لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

این روزها کوله گردی به یکی از تفریحات رو به رشد تبدیل شده است. کسی که همه جا زیر پای اوست تعریفی که می توان از این افراد داشت. اما همه چیز به همین جا ختم نمی شود و حتی این کار هم مقدمات خاص خود را دارد. زیرا در این سفر شما هستید یک کوله که نهایتا 65-70 لیتر گنجایش دارد. پس باید در انتخاب لوازم خود نهایت دقت را داشته باشید. در ضمن قبل از سفر بهتر است که یک چک لیست تهیه کنید تا هنگام سفر چیزی از قلم نیفتد. چون در این گونه سفرها اکثر لوازمی که حمل و استفاده می شوند ضروری هستند.

چند نکته هست که می‌تواند در چیدمان وسایل کوله‌پشتی بسیار کمک‌کننده باشـد. برای مثال لباس‌های گرمی که نیاز به آنها در اولویت شما نیست، باید در انتهای کوله قرار بگیرند. همچنین وسایل سنگین‌تر باید در جاهایی از کوله که به وسط کوله و بدن شما نزدیک‌تر هسـتند، قرار بگیرد تا شما وزن کمتری را درحین راه‌ رفتن احساس کنید. با لوله کردن لباس‌ها هم می‌توان حجم آنها را در کوله‌پشتی کاهش داد.

همیشه سعی کنید که در سـفر یک کوله پشـتی بزرگ همراه خود داشته باشید. کوله پشتی‌ها جادار بــوده و حملـشان نیز نسـبت به چمدان‌ها راحت‌تر است. اگر از جمله افرادی هستید که نمی‌توانید بدون لپ تاپ سـفر کنید، سعی کنید کوله پشتی تهیه کنید که جای لپ تاپ داشته باشد. اگر علاقه‌مند به عکاسی در سـفر هستید و برای این کار از دوربین مخصوص استفاده می‌کنید، برای دوربین خود نیز یک کیف مخـصوص داشـته باشید؛ و تمامی وسـایل مربوط به دوربـین را در این کیف مخصوص قرار دهید. تجهیزات الکترونیکی که در سـفر همراهتان خواهند بــود، بسـتگی به شخصیت شـما و نوع سـفرتان دارد. یک کیف کمـری نیز برای قرار دادن پول، کارت‌های اعتـباری و سـایر مدارک ضروری اسـت. یک کیف پول نیز برای در دسـترس بــودن مقداری پول نقد می‌تواند مفید باشـد.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

لوازم بهداشتی

لوازم شخـصی مانند مسواک، خمیردندان، نخ دندان، اسـپری، کرم ضد آفتاب، ناخن‌گیر، قرص آنتی اسـید و ریش تراش بهتر اسـت که همراهتان باشـند. اگر که قرص و یا داروهای خاصـی مصرف می کنید، حتما هـمراه خود داشـته باشید و فراموشـشان نکنید. در صورت امکان قرص‌های ضد تهوع، داروی ضد اسـهال و چسب زخم نیز همراه خود داشـته باشید. چند صابون کوچک برای استحمام یا شستن دست‌ها همراه دستـمال‌های کوچک تهیه کنید. بسـته به مقصد ســفرتان، می‌توانید ماده ضد نیـش حشرات نیز با خود بردارید. بهتر است بسته کوچکی از کمک‌های اولیه همراه خود داشته باشید.

برای اینکه کمکتان کنیم چک‌ لیست لوازم سـفر خود را تهیه کنید. وسیـله‌های لازم برای ســفرهای متنوع را لیست کردیم تا مطمئن شـویم چیزی را از قلم نمی‌اندازید. قطعا به همه‌ انها احتیاج ندارید پس خودتان بسـته به نوع سـفر و سلیـقه‌ی شخصـی، آیتم‌های مورد نظر را بنویسـید. یادتان نرود که برای یک کوله‌گرد ماجراجو، سبـک سـفر کردن مهم‌تر از مجهز سـفر کردن اسـت.

