوت و تمایل‌های جنسی رمانتیک بودن. اشتیاق برای در کنار هم بودن و رفع سریع مانع‌ها برای وصال. احساس‌های شدید، جاذبه جنسی.
نظریه مثلث عشقی استرنبرگ, مجله اینترنتی چارگوشه

نظریه مثلث عشقی استرنبرگ

عشق از نظر بیولوژی
فردی ممکن است روابط جنسی با شریکش داشته باشد و یک کشش قوی نسبت به او احساس کند. اما این کشش عشق نیست بلکه نتیجه ترشحات هورمون های جنسی در بدن اوست. در موارد زیادی یکی یا هر دو طرف در یافتن عشق ثابت و با دوام اشتباه می کنند. بی شک می دانیم که چنین اشتباهاتی چه بهای گزافی دارد. در مقاله ای در سربرم، یک مغزشناس به نام دانافرم سه سیستم مرتبط با همسر، تولیدمثل و والدین را توضیح می دهد. این سیستمها شهوت، کشش و وابستگی نامیده شده است.

شهوت: راهی غریزی است که آنقدر مرد و زن تحریک می کند. تا عمل جنسی بین آنها انجام شود.

کشش: این سیستم دو شریک را بطور شهوت آمیزی متمرکز می کند تا تلقیح انجام گیرد. فیشر متوجه شد فرضیه سیستم کشش بعنوان راهی فردی است تا بهترین شریک را انتخاب و این تمرکز را ادامه دهد. افراد که فکر می کردند بطور ژنتیکی برترند ، و هنوز هم هستند، می توانند شریک زناشویی مطلوبی باشند.

وابستگی: این روش عاطفی (اصطلاح «عشق مهربان») بوجود آمده است تا زاد و ولد و حیات نسل ضمانت شود. منظور اصلی از افزایش سطح هورمونهای واسوپرسین و اکسی توسین حفظ زندگی مشترک والدین است، حداقل تا زمانی که فرزند توانایی مراقبت از خود را داشته باشد

باز کردن چشم ها قبل از ازدواج نه بعد از آن
در پایان باید دانست که در روابط زوج ها، معمولا مردان با عشق یا شور و شهوت رابطه را شروع می کنند و در نهایت به صمیمیت می رسند ولی خانم ها بر خلاف مردان، معمولا با صمیمیت، رابطه را آغاز می کنند. در یک رابطه بالغانه، باید از همسر خود شناخت داشته باشیم، بین ما احترام وجود داشته باشد و یکدیگر را بپذیریم. به این معنی که شناخت ما، نکات مثبت و منفی همدیگر را در برگیرد و بتوانیم همدیگر را با همه خصوصیات مثبت و منفی دوست داشته باشیم. شاید این جمله را شنیده باشید که می گوید:«قبل از ازدواج چشم هایت را باز کن و بعد از ازدواج، آن ها را ببند.» جمله درستی است که شاید این روزها خلاف آن را در جامعه می بینیم چون عشق را نمی شناسیم.

نظریه مثلث عشقی استرنبرگ, مجله اینترنتی چارگوشه

مثلث عشقی

انواع روابط در مثلث عشق

بیایید با هم ببینیم در هر کدام از حالت های ممکن، ازدواج شما چگونه خواهد بود. شما می توانید با مطالعه فهرست زیر، وضعیت مثلث عشق تان را در آن پیدا کنید. البته این پیش بینی ها در صورتی صحیح است که اولاً تشخیص شما درباره نوع عشق تان صحیح باشد و ثانیاً در آینده نیز همین نوع عشق در رابطه شما باقی بماند.

فقط شور و احساس = شیفتگی

شما همدیگر را عاشقانه می پرستید و تمام زندگی را در این رابطه خلاصه می کنید. شما در این رابطه از روی احساسات شَدید تصمیم می گیرید و احتمالاً هم اختلاف نظر بسیاری دارید، حرف زیادی برای گفتن به یکدیگر ندارید و بعد از مدتی که شور و هیجان اولیه از بین رفت، دیگر ادامه رابطه برایتان معنی نخواهد داشت. رابطه شما خالی از حمایت و گرمی است و جز زمانی که جاذبه های شَدید بین شما ایجاد می شود، برای هم ارزش زیادی قائل نیستید؛ پس به احتمال زیاد شما نسبت به یکدیگر وفادار نخواهید ماند.

فقط تعهد = عشق تهی

رابطه شما با وجود تمام مشکلات، پایدار خواهد ماند، اما رابطه ای سرد، بی روح و مکانیکی است که جز وفاداری، نقطه قوت دیگری ندارد و قطعاً شما حسرت رابطه هایی را خواهید خورد که در آنها شور و هیجان با صمیمیت وجود دارد؛ چیزی که احتمالاً هرگز در این رابطه تجربه نخواهید کرد. با این حال شما در این رابطه می مانید و تصور خارج شدن از این رابطه برایتان بی معنا است.

فقط صمیمیت = دوست داشتن

شما واقعاً همدیگر را دوست دارید و چیزی شبیه عشق افلاطونی در رابطه شما است. در واقع جاذبه های هیجانی بین شما وجود ندارد و رابطه تان خیلی خالص و معصومانه به نظر می رسد، اما ممکن است به راحتی در روابط دیگر به دنبال این جاذبه ها باشید. وقتی با هم هستید، اوقات خوشی دارید و صمیمیت زیادی بین شما وجود دارد، ولی با دیگران هم خوش هستید. شما از نظر عاطفی حامی هم هستید، اما این دلیل نمی شود که تصمیم بگیرید همیشه با هم باشید.

احساس و تعهد = عشق ابلهانه

شما جذابیت زیادی برای هم دارید و به خاطر همین می خواهید تا پایان عمر با هم باشید و هرگز نگذارید این عشق رویایی کمرنگ شود. همین طور که شما در رابطه پیش می روید، مشکلات کم کم خودشان را نشان می دهند و اوضاع بر خلاف آرزوهای شما جریان می یابد؛ انگار سرنوشت با جاودانه شدن عشق شما سرِ سازگاری ندارد. در واقع خیلی زود مشکلات و اختلاف نظرها بین شما فاصله می اندازند؛ یعنی با اینکه عاشق هم هستید، اما انگار در دنیای هم جایی ندارید و تمام اراده و تلاش تان برای حفظ این رابطه، به تقلایی ناکام برای محافظت از این عشق شیشه ای تبدیل می شود.

احساس و صمیمیت = عشق رمانتیک

شما به طرز عجیبی با هم جفت و جور هستید. گرمی، صمیمیت و احساسی که در رابطه شما وجود دارد، زبانزد همه خواهد بود. شما بهترین لحظه ها را در کنار هم تجربه می کنید، می توانید روی هم حساب کنید و در نهایت هم خاطرات خوشی از همدیگر خواهید داشت اما رابطه شگفت انگیز شما یک نقطه ضعف بزرگ دارد که درست از همان جا ضربه خواهد خورد؛ در واقع شما قرار نیست تا پایان عمر به یکدیگر متعهد بمانید. شاید این رابطه را دوست داشته باشید، اما از آن طرف نمی خواهید خودتان را اسیر آن کنید. شاید به دلیل جور نبودن شرایط، مجبور شوید عطای آن را به لقایش ترجیح دهید.

نظریه مثلث عشقی استرنبرگ, مجله اینترنتی چارگوشه

مثلث عشقی  استرنبرگ

تعهد و صمیمیت = عشق رفاقتی

شما مثل دو دوست خوب تا آخر عمر در کنار هم زندگی خواهید کرد. اگر چه آن جاذبه ها و هیجاناتی که می توانست در یک رابطه عاشقانه وجود داشته باشد بین شما دیده نمی شود، اما خودتان خوب می دانید که رابطه شما از افرادی که احساسات شَدیدی به هم دارند، اما مدام با هم دعوایشان می شود و یا به هم خیانت می کنند، خیلی بهتر است. شما می توانید زندگی خوبی در کنار هم بسازید و از خیر شور و هیجان و احساسات عاشقانه بگذرید؛ اما گاهی زندگی عاطفی تان کسالت آور می شود، ولی شما با مرور نقاط قوت رابطه و حمایت ها و تفاهم ها، آن را توجیه می کنید.

هر سه ضلع = عشق کامل

این یک رابطه تمام عیار است. شما قدرت بالایی در مواجهه با مسائل مختلف دارید، شما همیشه به هم وفادارید و تا پای جان پای این رابطه خواهید ماند. اصلاً انگار شما دو نفر را برای هم ساخته اند؛ چون به خوبی حرف هم را می فهمید، می توانید با هم برنامه ریزی کنید، هوای همدیگر را دارید و نمی گذارید هیچ چیزی بین شما فاصله بیندازد. در این مسیر، عشق و احساسی که نسبت به هم دارید هم به کمک تان می آید و باعث می شود اوضاع بهتر پیش برود. ممکن است شما هم مثل هر فرد دیگری با مشکلاتی روبرو شوید، ولی رابطه شما تعادلش را به دست خواهد آورد و ادامه خواهد یافت.

و در اخر

هیچ رابطه ای کامل نیست. اینکه شما فکر کنید فردی را پیدا خواهید کرد که تمام اضلاع مثلث را تمام و کمال با او داشته باشید، زیادی کمال گرایانه است. این نکته را هم در نظر بگیرید که ویژگی های رابطه شما ممکن است به مرور زمان تغییراتی پیدا کند. واقعیت این است که شما باید تا حد امکان در این سه جنبه از عشق کامل، نمره متوسط به بالا داشته باشید تا رابطه تان به خوبی پیش برود. نمره ضعیف در هر کدام از این موارد می تواند کاملاً برایتان دردسرساز شود.

ممنون از اینکه ما را در مجله اینترنتی چارگوشه همراهی میکنید.

 

مطالب مرتبط:

تست مثلث عشقی استرنبرگ

مطلب پیشنهادی

آزمون مزاج شناسی, مجله اینترنتی چارگوشه

آزمون مزاج شناسی

آزمون مزاج شناسی   تعریف مزاج : حتما بارها و بارها کلمه مزاج  را شنیده …