فیلم فارست گامپ Forrest Gump

 

کارگردان : رابرت زمیکس
نویسنده : اریک راث
بازیگران : تام هنکس – رابین رایت پن – گری سینایس – سالی فیلد
سال اکران : 1994
ژانر : درام – رومانس

فـارسـت گامپ را بدون شک میتوان شاهکار سینما و یکی از بهترین فیلم های تاریخ دانست. فیلمی که در سال اکرانش جوایز اُسکار را درو کرد و حرفی برای گفتن باقی نگذاشت.

داسـتان فیلم در مورد یک کودک به نام فـارسـت اسـت که آی‌کیوی پایینی دارد « 75 » و شخصیت ازخود گذشته و فداکار او باعث به‌وجود آمدن موقعیت های جالبی در زندگی‌اش میشود. این موقعیت ها مسیر زندگی فـارسـت را تغییر میدهد و اورا تبدیل به شخصیت مشهوری میکند.

فـارسـت گامپ براساس رمانی با همین نام ، اثر « وینستون گروم » ساخته شده و کارگردانی این شاهکار به عهده رابرت زمیکس قرار داده شده. فیلم از آنجایی شروع میشود که فـارسـت توی یک ایستگاه اتوبوس منتظر نشسته ، و با آمدن یک خانوم ، او خودرا معرفی میکند و داسـتان زندگی‌اش را تعریف میکند.

فـارسـت در کودکی از بهره هوشی پایینی نسبت به همسالانش برخوردار بود و به همین خاطر نمیتوانست دوستی پیدا کند، همچنین او به دلیل ناتوانی در راه رفتن مجبور به اسـتفاده از یک اسکلت فلزی بود. فـارسـت تنها یک دوست داشت « جنی » که او آرزوی خوانندگی در کانتری را داشت. در طی یک اتفاق اسکلت فلزی فـارسـت میشکند و اسـتعداد او در دویدن شکوفا میشود.

او بعدا در جنگ ویتنام و آمریکا عازم میشود و موفق به دریافت مدال از ایالات متحده میشود. این تنها یکی از افتخاراتی اسـت که فـارسـت دریافت میکند. شخصیت بسیار ساده و دوست داشتنی که به خوبی مخاطبین را در شرایط خود گرفتار میکند.

فـارسـت گامپ یکی از بهترین فیلم های درام تاریخ محسوب میشود و اگر تاکنون این فیلم را ندیده‌اید ، یکی از بزرگترین آثار تاریخ را از دست داده‌اید. این فیلم موفق به دریافت 6 جایزه اُسکار شده و همچنین با فروش قابل توجه « 678 میلیون دلار » از نام‌دارترین آثار سینما به شمار میرود.

مطلب پیشنهادی

فیلم رستگاری در شاوشنگ (The Shawshank Redemption)

امروز میخواهیم به بررسی یک از بهترین فیلم های تاریخ سینما بپردازیم. فیلمی که حتی …