فواید گل گاوزبان و خواص درمانی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

فواید گل گاوزبان و خواص درمانی آن

فـواید گـل گـاوزبان و خواص درمـانی آن:

گـل گـاوزبان یک گـیاه دارویـی اسـت که دارای طبیعت گرم و نشاط آور اسـت. این گـیاه دارویـی از قدیم در طـب سنـتی ایـرانی بـرای درمـان بعضی از بـیماری ها به کار می رود این بـیماری ها شامل: فشار خون، دیابت،بـیماری های قلبی، افسردگی، بی خوابی و لاغری اسـت. این گـیاه را به صورت دم کرده اسـتفاده می کند. دم کرده گـیاه گـل گـاوزبان به همراه لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای سرماخوردگی اسـت.

فواید گل گاوزبان و خواص درمانی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

ترکیب گل گاو زبان و لیمو عمانی برای سرماخوردگی

آشنـایی با گـیاه گـل گاو زبان:

گـل گـاوزبانگـیاهی عـلفی و یـک سالـه اسـت کـه ارتـفاع سـاقه آن تا ۶۰ سـانتی مـتر می رسد، سـاقه آن شیـاردار و خـاردار و بـرگ های آن سـاده و مـخملی، و پـوشیده از تـارهای خـشن اسـت که هـنگام چـیدن گـیاه، گـزیدگی مـلایمی در دست ها احـساس می شود. ایـن گـیاه خـودرو اسـت که در دامـنه کـوه های الـبرز می روید و دارای گـونه های زیـادی اسـت. بـخش مـصرفی گـیاه برگ ها و گـل های آن اسـت.

طبـیعت گـل گاو زبان:

طبیـعت گـل گـاوزبان گـرم و تـر اسـت و ایـن گـیاه سرشار از آنـتی اکسیـدان، فـلاونـوئید، آنـتو سیانتین، اسید گـاما لـینولئیک، کـولین، ویـتامین های B، ویـتامین C، مـنیزیم، کـلسیم، آهـن و پـتاسیم می بـاشد. بـرای بـهره بـردن از خـواص درمـانی ایـن گـیاه گـل ها و بـرگ های گـل گاو زبان را خـشک می کنند و از آن بـرای تـهیه چـای و دمـنوش و عـرق گـل گاو زبـان اسـتـفاده می کنـند.

فواید گل گاوزبان و خواص درمانی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

فواید گل گاو زبان

فواید گـل گاو زبان:

برای این گـیاه، فـواید زیـادی نام بـرده اند که مـهم ترین آن ها عبارت اسـت از:

 • پـیشگیری از نوسان هـای خلقی مـرتبط با یائسگی:
  زنــان یائسه که دچار نوسانات خلقی هستند می توانن به جای اسـتفاده از درمـان های هورمـونی از مـکمل های گـل گـاوزبـان اسـتفاده کنند.
 • گـل گاو زبان یک تقویـت کننده اعـصاب و روان: دمـنوش گـل گاو زبان تقویـت کننده اعصاب و روان و حواس پنـجگانه، و نـشاط آور اسـت واختـلال حواسـرا درمـان می کنـد.
 • درمـان سرمـاخوردگی، تنگـی نفس با گـل گـاو زبان: دمـنوش گـل گاو زبان به همراه کمی لـیمو عمانـی، عـسل بـرای درمـان سرماخوردگی، تنـگی نفـس و گـلودرد، مـفید اسـت. این دمـنوش سرفـه های فـصل سرما را درمـان می کند و به صـورت مـرهمی قـوی عمل خواهـد کرد.

فواید گل گاوزبان و خواص درمانی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

گل گاوزبان برای درمان سرفه

 • گـل گـاوزبـان، سرفـه های مـزمن، وقـفه های تنفسی و آسـم های خفیـفرا درمـان می کند و می توان گـیاه گـل گـاوزبـان را با بـابونه، سنبل الـطیب، شـقایق مخلـوط نموده و دم کـرده حاصـل از ایـن چند گـیـاه را روزی ۳-۲ بـار برای درمـان سرفـه های خـشک بـنوشید.
 • درمـان وسـواس با گـل گـاو زبان: بـرای امـراض سوداوی، وسـواس و خـفقان بـهتر اسـت از گـل گاو زبـان اســتفاده کـنید.
 • گـل گاو زبان بـرای درمـان بـیماری های دهان: برگ تـازه گـل گاو زبان جـوش های چرکـین دهـان اطـفال، بـرفک، سسـتی بیـخ دنـدان را درزمان می کـند و بـرای رفـع حرارت دهـان مـوثر اسـت.
 • گـل گاو زبان برای پـیشگیری از سرطـان: یکی از خواص گـل گاو زبان ضد سرطـان بودن آن اسـت.گـل گاو زبان دارای منیـزیم بوده و از سرطـان پـیشگیری مـی کند. سرطـان های مختلف مثل پروستات، پـستان و کـبد می توانند با مصـرف گـل گـاوزبان درمـان شوند.
 • ضد روماتیـسم: گـل گاو زبان به دلیـل دارا بودن «آلـکوالویید» می تواند ضـد حساسیت، ضد رومـاتیسم و ضد الـتهاب باشد.
 • خواص گـل گاو زبان در روزهای گرم: ریختن برگ های تازه گـل گاو زبـان در سالاد، و خیـساندن گـل های تازه این گـیاه در آب و مـخلوط آن با آب لیمو و شکربرای روزهای گـرم بسیار نشاط انـگیز و خـنک کننده اسـت.
 • فـواید گـل گاو زبان برای پوست: عُصاره برگ گـل گـاوزبان ، ترکیبی نرم کننده برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش های پوستی اسـت . افشره برگ گـل گـاوزبان با مقدار مساوی آب برای خشکی و یا خارش پوست و درمـان جوش های عصبی روی پوست مفید اسـت و آن را می توان روی جوش ها مالید.

