فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

مدیتیشن پیاده روی و یا همان (walking meditation) فوایدی دارد که تا به حال آن توجه نکرده بودیم. شاید وقتی حرفت از مدیتیشن شود در ذهن ما فردی که چهار زانو نششته و دستان خود را روی پاهای خود گذاشته و با چشمانی بسته نفس های عمیق می کشد.
اما آیا تا به حال درباره مدیتیشن پیاده روی شنیده بودید و اینکه چه فوایدی برای شما و سلامتی تان دارد؟
با چارگوشه همراه باشید تا بیشتر در باره مدیتیشن پیاده روی بدانیم.

فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

مدیتیشن پیاده روی چیست؟

اگر شما به دور یک دایره راه بروید و یا به عقب و جلو راه بروید و آداب مدیتیشن را رعایت کنید می شود مدیتیشن پیاده روی. این نوع مدیتیش ممکن است که در یک مسیر خطی طولانی هم اتفاق بیوفتد.

سرعت راه رفتن شما بستگی به تکنیک خاصی که به کار میگیرید. این نوع مدیتیشن بین جلسات مدیتیشن نشسته اتفاق می افتد. تکنیک ها می توانند بسیار گسترده باشند.

نمونه هایی از مراقبه های پیاده روی عبارتند از:

کینین

تروادا

ویپاسانا

 

در ادامه به فواید مدیتیشن پیاده‌روی میپردازیم.

 

روان سازی جریان خون

مدیتیشن پیاده‌روی اغلب به افرادی که مدت طولانی می نشینند پیشنهاد می شود. تمرین پیاده روی به جریان خون به خصوص در پاها کمک می کند. این کار به کاهش احساسات کسالت و یکنواختی کمک می کند.

اگر مجبور هستید که برای انجام کارهای طولانی در یک جا بنشینید، این تمرین به شما برای دوباره انرژی گرفتن بسیار کمک می کند.

فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

 

بهبود هضم غذا

پیاده روی بعد از خوردن غذا روشی خارق العاده برای تقویت سیستم گوارش است به خصوص اگر احساس سنگینی یا سیری بیش از حد می کنید.

پیاده روی کمک می کند تا غذا در سیستم گوارش شما به جریان بیافتد و حتی از یبوست جلوگیری کند.

 

کاهش اضطراب

مدیتیشن نشسته برای دور شدن از اضطراب و نگرانی بعد از کار بسیار کمک کننده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ در بزرگسالان نشان داد که پیاده روی در کاهش علائم اضطراب بسیار موثر است.

اما پیاده روی محض چنان که باید و شاید اثر نمی گذارد و اگر این پیاده روی را با مدیتیشن ترکیب کنیم این اثر گذاری چندین برابر می شود. به این صورت که شما اگر قبل یا بعد از پیاده روی مدیتیشن کنید هم به اندازه کافی در شما اضطراب و استرس را کاهش می دهد.

فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

 

بهبود قند خون

یک مطالعه با جامعه آماری کوچک در سال ۲۰۱۶ نشان داد که یک عمل مدیتیشن پیاده روی مبتنی بر بودایی بر میزان قند خون و گردش خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تأثیر مثبت دارد.

دو گره از افراد به مدت ۳۰ دقیقه، ۳ بار در هفته به مدت ۱۲ هفته پیاده روی آگاهانه و پیاده روی معمولی را تمرین کردند. گروهی که عمل پیاده روی بودایی (آگاهانه) را انجام دادند نسبت به گروهی که پیاده روی سنتی (معمولی) را انجام می دادند، پیشرفت بیشتری نشان دادند.

 

کاهش میزان افسردگی

هرچه سن بالا می رود تحرک نقش پرنگ تری به خود میگیرد. ورزش منظم به افزایش سطح تناسب اندام و بهبود خلق و خو کمک می کند که در کهن سالی این امر به مرور کم رنگ می شود و از زندگی روزمره کنار گذاشته می شود.

طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۴ ، افراد مسن بعد از تمرین مدیتیشن پیاده روی با ۳ بار در هفته به مدت ۱۲ هفته علائم افسردگی کمتری داشتند. البته جریان خون این سالمندان به مراتب بهتر از زمان قبل از تمرین پیاده روی شده بود.

فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

 

بهبود سلامت زیستی (بهزیستی)

اگر امکان این را داشته باشید که در یک فضای باز مثل پارک، بوستان، باغ پیاده‌روی را انجام بدهید، قطعا تاثیر به سزای در سلامت روان و زندگی شما خواهد گذاشت.

در ژاپن برای آرام سازی و بهبود فعالیت مغزی مکانی وجود دارد بعنوان حمام جنگل که بسیار معروف است. افرادی که به مدت ۱۵ دقیقه در یک جنگل بامبو قدم می زدند روحیه شان بهبود بخشیده بود و  سطح اضطراب و فشار خون در آنها بسیار کم شده بود.

 

بهبود کیفیت خواب

در سال اخیر تحقیقات دانشمندان نشان داده است که برای بهبود روند زندگی نیاز نیست که ورزش های سخت و شدید انجام بدهید، بلکه کافی است یک روند ساده و مداوم را در ورزش کردن پیش بگیرد قطعا تاثیرات ثبت آن را در زندگی تان حس خواهی کرد.

پیاده روی به بهبود انعطاف پذیری و کاهش فشار عضلات کمک کند، بنابراین از نظر جسمی احساس بهتری خواهید داشت.

بعلاوه، به احتمال زیاد احساس اضطراب و استرس را کاهش خواهد داد، به خصوص اگر مدیتیشن پیاده روی را صبح انجام بدهید. این احساس خوب که از صبح همراه شما است باعث می شود که شب خوابی راحت و زیبا داشته باشید.

فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

 

ورزش را لذت بخش می کند

محققان در سال ۲۰۱۸ به نقل از منبع معتبر، دریافتند که افرادی که هنگام انجام ۱۰ دقیقه پیاده روی روی یک تردمیل به یک آهنگ ملایم و گوش نواز گوش می دادند، فعالیت ورزش برایشان لذت بخش تر شده بود

بنابراین همراه کردن فعالیت ورزشی با یک کار لذت بخش دیگر باعث می شود که ورزش بسیار اثر گذار تر شود به این دلیل که ما رغبت بیشتر برای ادامه دادن به آن فعالیت می پردازیم.

 

افزایش خلاقیت

تمرین ذهن آگاهی ممکن است شفافیت و تمرکز بیشتری به الگوهای فکری شما ببخشد، که به نوبه خود می تواند خلاقیت را تحریک کند.

ورزش می تواند مهارت های حل مسئله و پرورش ایده را تقویت می کند و باعث می شود که خلاقیت را در کسب و کار خود افزایش دهید.

 

تقویت حفظ تعادل

یک مطالعه از سال ۲۰۱۹ در دانشگاه سریناخارینوویروت در مورد زنان مسن نشان می دهد که مدیتیشن پیاده روی  می تواند تعادل بهتری در هنگام راه رفتن ایجاد کند. محققان می گویند که این کار باعث ایجاد آگاهی و هماهنگی مچ پا با سایر ارگان های درگیر می شود.

فواید مدیتیشن پیاده روی برای خواب، فعالیت، روابط و خیلی چیز های دیگر

 

منبع

healthline

مطلب پیشنهادی

اصول انجام فعالیت های ورزشی

اصول انجام فعالیت های ورزشی پیش از اقدام به فعالیت های ورزشی باید بدن را …