ضمناْ در مورد هر کدام از موارد نکاتی را که باید هنگام خرید به آن توجه کنید را خاطر نشـان کرده ایم.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

چک‌لیـست لوازم ســفر:

وسایل اولیه:

کوله‌پشـتی ، نقشه ، قمقمه-فیلتر آب ، چاقوی هـمه کاره ، پکیـنگ کیـوب ، کارت شـناسایی ، پـول!

وسـایل شب ماندن:

بالش، چادر، کیسه خواب، زیرانداز، هدلامپ، چراغ قوه، فانوس

وسـایل آشـپزی:

فندک، استارتر آتش، اجاق گاز، بشقاب و قاشق و چنگال و چاقو و لیوان، قهوه ساز، پلاسـتیک زباله و کیسه فریزر، مایع ظرف شویی و ابر، ماهی تابه، قابلمه، کتری، نمک، فلفل، ادویه، روغن، چای، مواد غذایی، آب

پوشـاک:

تی‌شـرت، لباس گرم یا کاپـشن، لباس زیر، جوراب، شـلوار گرم کن، بارانی یا پانچو، لباس شنا، کلاه یا دستمال سر، عینک آفتابی، کفش، دمپایی یا صندل

بهداشـتی:

صابون، شامپو، حوله، مسواک، خمیردندان، دستمال کاغذی، دستمال مرطوب، کمکهای اولیه، داروی خاصی اگر مصرف می‌کنید، اسپری دفع کننده حشرات، قرص مسکن، کاندوم، نرم کننده لب، ضد آفتاب

الکتـرونیک:

موبایل، شارژر، شارژر فندکی، پاوربانک، باطری هدلامپ، هدفون، اسـپیکر، دوربین، کیسه ضد آب، مبدل برق خودرو به برق شهری

تفریحی:

فریزبی ، کارت گیم ، برد گیم ، ماهی‌گیری ، ننو ، دوش صحرایی ،تفـنگ آبپاش ، قلم و کاغذ ، کتاب

وسایل اولیه

اجازه بدهید از ساده‌ترینها شروع کنیم، تجهیزاتی که برای انواع سـفرها لازم دارید. این وسـایل را همه‌جا و در اکثر سـفرها استفاده می‌کنید، پس نگران پولی که بابت آنها می دهید نباشـید چون اگر آن‌ها را درسـت انتخاب کنید هم «یکبار برای همیشه» هزینه خواهید کرد و هم حین اسـتفاده، از کیفیت بالای تجـهیزات بهره مند می شوید.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

کوله‌پشـتی ســفر

در انتخاب کوله‌پشـتی سـفر باید سه چیز را مورد توجه قرار داد:

۱) حجم و اندازه‌ی کوله‌پشتی: معمولا کوله‌‌پشتـی‌ها را از نظر اندازه به سه دسته تقسـیم می‌کنند: یک تا دو روزه، دو تا پنج روزه، بیشـتر از پنج روزه. انتخاب حجم مناسـب خیلی در سبک سـفر شما تاثیرگذار است. توصیه‌ میکنیم تا می‌توانید مینیمالیستی برخورد کنید، وسیله‌هایتان را کم کنید و کوله‌ی با حجم پایین بخرید تا سبکتر سـفر کنید و چابکی خودتان رو حفظ کنید.

۲) امکانات و ویژگی‌های کوله‌پشـتی: امکانات کوله‌پشـتی رو شـناسایی کنید و ببینید به با سـفر شـما تناسب دارد یا خیر. ضدآب بــودن یا کاور ضدآب داشتن، جیب‌های انعطاف‌پذیر و جادار و دم‌دسـت، کمربند و شانه‌بندهای نرم و راحت و پددار، وزن کوله‌پشتی، تهویه در پست کوله‌پشتی برای جلوگیری از عرق کردن. این‌ها از امکانات و ویژگی‌های کوله‌پشتی‌ها هستند.

۳) تناسب کوله با بدن: کوله‌پشـتی باید با فرم بدن شما سـازگار باشد. اخیرن برندها برای خانم‌ها کوله‌پشتـی‌های خاصی را تولید می کنند. پس توصـیه می‌کنیم خانم‌ها کوله‌های مخصوص خودشان را تهیه کنند.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

فیلتر آب

اگر با ماشـین خودتان ســفر می‌کنید آب زیادی با خودتان ببرید. یادتان نرود که انسان هنگام ســفر بیشتر از حالت عادی باید آب بنوشـد. به آب مورد نیاز برای آشپزی و شسـت‌وشو هم فکر کنید. ولی اگر کوله‌گردی می‌کنید، شاید همیـشه دسترسی به آب نوشیدنی نداشـته باشـید. در نتیـجه یک فیلتر تصـفیه آب می­تواند خیلی به کارتان بیاد. این فیلتر را می‌توانید با خیال راحت به آب رودخانه بزنید و آب پاک بنوشـید.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

نقشه

کار با نقشه را یاد بگیرید. از امکانات دیجـیتالی مثل google map اسـتفاده کنید. با اسـتفاده‌ی درست از نقشـه‌ها می‌توانید ساعـتها گم شدن و گـشتن دنبال هم را حذف کنید. کافیست اگر از نقشه گوگل اسـتفاده می‌کنید، نقشه را از قبل بارگذاری کنیـد و مسـیرتان را بررسـی کنید چون ممکن اسـت در مسیر اینترنـت نداشته باشید.

تجهیزات شـب‌های سـفر

اگر قصد شب‌ماندن در طبیـعت رو دارید، سـفـرهای آروم و پرستاره‌ای رو براتون آرزو می‌کنـم و در مورد تجهیزاتـش توصـیه‌هایی براتون دارم:

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

چادر

قبل از خرید چادر چند سـوال اساسـی در مورد آن بپرسید: 1-چقدر ضدآب است ،2-مناسب فصـل‌های مرطوب است؟،3-ظرفیت آن چند نفر اسـت؟،4-وزن آن چقدر است؟ چادرهای مناسب برای کوله‌گردها معمولا چادرهای سبک و جمع‌وجوری هستند. ولی برای کسانی که با خودرو شخصی سـفر می‌کنن چادرهایی هسـتن که وزن و حجم زیادی دارند و به تبع امکانات بیشتری دارند. مثلا سـقف بلندتری دارند و قسـمت‌های مختلف چادر پارتیـشن‌بندی شده است. همچنین اگر می‌خواهـید جایی چادر بزنید که صخره‌های تیز  وجود دارد، بهتر است برای محافظت بیـشتر از چادر بهتر است از یک زیرانداز چادر استـفاده کنید تا لایه‌ای محـافظ بین زمین سخـت و کف چادر شـما وجود داشته باشد.

کیسه خوابها از نظر جنس، به دو نوع پر و الیاف تقسـیم می‌شوند، از نظر شکـل، دو نوع خمره‌ای و پتویی دارند، و از نظر دمای قابل تحمل انواع زیادی دارنـد.جنس: پر ها معمولا گرم‌تر و کوچک‌تر هسـتند، قابلیت تراکم بیـشتر و عمر طولانی‌تری دارند، اما در مقابل رطوبت و آب بسـیار ضعف دارند چون پرها رطوبت را جذب می‌کـنند و خیس می‌شـوند در نتیجه قدرت گرماییشان کم می‌شود. اما کیسه خواب‌های الیاف نگه‌داری راحت‌تری دارند، در مقابل رطوبت مقاومت بیشتری دارند و عایق رطوبت‌اند.

شکل: اگر جزء آن دسته از افراد هستید که هنگـام خواب زیاد تکان میخورید و ترجیح می‌دهـید فضای بیشـتری داشته باشیـد کیسه خوابهای پتویی برای شما سـاخته شده‌اند. اما کیسه خوابهای پتویی بزرگ‌تر هستند و از تنوع زیادی هم برخوردار نیستند.

دمای قابل تحمل: دمای کیسـه خواب بسته به جایی که می‌روید و فصل سـفر متفاوت اسـت، برای سـفرهای طبیعت در ایران معمولا کیـسه خوابی با دمای کامفورت بالای 5 درجه برای بهار و تابسـتان، دمای کامفورت صفر برای سـفرهای کویری و پاییزه و برای سـفـرهای زمسـتانه و صـعودهای بلند کیـسه خوابهای با دمای کامـفورت زیر منفی 5 درجه مناسب‌ هستند.

