قرص مکمل ال-آرژنین (L-Arginine)

قرص مکمل ال-آرژنین  (L-Arginine 1000)

این روزها بازار مکمل های بدنسازی داغ است و اکثرا بدنسازان از مکمل های متفاوتی استفاده می کنند حال میخواهیم در این مقاله در مورد ال آرژنین صحبت کنیم و ببینیم که این مکمل برای چه کسانی مناسب است و آیا ضروری است یا نه. برای اطلاعات کامل با ما همراه باشید.

قرص مکمل ال آرژنین (L Arginine)

ال آرژنین یکی از 20 اسید آمینه اصلی سلول زنده است که به عنوان یک سید آمینه ی نیمه ضروری به حساب می آید. آرژنین از یک گروه α-آمینو، یک گروه α-کربوکسیلیک اسید و یک زنجیرهٔ کناری متشکل از یک زنجیره مستقیم آلیفاتیک سه کربنی در گروه گوانیدین ساخته شده‌است. مقداری از آرژنین در بدن انسان متناسب با تقاضا از گلوتامین و سیترولین تولید می‌شود اما در عین حال مقادیر مورد نیازی نیز باید از طریق غذاهای پروتئینی تأمین شود؛ به همین دلیل در دسته آمینو اسیدهای نیمه ضروری طبقه‌بندی می‌شود. آرژنین در بدن به عنوان پیش ساز نیتریک اکسید عمل می‌کند و تأثیر بسیاری بر چرخه نیتریک اسید در بدن دارد.

قرص ال آرژنین (L-Arginine) چیست و چه فواید و یا مضرراتی دارد؟

ال آرژنین یکی از آمینواسیدهای ضروری برای بدن شما به حساب می‌آید که بدنتان برای ساخت پروتئین به آن نیاز مبرم دارد. مقداری از این آمینواسید تقریباً در همه غذاهای پروتئینی که در طول روز میل می‌کنید، یافت می‌شود. حتی اگر بدترین غذاهای دنیا را هم بخورید بازهم در طول روز مقداری ال آرژنین دریافت خواهید کرد.

در اصل کاربرد ال آرژنین، رگ‌گشایی بوده و خون را در رگ‌هایتان به جریان می‌اندازد. به همین خاطر است که نه‌تنها بدنسازان، بلکه بیماران قلبی‌ـ‌عروقی و افرادی‌که مشکل نعوظ دارند هم سراغ آن می‌آیند. در بخش بعدی، مصرف‌کنندگانِ اصلی ال آرژنین را خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

ال آرژنین یکی از بهترین و مهم‌ترین مکمل‌های دو دهه اخیر برای بهبود عملکرد بدن بوده و می‌توان گفت که بی‌رقیب است. در نتیجه به‌خاطر تأثیر مثبت و فوق‌العاده‌ای که روی عملکرد بدنی فرد می‌گذارد، مکمل قبل از تمرین به حساب می‌آید.

بگذارید کمی به عقب برگردیم، روزگاری بود که هیچ مکمل قبل از تمرینی وجود نداشت! در آن زمان اگر به دنبال ماده غذایی برای بهبود عملکردتان بودید، احتمالاً به شما یک فنجان قهوه می‌دادند، اما با ورود نسل مکمل‌های پیش از تمرین دنیای بدنسازی متحول شد.

برخی از خواص ال آرژنین در بدن انسان

 • دخالت در سنتز و ساخت نیتریک اکسید NO (مسئول گشادی عروق و وازودیلاتاسیون)
 • گسترش و بهبود سیستم ایمنی بدن
 • کاهش زمان ترمیم زخم و جراحات
 • تسریع زمان ترمیم و بهبود بافت‌های آسیب دیده
 • کاهش ریسک بیماری‌های قلبی
 • افزایش توده و حجم عضلانی
 • کاهش بافت آدیپوز چربی بدن و کمک به کاهش وزن
 • کمک به افزایش حساسیت و عملکرد انسولین
 • کمک به کاهش فشار خون
 • افزایش بارورسازی مردان و زنان، افزایش تولید اسپرم
 • افزایش توانایی دستگاه تولید مثل
 • افزایش اثرات و کارایی بدنسازی

