من از تلفن می ترسم؟ فوبیای تلفن

 

من از تلفن می ترسم؟ فوبیای تلفن

فوبیای تلفن یا تفلن هراسی شاید در وهله اول برای شما خنده دار باد. کسانی هستند که از پاسخ دادن به تلفن هراس دارند و هر کاری می کنند که از زیر مسئولیت جواب به تلفن شانه خالی کنند. در واقع افرادی هستند وقتی تلفن زنگ می خورد هول می شوند و عرق می کنند در حالی که میلرزند و اضطراب در تمام وجودش رخنه می کند.

تلفن هراسی یا فوبیای تلفن چیست؟

ممکن است بسیاری از افراد صحبت کردن با تلفن را دوست ندارند، یا حتی ممکن است ترس از تلفن داشته باشند. اما این ترس از صحبت کردن با تلفن زمانی واقعا یک ترس یا فوبیا به حساب می‌آید که شما هنگام برقراری یا دریافت تماس تلفنی علائم اضطراب بسیار شدید مانند تنگی نفس یا بالا رفتن ضربان قلب را تجربه کنید.

 تلفن هراسی یا ترس از تلفن

همانطور که ذکر شد ترس از تلفن می‌تواند یکی از اشکال اضطراب اجتماعی باشد، اما کسانی که اختلال اضطراب اجتماعی ندارند نیز ممکن است ترس از تلفن داشته باشند؛ چنین فردی احتمالا در ارتباط برقرار کردن مستقیم در اجاتماعات خیلی راحت‌تر باشد، تا هنگام صحبت کردن با تلفن، شاید به این دلیل که در موقعیت‌های چهره به چهره قادر خواهد بود نشانه‌های غیر کلامی مانند زبان بدن طرف مقابل را خوانده و ارتباط خود را بر مبنای آن‌ها پیش ببرد. با این حال چنین مشکلی معمولا انعکاسی از مسائل پنهان در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران است.

من از تلفن می ترسم؟ فوبیای تلفن

علائم تلفن هراسی

اگر پاسختان به هر یک از موارد زیر “بله” است، ممکن است ترس از تلفن در شما یک فوبیا باشد.

قبل و بعد از تماس با شما:

 • احساس می کنید دچار اضطراب شدید شده اید؟
 • برقراری تماس تلفنی را به دلیل اضطراب به تاخیر می‌اندازید؟
 • برایتان مهم است که آیا با تماس تلفنی مزاحم طرف مقابل شده اید یا خیر؟
 • در مورد آنچه خواهید گفت نگران هستید؟
 • نگران هستید که خجالت زده و شرمنده شوید؟
 • از برقراری تماس یا دریافت تماس دیگران اجتناب می‌کنید؟
 • در مورد آنچه پس از تماس با شما، گفته خواهد شد وسواس فکری دارید؟
 • در حین صحبت با تلفن:
 • لرزش دارید؟
 • مشکل تمرکز دارید؟
 • حالت تهوع دارید؟
 • ضربان قلب خود را احساس می‌کنید؟

من از تلفن می ترسم؟ فوبیای تلفن

درمان تلفن هراسی

درمان فوبیای تلفن یا تلفن هراسی اغلب شامل تکنیک‌های رفتار درمانی شناختی (CBT)، از جمله تغییر افکار غیر منطقی و آموزش مواجهه است. علاوه بر این، تعدادی راهکار‌های خودیاری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا هنگام استفاده از تلفن با ترس و اضطراب خود مقابله کنید.

تغییر تفکر

تغییر افکار شامل تغییر باور‌های چالش برانگیز و جایگزین کردن افکار منفی با موارد سازنده‌تر است. به عنوان مثال، اگر دائماً نگران هستید که هنگام برقراری تماس تلفنی مزاحم شخص مقابل می‌شوید، برای اصلاح فکر غیر منطقی شما شواهدی ارائه می‌شود که صحیح بودن باورتان را دوباره ارزیابی کنید:

اگر سر فرد خیلی شلوغ باشد، چرا به تلفن شما پاسخ می‌دهد؟ اگر نمی‌خواهد با شما صحبت کند، چرا با شما تماس گرفت؟ و… نهایتا به این نتیجه خواهید رسید که بعید است هنگام صحبت با تلفن برای طرف مقابل مزاحمت ایجاد کرده یا اینکه او نخواهد با شما صحبت کند.

روبرو شدن با ترس

آموزش مواجهه شامل تمرین تدریجی رفتار‌های مضطرب کننده از آسان به سخت است. در مورد ترس از تلفن، سلسله مراتب ترس ممکن است چیزی شبیه به آنچه باشد که در زیر آمده است (از ساده‌ترین تا سخت‎ترین). هر رفتار را باید تا زمانی که احساس راحتی کرده و دیگر شما را مضطرب نمی‌کند تمرین کرده و سپس به مرحله بعد بروید.

من از تلفن می ترسم؟ فوبیای تلفن

سلسله مراتب مواجهه با تلفن هراسی:

 • با یک بخش خدمات مشتری که تلفن گویا دارد تماس بگیرید.
 • با یکی از اعضای خانواده یا دوستانی که خوب می‌شناسید تماس بگیرید.
 • با یک فروشگاه، مغازه، آموزشگاه یا … تماس گرفته و یک سؤال مشخص مانند «تا چه ساعتی باز هستید؟»، بپرسید
 • یک سوال ساده و مشخص آماده کرده و با کسی که چندان با او آشنایی ندارید تماس بگیرید
 • با کسی تماس بگیرید که خوب او را نمی‌شناسید و در مورد یک موضوع (چیزی پیچیده‌تر از یک سوال ساده) صحبت کنید.
 • هر یک از انواع تماس‌های قبلی را در مقابل یک نفر برقرار کنید.
 • هر یک از انواع تماس‌های قبلی را در مقابل گروهی از افراد برقرار کنید.

آنچه که در بالا مطرح شد در مورد روند مواجهه با ترس از تلفن کردن است، اما چیدن یک چنین سلسله مراتبی برای مقابله  با ترس از پاسخ دادن به تلفن به این سادگی نیست، چون شما نمی‌توانید تماس گرفتن دیگران را کنترل کنید. ابتدا به تماس افرادی که با آن‌ها راحت‌تر هستید پاسخ داده و اجازه دهید سایر تماس‌ها به پیامگیر تلفن منتقل شود. سپس به مرور شروع کنید به تماس‌های دشوارتر نیز پاسخ دهید.

روش‌های خودیاری برای غلبه بر ترس از تلفن

در حالت ایده‌آل، شما باید تحت نظارت یک روانشناس و یا روانپزشک مجرب، تکنیک‌های شناختی-رفتاری را تمرین کنید. اگر ملاقات با مشاور برایتان امکان پذیر نیست، یا اگر قبلاً در جلسات شناخت درمانی شرکت کرده‌اید و اکنون به دنبال راه‌های کمکی بیشتر هستید یا اگر فکر می‌کنید ترس از تلفن در شما چندان شدید نیست، استراتژی‌های زیر ممکن است برایتان مفید باشد.

من از تلفن می ترسم؟ فوبیای تلفن

راهبردهای مقابله با ترس از تلفن

قبل از برقراری تماس یا دریافت تماس، لبخند بزنید. شاید احمقانه به نظر برسد، اما لبخند زدن به شما کمک می‌کند تا آرامش خود را حفظ کرده و به شخصی که با او صحبت می‌کنید نیز حس خوشایندی منتقل می‌کند.

به خود پاداش دهید. پس از اینکه با موفقیت یک تماس از نظر خودتان دشوار را برقرار کردید، مدتی از وقت خود را به کاری اختصاص دهید که از انجام آن لذت می‌برید و به این ترتیب به خود پاداش دهید.

تلفن زدن یا پاسخ دادن به تلفن همراه با یک گفتگوی مثبت و احساس خوب بعد از آن را تجسم کنید.

اگر نگران هستید کسی تلفن را به رویتان قطع کند، هنگام تماس از او بپرسید که آیا در زمان مناسبی با او تماس گرفته‌اید یا نه؟ اگر آن شخص در موقعیت مناسبی برای پاسخگویی نباشد، از سوال شما خوشحال شده و پیشنهاد می‌کند که در وقت دیگری با شما تماس بگیرد.

اگر کسی به شما “نه” گفت یا درخواست شما را رد کرد، متوجه باشید که این امر می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که هیچ کدام ارتباطی به شما ندارد. سعی کنید زیاد در مورد رفتار‌های دیگران فکر نکنید.

من از تلفن می ترسم؟ فوبیای تلفن

قبل از برقراری تماس مقدمه چینی کنید، اما زیاده روی نکنید. به طور کلی خوب است بدانید چه می‌خواهید بگویید، اما این را در نظر داشته باشید که ممکن است گفتگو مطابق پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شما پیش نرود. اگر نکات مهمی وجود دارد که باید مطرح کنید، حتماً آن‌ها را نوشته و در دسترس‌تان بگذارید.

همیشه نیازی نیست به همه تماس‌ها پاسخ دهید. اگر شخصی در وقت بدی با شما تماس می‌گیرد، یا اگر خیلی مایل به صحبت کردن نیستید، اشکالی ندارد هر از گاهی به تماس تلفنی پاسخ نداده و اجازه دهید برایتان پیام بگذارند.

تلفن همیشه بهترین روش ارتباطی نیست. اگر می‌خواهید صحبت‌های خود را ثبت کرده یا می‌خواهید قبل از پاسخ دادن به شخص، زمانی برای فکر کردن داشته باشید، شاید ایمیل یا پیام انتخاب بهتری باشد. با این حال، اگر موضوعی که باید در مورد آن بحث کنید پیچیده یا عاطفی است و نیاز به گفتگو و بحث دو طرفه دارد، قطعا ارتباط تلفنی یا ملاقات حضوری گزینه‌های بهتری هستند.

اما در آخر

شاید ظاهرا پاسخ دادن به تلفن و برقراری تماس کار ساده‌ای به نظر برسد که هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد، اما در واقع کسی که از فوبیای تلفن رنج می‌برد، در این مواقع اضطراب شدیدی را تجربه می‌کند. تلفن هراسی می‌تواند در زندگی شخصی و حرفه‌ای شما اختلال ایجاد کند؛ بنابراین مهم است که آن را جدی بگیرید. اگر ترس شما از تفلن زدن و پاسخ به تماس تلفنی به سایر جنبه‌های زندگی شما رخنه ارده است و به طور کلی فکر می‌کنید که از تعاملات اجتماعی هراس دارید بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

معنی انگشت وسط دست چیست؟ فرق آن با انگشت شست

معنی انگشت وسط دست چیست؟ فرق آن با انگشت شست استفاده از دست برای بیان …