قرص ناپروکسن (Naproxen)

قرص ناپروکسن (Naproxen)

در این مقاله میخواهیم درمورد یکی دیگر از قرص های مسکن ضد التهاب صحبت کنیم و آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید. مجله اینترنتی چارگوشه

قرص ناپروکسن (Naproxen) چیست؟

نام تجاری: آرتروسین، آرتروکسن، لارافلکس، ناپروسین، نیکوپرن، پرانوکسن، رویفلکس، سینفلکس، والروکس

نام علمی دارو: ناپروکسن ( به انگلیسی: Naproxen)

ردهٔ درمانی: داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی فاقد کورتون

قرص ناپروکسن (Naproxen) یک مسکن و ضد التهاب است که برای دندان درد هم استفاده می‌شود. این دارو به‌ خوبی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. این دارو در کاهش درد ناشی از کشیدگی و کوبیدگی عضلات به دنبال فعالیت‌های شدید بدنی و ورزشی و همچنین کاهش دردهای استخوانی و دردهای بعد از جراحی کاربرد داشته و التهاب تاندون و درد و تورم ناشی از آن‌ها را می‌توان با ناپروکسن کاهش داد. این دارو به‌ خوبی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و از راه ادرار دفع می‌شود.

مکانیسم اثر ناپروکسن (Naproxen)

مکانیسم اثر داروی ناپروکسن همانند سایر NSAIDها به علت مهار فعالیت سیکلواکسیژناز است. دو نوع سیکلواکسیژناز در پستانداران وجود دارد.سیکلواکسیژناز دائمی، COX-1 پروستاگلاندین هایی را سنتز می کند که برای عملکرد عادی کلیه و گوارش ضروری است. سیکلواکسیژناز القایی، COX-2 پروستاگلاندین های درگیر در التهاب را تولید می کند. مهار COX-1 موجب سمیت کلیوی و گوارشی می شود و مهار COX-2 اثر ضدالتهابی ایجاد می کند.

ناپروکسن با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین، درد و التهاب کاهش می یابد.

  قرص ناپروکسن (Naproxen)

قرص ناپروکسن (Naproxen)

موارد مصرف ناپروکسن(Naproxen)

ناپروکسن در دسته داروی ضد التهاب غیر استروییدی قرار دارد و جهت کنترل بیماری مفصلی مزمن خودایمنی، ورم مفاصل و استخوان ها، روماتیسم، نقرس شدید، درد ملایم تا متوسط، ورم تاندون آشیل، التهاب کیسه مفصلی، دردهای قاعدگی و تب تجویز می گردد.

ناپروکسن خوراکی است و باید درست طبق دستور پزشک مصرف شود. ناپروکسن معمولا دو یا سه بار در روز و با یک لیوان آب کامل (۲۴۰ میلی لیتیر ) خورده می شود. حداقل تا ۱۰ دقیقه بعد از خوردن ناپروکسن دراز نکشید. برای پیشگیری از بروز هر گونه مشکل در معده ناپروکسن را با غذا، شیر یا یک آنتی اسید مصرف کنید.

میزان مصرف ناپروکسن بستگی به شرایط بیماری و واکنش بدن به درمان دارد. برای کاهش خطر بروز خونریزی معده و دیگر عوارض جانبی ناپروکسن را در کمترین مقدار موثر و در کوتاه ترین دوره ممکن مصرف کنید. مقدار مصرف دارو را افزایش ندهید یا بیشتر از زمان توصیه شده دارو را مصرف نکنید. برای شرایط مزمن مانند آرتریت، دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید.

مقدار و نحوه ی مصرف ناپروکسن (Naproxen)

میزان دقیق مصرف این دارو باید حتما طبق نظر پزشک تعیین شود اما به طور معمول مقدار مصرف آن برای بزرگسالان و کودکان به صورت زیر است

بزرگسالان: با توجه به شدت درد دوزهای مختلفی از ناپروکسن از ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلی‌گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول قرص ناپروکسن هر ۱۲ ساعت یک بار مصرف می‌شود.

کودکان: ۱۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم در روز از راه خوراکی در دو دوز تقسیم شده برای ایجاد اثرات ضد التهابی ناپروکسن مصرف می‌شود.

توجه

 • اگر زمان مصرف قرص را یادتان رفته بلافاصله مصرف نمایید به شرطی که مصرف دارو به نوبت بعدی نرسیده باشید.
 • قرص ناپروکسن باید همراه با یک لیوان آب مصرف شود و بهتر است ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پس از مصرف دارو از خوابیدن اجتناب کنید.