خصوصیات ال آرژنین (L-Arginine)

آرژینین با تقویت عملکرد دفاعی بدن، رشد تومورها و پیشرفت سرطان را به تأخیر می‌اندازد.  این اسید آمینه اندازه و فعالیت غده تیموس را، که تولید لنفوسیتهای T (سلولهای T) را بر عهده دارد، افزایش می‌دهد. برای افراد مبتلا به ایدز و بیماریهای بدخیمی که کار دستگاه دفاعی بدن را مختل می‌سازند، مفید است. این اسید برای درمان اختلالهای کبد نظیر سیروز کبد و تجمع چربی در کبد (کبد چرب) سودمند می‌باشد. آرژینین با خنثی کردن آمونیاک، به سم زدایی کبد کمک می‌کند. مایع منی دارای آرژینین است.

مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است به علت کمبود آرژینین، بلوغ جنسی به تأخیر افتد. آرژینین برای درمان عقیمی مردان مفید می‌باشد. این اسید با غلظت بالایی در پوست و بافتهای پیوندی یافت می‌شود و برای درمان و ترمیم بافت آسیب دیده مفید است. وجود آن برای سوخت و ساز ماهیچه‌ها ضروری است. این ماده در حمل و ذخیره‌سازی نیتروژن به صورت یک ناقل عمل می‌کند و از این طریق برای حفظ تعادل صحیح نیتروژن مفید می‌باشد، و در دفع نیتروژن اضافی نیز نقش دارد.

این اسید آمینه در کاهش وزن مؤثر است، زیرا به افزایش حجم ماهیچه‌ها و کاهش چربیهای بدن کمک می‌کند. این اسید آمینه بر تعدادی از آنزیمها و هورمونها نیز تأثیر می‌گذارد. آرژینین، لوز المعده را تحریک می‌کند تا انسولین را، که جزئی از داروی وازوپرسین می‌باشد، آزاد نماید؛ و به آزاد شدن هورمونهای رشد نیز کمک می‌کند.

چون آرژینین جزئی از کلاژن است و در ساختن استخوانهای جدید و سلولهای لیگامنت کمک می‌کند، به همین دلیل برای درمان آرتریت و اختلالهای بافت پیوندی مفید می‌باشد. بافت جوشگاهی که در طول بهبودی زخمها تشکیل می‌شود، از کلاژن، که سرشار از آرژینین می‌باشد، درست شده‌است. هنگامی که آرژینین به مقدار کافی در بدن موجود نباشد، به تعدادی از فعالیتهای بدن، از جمله تولید انسولین، تحمل گلوکز، و سوخت و ساز لیپید کبد، آسیب می‌رسد.

چه کسانی ال آرژنین(L-Arginine) مصرف می‌کنند؟

علت اصلی مصرف قرص ال آرژنین و محبوبیت آن، افزایش جریان خون در بدن است. بدنسازان هم دقیقاً به دنبال رسیدن به همین خواسته هستند. آن‌ها می‌خواهند تا قبل از شروع تمرین، جریان خونشان افزایش پیدا کرده و در نتیجه مواد مغذی سریع‌تر به عضلاتشان برسد.

البته به جز ورزشکاران، مصرف‌کنندگانِ دیگری هم وجود دارند؛ افرادی‌که مشکلات جنسی با بیماری‌های گرفتگی قلبی‌ـ‌عروقی دارند نیز مشتریان شماره دو قرص‌های ال آرژنین به حساب می‌آیند.
قرص مکمل ال آرژنین (L Arginine)

اکنون می دانیم ال آرژنین چیست و باید اطلاعات جامعی درباره عملکرد این مکمل در داخل بدن انسان به دست آوریم. در داخل بدن آرژنین به ماده شیمیایی به نام نیتریک اسید تبدیل می شود. نیتریک اسید باعث می شود رگ های خونی به منظور بهبود جریان خون ، بازتر شوند. این مکمل همچنین منجر به تحریک آزاد سازی هورمون رشد ، انسولین و سایر مواد در بدن می گردد. به طور کلی عملکرد این مکمل به شرح زیر است :