فواید گل گاوزبان و خواص درمانی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

گل گاوزبان مفید برای مو

 • خواص گـل گـاوزبان برای مو: مالیدن روغن گـل گـاوزبان به سرتان سبب کاهش بسیاری از مشکلات پوست کف سر و مو می شود.
 • گـل گاو زبان برای درمـان فولیکولیتیس: گـل گـاوزبان راه درمـانی برای فولیکولیتیس اسـت که در آن فولیکول های موی تان در اثر عفونت ملتهب می شوند و آسیب می بینند، و مو دچار ریزش می شود.
 • گـل گاو زبان برای درمـان شوره: اگر از روغن گـل گـاوزبان اسـتفاده کنید چنانچه در بخش خای قبلی سلامت پوست و مو در نمناک خواندید شوره و خارش سرتان درمـان خواهد شد و گیسوانی پر پشت و درخشان خواهید داشت.
 • مصرف گـل گاو زبان در بارداری، شیردهی و در کودکان: مصرف گـل گاو زبان در بارداری به علت داشتن آلکالوئیدها باعث آسیب به جنین می شود.زنـان باردار باید از هرگونه مصرف خودسرانه انواع جوشانده ها یا دم کرده های گـیاهی در بارداری خودداری کنند.مصرف گـل گـاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنـان شیرده و کودکان نیز مضر اسـت.
 • قاعدگی و پریود شدن: مصرف بیش از پنج روز متوالی دمنوش گـل گـاوزبان، باعث پریود شدن زنـان شود.دم کرده گـل گـاوزبان به دلیل خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی برای درمـان کمر درد و دل درد در زمان قاعدگی موثر اسـت.
 • گـل گاو زبان برای فشار خون: آنتی اکسیدان های موجود در گـل گـاوزبان سبب بهبود گردش خون می شود و فشار خون بالا را درمـان می کند.
 • گـل گاو زبان مفید برای دیابت و قند خون: دمنوش گـل گاو زبان می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.
 • کاهش ولع مصرف الکل: برای ترک اعتیاد الکل گـل گـاوزبان را امتحان کنید زیرا گـل گـاوزبان با سرکوب برخی پیام رسان های عصبی خاص، قادر اسـت ولع تان را به مصرف الکل کاهش دهد و به بهبود وضعیت خواب افراد الکلی کمک کند.
 • گـل گاو زبان برای ترک اعتیاد الکل
 • گـل گاو زبان برای درمـان بـیماری های قلبی: مصرف گـل گاو زبان سبب پـیشگیری از سکته و حمله قلبی و ناراحتی های سیستم قلبی و عروقی می شود.
 • گـل گاو زبان برای بهبود عملکرد روده: روغن گـل گـاوزبان سبب تحرکات روده ای شده و عملکرد روده ها بهبود می بخشد . افرادی دچار تنبلی روده بهتر اسـت گـل گاو زبان مصرف کنند.
 • گـل گاو زبان برای عفونت دستگاه ادراری: گـل گـاوزبان دارای مقدار بسیار زیادی پتاسیم و کلسیم اسـت که بسیار ادرار آور هستند و موجب از بین بردن عفونت ها به دنبال افزایش دفعات ادرار شده و عفونت دستگاه ادرای را درمـان می کند.
 • درمـان عفونت دستگاه ادراری با گـل گاو زبان
 • درمـان اختلال بیش فعالی: گـل گـاوزبان در درمـان اختلالات بیش فعالی بسیار مفید بوده اسـت و از انجایی که گـل گـاوزبان سبب تقویت حواس ۵ گانه می شود می تواند باعث تمرکز بیشتر و درمـان اختلال بیش فعالی شود.
 • گـل گاو زبان تصفیه کننده خون اسـت: گـل گاو زبان قدرت تصفیه کنندگی خون دارد و خون را تصفیه می کند.
 • گـل گاو زبان مفید برای آلزایمر: روغن گـل گـاوزبان سبب افزایش انتقال امواج عصبی و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر می شود.
 • مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS): روغن گـل گـاوزبان برای کاهش علائم بـیماری ام اس مانند اسپاسم عضلانی و بیحسی اندام ها موثر می باشد.
 • گـل گاو زبان برای بهبود سلامت اسـتخوان ها: گـل گـاوزبان مقدار زیادی کلسیم دارد که این کلسیم بر سلامت اسـتخوان ها در سنین میانسالی تاثیر بسیار زیادی دارد و سبب جلوگیری از پوکی اسـتخوان می شود.

فواید گل گاوزبان و خواص درمانی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

دم کردن گل گاوزبان

طریقه دم کردن گـل گاو زبان:

برای اسـتفاده از این گـیاه، مقداری گـل گـاوزبان(دو تا پنج مثقال) را با نیم لیتر آب جوش، همانند چای روی حرارت غیر مستقیم بخار کتری یا سماور بگذارید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه دم بکشد و پس از دم کشیدن، ده دقیقه بماند و بعد آن را میل کنید. تنها می توانید ۲ گرم گـل گاو زبان را به صورت دمنوش تهیه کرده و سه بار در روز مصرف کنید.

مطلب پیشنهادی

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی, مجله اینترنتی چارگوشه

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی

در این مطلب به درمـان انزال زودرس که یکی از شـایعترین مشکلات جنسی در مردان …