پیش از مصرف ناپروکسن (Naproxen)

-در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
_در صورت سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی(مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس، مشکلات کبدی، کلیوی، بیماری پارکینسون، صرع و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.
_در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و یا وجود لخته در عروق را دارید، پزشک خود را مطلع نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
_در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین، ایندومتاسین، سلکوکسیب و ایبوپروفن و…) به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه ی قند یا کلسترول خون بالا به پزشک خود اطلاع دهید.
-در افراد بالای ۶۵سال این دارو باید احتیاط بیشتر و تحت نظر پزشک مصرف شود.
-در صورتی که سیگاری هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص ناپروکسن (Naproxen)

قرص ناپروکسن (Naproxen)

عوارض جانبی ناپروکسن (Naproxen)

گیجی، احساس سبکی سر، خواب آلودگی، سردرد، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، سوزش معده، احتباس مایع، خون ریزی گوارشی و زخم شدن (ممکن است با درد یا بدون درد اتفاق بیفتد) از عوارض عمومی داروی ناپروکسن است.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر آن را به پزشک معالج خود گزارش دهید

 • تنگی نفس، سختی در نفس کشیدن
 • سرفه های غیر عادی
 • درد قفسه سینه، ضربان قلب شدید، تپش قلب
 • کبودی، خون ریزی
 • خون در ادرار و مدفوع یا دهان و محتوای استفراغ
 • تورم دست ها و پاها
 • دانه های پوستی
 • تغییرات در بینایی (دو بینی، تغییر رنگ ها، تاری دید)
 • تغییرات در شنوایی و زنگ زدن در گوش

قرص سلکوسیب (Celecoxib) ضد درد برای آرتروز یا ساییدگی مفصلی

تداخلات دارویی ناپروکسن (Naproxen)

مصرف همزمان ناپروکسن با داروهای ضدانعقاد ممکن است باعث تشدید اثرات این داروها شود. مصرف همزمان ناپروکسن با لیتیم ممکن است باعث کاهش دفع لیتیم شود. اثرات داروهای مهارکننده گیرنده بتا مانند پروپرانولول در صورت مصرف همزمان با ناپروکسن ممکن است افزایش یابد. اثر کاهنده فشار خون تریامترن ، درصورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است کاهش یابد. این دارو پیوند متوترکسات به پروتئین‌ و میزان دفع کلیوی آن را کاهش می‌دهد. غلظت پلاسمایی سیکلوسپورین در صورت مصرف همزمان با این دارو افزایش می‌یابد. خطر بروز خونریزی در صورت مصرف همزمان اسیدوالپروئیک افزایش می‌یابد. مصرف همزمان این دارو با آسپیرین توصیه نمی‌شود.

اتانول: از مصرف الکل با آن اجتناب کنید ممکن است ناراحتی گوارشی بیشتری ایجاد کند.

گیاه یا مکمل: از مصرف یونجه، انیسون، بیل بری، جلبک قهوه ای بلدرک، بروملین، پنجه گربه، کرفس، بابونه، گل حسن یوسف، قارچ کوردیسپس، دنگ کویی، گل مغربی، شنبلیله، بابونه گاوی، سیر، زنجبیل، جینکو، جینسینگ (انواع مختلف)، دانه انگور، چای سبز، شاه بلوط، ترب کوهی، شیرین بیان، زبان گنجشک خاردار، شبدر چمنی، قارچ ریشی، سام، شبدر شیرین، زردچوبه، بید سفید اجتناب کنید.

توصیه های دارویی ناپروکسن (Naproxen)

 1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
 2. در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت ، دوره درمان باید کامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب ، ممکن است حداقل ۲ هفته زمان نیاز باشد.
 3.  درصورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یک یا دو قرص در روز باشد، در صورت بیاد آوردن طی یک یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، آن نوبت باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز باشد ، به محض به یادآوردن ،‌آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.
 4. دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.
 5.  مراجعه منظم به پزشک در صورت مصرف طولانی مدت، به منظور بررسی پیشرفت درمان توصیه می‌شود.
 6. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.
 7. در صورت مشاهده علائم شبیه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی ، باید به پزشک مراجعه شود.
قرص ناپروکسن (Naproxen)
قرص ناپروکسن (Naproxen)

ناپروکسن در دوران بارداری

خانم هایی که در سن بارداری هستند، قبل از مصرف ناپروکسن باید در مورد مزیت ها و خطرات مصرف این دارو با پزشک مشورت کنند (خطراتی مانند سقط جنین یا مشکل در باردار شدن). اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، حتما به پزشک اطلاع دهید. ناپروکسن در دوران بارداری تنها در صورت نیاز باید مصرف شود. ناپروکسن در سه ماهه اول و آخر بارداری نباید استفاده شود، زیرا ممکن است آسیب هایی به نوزاد متولد نشده وارد کند و بر زایمان طبیعی هم تاثیر بگذارد.

قرص متوکاربامول داروی شل کننده ی عضلانی برای درمان دردهای حاد عضلانی و استخوانی

ناپروکسن در دوران شیردهی

ناپروکسن می تواند وارد شیر مادر شود و تاثیرات ناخوشایندی بر روی نوزاد شیر خوار داشته باشد. در دوران شیردهی قبل از شروع مصرف ناپروکسن حتما با پزشک مشورت کنید.

نتیجه گیری

حتما قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید و هیچ گاه تا حد ممکن از قرص ها استفاده نکنید زیرا علاوه بر تاثیرات مثبتی که دارد عوارض منفی ای هم دارد که ممکن است بدتر باشد. لذا تا حد امکان پیشگیری کنید و از راه حل های طبیعی مانند استراحت و داروهای گیاهی استفاده کنید.

از همراهی شما سپاسگذاریم. مجله اینترنتی چارگوشه

 

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …