مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن

واژه پـروتـئـیـن را بسیار شنیده اید یــک واژه نام آشنا که معمولا با گوشت و سویا عجین شده اســت. پـروتـئـیـن در بدن از طریق آمینو اسید که ساخته می شونــد. ورزش کاران برای تامـیـن نیاز شان به پـروتـئـیـن باید ۲ گرم به ازای هر کیلو از وزنشان را پـروتـئـیـن مصرف کننــد. این امر به سبب فعالیت های سخت جسمی در باشگاه بدنسازی اســت.

پـروتـئـیـن وی از مرغوبترین نوع پـروتـئـیـن های مصرفی در بازار اســت که از آب پنیر اســتخراج می شود. در واقع بخشی از شیر اســت که از کشک یا شیر دلمه بسته جدا می‌شود و بعضی از مردم به عنوان منبع غنی پـروتـئـیـن و یا مـکـمـل از آن اســتفاده میــکننــد.

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه

پروتئین وی

پـروتـئـیـن وی  و انواع آن

پـروتـئـیـن کنسانتره

پـروتـئـیـن ایزوله

پـروتـئـیـن اسید های هیدرولیزه

پـروتـئـیـن کنسانتره

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه
پروتئین کنسانتره

این پودر پـروتـئـیـن با روش فیلتراسیون از آب پنیر (whey) جدا می شود و حاوی حداقل ۳۵ و حداکثر ۸۰ درصد پـروتـئـیـن به صورت پودر می باشد. که از لحاظ میزان پـروتـئـیـن از شیرخشک غنی تر بوده و نوع پـروتـئـیـن های موجود در آن محلول تر و قابل جذب تر از کازئین در بدن هستنــد که به عنوان مـکـمـل غذایی کاربرد دارد.

این نوع پـروتـئـیـن به خاطر داشتن اسید آمینه لوسیون ، ایزولوسیون و والین در رشد و ترمیم عظلات نقش موثری دارد.

فواید این پودر پـروتـئـیـن شامل موارد زیر اســت :

افزایش توده عضلانی در بدن

کاهش وزن بدن بخصوص چربی های بدن

 فزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون

پیشگیری از سرطان

کمک به فعالیت سلول های لنوسیت t که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارنــد و در نتیجه کاهش تحلیل بافت های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری.

برخی از مزایا و مصارف پودر کنسانتره پـروتـئـیـن آب پنیر (۸۰% – ۳۵%)wpc  :

 قابلیت اســتحکام بخشیدن به بافت در محصولات غذایی مختلف به عنوان مـکـمـل ماده خشک همراه با شیرخشک در تولید فرآورده های لبنی تخمیری نقش به سزایی دارد. ایجاد بافت یــک دست خامه ای شکل بدون آب انــداختگی در تولید محصولات لبنی ، غنی سازی فرآورده های قنادی و نانوایی یــکی از بهترین مـکـمـلهای پـروتـئـیـنی غلات به شمار میرود و موجب بهبود قابل ملاحظه کیفیت این پـروتـئـیـن ها می گردد.

پـروتـئـیـن ایزوله

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه
پروتئین ایزوله

پـروتـئـیـن وی ایزوله مشتق شده از محصولات جانبی پنیر اســت که از شیر گاو بدست می‌آید.

این فرآورده برای حذف چربی و لاکتوز، فیلتر شده و سپس به شکل پودر خشک می‌شود.

خالص‌ترین و متمرکزترین شکل پـروتـئـیـن وی، پـروتـئـیـن وی ایزوله اســت که یــک مـکـمـل محبوب در بین بدنسازان می‌باشد.

تفاوت اصلی پـروتـئـیـن وی و شکل ایزوله آن مقدار پـروتـئـیـن، چربی و لاکتوز اســت.

 پودر پـروتـئـیـن وی حاوی ۱۱ تا ۱۴.۵ درصد پـروتـئـیـن، ۶۳ تا ۷۵ درصد لاکتوز و ۱ تا ۱.۵ درصد چربی شیر اســت. این در حالی اســت که پـروتـئـیـن وی ایزوله در مقایسه با پـروتـئـیـن وی حاوی بیش از ۹۰ درصد پـروتـئـیـن و تقریبا ۰.۵ درصد چربی شیر اســت.

پروتیئن هیدرولیزه

این نوع پـروتـئـیـن وقتی تولید می شود که وی تحت پروسه هیدرولیز قرار گیرد. این پروسه شامل شکستن زنجیره های بلنــدتر پـروتـئـیـن اســت به زنجیره های کوچکتر، به این معنی که این نوع پـروتـئـیـن حتی سریعتر از پـروتـئـیـن وی ایزوله هضم و جذب می شود.

فوائد مصرف پـروتـئـیـن وی

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه
پروتئین وی

بیشترین تاثــیر این پـروتـئـیـن بر روی توده عضلات و قدرت آن ها می باشد. این نوع پروئین در میان ورزشکاران، بدنسازان، مدل های ورزشی و افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خود در باشگاه هستنــد بسیار محبوب می باشد.

این مـکـمـل با تاثــیرات زیر باعث افزایش حجم و قدرت عضلات می شود:

تامـیـن بلوک های ساختمانی: این مـکـمـل میزان پـروتـئـیـن و آمینو اسیدهای بدن را افزایش می دهد. این مواد بلوک های ساختمانی عضلات را تشکیل می دهنــد و باعث بهبود عملکرد آن ها می شونــد. در نتیجه باعث افزایش حجم و قدرت آن ها خواهنــد شد.

هورمون ها: این پـروتـئـیـن باعث افزایش هورمون های آنابولیــک شده و رشد عضلات را تسهیل می کنــد.

لوسین: این مـکـمـل سرشار از آمینو اسید لوسین اســت که تاثــیر آن بر تحریــک پـروتـئـیـن های ساختاری عضلات به اثبات رسیده اســت.

جذب سریع: این نوع پـروتـئـیـن سریع جذب شده و به سرعت تاثــیرات خود را می گذارد.

بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته اســت، مصرف این مـکـمـل پـروتـئـیـنی قبل از تمرین، حین تمرین و پس از تمرین باعث افزایش توده عضلانی می شود. هرچنــد سنتز پـروتـئـیـن معمولا پس از انجام تمرین به حداکثر خود می رسد.

البته ناگفته نمانــد که طبق مطالعات اخیر، برای رشد عضلات باید میزان پـروتـئـیـن خود را افزایش دهید، اینکه قبل و بعد از تمرین یا در حین تمرین آن را مصرف کنید، چنــدان اهمیتی نــدارد. همچنین طبق تحقیقی دیگر، پـروتـئـیـن وی از پـروتـئـیـن سویا در این زمینه بهتر عمل می کنــد.

پـروتـئـیـن وی برای کاهش وزن بسیار عالی عمل می کنــد. دلیلش هم آن اســت که باعث احساس سیری می شود و اشتهای شما کاهش می‌یابد.

در واقع این پـروتـئـیـن مواد لازم برای ارتقای سلامت و افزایش توده عضلانی را تامـیـن می کنــد و از طرفی باعث چربی سوزی و کاهش آن ها می شود.

اگر به دنبال کاهش وزن و چربی سوزی هستید اما در عین حال نمی خواهید عضلاتتان را از دست بدهید، این مـکـمـل گزینه بسیار مناسبی اســت.

پـروتـئـیـن وی علاوه بر اینکه یــک منبع عالی برای تامـیـن پـروتـئـیـن سالم می باشد، فواید دیگری هم برای سلامتی شما دارد.

برخی از مواد ضروری که برای سلامتی شما اهمیت دارنــد و در این مـکـمـل یافت می شونــد عبارتنــد از: لاکتوفرین، بتا لاکتوگلوبین، آلفالاکتالبومین و پادتن ها.

همچنین باعث کاهش فشار خون، کاهش اســترس و افسردگی و قنــد خون می شود. جالب اســت بدانید که از بدن شما در برابر سرطان محافظت می کنــد و علائم هپاتیت را کاهش می دهد.

مضرات مصرف پـروتـئـیـن وی

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه

عدم تعادل در تغذیه

با مصرف پـروتـئـیـن وی، فرد از رسانــدن مواد مغذی به بدن خود از طریق مواد غذایی طبیعی باز می‌مانــد و تعادل مواد مغذی در این مواد بیشتر به سمت پـروتـئـیـن اســت. به خاطر داشته باشید که در کنار مصرف پـروتـئـیـن وی، بایستی به صورت روزانه از طریق مصرف مواد غذایی نیز مواد مغذی به بدن رسانــده شود.

از دست دادن کلسیم

اگرچه مصرف پـروتـئـیـن وی می‌توانــد باعث تقویت اســتخوان‌ها و پیشگیری از پوکی اســتخوان شود؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر پـروتـئـیـن وی به تنهایی مصرف شود باعث ترشح و تولید اسیدی در بدن می‌شود که این اسید باعث آزاد شدن کلسیم می‌شود و هر چقدر کلسیم بدن کمتر شود، مصرف پـروتـئـیـن بیشتر می‌توانــد به اســتخوان‌ها آسیب وارد کنــد؛ بنابراین در کنار مصرف پـروتـئـیـن بایستی از مواد غذایی کلسیم‌دار نیز اســتفاده شود. در واقع یــک تغذیه متعادل که هم پـروتـئـیـن به بدن برسانــد و هم کلسیم می‌توانــد حفاظت از اســتخوان‌ها را در بر داشته باشد و به طور مطمئن‌تری از پوکی اســتخوان پیشگیری کنــد.

