قرص ویاگرایا یا سیلدینافیل| موارد و منع مصرف

قرص ویاگرایا یا سیلدینافیل| موارد و منع مصرف

امروز استفاده از قرص های تقویت کننده ی جنسی به شدت بالا رفته و میخواهیم بررسی کنیم که چگونه می توان از این قرص های تقویتی استفاده کرد و اینکه چه عوارضی دارد.

قرص ویاگرایا یا سیلدینافیل چیست؟

سیلدنافیل سیترات Sildenafil (ویاگرا)، که تحت نام تجاری Viagra, Viagara, Revatio و اسامی دیگر به فروش می‌رسد، یکی از داروهای مورد استفاده در درمان اختلال در نعوظ و افزایش فشار خون شریانی ریوی (PAH) و کمک به بهبود فشار خون در افرادی که فشار خون پایین دارند، است. این دارو نخستین بار توسط شرکت داروسازی فایزر به بازار عرضه شد.سیلدنافیل باعث مهار نوع شماره ۵ آنزیم فسفودی استراز خاص cGMP می‌شود (PDE۵). این آنزیم جریان خون در آلت تناسلی مرد را تنظیم می‌کند. سیلدنافیل از زمانی که در سال ۱۹۹۸ در دسترس قرار گرفته‌است یکی از مهم‌ترین داروها برای درمان اختلال در نعوظ به‌شمار می‌رود. معمولا این قرص چنانچه با قرصها و شربتهای دیگری نظیر تادلافیل استفاده شود میتواند بعنوان ویاگرا استفاده گردد.

قرص ویاگرایا یا سیلدینافیل| موارد و منع مصرف

فرمول شیمیایی ویاگرا

قرص ویاگرا یکی از بحث‌برانگیزترین داروهایی است که در ۳۰ سال گذشته است که وارد بازار شده است در بیشتر موارد از قرص ویاگرا برای درمان اختلال در نعوظ استفاده می‌شود. اختلال در نعوظ، بیماری آزاردهنده و رایجی است که در آن، فرد در رسیدن به حالت نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل می‌شود. این دارو با آرام کردن ماهیچه‌های دیوارهٔ عروق خونی در بخش‌های خاصی از بدن عمل می‌کند. در بیشتر موارد، قرص ویاگرا عملکرد خوبی دارد و موجب تغییر و بهتر شدن زندگی افراد شده است.

قرص ویاگرا یا سیلدنافیل چگونه کار میکند؟

ماده فعال در ویاگر ا (سیلدنافیل)، سیلدنافیل سیترات است که به عنوان یک مهارکننده PDE5 شناخته شده است. ویاگرا (سیلدنافیل) آنزیمی را مهار می کند که جریان خون در آلت تناسلی را تنظیم می کند. مهارکننده های PDE5 روند طبیعی انزال را افزایش می دهند و جریان خون را به آلت تناسلی در شرایط تحریک جنسی افزایش می دهد. ویاگرا برای رسیدن به نعوظ کمک می کند، اما به تحریک طبیعی متکی است. این، و دیگر مهارکننده های PDE5 ، در هنگامی که نعوظ اتفاق نمی افتد از روابط جنسی پشتیبانی می کند.

قرص ویاگرایا یا سیلدینافیل| موارد و منع مصرف

قرص سیلدینافیل یا ویاگرا

اثرات قرص ویاگرا

مصرف قرص ویاگرا به مردانی که به‌دلیل اختلال در نعوظ، در رسیدن به حالت نعوظ یا حفظ آن مشکل دارند، کمک می‌کند. قرص ویاگرا واکنش نعوظ در طول تحریک جنسی را بهبود می‌دهد، ولی موجب تحریک جنسی نمی‌شود. اگر فرد از نظرِ جنسی تحریک نشده باشد، قرص ویاگرا نیز کار نخواهد کرد.

