قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای چیست, مجله اینترنتی چارگوشه

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای چیست

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ چیست؟

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک پرمصرف است که به اشکال مختلف قرص کپسول و شربت وجود دارد. آزیترومایسن در ۱۹۸۱ توسط گروهی از داروسازان کروات کشف شد. این دارو از اریترومایسین مشتق شده و هم‌اکنون از پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های دنیا است. فرمول شیمیایی آن C38H72N2O12 است.

آزیترومایسین نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان انواع عفونت‌های باکتریایی مثلا عفونت گوش، بیماری خراش گربه، عفونت‌های پوستی و بافت‌های اطراف و عفونت گلو و عفونت لوزه تجویز می‌شود.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای چیست, مجله اینترنتی چارگوشه

فرمول آزیترومایسین

علاوه بر این، از آزیترومایسین برای درمان عفونت‌های ریه و سایر بخش‌های دستگاه تنفسی مثلا برونشیت، سینوزیت، سینه‌پهلو، برخی موارد بیماری مزمن انسدادی ریه و سیاه‌سرفه استفاده می‌شود.

پزشکان ممکن است آزیترومایسین را برای درمان عفونت‌های اندام‌های تناسلی و بیماری‌های مقاربتی، تجویز کنند؛ مثلا سوزاک، عفونت مجرای ادرار یا دهانه رحم، زخم‌های ناحیه تناسلی و موارد شدید بیماری التهابی لگن.

آزیترومایسین به گروه دارویی آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید تعلق دارد. این داروها از طریق منع کردن باکتری‌ها از ساخت پروتئین‌های خودشان، عمل می‌کنند. درست مثل هر آنتی‌بیوتیک دیگر، برای پیشگیری از انتشار عفونت‌های مقاوم به دارو، سازمان غذا و داروی آمریکا به پزشکان، اکیدا توصیه می‌کند که این دارو را فقط در شرایطی تجویز کنند که نیاز به آن قطعی شده است یا احتمال قوی وجود دارد که عفونت، ناشی از باکتری‌هایی است که آزیترومایسین می‌تواند برای آن مفید واقع شود.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای چیست, مجله اینترنتی چارگوشه

موارد و مقدار مصرف آزیترومایسین

آزیترومایسین برای انواع مختلف عفونت های باکتریایی مانند بیماری ها و عفونت های تنفسی همچون برونشیت، سینوزیت، برخی بیماری های انسدادی ریوی و سیاه سرفه، عفونت های پوستی، عفونت گوش، عفونت چشم، گلو و لوزه، ذات الریه اکتسابی از جامعه تجویز می شود.

برخی پزشکان از این دارو برای درمان عفونت های دستگاه تناسلی و بیماری های منتقله از طریق رابطه جنسی مانند گونوره، عفونت مجاری ادراری و دهانه رحم، زخم های تناسلی و بیماری التهابی لگنی شدید استفاده می کنند.

نکته مهم: آزیترومایسین برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا اثربخش نمی باشد و استفاده نا به جا از هر آنتی بیوتیک از جمله آزیترومایسین باعث کاهش اثربخشی آن در شرایط مورد نیاز می شود.

بزرگسالان و نوجوانان بزرگتر از ۱۶ سال:ابتدا ۵۰۰ میلی گرم در روز اول دریافت کرده و سپس دوز ۲۵۰ میلی گرم از روز دوم تا پنجم ادامه یابد. دوز تجمعی کل ۱٫۵ گرم است، یا در موارد تشدید COPD به صورت ۵۰۰ میلی گرم روزانه برای ۳ روز مصرف شود.

بزرگسالان و نوجوانان بزرگتر از ۱۶ سال:۵۰۰ میلی گرم تک دوز در روز اول و سپس به صورت ۲۵۰ میلی گرم روزانه از روز ۲ تا ۵ ادامه یابد. دوز کل ۱٫۵ گرم می باشد. در موارد درمان وریدی، ۵۰۰ میلی گرم روزانه برای دو روز و سپس به صورت ۵۰۰ میلی گرم خوراکی روزانه برای ۱۰-۷ روز ادامه یابد. تبدیل فرم وریدی به خوراکی باید بر مبنای پاسخ بالینی بیمار باشد.

کودکان بزرگتر از ۶ ماه:mg/Kg 10 (ماکزیمم ۵۰۰ میلی گرم) تک دوز خوراکی روز اول و سپس به صورت Mg/Kg 5 روزانه (ماکزیمم ۲۵۰ میلی گرم) از روز ۲ تا ۵ ادامه یابد.

نحوه مصرف آزیترومایسین

حتما قبل از مصرف آزیترومایسین برچسب دارویی آن را مطالعه کرده و سوالات خود را از پزشک یا مسئول داروخانه بپرسید.

برای مصرف خوراکی آزیترومایسین طبق دستور پزشک عمل کنید، این دارو معمولا یک دوز در روز تجویز می شود.

این دارو را می توان به همراه غذا یا به تنهایی مصرف کرد اما افرادی که از ناراحتی های معده رنج می برند بهتر است آن را به همراه غذا میل کنند.

محلول آهسته رهش زدماکس (سوسپانسیون خوراکی) را با معده خالی و ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از وعده غذایی میل کنید.

برای مصرف یک دوز سوسپانسیون آزیترومایسیون بسته آن را داخل ۵۶٫۵ میلی لیتر آب اضافه کرده و خوب هم بزنید و در یک نوبت بنوشید. از نگه داشتن شربت برای نوبت های بعدی خودداری کنید.

وسپانسیون ترکیبی خوراکی (آهسته رهش) را بعد از ۱۲ ساعت و سوسپانسیون فوری رهش را پس از ۱۰ روز دور بریزید.

برای نتیجه بهتر از مصرف آزیترومایسین توصیه می شود دارو را هر روز در یک ساعت مشخص میل کنید.

دوره درمان خود را تا مصرف آخرین قرص ادامه دهید حتی اگر علائم بیماری بعد از چند روز ناپدید شود، زیرا قطع زودهنگام دارو ممکن است باعث بازگشت بیماری شود.

آزیترومایسین برای کودکان

در عفونت حاد گوش میانی یا پنومونی ناشی از سویه های حساس در کودکان و نوزادان ۶ ماه تا ۱۲ سال :به صورت خوراکی ۱۰mg/Kg حداکثر تا ۵۰۰ میلی گرم در روز اول ، سپس ۵mg/Kg حداکثر تا ۲۵۰ میلی گرم از روز دوم تا پنجم ، در نوزادان زیر شش ماه ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد ثابت نشده است .

در فارنژیت و تونسیلیت استرپتوکوکی در کودکان ۲ الی ۱۲ سال :۱۲mg/Kg حداکثر تا۵۰۰ میلی گرم یک بار در روز به مدت پنج روز در کودکان زیر دو سال ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد مصرف ثابت نشده است .

در درمان تراخم در کودکان ۲ الی ۱۰ سال :به صورت خوراکی ۲۰mg/Kg به صورت تک دوز ، در کودکان زیر دو سال ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد مصرف ثابت نشده است .

قرص مترونیدازول برای چیست؟

اخطارهایی در مورد مصرف آزیترومایسین

طبق اخطار جدی سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۲، آزیترومایسین ممکن است تغییرات غیرعادی در فعالیت الکتریکی قلب ایجاد کند که منجر به ضربان غیرطبیعی و مرگ‌آور قلب می‌شود.

اگر دچار مشکلات مرتبط با ضربان قلب هستید مثلا تپش قلب، ضربان قلب آهسته یا نامنظم دارید، یا برای درمان این مشکلات داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما قبل از مصرف آزیترومایسین، با پزشک خود مشورت کنید.

پزشک شما قبل از تجویز این دارو باید اطمینان حاصل کند که سطح پتاسیم و منیزیم خون شما، در حالت عادی قرار دارد.

همچنین، در شرایط زیر نباید آزیترومایسین مصرف کنید:

حساسیت به آزیترومایسین یا هر کدام از عناصر تشکیل‌دهنده‌ٔ آن؛
ابتلا به نوعی از زردی که با نام زردی کلستاتیک شناخته می‌شود. در این شرایط، صفرا به کبد برمی‌گردد و باعث ایجاد زردی در پوست، چشم و ناخن می‌شود؛
مصرف پیموزاید. اگر یکی از شرایط زیر را دارید، قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت کنید:

ضربان قلب آرام یا نامنظم و غیرطبیعی؛
مشکلات کبدی مثل هپاتیت؛
مشکلات جدی کلیه؛
ابتلا به میاستنی گراویس یا ضعف وخیم عضلانی.
قبل از مصرف آزیترومایسین برای درمان سوزاک یا سفلیس، حتما باید آزمایش‌هایی بدهید که نشان بدهد باکتری عامل این عفونت، آیا به آزیترومایسین پاسخ می‌دهد یا خیر.

افرادی که این دارو را برای مدت طولانی مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های جدی باکتریایی و عفونی قرار دارند که درمان آنها بسیار سخت‌تر است.

آزیترومایسین در بارداری

در حالت کلی، مصرف آزیترومایسین در بارداری، منع ندارد.

با وجود این، اگر باردار هستید یا قصد اقدام به بارداری را دارید، حتما با پزشک در مورد مصرف این دارو مشورت کنید.

اینکه آیا آزیترومایسین وارد شیر مادر می‌شود یا خیر، هنوز مشخص نیست. اگر قرار است نوزاد خود را شیر بدهید یا در دوران شیردهی قرار دارید، حتما با پزشک خود در مورد مصرف این دارو مشورت کنید.

عوارض جانبی آزیترومایسین

بسیاری از افراد، با مصرف آزیترومایسین، عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر آنتی‌بیوتیک‌های گروه ماکرولید تجربه می‌کنند.

با وجود این، ممکن است عوارض جانبی متعددی را تجربه کنید؛ به‌خصوص اگر پزشک شما، دوز بالایی از دارو را برای مصرف در یک وعده، تجویز کرده باشد. اگر هر کدام از علائم و عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید، با پزشک تماس بگیرید:

حالت تهوع؛
استفراغ؛
اسهال؛
افزایش گاز معده؛
مدفوع شل؛
ناراحتی معده.
بعضی از بیماران ممکن است علائمی مثل عفونت واژن و گرفتگی عضلات را تجربه کنند.

عوارض جانبی شدید

اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید، به خدمات اورژانس پزشکی نیاز دارید و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

درد قفسه سینه؛
تشنج؛
تورم کف پا یا مچ پا؛
التهاب کولون (علائم آن ممکن است شامل درد شکمی، اسهال شدید، خستگی باشد)؛
ایجاد مایع بین ریه‌ها و دیوارهٔ قفسهٔ سینه (علائم آن شامل درد در قفسهٔ سینه یا احساس سنگینی یا دشواری تنفس است.)
تعداد کم گلبول‌های سفید خون (این مورد، معمولا در آزمایش خون کشف می‌شود، اما ممکن است فرد این علائم را داشته باشد: ضعف، خستگی، تنگی نفس یا عفونت‌هایی که از بین نمی‌روند).

تداخل دارویی آزیترومایسین

همیشه در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید. این مورد، فقط شامل داروهایی نیست که پزشکان دیگر قبلا تجویز کرده‌اند، بلکه شامل همه مواردی می‌شود که ممکن است آنها را دارو در نظر نگیرید؛ مثلا داروهایی که بدون نسخه عرضه می‌شوند، انواع ویتامین و سایر مکمل‌های غذایی مثلا شیک‌ها و پودرهای پروتئین. داروهای گیاهی و هر نوع داروهای شادی‌آور قانونی یا غیرقانونی نیز مشمول این مورد می‌شوند.

اگر داروهای زیر را مصرف می‌کنید، نباید آزیترومایسن را استفاده کنید:

  • پیموزاید؛
  • واکسن ب‌س‌ژ (ﺑﺎﺳﻴﻞ کال‌مت ژرﻳﻦ)؛
  • دروندارون.

اگر یکی از داروهای زیر را مصرف می‌کنید، از پزشک بخواهید که آنتی‌بیوتیک دیگری برایتان تجویز کند:

  • داروهای رقیق‌کننده خون مثل هپارین، وارفارین، انوکساپارین و فونداپارینوکس؛
  • داروهایی که برای پیشگیری از لخته شدن خون مصرف می‌کنید، مثلا داروهایی که حین جراحی یا بعد از آن تجویز می‌شود. از جمله آنتی ترومبین، بیوالورودین، دلتاپارین؛
  • آمیودارون؛
  • دیگوکسین؛
  • واکسن حصبه؛
  • کینیدین.

آزیترومایسین و الکل

الکل ممکن است بعضی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد یا وخیم‌تر کند؛ مثلا ناراحتی‌های معده یا سرگیجه.

آزیترومایسین و آب گریپ‌فروت

گریپ فروت و آزیترومایسین به یک روش در کبد شکسته می‌شوند؛ بنابراین احتمال اختلال دارویی وجود دارد، گرچه نادر است.

برای حفظ سلامتی، بهتر است گریپ‌فروت و محصولات تهیه‌شده از آن را همراه با آزیترومایسین مصرف نکنید.

نتیجه گیری

نکته ی اخر اینکه هیچموقع داروها را بدون نسخه ی پزشک مصرف نکنید زیرا بدن شما در مقابل داروها مقاوم می شود و تاثیرهای بدی شاید بر بدن شما داشته باشد.

از همراهی شما سپاسگذاریم. مجله اینترنتی چارگوشه

 

 

مطلب پیشنهادی

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام فواید و مضرات آن

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام (Alprazolam) فواید و مضرات آن نام تجاری: Apo-alperaz …