كنترل فشار خون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر است؟‎

 

كنترل فـشـار خـون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر اســت؟‎

فـشـار خـون بالا بیماری اســت که اغلب جامعه ایرانی با آن دســت و پنجه نرم میکند. بیماری فـشـار خـون حتی در مواردی به قیمت جان فرد مبتلا تمام شده اســت. فـشـار خـون و پدید آمدن آن دســت مایه خیلی از عوامل جوی و سبک زندگی اســت. ایرانیان سبک زندگی سالمی ندارند و به این عمال عادت بد غذایی هم اضافه می شود که علت مبتلا شدن را چندین برابر شدیدتر میکند.

بالا بودن فـشـار خـون یا هایپرتنشن یک بیماری زمینه‌ای اســت که اغلب منشأ ژنتیکی دارد اما سبک غلط و ماشینی زندگی نیز در به وجود آمدن یا تشدید آن مؤثر اســت.

كنترل فشار خون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر است؟‎

این بیماری به دلیل آسیب به دیواره رگ‌ها می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی و عروقی، واریس، تپش قلب، فراموشی، سردرد، سکته و یا سایر بیماری‌های فرسایشی باشد.

برخی از بیماری‌ها یا شرایط ممکن اســت به وجود آمدن این عارضه مؤثر باشد؛ از جمله: التهاب‌های کلیوی، التهاب غده فوق کلیوی، اســتفاده مداوم از الکل، آپنه خواب، سیگار، بارداری، تنگ شدن آئورت، اســتفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری، تغذیه غلط و کم‌تحرکی.

تحرک بدنی و ورزش

تحقیقات متعدد و گســترده نشان داده که ورزش هوازی یا ایروبیک در حد ۱۶۰ دقیقه در هفته یا ورزش‌های اســتقامتی به میزان ۷۵ دقیقه در هفته، می‌تواند در کنترل فـشـار خـون مؤثر باشد. در این تحقیقات تأیید شده اســت که دویدن، پیاده‌روی تند، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و شنا از مفیدترین ورزش‌ها برای کنترل فـشـار خـون بوده‌اند.

كنترل فشار خون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر است؟‎

پیاده‌روی یا دویدن می‌تواند به کنترل فـشـار خـون کمک کند

پرهیز از اســترس

اســترس همدم هرروزه زندگی مدرن و ماشینی اســت اما راهکارهایی از جمله حمام آب گرم، مدیتیشن، یوگا با پیاده‌روی‌های آرام و بلند، و موسیقی می‌توانند تا حدی به کاهش اســترس کمک کنند.

مصرف سیگار و الکل بیشتر از یک عدد آبجو یا ۱۲۰ میلی‌لیتر شراب در روز به منظور کاهش اســترس، می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و دلیل افزایش فـشـار خـون باشد.

كنترل فشار خون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر است؟‎

لیمو ترش در کاهش فشار خون بسیار مفید است

تغذیه مناسب

رژیم غذایی مناسب برای فـشـار خـون (DASH)، برنامه غذایی بر پایه مصرف سبزیجات، میوه، غلات کامل، ماهی، حبوبات و لبنیات کم‌چربی اســت. این مواد غذایی، ریز و درشت مغذی‌های کلیدی برای مبارزه با پرفـشـاری خـون یعنی کلسیم، پتاسیم، منیزیوم، فیبر، امگا ۳ و پروتئین را دارا هســتند.

نمک و سدیم خوراکی

کاهش نمک به عنوان اولین هدف سازمان بهداشت جهانی در کنترل فـشـار خـون عنوان شده که در واقع شامل مصرف یک قاشق مرباخوری حدود پنج تا شش گرم نمک در روز برای پیشگیری از فـشـار خـون اســت. این در حالی اســت که هم‌اکنون متوسط مصرف نمک در سراسر دنیا چیزی حدود ۹ تا ۱۲ گرم در روز اســت.

کاهش نمک روزانه در واقع کم کردن مصرف سدیم دریافتی را شامل می‌شود، و از این روز علاوه بر توجه به مصرف روزانه نمک، سدیم موجود در غذاهای آماده، سوسیس، تنقلات، چیپس، پفک و انواع سس‌ها، کالباس و گوشت‌های فراوری‌شده را نیز باید مورد توجه باشد، چرا که این مواد غذایی سهم زیادی در ایجاد یا تشدید فـشـار خـون دارند.

كنترل فشار خون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر است؟‎

کاهش نمک روزانه و در واقع کم کردن مصرف سدیم در کنترل فـشـار خـون مؤثر اســت

چاقی و بالا بودن وزن

اگر چاق هســتید یا اضافه وزن دارید، کاهش وزن در حد چند کیلو هم به کاهش علایم کمک می‌کند.

تحقیقات نشانگر تأثیر کاهش یک کیلو بر بهبود علایم ناشی از فـشـار خـون بوده‌اند. این کنترل با تغییر شیوه زندگی نتایج بهتری را نشان داده اســت.

گریپ فروت با لیمو ترش

شاید تعداد زیادی از شما شنیده باشید افرادی که فـشـار خـون بالا دارند، بعد از وعده‌های غذایی سنگین یا پرنمک یک عدد لیموترش می‌خورند تا فـشـارشان کنترل شود، جالب اســت بدانید این گریپ فروت اســت که تأثیرات خوبی در کاهش فـشـار خـون نشان داده، در حالی که لیمو ترش چندان در این زمینه مؤثر نبوده اســت.

كنترل فشار خون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر است؟‎ كنترل فشار خون بالا؛ گريپ فروت يا ليمو ترش کدام بهتر است؟‎

گریپ فروت یا لیمو ترش کدا بهتر است؟

در پایان

امیدوارم با تصحیح در شیوه زندگی و عادت غذایی، قدمی در راســتای پیشگری ابتلا به این بیماری برداشته باشیم. سعی کنیم با دور کردن عوامل تشدید زا و کمک کننده زندگی سالم تری داشته باشیم. در کنار همه این موارد ورزش یکی از بهترین روش ها برای کنترل و پیشگیری از بتلا به بیماری اســت.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …