فواید و مزایای فیتنس و بدنسازی برای بدن

فواید و مزایای فیتنس و بدنسازی برای بدن

آنچه که باید در مورد فیتنس و بدنسازی بدانید

دوست دارید سر کار تند و تیز تر شوید؟ وقتی به خانه می آیید کمتر احساس خستگی کنید؟ بتوانید ساعاتی را به آسودگی کنار همسرتان بگذرانید؟ یا حتی بتوانید بدون احساس گناه شیرینی بخورید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، ورزش چاره ی کارتان است! فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر به دنبال انگیزهای برای شروع یک برنامه ی ورزشی هستید یا میخواهید تمرینات خود را به صورت منظم از سر بگیرید، در این مقاله ۱۰ نکته درمورد ورزش فیتنس و بدنسازی برایتان عنوان میکنیم که امیدواریم بتواند انگیزه ی لازم را در شما ایجاد کند.

 

فواید و مزایای فیتنس و بدنسازی برای بدن

 

۱. ورزش قوای مغزی را تقویت میکند.

دیوید اَتکینسون، مربی حرفه ای بدنسازی اعتقاد دارد که ورزش نه تنها باعث تقویت بنیه و جسم شما میشود، بلکه به عملکرد مغزتان هم کمک میکند. ورزش سطح انرژی بدن را بالا برده و همچنین میزان سروتونین موجود در مغز را که باعث افزایش، کارکرد آن میشود را نیز افزایش میدهد. آشکار است که کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا ورزش میکنند، کارایی بسیار بالاتری در محل کار دارند. شرکت ها و کمپانی هایی که ساعات اتلاف وقت و مرخصی های استعلاجی کارکنان شان کمتر باشد، نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمتری متقبل میشوند، بلکه در کل پیشرفت بیشتری نیز در کار خواهند داشت.

 

۲. جنبش و تکاپو، استرس را از بین میبرد.

 

به همان اندازه که فکر و خیال ورزش کردن ممکن است باعث ایجاد استرس در شما شود، وقتی کار تمرینات تان را شروع کردید، در کلیه ی جنبه های زندگی با استرس بسیار کمتری مواجه خواهید شد. سدریک بریانت روانشناس ورزشی عقیده دارد، ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی حواس افراد را از آشفتگی ها و فشارهای روحی روانی به طرز مثبتی پرت میکند. او همچنین میگوید ورزش خلق و خو را بهتر کرده و از بروز افسردگی جلوگیری میکند. شما تنها کسی نیستید که میتواند از خوشبختی و فقدان استرس در زندگی لذت ببرد. هرچه استرستان کمتر باشد، تند مزاجی و زود رنجیتان نیز کمتر خواهد شد و این مسئله باعث تقویت رابطه تان با همسر، فرزندان و دوستانتان خواهد شد.

 

فواید و مزایای فیتنس و بدنسازی برای بدن

۳. ورزش به شما انرژی میدهد.

 

ممکن است تعجب کنید که چطور ۳۰ دقیقه در روز ورزش کردن میتواند کل روزتان را تغییر دهد. وقتی طی ورزش، اندورفین به جریان خونتان وارد میشود، بقیه ی روز احساس انرژی بیشتر خواهید داشت. و وقتی قدرت و استقامت بدنی تان را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مثل حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد. این مسئله باعث میشود در طول روز بسیار پرانرژی تر باشید. یکی از مهمترین بهانه های افراد که به مشاوران ورزشی مراجعه میکنند این است که برای ورزش کردن خسته هستند. متخصصین عقیده دارند با آنکه ورزش در ابتدای کار ممکن است خستگی شما را بیشتر کند، اما این وضع خیلی دوام نمی آورد. احساس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مثل خستگی های عادی روزمره نیست. بعلاوه وقتی بدنتان به ورزش عادت کرد، میزان انرژیتان روز به روز بیشتر خواهد شد.

 

۴. پیدا کردن کمی وقت برای ورزش چندان هم دشوار نیست.

 

اَتکینسون اعتقاد دارد که کلید کار این است که از زمانتان بهتر و عاقلانه تر بهره گیرید. باید با یک تیر دو نشان بزنید. فرزندانتان را به پارک ببرید یا با آنها به دوچرخه سواری بروید. با اینکار نه تنها کمی فعالیت بدنی انجام دادهاید بلکه از بودن کنار خانواده هم لذت برده اید. با بچه ها به شنا بروید. حتی قایم موشک بازی با آنها هم نوعی فعالیت فیزیکی به شمار میرود و بهتر از هیچ است. با همکارانتان قرار پیاده روی و گلف بگذارید. این فکر را از ذهنتان دور کنید که برای ورزش کردن حتماً باید به باشگاه بروید و روزی یک ساعت در آنجا مشغول به تمرین شوید. با اضافه کردن کمی فعالیت بدنی به کارهای روزانه تان به همان میزان به سلامت جسمتان کمک خواهید کرد. اتکینسون میگوید، همه باید حداقل ۲۰ دقیقه در روز فعالیت جسمانی درحد ورزش داشته باشند. گاهی اوقات ۱۰ دقیقه طناب زدن از ۲۰ دقیقه پیاده روی یا دو بهتر است. جارو برقی کشیدن خانه در صبح، بردن بچه ها به پارک در بعد از ظهر و کمی پیاده روی با همسرتان هنگام شب میتواند روزی بسیار فعال را برایتان بسازد.
دستورالعمل های جدید دولت عنوان میکند که برای کاهش وزن و حفظ آن، باید حداقل روزی ۶۰ دقیقه ورزش کنید، اما برای حفظ سلامتی و استفاده از فواید ورزش در مقابله با بیماری ها، روزی نیم ساعت هم کفایت میکند.

 

فواید و مزایای فیتنس و بدنسازی برای بدن

 

۵. ورزش به ایجاد رابطه هاکمک میکند.

 

مطمئناً ورزش کردن به همراه کسی دیگر، همسر، خواهر یا برادر، یا یک دوست، در تقویت رابطه تان با او بسیار مثمر ثمر خواهد بود. علاوه بر این متخصصین عقیده دارند که ورزش اگر به صورت جمعی یا دو نفره انجام شود، لذت بخش ترمیشود. به همین خاطر برنامه ای بریزید که هر شب بعد از شام با همسرتان به پیاده روی بروید. با خواهر یا برادرتان یا دوستتان هم برنامه ی تنیس بگذارید یا با هم به باشگاه ایروبیک بروید. کسانی که برای ورزش کردن خود یک همراه دارند، نسبت به کسانی
که تنهایی ورزش میکنند، در ادامه ی تمرینات خود پایدارتر هستند و بیشتر به اهدافشان دست پیدا میکنند.

 

۶. ورزش از بروز بیماریها جلوگیری میکند.

 

تحقیقات نشان داده است که ورزش میتواند بروز بیماریهای قلبی، سکته، فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو، پوکی استخوان، ورم مفاصل، و از دست رفتن حجم عضلانی را کندتر کرده یا از آن جلوگیری کند. ورزش همچنین پیر شدن را هم آسانتر میکند. سدریک بریانت عقیده دارد، از آنجا که ورزش باعث تقویت عضلات و مفاصل میشود، از بسیاری از دردهای دوران میانسالی که به خاطر عدم فعالیت فیزیکی ایجاد میشود، میکاهد. ورزش همچنین باعث تقویت سیستم دفاعی بدن نیز میشود و به همین دلیل کمتر به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا خواهید شد. بریانت میگوید، هیچ نوع بیماری خاصی وجود ندارد که ورزش کردن روی آن تاثیر مثبت نداشته باشد.

فواید و مزایای فیتنس و بدنسازی برای بدن

۷. فیتنس قلبتان را تقویت میکند.