در طول تحریک جنسی، اکسید نیتریک توسط سیستم عصبی بافت نعوظ آلت تناسلی مرد آزاد می‌شود. اکسید نیتریک موجب ترشح آنزیمی می‌شود که پیام‌رسانِ گوانوزین مونوفسفات حلقوی (cGMP) را تولید می‌کند. cGMP موجب گشاد شدن شریان‌ها (سرخرگ‌ها) در آلت تناسلی می‌شود، به‌طوری که شریان‌ها و بافت نعوظ پر از خون می‌شوند و در نتیجه نعوظ رخ می‌دهد. ویاگرا از کاهش cGMP جلوگیری می‌کند، بنابراین جریان خون و حالت نعوظ ادامه پیدا می‌کند.

ویاگرا موجب کُند شدن عملکرد PDE5 (فسفودی‌استراز نوع ۵) می‌شود. PDE5 آنزیمی است که در بافت‌های آلت تناسلی مردان ترشح می‌شود. آنزیم PDE5 ماده‌ای را که مسئول جریان خون در آلت تناسلی است، تجزیه می‌کند. بنابراین مهار PDE5 موجب افزایش جریان خون به آلت تناسلی مردان می‌شود و افزایش جریان خون در آلت تناسلی نیز در رسیدن به حالت نعوظ و حفظ آن مؤثر است.

آیا ویاگرا آلت تناسلی را بزرگ‌تر می‌کند؟

در خیلی از تبلیغات این‌طور مطرح می‌شود که ویاگرا اندازه آلت تناسلی را افزایش می‌دهد. این ادعا مورد توجه مردانی قرار می‌گیرد که فکر می‌کنند آلت تناسلی کوچکی دارند و دل‌شان می‌خواهد طولش بیشتر باشد؛ غافل از اینکه نه ویاگرا و نه هیچ دارویی نمی‌تواند این کار را بکند. البته این اتفاق شاید از نظر ریاضی درست باشد به این معنا که بعد از مصرف ویاگرا به دلیل افزایش جریان خون در آلت ممکن است آلت در حد چند میلی‌متر افزایش طول داشته باشد اما نه بیشتر اما اینکه تصور کنیم این قرص، قرصی است که به‌طور کلی برای افزایش طول آلت تناسلی به کار می‌آید، تصوری نادرست است.

دوزهای مصرفی قرص ویاگرا

دوز مصرفی ویاگرا

ویاگرا : ۲۵ میلیگرم

زمانی که دوز شروع ۵۰ میلیگرم بسیار موثر باشد، کاهش دوز به ۲۵ میلیگرم توصیه می شود.

ویاگرا: ۵۰ میلیگرم

شروع قرص برای اکثر مردانی که برای اولین بار ویاگرا مصرف می کنند با این دوز توصیه می شود.

ویاگرا ۱۰۰ میلیگرم

دوز بالا برای زمانی که ۵۰ میلیگرم کافی نیست، یا تاثیر آن کمتر از ۴ ساعت طول می کشد.

قرص ویاگرا گاهی اوقات برای اهداف تفریحی به جای درمانی استفاده می شود. اگر ویاگرا / سیلدنافیل به این صورت مصرف شود، به خصوص در ترکیب با داروهای بدون نسخه، خطر افزایش عوارض جانبی قابل توجهی وجود دارد که برخی از آنها ممکن است جدی باشد.

عوارض قرص ویاگرا

۱- در بیشتر مردان عوارض جانبی ندارد.

۲- حدود ۱درصد از تمام افرادی که از قرص ویاگرا استفاده می‌کنند، متوجه نوعی تغییر رنگ یا رنگ زرد در بینایی خود می‌شوند. این عارضه خطرناک نبوده و معمولا پس از چند ساعت از بین می‌رود.

۳- در بعضی موارد عوارضی مانند سردرد، سوزش، اختلال نعوظ، اختلالات بینایی، احتقان بینی و سرگیجه مشاهده شده است.

۴- در موارد نادر عوارض جدی مانند درد در قفسه سینه (قلب)، نعوظ طولانی و دردناک، از دست دادن بینایی و نعوظ دردناک (نعوظی که بیشتر از ۴ ساعت طول می‌کشد و باعث درد و صدمات زیادی به آلت تناسلی فرد می‌شود) دیده شده است. در صورت مشاهده این نشانه‌های سریعا به پزشک مراجعه نمائید.