 • ایجاد اسید نیتریک که منجر به گشاد شدن عروق خونی و رگ ها می گردد و نهایتا جریان خون را بهبود می دهد.
 • بهبود درمان آسیب های وارد شده
 • کمک به کلیه در دفع ضایعات
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

ال آرژنین در بدنسازی چه تاثیراتی دارد؟

 • همچنین مصرف ال آرژنین منجربه بهبود استقامت در حین تمرین و بهبود علائم آنژین می شود.
 • مصرف آرژنین منجر به رشد عضلات می گردد ، زیرا برای سنتز پروتئین مورد نیاز است. زمانی که حجم عضلات افزایش می یابد ، آرژنین سلول های عضلانی را مورد هدف قرار می دهد ، آزادسازی هورمون رشد را تقویت کرده و متابولیسم چربی را افزایش می دهد. با کاهش چربی های موجود در زیر پوست و افزایش رشد ماهیچه ها ، قرص ال آرژنین منجر به دستیابی به تناسب اندام و افزایش قدرت می گردد.
 • افزایش قدرت از طریق افزایش حجم توده های عضلانی ، تنها مزایای مصرف مکمل ال آرژنین نمی باشد. با به کارگیری نیتریک اسید ، این ماده منجر به بهبود استقامت و حجم عضلات می گردد. زمانی که نیتریک اسید آزاد می شود ، رگ های خونی را از طریق شل کردن دیواره های عضلات باز می کند. این کار منجر به کاهش فشار خون و افزایش جریان خون در داخل عضلات در حین تمرین می گردد. جریان خون بالا بدین معنا است که اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی برای عضلات شما برای مدت زمان طولانی فراهم می شود. این امر منجر به کاهش آسیب های عضلانی ، ترویج بهبود و به حداکثر رساندن عملکرد در حین تمرین می گردد.

قرص مکمل ال آرژنین (L Arginine)

کدام غذاها ال آرژنین (L-Arginine) بالایی دارد؟

این مکمل فوق‌العاده را می‌توانید با خوردنِ این غذاهای سرشار از پروتئین دریافت کنید:

 • ماهی
 • مرغ
 • سویا
 • گوشت قرمز
 • لوبیا
 • غلات
 • لبنیات
 • جو دوسر، ذرت، برنج قهوه‌ای و شکلات
 • دانه‌ها (مثل تخمه آفتاب‌گردان و کنجد)
 • آجیل‌ها (گردو، فندق، بادام‌زمینی، بادام و کشمش)

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی چه وقت است؟

اگر می‌خواهید از همه فواید ال آرژنین بهره‌مند شوید، باید حواستان به زمان مصرف این مکمل باشد. نکته اول این است که به خاطر داشته باشید برای بیشترین تأثیر، آن را قبل از تمرین میل کنید. بهترین زمان مصرف نیم یا یک ساعت قبل از شروع تمرینتان است.

مصرف این مکمل قبل از تمرین باعث بهبود خون‌رسانی به عضلات و افزایش استقامت و عملکرد شما خواهد شد.

بهترین میزان مصرف مکمل ال آرژنین چه قدر است؟

طبق تحقیقات آزمایشگاهی و عملی، بهترین میزان ال آرژنین حدود ۶ گرم در نظر گرفته شده است. اگر شما می‌خواهید بیشتر یا کمتر از این میزان مصرف کنید، پیشنهاد می‌شود که محدوده ۵ تا ۷ را حتماً رعایت کنید.

زیرا افرادی‌که مصرفشان کمتر از این میزان یعنی ۳ گرم بوده هیچ تأثیری نگرفته و کسانی‌که حدوداً ۱۰ گرم ال آرژنین دریافت کردند نیز دچار مشکلات گوارشی شده بودند. در نتیجه بهترین میزان مصرفی، همان ۶ گرم ال آرژینین خواهد بود.

ال آرژنین (L-Arginine) را چگونه مصرف کنیم؟

این مکمل را پیش از تمرین به مدت ۲ یا ۳ ماه پشت سرهم، نهایتاً ۲ تا ۳ وعده در طول روز میل کنید. همچنین بعد از اتمام دوره، ۲ تا ۳ ماه مصرف ال آرژنین را کنار بگذارید و پس از آن دوباره مصرف آن را از سر بگیرید.

قرص ال آرژنین (L-Arginine) چه عوارضی دارد؟

به طور کلی آرژنین مکمل امنی بوده و اگر از راه دهان وارد بدن شود در کوتاه‌مدت هیچ عارضه خاصی ندارد؛ ولی اگر به هر شیوه دیگری این مکمل را وارد بدنتان کنید، شایع‌ترین عارضه‌ای که بعد از مصرف آن ممکن است به سراغتان بیاید، اسهال است.

این مشکل یکی از اصلی‌ترین عللی است که ورزشکاران به جای ال آرژنین به سراغ ال سیترولین می‌روند.

در صورت مواجهه با مشکلاتی که در ادامه گفته شده نیز باید بیشتر مراعات کنید:

 • بارداری و شیردهی: مصرف کوتاه‌مدت این مکمل در دوره بارداری مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد؛ ولی بهتر است که حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. مصرف طولانی‌مدت آن را به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌کنیم؛ زیرا عوارض جانبی به همراه خواهد داشت.

 

 • کودکان: برای کودکان باید دقت زیادی روی دوز و نحوه مصرف آن داشته باشید. بهترین راه دریافت این مکمل از طریق قرص است.

 

 • آلرژی و آسم: مکمل آرژنین خودش یکی از عوامل بروز آلرژی و تورم در مسیر تنفسی است. در نتیجه اگر درگیر آلرژی فصلی بوده و یا آسم دارید، با احتیاط بیشتری از آن استفاده کنید.

 

 • هرپس: هرپس از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی است. این ویروس موجب تبخال می‌شود. مطالعات نشان داده که مصرف مکمل ال آرژنین، هرپس را بدتر از قبل خواهد کرد؛ زیرا باعث تکثیر این ویروس در بدن خواهد شد.

 

 • فشار خون پایین: مصرف ال آرژنین فشار خون را پایین می‌آورد، در نتیجه اگر مشکل فشار خون پایین دارید می‌تواند برایتان دردسرساز باشد و دچار سرگیجه شوید.
 • بیماری کلیوی: مصرف آرژنین باعث افزایش سطح پتاسیم بدن شده و در نتیجه ممکن است زندگی بیماران کلیوی را به خطر بیندازید.
 • عمل جراحی: اگر به زودی قرار است عمل جراحی داشته باشید، به خاطر تغییر سطح فشار خون، بهتر است دو هفته مانده به عمل جراحی مصرف این مکمل را به کلی قطع کنید.

 

نتیجه‌گیری

ال آرژنین یک آمینو اسید است که در بدن ساخته می‌شود و به‌عنوان یک مکمل در تقویت سیستم ایمنی،‌ بهبود بیماری و شرایط مختلف به بدن کمک می‌کند.

این مکمل در بدنسازی نقش به‌سزایی دارد و باعث افزایش جریان خون، تقویت و رشد عضلات در بدنسازی می‌شود.

مصرف بیش از ۱۰ گرم ال آرژنین در یک وعده منجربه اختلال دستگاه گوارش و اسهال می‌شود. همچنین این مکمل در شرایط خاصی که در این مطلب گفته شد، باید به مقدار کم مصرف شود و یا به کلی قطع شود.

مطلب پیشنهادی

دانستینی های تغذیه سالم

تـغذیـه سـالم یعنی انتخاب غذاهای متنوع از گروه‌های غذایی مختلف. برای تـغذیـه سـالم نیازی نیست …