 

بریانت عقیده دارد ورزش نه تنها به مقابله با بیماریها مقابله میکند، بلکه قلبتان را هم تقویت میکند. و این مسئله باعث میشود ورزش کردن یا سایر فعالیتهای فیزیکی روزانه تان، برایتان ساده تر شود. او میگوید، قلب شما و سیستم قلبی – عروقی تان، با ورزش بسیار کارآمدتر عمل خواهند کرد و قلبتان پلاک های کمتری خواهد ساخت.  وقتی قلب قدرت بیشتری پیدا کرد، برای ایجاد همان مقدار نیرو، لازم نیست آنقدر تند بتپد. فقط پس از چند روز از شروع تمرینات تان، بدن خود را با این محرکات جدید هماهنگ. میکند و ورزش برایتان ساده تر خواهد شد و خستگی کمتری احساس خواهید کرد. تنفستان نیز حین ورزش بهتر میشود.

 

۸. ورزش اجازه میدهد بیشتر بخورید.

 

حجم عضلانی کالری بیشتری نسبت به چربیهای بدن میسوزانند. از این رو، هر چه عضلات بدنتان بیشتر باشد، میزان سوخت و ساز بدنتان حین استراحت بیشتر خواهد شد. و وقتی هم که ورزش میکنید کالری بیشتری میسوزانید. اینها به این معناست که وقتی به طور منظم ورزش میکنید میتوانید هر از گاهی از شیرینی جات یا شکلات هایی که. دوست دارید، نه دزدکی، بخورید. وقتی مداوم ورزش کنید باعث نمیشود که با خوردن یک شیرینی ۱۰ قدم به عقب برگردید.

 

فواید و مزایای فیتنس و بدنسازی برای بدن

 

۹. ورزش کارائی تان را بالا میبرد.

 

بعد از چند هفته ورزش منظم، ممکن است لباستان طور دیگری در تنتان بایستد و احساس کنید که شکل ماهیچه هایتان متفاوت شده اند. ورزش مداوم عضلات و ماهیچه هایتان را تقویت میکند، انعطاف پذیریتان را بیشتر میکند، و کارایی کلی تان را هم ارتقاء میدهید. بریانت در این زمینه میگوید، عضلاتتان خیلی کارآمدتر کار میکنند و استقامت تان بالاترخواهد رفت. همچنین زمان واکنش و توازن بدنتان هم تقویت خواهد شد.

 

۱۰. کاهش وزن مهمترین هدف نیست.

 

یکی از مهمترین دلایل ورزش کردن برای خیلی از افراد کم کردن وزن است. اما مطمئناً این تنها فایده ی یک برنامه ی ورزشی نیست. بریانت میگوید، کاهش وزن برای آن دسته از افرادی که به تازگی تمرینات ورزشی خود را شروع کردهاند، هدفی دراز مدت است و این میتواند تا قسمتی ناامید کننده باشد. مردم معمولًا اگر نتوانند سریع نتیجه بگیرند، قادر به ادامه ی کار نیستند. از این رو بریانت عقیده دارد که، مردم علاوه بر کاهش وزن باید بر فوایدی که ورزش میتواند کاراییتان در کارهای روزانه داشته باشد نیز فکر کنند. این هم میتواند انگیزهای برای ادامه ی راهشان باشد. وقتی برنامه ی ورزشی تان را شروع میکنید، هر هدفی که از کاهش وزن در ذهنتان باشد، نباید بگذارید که تنها هدفتان باشد. سعی کنید برای انرژی بیشتری که به شما میدهد، برای اینکه استرستان را کم میکند و قوای جسمانیتان را تقویت میکند به سراغ ورزش بروید. وقتی این اهداف باهم در ذهنتان باشد، خیلی زود ورزش قسمتی از زندگیتان خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

اصول انجام فعالیت های ورزشی

اصول انجام فعالیت های ورزشی پیش از اقدام به فعالیت های ورزشی باید بدن را …