۵- در بیشتر موارد عوارض جانبی و منفی در مواردی رخ می‌دهد که فرد خارج از دستورالعمل‌های پزشکی و تجویز شده، دارو را مصرف کرده باشد.

قرص ویاگرایا یا سیلدینافیل| موارد و منع مصرف

قرص سیلدینافیل یا ویاگرا

چه زمانی نباید قرص ویاگرا مصرف کرد؟

در صورتی که هر کدام از بیماری‌ها یا عارضه‌های زیر را دارید، بدون مشورت با متخصص از خوردن قرص ویاگرا پرهیز کنید:

_ فشار خون پایین یا بالا

_ آلرژی به درمان ED

_ بیماری قلبی (مثل حمله قلبی یا آنژین)

_ سابقه سکته مغزی یا سکته خفیف (حمله ایسکمیک گذرا)

_ سابقه مشکلات بینایی به دلیل مشکل در گردش خون

_ هرگونه بیماری کلیوی یا کبدی

_ بیماری لوسمی، مولتیپل یا سلول داسی شکل

_ بیماری ناهنجاری آلت تناسلی (Peyronie)

_ اختلال خونریزی مثل هموفیلی

_ زخم معده فعال

توجه: در هر کدام از موارد بالا، عدم استفاده از قرص ویاگرا را جدی بگیرید.

ویاگرا باعث از دست دادن آلت جنسی می شود؟

برای مصرف ویاگرا توجه داشته باشید که در جامعه ما افرادی که مشکل جنسی از نوع اختلال نعوظ ندارند تصور می کنند که با مصرف داروی ویاگرا بهبود جنسی پیدا می‌کنند که این موضوع صحت ندارد و مصرف خودسرانه این دارو در افراد جوان منجر به پریاپیسم یا نعوظ طول کشیده می‌شوند که نعوظ تا ۴ ساعت بعد از نزدیکی در این افراد باقی می‌ماند و بایستی حتما به پزشک مراجعه کنند تا تحت جراحی قرار گیرند و عدم مراجعه به پزشک در نهایت منجر به از دست دادن آلت تناسلی در این افراد می‌شود.

ویاگرا باعث سکته قلبی می شود؟

ویاگرا مثل هر داروی دیگری که برای درمان اختلالات جنسی تجویز می شود، امکان سکته قلبی را بالا می برد. مصرف این دارو در افرادی که دچار بیماری عروق کرونری هستند یا به عبارتی دیگر قبلا سکته قلبی کرده اند یا در معرض آن قرار دارند، بهتر است با نظر پزشک صورت گیرد. علاوه بر ویاگرا داروهای دیگری مثل سیالیس نیز برای سلامت قلب خطرساز است. توصیه می کنیم از خرید قرص های درمان کننده ناتوانی جنسی از طریق اینترنت یا تبلیغات غیرمجار ماهواره ای خودداری کنید. مصرف ویاگرا در افراد سالم، عمدتا خطر جدی به همراه دارد.

این افراد هرگز ویاگرا مصرف نکنند

کسانی که بدلیل ابتلا به بیماریهای قلبی از داشتن رابطه جنسی منع شده اند.

کسانی که داروهای دارای ترکیبات نیترات استفاده می کنند مثل نیتروگلیسرین و ایزوسورباید و برخی مواد محرک

کسانی که از سایر روشهای درمان اختلال نعوظ استفاده می کنند مثل وکیوم یا داروهای تزریقی یا سایر قرص ها

کسانی که داروهای ضد فشار خون آلفا بلوکر استفاده می کنند

بچه ها ، کودکان و زنان

 

 

مطلب پیشنهادی

قرص اختلال نعوظ چیست و چه عوارضی دارد؟

قرص اختلال نعوظ چیست و چه عوارضی دارد؟ برای درمان اختلالات مربوط به نعوظ در …