پس برای طبیعت‌گردی در اکثر جاهای ایران و اکثر فصلها یک کیـسه خواب الیاف با دمای کامفورت صفر کافیـست و انتخاب خوبی برای کسانی اسـت که در بهار، تابستان و پاییز سـفر می‌کنند و به مناطق دریایی و ساحلی علاقه دارند. یک کیسه خواب پر با دمای کامفورت منفی 5 درجه انتخاب امنی برای کسانی که کوهنوردی می‌کنند، دوچرخه سواری یا سـفرهای طبیـعت‌گردی در مناطق خشک و کویری انجام می دهند خواهد بــود.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

زیرانداز کیسه خواب

شاید باورتان نشود ولی در شـب‌های سرد وقتی که داخل چادر می شوید تا وارد کیسه خواب شوید، یک زیرانداز کیسه‌خواب می‌تواند خواب شما رو نجات بدهد. چون در این شب‌ها، سرمای زمین بیشتر از سـرمای هوا می‌تواند شما رو آشفته کند. پس اهمیت زیرانداز را دست کم نگیرید و یادتان باشد که اهمیتش کمتر از کیسه خواب نیست. برای سـفرهای تابستانی مت یوگا هم کفایت می‌کند ولی گاهی زمین سـردتر و ناهموارتر از آنیسـت که سطح نازک مت یوگا خواب راحتی را در چادر برایتان رقم بزند. زیراندازهای بادی راحت و گرم و نرمتر هستن ولی دارای قیمت بالاتری هستند.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

روشنایی

تاریکی شب در طبیـعت فوق‌العاده است اما داشتن نور برای سپری کردن شب ضروری است. توصیه ما این است که یک هدلامپ (چراغ‌قوه‌ای که مانند هدبند دور سر بسته میشوند) سبک و پرنور بگیرید تا دسـت‌هایتان همیشه آزاد باشند. فقط اگر ســفرتان بیشتر از 2-3 روز طول مـی‌کشد بهتر است چند باطری اضافه هم همراه خود ببرید. برای کسانی که سـفرهای طولانی خارج از شهر دارند یک چراغ قوه‌ی دستی کوچک و بادوام هم می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد تا به شب‌های سـفر نور مستقیم اضافه کنید. فانوس الکتریکی هم از وسیله‌های روشنایی دیگری هستن که در کمپ می تواند خیلی مفید باشند. نور ملایم و دلنشیـنی به اطراف کمپ یا داخل چادر شما ساطع می کنند که علاوه بر روشنایی مناسب، زیبایی خاصی به محیط کمپ‌تان اضافه می‌کند.

تجربه نشان داده که هدلامپ‌های با آپشن‌های زیاد در ســفرها کاربرد چندانی ندارند. یه هدلامپ خوب باید، سـاده، جمع و جور، سبـک، دارای زمان نوردهـی زیاد و در مقابل باران مفاوم باشد.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

وسایل آشپزی

فکر نمی‌کنم در کمپ بخواهید فقط کنـسرو بخورید! خوشبختانه وسـایل آشپزی خیلی جمع و جوری مخصوص کمپ ساخته شده که اگر کمی در کوله‌پشتی‌تان جای خالی بگذارید می‌توانید آشپزخانه‌ لازم را به راحتی با خودتان همراه داشته باشید و در کمپ غذای لذیذ طبخ کنید.

پخت و پز

شما برای آشپزی به یک تابه، قابلـمه، قاشق، نمک، ادویه و روغن،کره نیاز دارید. این‌ها حداقل‌های ماجرا هستند. برای چای هم به یک کتری و مقداری چای خشک (یا دمنوش‌های هیجان‌انگیز) نیاز دارید.

غذا خوردن

برای خوردن قانون خاصی وجود ندارد و انسان روی سنگ هم می‌تواند غذا را صرف کند. در نهایت (به ویژه در سـفرهای کمپ که جنگ بقا بین اهالی کمپ درمی‌گیرد) می شود با ظرف‌های کوچک و سبک و جمع‌وجور تجربه‌ای متمدنانه داشته باشیم. یک قاشق، یک چنگال و یک ظرف و مقداری نمک و ادویه همه‌ی آن چیزی اسـت که نیاز دارید.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

پوشاک

در مورد لباس هر شخصی باید با توجه به نیازهای خود لباس‌های مورد نظرش را بردارد. بهتر است لباس زیر و جوراب‌هایی که انتخاب می‌کنید نخی باشند تا راحت‌تر بــوده و زودتر خشک شوند. همین طور یک دست لباس بسیار سبک، خنک و راحت برای خواب هـمراه داشته باشید. کفش‌های سبک مخصوص تابستان نیز ضروری است. لباس شنای مخصوص خود و عینک آفتابی را نیز فراموش نکنید. اگر کودکتان نیز در سـفر همراه شماست، لوازم مخصوص وی و لباس‌های مخصوصش را فراموش نکنید. همچنین سعی کنید آدرس محل اقامت و شماره تماس خود را در لباس کودکتان قرار دهید.

لباسهای سـفر را لازم نیست حتما بخرید، می‌توانید از لباسهایی که دارید هم اسـتفاده کنید، اما اگر خواسـتید بخرید از لباسهای مخصوص طبیعت‌گردی و کوهنوردی بخرید. این برندها کیفیت خیلی بهتری دارند، وزنشـان خیلی کمتر است، حجم کمی اشغال می‌کنند، رطوبت را جذب نمـی‌کنند و دیرتر بوی بدن می‌گیرند.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

کفش

اگر قرار نیست پیاده‌روی طولانی کنید یا اگر با ماشـین سـفر می‌کنید می‌تونید از کتانی‌ هایی که در خانه دارید استفاده کنید، اما اگر کوله‌گردی سـفر می‌کنید. اگر دوست دارید بدون پا درد طبیعت را کشف کنید، کفشهای مخصوص هایکینگ (کفشی که برای پیاده‌روی‌های طولانی طراحی شـده) کاملا تجربه‌ی متفاوتی را برای شـما ایجاد می‌کنند. این کفش‌ها راحت، ضد آب، سبک و بـسیار با دوام‌اند، تقریبا هیچ‌وقت خراب نمی‌شوند!

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

صندل

خیلی مهم است که یک صـندل یا دمپایی در کمپ همراه خود داشـته باشید، چون زیاد نیاز یه درآوردن و پوشـیدن کفش خواهید داشـت و صندل یا دمپایی در ســفرهای بیش از یک روز حتما لازمتان خواهد شد و اگر پا مدت طولانی در کفش باشد خسته می‌شود. صندل‌های مخصوص مسافرت حتی می‌تواند جایگزین خیلی خوبی برای کفش سـفرتان هم باشند، این صندلها مخصوص سـفرهای طولانی، حرکت در رودخانه، جنگل، مناطق گرم، بیابان و کویر هستند. پس با داشتن یک صندل حرفه‌ای سـفر، برای خیلی از سـفرهایتان حتی به کفش هم احتیاج نخواهید داشت.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

پانچـو

در ســفرهای مرطوب و بارانی به ویژه پیمایش‌های طولانی در جنگل‌های شمال، داشتن یک لایه‌ی محافظ در برابر باران و رطوبت، بسیار لذت بخش است. یک پانچو می‌تواند سـفر شما را از این رو به آن رو کند. برای خرید پانچو دقت کنید پانچویی بخرید که در مقابل آب و رطوبت مقاوم باشد، راحت و بادوام باشد و (چرا که نه) کوله‌پشتـی شما را هم در مقابل رطوبت محافظت کند.

لوازم طبیعت گردی و کمپینگ

کمکهای اولیه

اگر با خودرو سـفر می‌کنـید که با خریدن جعبه‌ کمک‌های اولیه خیال خودتان را راحت کنید و همه موارد لازم برای مواقع اورژانسـی را داشته باشـید. به این کیت پماد یا اسـپری دفع کننده حشرات و قرص مسکن هم اضافه کنیـد و البته اگر داروی خاصی استـفاده می‌کنید، همین الان کنار بگذارید تا جا نماند. همچنین اگر به مناطق کویری و خشک سـفر می‌کنید حتما پماد نرم کننده لب و کرم ضد آفتاب همراه داشته باشید.