معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان

با پیشرفت تکنولوژی و رسانه ها، امروزه تعداد کمی هستند که کتاب مطالعه میکنند. امروز ما می خواهیم شما را با چند کتاب مفید و ارزشمند آشنا کنیم. این روز هایی که اکثر اوقات خود را در خانه هستیم، می توانیم با خواندن چند کتاب با ارزش از به هدر رفتن زمان خود جلوگیری کنیم.

در ادامه شما می توانید با مجله اینترنتی چارگوشه همراه باشید …

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

 

اسامی کتاب هایی که میخواهیم برایتان معرفی کنیم

  • کوری
  • شدن
  • غرور و تعصب
  • تکه هایی از یک کل منسجم
  • اثر مرکب
  • جزء از کل
  • چشم هایش
  • ملت عشق
  • ۱۹۸۴

کوری

کتاب کوری با عنوان اصلی Blindness اثر ژوزه ساراماگو، نویسنده پرتغالی است که در سال ۱۹۹۸ موفق به دریافت جایزه نوبل شد. این رمان ساراماگو را به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ دنیا معرفی کرد.

موسسه نوبل در وصف ژوزه ساراماگو و آثارش گفته است است: {به خاطر درآمیختن تمثیل‌های پایدار با تخیل، همدردی و تکرار توانایی‌های ما در برابر یافتن حقیقت}.

کتاب کوری رمانی در مورد کور شدن و کور ماندن است. در این کتاب نه شهر نام دارد و نه افراد. شخصیت‌های اصلی این رمان را پنج فرد تشکیل می‌دهند: همسر چشم پزشک، چشم پزشک، مردی که اول کور شد، دختر عینکی، پسر لوچ، پیرمردی که چشم بند داشت.

براساس کتاب کوری در سال ۲۰۰۸ یک فیلم نیز ساخته شده است. اما مثل بیشتر فیلم‌هایی که از روی کتاب ساخته می‌شود، فیلم کوری هم به خوبی کتاب نیست اما به هر حال دیدن آن خالی از لطف نیست.

کوری یک رمان خاص است. یک اثر تمثیلی، بیرون از حصارِ زمان و مکان، یک رمان معترضانه‌ی اجتماعی-سیاسی که آشفتگی اجتماع و انسانهای سر در گم را در دایره‌ی افکار خویش و مناسبات اجتماعی تصویر می‌کند.

ساراماگو تاکید بر این حقیقت دارد که اعمال انسانی در موقعیت معنا می‌شود و ملاکِ مطلقی برای قضاوت وجود ندارد، زیرا موقعیت انسان ثابت نیست و در تحول دائمی است.

در یک کلام ساده، دغدغه‌ی عمده‌ی ذهن ساراماگو در این رمان فلسفی، مسئله‌ی سرگشتگی انسان معاصر یا انسان در موقعیت است که از خلالِ ابعاد و لایه‌های مختلف و واکنشهای آنان بررسی می‌شود. همچنین از دیگر مایه‌های اصلی رمان نقد خشونت، اطاعت کورکورانه، دیکتاتوری و سیر تاریخی و فراگیر بودن آن است.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

شدن

کتاب شدن به سبب اسم جذابی که برای آن انتخاب شده و البته محبوبیت نویسنده‌اش که زمانی بانوی اول آمریکا بوده است، جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است. میشل اوباما دست به قلم شده تا در این کتاب، ماجرایِ شُدَن‌های زندگی‌اش را بازگو کند. او از  وکیل شدن، نایب رئیس بیمارستان شدن، همسر شدن، مادر شدن و در نهایت هم بانوی اول آمریکا شدن می گوید.

نگاه و روایت زنانه نویسنده از دیگر ویژگی‌های بارز کتاب است. میشل اوباما که خود بسیار جزئی‌نگر است و پیوسته همه‌چیز را زیر نظر دارد می‌کوشد تا این جزئیات و البته احساسش را در تمامی موقعیت‌ها به خواننده منتقل کند. جالب است که این جزئیات نه‌تنها زیاده‌گویی و خسته‌کننده نیستند، بلکه به مخاطب در درک بهتر وقایع کمک می‌کنند.

در کتاب شدن، نویسنده سفر پرماجرا و رویایی زندگی‌اش را از کودکی تا پایان زندگی در کاخ سفید، در سه بخش اصلی روایت می‌کند. سه‌بخشی که به‌سبب ساختارمند‌بودن، بسیار منظم و قابل‌درک به‌نظر می‌رسند:

* من شدن
* ما شدن
* بیشتر شدن
بخش «من شدن» در هشت فصل از کودکی‌ تا دانشگاه‌ است. بخش «ما شدن» در ۱۰ فصل درباره‌ی آشنایی و ازدواج با باراک اوباما و قسمت «بیشتر شدن» پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و ماجراهای زندگی در کاخ سفید را شامل می‌شود.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

غرور و تعصب

رمان غرور و تعصب اثری عاشقانه و معروف از نویسنده‌ای است که مرزهای رمان‌نویسی را جابه‌جا کرد. جین آستین با ظرافت تمام، داستانش را شکل داده است و مخاطب با تجربه‌ای منحصربه‌فرد روبه‌رو می‌شود. بنابراین اگر مایل هستید که با یک رمان عاشقانه و خوب آشنا شوید، معرفی کتاب غرور و تعصب، رمانی عاشقانه از جین آستین را تهیه و مطالعه کنید.

کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین برای اولین بار در سال ۱۸۱۳ میلادی به چاپ رسید. کتاب غرور و تعصب همواره در فهرست بهترین رمان های جهان قرار داشته است. به باور بسیاری از افراد این رمان برجسته‌ترین اثر آستین بوده که تابه‌حال اقتباس‌های ادبی و سینمایی زیادی از آن صورت گرفته است. تا به امروزه، کتاب غرور و تعصب همواره در لیست پرطرفدارترین کتاب‌ها در سراسر جهان بوده است. آستین موفق شده به‌خوبی تصویری از جامعه انگلستان و آداب‌ورسوم آن در قرن نوزدهم ارائه دهد.

رمان غرور و تعصب داستان زندگی آقا و خانم بنت و پنج دختر مجرد آنها در قرن نوزدهم است که بعد از اسکان دو نجیب زاده در همسایگی آن ها متحول می شود. مرد ثروتمند و موجهی بنام بینگلی و دوست ثروتمندتر وی آقای دارسی. آقای بینگلی که فردی اجتماعی و خوش مشرب است به زودی جای خود را در دل خانواده آقای بنت باز می کند. و به سرعت به جین علاقمند می شود و همه از این رابطه عاطفی با خبر می شوند. در مقابل الیزابت که دختری اجتماعی و شوخ طبع است در دل آقای دارسی جا باز می کند.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

تکه هایی از یک کل منسجم

کتاب «تکه هایی از یک کل منسجم» اثری جذاب از پونه مقیمی است که توسط نشر بینش نو روانه بازار شده است.

این کتاب را می توان چکیده ا ی از کتاب های هنر خوب زندگی کردن، شفاف اندیشیدن، شفای زندگی و پروژه شادی در نظر گرفت. بر خلاف کتاب های معمول که نوعی مثبت اندیشی کاذب را توصیه می کنند این کتاب در فضایی کاملا واقع بینانه سیر می کند. کتاب اساسا غیر داستانی است اما ردپای داستان هایی را که نویسنده به قول خود از تجربه بیمارانش گرفته است ،می توان در آن دید. به دلیل استقبال بالایی که از این کتاب صورت گرفت در عرض چند ماه به چاپ پنجم خود رسید.

کتاب در نه فصل و حول محور خودشناسی و نگاه به درون نوشته شده است. از شناساندن بالاترین سطح روابط انسانی شروع می شود و در آخر به تنهایی بشر می رسد. همچنین نشان می دهد که با خودشناسی می توان صمیمیت و روابط پایدارتری را ایچاد نمود. کتاب با واقع نگری از شما می خواهد خودتان را بپذیرید و در نهایت آرامش را بیابید

بخشی از کتاب:

( ما انتظار داریم کسی باشد، چیزی و یا نیرویی فراتر از ما تا به ما پرواز را بیاموزد، پرواز از فراز دردها و رنج ها. حقیقت این است که قصۀ پرواز یک قصۀ قدیمی شکست خورده است. پرواز هیچ گاه برای ما نبوده و نخواهد بود. پرواز داستان پرندگان است. ما آدم هایی هستیم که بر روی پاهایمان راه می رویم و دنیا را با دست هایمان لمس می کنیم. داستان ما، دیدن و حس کردن و لمس کردن است. با همین بدن و همین ذهن! )

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

اثر مرکب

کتاب اثر مرکب مطمئناً یکی از بهترین کتاب ها در زمینه بهبود فردی و موفقیت است که با اینکه سال های زیادی از انتشار آن نمی گذرد، باعث تغییر زندگی بسیار انسان ها شده است.