بالا رفتن کلسترول و مشکل قلبی

یــکی دیگر از عوارض پـروتـئـیـن وی ایجاد مشکلات قلبی اســت. زمانی که فقط پـروتـئـیـن وی مصرف میــکنید و رژیم غذاییتان سرشار از پـروتـئـیـن اســت این موضوع می‌توانــد خطری جدی برای قلب باشد. اگرچه پـروتـئـیـن وی به طور مستقیم تاثــیری بر میزان کلسترول نــدارد، اما در صورت مصرف مواد غذایی حاوی پـروتـئـیـن و در کنار آن مصرف مـکـمـل پـروتـئـیـن وی احتمال بروز مشکل کلسترول بالا خیلی زیاد اســت. برخی از مـکـمـل‌ها نیز که خود دارای کلسترول هستنــد بنابراین به خودی خود به بدن آسیب وارد میــکننــد و اینگونه اســت که قلب در معرض خطر قرار دارد.

چاقی

با توجه به اینکه مصرف پـروتـئـیـن وی می‌توانــد کمک کنــد حجم عضلات خود را بالا برده و چربی‌های بدن خود را بسوزانید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که به همراه پـروتـئـیـن مواد افزودنی و کالری نیز به بدن خود وارد میــکنید و این مواد در صورت زیاد بودن می‌تواننــد افزایش وزن و چاقی را در شما به دنبال داشته باشنــد. همانطور که پـروتـئـیـن وی کمک میــکنــد حجم عضلات شما بالا رود شما نیز برای تبدیل چربی به عضــله مجبور می‌شوید ورزش‌های سنگین تری انجام دهید و نیاز به کالری بیشتری نیز دارید که در داخل پـروتـئـیـن وی به کار برده شده اســت. پس حواســتان به این کالری‌ها باشد که به جای لاغری به چاقی نرسید و دچار این مورد از عوارض پـروتـئـیـن وی نشوید.

مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی نیز از دیگر عوارض پـروتـئـیـن وی هستنــد. بعد از مصرف پـروتـئـیـن وی علائمی ظاهر می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به نفخ، گاز معده، یبوست و کرامپ‌های عضلانی معده اشاره کرد. پـروتـئـیـن‌ها برای اینکه هضم شونــد به زمان بیشتری نیاز دارنــد و در صورتی که فرد به میزان کافی  کربوهیدرات مصرف نکنــد، این پـروتـئـیـن‌ها برای مدت زمان بیشتری در معده فرد باقی می‌ماننــد. این مشکل خصوصا در افرادی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارنــد بیشتر اذیت میــکنــد و این افراد به این دلیل که در پـروتـئـیـن وی کازئین و لاکتوز وجود دارد بیشتر در معرض اختلالات گوارشی قرار دارنــد.

کمبود آب

مصرف پـروتـئـیـن وی ممکن اســت بدن را دچار دهیدراته شدن یا کمبود آب کنــد و در نتیجه تامـیـن آب بدن با سختی روبرو می‌شود. از طرفی ورزشکاران و بدنسازان که فعالیت‌های بدنی سنگین انجام می‌دهنــد به آب فراوان نیاز دارنــد. همچنین برای سوخت و ساز پـروتـئـیـن اضافی موجود در بدن، نیاز به آب بیشتری برای بدن ایجاد می‌شود. کلیه نیز باید بیشتر کار کنــد تا اسید موجود در این مـکـمـل را دفع کنــد. بنابراین در صورت مصرف پـروتـئـیـن وی باید مقدار آب بیشتری مصرف کنید.

مواد نگهدارنــده و عوارض آن‌ها

پـروتـئـیـن وی یــک محصول فرآوری شده اســت و بر روی بسته بنــدی پـروتـئـیـن وی لیست مواد غذایی به صورت کامل، به نــدرت نوشته می‌شود. در نتیجه مصرف کننــده از موادی که در تهیه پـروتـئـیـن وی به کار رفته خبر نــدارد. از جمله ترکیبات مورد اســتفاده در این پودر‌ها مواد نگهدارنــده اســت و برخی مواد دیگر هم بدون کنترل و رعایت اصول وارد می‌شود. همان‌طور که می‌دانید مواد نگهدارنــده می‌تواننــد عوارض متعددی از جمله سرطان‌زایی داشته باشنــد.

مکمل بدنسازی – پروتئین وی چیست فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه

آیا کسانی‌ که نسبت به لاکتوز حساسیت دارنــد میتواننــد از پـروتـئـیـن وی اســتفاده کننــد؟

پـروتـئـیـن وی ایزولیت تقریبا بدون لاکتوز اســت ولی‌ امکان دارد حاوی مقدار کمی‌(نیم گرم) باشد.کسانی‌ که مشکل حساسیت به لاکتوز را دارنــد میتواننــد به راحتی‌ بدون نگرانی نسبت به عوارض آن این ماده را مصرف نماینــد.در صورت هر گونه شک این افراد میتواننــد با پزشک مربوطه در این باره مشاوره کننــد. برخی از افراد به علت کمبود آنزیم لاکتاز در روده، در هضم مولکول لاکتوز شیر ناتوان هستنــد. مصرف پـروتـئـیـن وی در این افراد ممکن اســت باعث واکنش آلرژیــک شود.