ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

 

ماسال شهری مرتفع و ییلاقی وصف نشدنی اســت که به شهرهای خلخال، صومعه سرا، فومن و رضوانشهر محدود شـده اســت. شهرستان ماسال یکی از زیباترین و بکرترین مناطق اســتان گیلان اســت؛ منطقه‌ای کوهپایه‌ای و بکر که  با داشـتن آب و هوای منحصر به فرد و طبیعتی سحر انگیز که گاهی دیدن و تماشـایش حتی برای کسـانی که سالیان متمادی در آن زندگی کرده‌اند تازه و تماشـایی اســت. شهر ماسال بعد از رودبار مرتفع‌ترین شهر گیلان اســت و کنار رودخانه‌ای به اسم خالکایی قرار گرفته. رودخانه‌ای که سرچشــمه‌اش قله مرتفع شاه معـلم اســت. این رودخانه بعد از پیمودن ۴۰ کیلومتر از میان شهر می‌گذرد.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

 

چرا به ماسال برویم؟

این شهر از بهترین گزینه های طبیعت گردی و از بکرترین و زیـباترین نقاط اســتان گیلان اســت. ماسال شهری در احاطه ی رشته کوه هاســت به همین دلیل آن را در قدیم کوهـساران می گفتند. ماسـال متشـکل از مس و آل به معنای کوه وار یا مانند کوه اســت. این شهر دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب اســت. ماسال در پاییز و زمـستان هوایش سرد اســت. دمای هوای این منـطقه در سـردترین وقت سـال به زیر صفر هم می‌رسـد، اما در بهار و تابسـتان از میانگـین دمای ۱۸ درجه برخوردار اســت.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

محصولات عمده کشـاورزی آن شامـل برنج، مرکبات، باقلا، گوجه سبز و سبزیجات می شـود. این شهر با آبشـارها، مراتع سرسـبز ، جنگل ها و ییلاق های زیبا چون بهشـتی کوچک در شـمال کشـور اســت.

جلوه‌های طبیعی و سرسبزی این منطقه از اســتان گیلان به اندازه‌ای گسترده اســت که می‌توان شهرستان ماسال را یکی از منحصر به فرد ترین و زیباترین مناطق اســتان گیلان نام برد و این منطقه را بهـشت دست نخورده طبـیعت نامید. اقلیم این منـطقه به تبعیت از آب و هوای کل اســتان معتدل و مرطوب اســت که در مناطق کوهستانی جای خود را به آب و هوای معتدل کوهـستانی می‌دهد.

مناطق دیدنی و جاذبه گردشگری ماسـال

از جاذبه های گردشگری ماسال می توان به قلعه کول، دره خون، مناطق باســتانی خندیله پـشت، اسبه ریسه،  گردشـگاه جنگلی ریزه مندان، خشکه دریا، طاسکوه، مارجونه و لاله سر اشاره کرد. وجود 17 غار بزرگ و کوچک در ماسال سالیانه مسافران و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور به این منطقه می‌کشـاند. بزرگترین‌شـان غار آویشو اســت، با قندیل‌ها و تصویری که کمتر شانس دیدنـش را در زندگی داریم.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

مردمان این سرزمین به زبان تالشـی سخن می گویند و شال بافی، جوراب بافی، چادرشـب بافی از مهمـترین صنایع دسـتی آنان محسوب می شود. در این منطقه بازارچه محلی وجود دارد که بازدید از آن بدون شـک خالی از لطف نخواهد بود. از تسـهیلات اقامتی ماسال هـتل ملل شـاندرمن اســت که با منظره ای زیبا و امکاناتی کامل پذیرای گردشـگران داخلی و خارجی می باشد.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

نزدیک ییلاق ماسال، اولسبلنگاه اســت، ییلاقی محبوب با کلبه‌های چوبی و مراتع وسـیع. ییلاق “اولس بلنگاه” یکی از منحصر به فردترین ییلاقات اســتان گیلان محسوب می‌شـود؛ اولس بلنگاه ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت و دارای سـاختمان‌های مسـکونی زیاد با اسکلت چوبی اســت که اغلب ساکنان آن از شـهروندان ماسال بوده که برای اســتراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می‌کننـد.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

 

چگونه به ماسال برویم

قبل از ورود به رشـت از سـمت امامزاده هاشم (ع)، کمی بعد از پلیـس راه رشـت، در جاده سـراوان ادامه مسـیر دهید تا بدون ورود به فومن و تولم شهر و صومعه سرا به ییلاق ماسال برسـید.

برای رسـیدن به اولسبلنگاه، که به معنای درختی در ارتفاع بلند اســت، باید جاده‌ جـنوبی خروجی از ماسـال را در پیش گرفت. مسافت این جاده‌ تا اولسـبلانگاه تقریبا ۲۵ کیـلومتـر اســت و از آنجایی که جاده‌ای با پیچ‌های تنـد و تیز اســت باید حـسابی مراقب بود.

ماسـال دو رودخـانه مهم دارد. یکی رودخانه خالکایی و دیگری رودخانه مرغـک. رودخانه خالکایی از قله ۳۱۵۰ متری شاه معلم سرچـشمه می‌گیرد و از داخل شهر می‌گذرد. کنار هـمین رودخانه یک پارک سـاحلی وجود دارد که جان می‌دهد برای گذران وقـت، دم کردن چای و لذت بردن از طبیـعت.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

از دیگر جاهای دیدنی ماسـال، شاندرمن اســت. شاندرمن با این منطقه ۵ کیلومتر فاصله دارد. اگر دلتان بخـواهد آبـشاری را از نزدیـک ببینید، آبشار ویوز در مجاورت منـطقه ییلاقی النزه، آبشـار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشـار تولی نساء و آبـشار رامین می‌تواند انتخاب‌هایتان باشـد. البته باید آدرس را از محلـی‌ها بپرسـید.

پیاده‌روی، یکی از حسـن‌های خوب اینجاســـت. پیاده‌روی بین دشـت‌ها و درخت‌های راش و آلو و کلبه‌های چوبی می‌تواند حالتان را سرجا بیاورد. اگر حوصله داشـته باشید می‌توانید تا مراتع آلاله پشـت بروید، همانجـایی که میرزا کوچک خان جنگلی هم کشـته شد.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

 

بهترین زمان ســفر به ماسال

هوای اینجا بسـتگی به فصل و زمان سـفر دارد. اما معمولا هر فصلی را که برای سـفر انتخاب کـنید فرق چندانی نمی‌کند. هوا خنک اســت و تمیز. به اضافه این که سـکوت و دور بودن از هیاهوی شـهر هم جزو ویژگی‌های همـیشگی این مـنطقه اســت. آب و هوای ماسال به خاطر واقع شـدن در شـمال کشور در نیمه دوم سال اکثرا بارانی اســت. به همین خاطر بهتـرین زمان سـفر به ماسال معمولا از اواسط اردیبهشـت ماه تا پایان تابستان اســت. با این که این منطقه زیبایی کم نظیری در فصل پاییـز دارد، اما مردم در این فصل کمتر به آن ســفر می‌کنند.

ماسال، شهری بی مانند بر فراز ابرها

 

 

 

مطلب پیشنهادی

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble)

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble) امروز تصمیم گرفتیم …