نویسنده این کتاب، دارن هاردی مدیر عامل سابق مجله موفقیت آمریکا است که به سادگی یک راز موفقیت مهم را آموزش می دهد. نویسنده کتاب اثر مرکب دارن هاردی یکی از سخنرانان انگیزشی بسیار معروف در امریکا است همچنین وی ناشر و دبیر مجله موفقیت در آمریکا می باشد او یکی از کار آفرینان بزرگ است که با صدها نفر افراد مشهور و موفق مصاحبه کرده است.

کتاب اثر مرکب و مضمون و هدف گذاری آن به نحوی است که مدیر، کارمند، مرد، زن، پیر، جوان و هر مخاطبی در هر قشر و سن و شغل و حرفه ای بتواند به فراخور نیازش از آن بهرمند شود و برای موفقیت و تداوم موفقیت به آن نیازمند باشد. تا آنجا که نویسنده در مقدمه کتاب ادعایی بزرگ می‌کند و می‌گوید: مهم نیست چه چیزی یاد می گیرید یا از چه استراتژی و تاکتیکی استفاده می کنید، موفقیت در نتیجه اثر مرکب به دست می آید.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

جزء از کل

جزء از کل اولین اثر استیو تولتز است که در سال ۲۰۰۸ منتشر و با اقبال عمومی مواجه شد. این نویسنده‌ٔ استرالیایی موفق شد با اولین اثر خود، نامزد جایزه‌ی مَن بوکر شود. و این اتفاقی شگفت‌انگیز است.

داستان درمورد خانواده‌ی پرماجرا و عجیب «دین» است. که با دو شخصیت، پدر و پسری به نام مارتین و جسپر دین، قصه را روایت می‌کند. این دو نفر شخصیت‌های اصلی این داستان هستند که اتفاقات حول محور آنها اتفاق می‌افتد. قصه از زبان جسپر دین روایت می‌شود که در حال روایت قصه زندگى خود در زندان است.

بخش اول کتاب تعریف تمام داستان زندگى مارتین است. از جمله ازدواجش، به دنیا آمدن جسپر، خروج از استرالیا و بازگشت به آن از دریچه نگاه جسپر.

بخش دوم کتاب، خواننده همه چیز را از نگاه مارتین می‌بیند و پاسخ بسیارى از سوالات خود را پیدا می‌کند. هر دو بخش کتاب به یک میزان جذاب و شگفت‌انگیز است. جملات فلسفى عمیق مارتین، وقایع نسبتا عجیب و باور نکردنى داستان و پایان غیر منتظره کتاب همگى کمک می‌کند تا چهارچوبى متفاوت از معناى مفاهیمى چون عشق، زندگى، خانواده، ملیت و مهم‌تر از همه مرگ در ذهن‌تان نقش ببندد.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

چشم هایش

کتاب چشمهایش معروفترین اثر بزرگ علوی است. این کتاب اولین بار در سال ١٣٣٠ منتشر شد. کتاب، با وجود اینکه حدود ۶٠ سال پیش نوشته شده لحن جذاب و امروزی داشت. این کتاب  اصلا دچار تکلف ادبی نشده بود. این اثر، توانسته است بیش از پنج دهه با موفقیت در کنار مخاطب ایرانی بماند و بارها تجدید چاپ شود تا در دسترس باشد. رمان چشمهایش، عاشقانه‌‌ای تمام‌عیار به‌شمار می‌آید؛ داستانی که در زمان خود، ساختارشکن و تأثیرگذار بود. نام بزرگ علوی با این کتاب، سرزبان‌ها افتاد و او را میان اهالی قلم، مشهور کرد.

داستان از زبان ناظم مدرسه‌ی استاد ماکان روایت می‌شود که شیفته‌ی تابلوی «چشمهایش» استاد شده‌ بود. او که به‌طرز غریبی حس می‌کرد رازی پشت چشم‌های نقاشی‌شده در تابلو وجود دارد، برای رمزگشایی از اعجازِ نهان در نقاشی، تصمیم می‌گیرد زنی را که سوژه‌ی تصویر شده بود، پیدا کند. داستان از همین تلاش برای گره‌گشایی آغاز می‌شود.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

ملت عشق

کتاب ملت عشق در ترکیه بیش از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار تجدید چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند. البته واکنش‌ها نسبت به این رمان بسیار متفاوت است. برخی ملت عشق را بهترین رمانی می‌دانند که تا به حال خوانده‌اند و برخی آن را صرفا یک کتاب معمولی می‌دانند.

داستان ملت عشق در دو خط زمانی اتفاق می‌افتد. اولی در قرن هفتم هجری در قونیه دنبال می‌شود. دیدار میان صوفی و عالم،( شمس تبریزی و مولانا ) ماجراهایی که در این میان میفتد خواننده را تا آخر داستان درگیر می‌کند.

دومین روایت داستان در ۱۴ قرن بعد دربوستون آمریکا اتفاق می‌افتد. زمانی که اللا روبینشتاین در آستانه‌ی چهل سالگی است و به تازگی ویراستاری کتابی را پذیرفته است. اللا درگیر نوعی رخوت و روزمرگی است و زندگیش از جنبه‌های متفاوت با مشکلاتی روبروست اما این کتاب که «چهل قانون عشق» نام دارد و در واقع همان ماجرای دیدار شمس و مولاناست، به شدت زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

الیف شافاک در این کتاب از تغییری صحبت می‌کند که عشق در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند. از معنایی که به واسطه‌ی تجربه‌ی عشق انسان‌ها در زندگیان می‌توانند درک کنند.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

۱۹۸۴

کتاب ۱۹۸۴، کتابی از نویسنده انگلیسی به نام جورج اورول است. از کتابهای مشهور و شناخته شده این نویسنده انگلیسی می توان به قلعه حیوانات و کتاب ۱۹۸۴ اشاره کرد. این کتاب در ایران هم محبوبیت زیادی به دست آورده است.

مطبوعات موثر انگلیس هم به این کتاب لقب “کتاب برجسته عصر” را داده اند. این کتاب به بسیاری از زبانهای دنیا ترجمه شده است و از زمان چاپ تاکنون در کتابهای پرفروش و پرطرفدار شناخته شده است.

کتاب ۱۹۸۴ یک رمان تخیلی محسوب می شود که در رد نظام‌های تمامیت‌خواه (توتالیتر) و کمونیسم نوشته شده است. دنیای حیرت‌انگیز و ترسناکی که جرج اورول در رمان خود به تصویر کشیده از سه کشور بزرگ، مقتدر و بی‌رحم تشکیل شده است که دائما در باهمدیگر در جنگ هستند، اوشینیا، اوراسیا، ایستیشیا.
جرج اورول کتاب ۱۹۸۴ را استادانه نوشته و موضوعات مختلف را بسیار زیبا به همدیگر وصل می‌کند. پیش‌بینی‌های اورول بسیار جسورانه است و نوشته های او در مورد دغدغه‌های فکری انسان، ترس، امید، وجه تاریک قدرت، جدال دروغ و حقیقت، بسیار دقیق هستند.

معرفی کتاب های حیرت آور و جدید برای نوجوانان و جوانان, مجله اینترنتی چارگوشه

تمامی کتاب های معرفی شده، عالی و بی نهایت جذاب هستند. شما می توانید با خواندن آن ها اطلاعات زیادی به آموخته های خود بیافزایید و تجربه های زیادی کسب کنید.

ممنون از همزاهی شما.

مطلب پیشنهادی

شعر فریاد_اخوان ثالث, مجله اینترنتی چارگوشه

شعر فریاد_اخوان ثالث

شعر فریاد_اخوان ثالث   مهدی اخوان ثالث در  اسفند ۱۳۰۷، در مشهد به دنیا امد. …