مرداب و پارک جنگلی سراوان (رشت)

کسـانی که اهل گـشت و گذار هستند، حتما مرداب سـراوان را دیده‌اند. مـردابی که با نگاه اول متـوجه واقعیـت و زیبایی آن نمی‌شـوید؛ و احتمالا فکر می‌کنیـد که وسـط آن را چمن پوشـیده‌اســـت. اما وقتی قایق‌های قو شـکل را مـشاهده کنید، تازه متوجه تالاب سبز رنگ و بسـیار زیبای آن می‌شـوید. برای شـما توضیح دهـیم که چطور می‌توانیـد به پارگ جنـگلی سراوان و مرداب سـراوان بروید.

مرداب سـراوان و پارک جنگلی سـراوان

این منـطقه علاوه بر اینکه یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران اسـت، جلوه‌های طبـیعی فوق‌العاده‌ای دارد که خود به تنهایی برای خـلق یک روز گردشـگری خارق‌العاده کاملا کافیـست. در دل این پارک جـنگلی، مرداب سـراوان که با نام دریاچه سـراوان هم شـناخته می‌شود، خودنمایی می‌کند.

مرداب و پارک جنگلی سراوان (رشت)

پارک جنگلی سـراوان یکی از کهن ترین جنگـلهای اســـتان گیلان اســـت. نزدیکی این پارک به شهر رشـت و وجود گونه های متنوع گیاهی سبـب شده که این منطقه به یکی پر بازدیدتـرین نقاط دیدنی رشـت تبدیل شـود. این پارک جنـگلی در حدود 1480 هکتار وسعـت دارد و به طور میـانگیـن بین 50 تا 250 متر از سطح دریا قرار گرفته اســـت.

پارک جنگـلی سراوان به دلیل نزدیکی به جاده سـراسری دسـترسی بـسیار راحتی دارد و تبـدیل به یکی از جـاذبه‌های گردشـگری اســـتان گیلان شـده اســـت. علاوه بر این‌، این پارک جنـگلی گونـه‌های مخـتلف و نادر گیـاهی را در خود جای داده و وجود رودخـانه و تالاب سـراوان به زیبـایی‌ها و جذابیـت آن افزوده اســـت.

علاوه بر مرداب سـراوان شما از دیدن جنـگل‌های انبوه و خانه‌های روسـتایی در این منـطقه لذت خواهـید برد. وجود رودخانه سفـید رود در کنار این جنـگل دلیل اصـلی به وجود آمـدن مرداب سـراوان اســـت و البته زیبایی خاصـی هم به این منـطقه داده اســـت.

مرداب و پارک جنگلی سراوان (رشت)

اگر صبح‌های به این پارک جنگـلی سفــــر کنید، وجود هوای مه آلود، زیبایی بسـیار خاصی را به این منـطقه بخـشیده اســـت و با قدم زدن در آن علاوه بر حس نشاط و طراوت، حسـی خیال انگیز نیز خواهیـد داشت. شما می‌توانیـد از موزه میراث روستایی میراث گیلان که در کنار این پارک واقع شـده هم دیدن کنید. این موزه، مجموعـه‌ای روباز اســـت که فرهنگ و معیشـت مردن گیلان زمیـن را به خوبـی به تصویر می‌کـشد.

دیدنی‌امکانات بسـیار خوب و جاذبه‌های طبیعی خاص دلنـشین باعث شده تا این منطقه یکی از پرطرفدارترین نقاط گردشگری در اســـتان گیلان باشد. شما می‌توانید تفریحات بسیار خاصی از جمله قایق سـواری، پینت بال، موتور چهار چرخ و … را در این منطقه زیبا انجام دهید.

برخی از جاذبه های پارک جنـگلی و مرداب سراوان

قایق سـواری در دریاچه سـراوان

قایق سواری در دریاچـه و مرداب سـراوان و در حالی به نظر در حال قایق سـواری رو چمن هـستید می‌تواند خاص‌ترین تفریحات باشد. شما با سوار شدن در قایق‌های قو شکل می‌توانید به اعـماق جنگل بروید و گشـت و گذاری متـفاوت را داشته باشید.

مرداب و پارک جنگلی سراوان (رشت)

پیـنت بال و موتور چهـار چرخ

پینت بال و موتـور چهار چرخ از دیگر جاذبه‌های تفریحی پارک جنگل سـراوان اســـت. پینت بال جنگلی سراوان با ۱۲۰۰ متر مربع مساحت، نخستین پینت بال جنگلی شمال ایران اســـت و برای علاقمندان به پینـت بال امکانات و تجهیزات بسیار خوبی دارد. ولی اگر به دنبال هیجان و آدرنالین بیـشتر هسـتید، حتما موتـور چهار چرخ این پارک جنگلی را امتحان کنید.

مرداب و پارک جنگلی سراوان (رشت)

پیک نیک، عکاسـی و طبیعـت گردی

تفریح فقـط بازی و قایق سـواری نیست. پیک نیک، عکاسـی و طبیعت گردی هم یکی تفریح‌های جذاب در این منطقه به شمار می‌رود. وجود چشم اندازهای خاص و بسیار زیبا و جای جای این جنـگل و در کنار آن وجود امکـانات مورد نیاز برای پیک نیک، مانند میز، کباب پز، آلاچیق، نیمکت و… این امکان را به شما می‌دهد تا سـاعاتی خوش را در کنار خـانواده و دوسـتان در این جنگل زیبا بگذرانید و به تفریح بپردازید.های و تفریحات پارک جنگلی سراوان

مسیر دسترسی مرداب سروان در رشت

مسیر دسترسی به پارک جنگلی سراوان بسیار راحت اســــت. اگر نقشه پارک جنگلی سراوان را دیده باشید، متوجه خواهید شد که این پارک در کنار جاده رشت به تهران قرار گرفته. فاصله تهران تا مرداب سراوان ۳۰۱ کیلومتر اســـت که با احتساب ترافیک در حدود ۳.۵ تا ۴ ساعت طول خواهد کشید تا از تهران به این پارک رویایی برسـید. اما اگر از رشـت حرکت کنـید می‌توانید در کمتر از نیم سـاعت به این منطقه برسـید. ورودی این پارک، درسـت در کیلومتر ۱۷ جاده رشـت به تهران قرار گرفته است. ورودی پارک جنگلی سراوان در سمت غرب جاده قرار دارد و این ورودی تنـها ورودی به این پارک جنگـلی اســـت.

آدرس مرداب سـراوان رشـت: گیلان، کیلومتر ۱۷ جاده رشت به تهران

مرداب و پارک جنگلی سراوان (رشت)

بهتـرین زمان سـفر به این مرداب

مرداب سـراوان در بهار و تابـستان سرسـبزی بی‌نظیـری دارد و زیبایی هیـجان انگیز رنگ سـبز را این مـنطقه به چـشم خواهید دید. انبوه درختان آن در هر فصـلی به شکـلی تازه در می آینـد. آب و هوا در این فصـول خنـک و معتـدل اســـت که همین موضوع گردشگران زیادی را به این منـطقه می‌کشـاند. پاییز زمانی اســـت که برگ‌های درختان به رنگ زرد و نارنجـی در مـی‌آیند. وجود طیـف‌های رنگی متـنوع و زیبا در فصـل پاییز و همچـنین آب و هوای خوب، باعث شـده تا این فـصل هم از فصل‌های مورد علاقه گردشـگران باشـد. اما مرداب سـراوان در فصل زمـستان سـفید و پوشـیده از برف اســـت. به دلیل سرمای هوا در این فصل، گردشگران بسیار کمی در زمـستان از پارک جنگلی سراوان دیدن می‌کنند.

مرداب و پارک جنگلی سراوان (رشت)

در کنار پارک جنگلی سراوان اقامتگاه ها و ویلاهای بسـیاری برای اجاره وجـود دارند که می‌توانـید از این ویلاها و اقامتگاه بومگردی اســـتفاده کنید. علاوه بر این اگر اهل کمپ و چادر زدن هستـید، می‌توانیـد در داخل پارک و در دل طبیعت بسیار زیبای این منطقه چادر بزنید و کمپینگ کنید. این پارک امکانات نسـبتا خوبی از جمله سـکو برای چادر زدن، میز آلاچـیق، نیمکت کباب‌پز و و سایل بازی در اختیار شـما قرار می‌دهـد.

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble)

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble) امروز تصمیم گرفتیم …