فواید سیب زمینی برای ورزشکاران چیست؟

 

فواید سیــب زمینی برای ورزشکاران چیست؟

امروزه سیــب زمینی یکی از اصلی ترین غذاهای دنیاســت. انواع مختلفی از غذاهایی که توسط سیــب زمینی درست می شود وجود دارد که مخصوص هر منطقه و کشور هستنــد. ولی آیا این ماده غذایی فوایدی هم دارد؟ پاسخ مثبت اســت و در این مقاله می خواهیم در مورد خواص آنها صحبت کنیم .

سیــب زمینی ها غده های خوراکی هستنــد،که در سراسر جهانی در دسترس اســت.آنها را با هزینه ی پایینی میتوان پرورش داد و همچنین آنها غنی از مواد غذایی هستنــد و وعده ی غذایی خوش مزه ای را می توان با آنها درست کرد. سیــب زمینی در سال های اخیر، به دلیل علاقه ی عموم به مواد غذایی با کربو هیدرات پایین،شهرت خود را از دست داده اســت.

با این حال فیبر،ویتــامیـن،مواد معدنی و مواد فیتو شیمیایی که سیــب زمینی دارد به پیشگیری از بیماری ها کمک می کنــد و برای سلامتی انسان مفید اســت. 10000 سال پیش سیــب زمینی برای اولین بار در رشته کوه های آنــد در آمریکای جنوبی پرورش داده شد، سپس کاوشگران اسپانیایی در اوایل قرن 16 آن را به اروپا معرفی کردنــد.امروزه سیــب زمینی بزرگترین محصول گیاهی در ایالات متحده آمریکا می باشد،به طوری که سالانه هرنفر به طور متوسط 55پونــد یا 35 کیلوگرم سیــب زمینی مصرف می کنــد.

این آمار بر اساس مرکز دانش MNT در بخشی از مجموعه مقالات در مورد مزایای سلامتی غذاهای مشهور آمده اســت.

فواید سیب زمینی برای ورزشکاران چیست؟

حقایقی راجع به سیــب زمینی:

  • در این جا نکاتی کلیدی راجع به سیــب زمینی مشاهده خواهیم کرد و در متن اصلی اطلاعات بیشتری بدست می آوریم.
  • برخی از شواهد حاکی ازاین اســت که سیــب زمینی به کاهش التهاب و یبوست کمک می کنــد.
  • یک سیــب زمینی با سایز متوسط تقریبا 164 کالری دارد که 30 درصد از ویتــامیـن ب-6 که در روز لازم اســت را فراهم می کنــد.
  • یک سیــب زمینی پخته شده در یک روز زمستانی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه اســت،شما را گرم می کنــد و مواد معدنی زیادی را دارا می باشد.

فوایدسیــب زمینی

سیــب زمینی می توانــد وعده ی غذایی سالمی باشد به شرطی که درست پخته شود.

خوردن زیاد میوه و سبزیجات بر سلامتی تاثیرات مثبتی می گذارد و خطر ابتلا به بیماری هایی که به شیوه ی زنــدگی مربوط می شونــد را کاهش می دهد.

سیــب زمینی حتی زمانی که پخته می شود شامل مواد معدنی مهمی اســت پس بر روی سلامتی انسان به شیوه های متفاوتی تاثیر می گذارد.

در اینجا ما به 10 خاصیت که در آن سیــب زمینی ممکن اســت به شیوه زنــدگی سالم، از جمله جلوگیری از پوکی اســتخوان، حفظ سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به عفونت منجر شود اشاره می کنیم.

1) سلامت اســتخوان

آهن ، فسفر ،منیزیم و روی در سیــب زمینی به حفاظت ساختار اســتخوان در بدن کمک می کنــد. آهن و روی نقش مهمی در تولید و بلوغ کلاژن دارنــد.
فسفر و کلسیم هر دو در ساختار اســتخوان نقش اساسی دارنــد ،ولی ضروری اســت که میزان این 2 ماده ی معدنی را برای ساخت اســتخوان متعادل کنیم.فسفر زیاد و کلسیم کم به از دست دادن بافت اســتخوانی منجر می شود و پوکی اســتخوان به وجود می آورد.

2) فشار خون

مصرف مقدار کمی سدیم برای داشتن فشار خون طبیعی و سالم ، نیاز اســت ولی مصرف پتاسیم نیز به همین انــدازه اهمیت دارد. پتاسیم باعث اتساع عروق یا گشاد کردن رگ های خونی می شود.
بر اساس بررسی های آزمایش ملی سلامتی و تغذیه کمتر از 2 درصد افراد بالغ آمریکایی روزانه 4.700 میلی گرم پتاسیم پیشنهادی را دریافت می کننــد.
پتاسیم ،کلسیم و منیزیم همگی در سیــب زمینی وجود دارد. ثابت شده اســت که این ها می تواننــد به طور طبیعی فشار خون را کاهش دهنــد.

3)سلامت قلب

فیبر موجود در سیــب زمینی ،پتاسیم،ویتــامیـن سی و ویتــامیـن ب-6 و هم چنین میزان کم کلسترول موجود در آن همگی به سلامت قلب کمک می کننــد.
سیــب زمینی حاوی مقدار قابل توجهی فیبر اســت، فیبر به کاهش مقدار کلسترول خون ودر نهایت به کاهش خطر بیماری های قلبی منجر می شود.
بر اساس بررسی های آزمایش ملی سلامتی و تغذیه مصرف روزانه ی بیشتر پتاسیم و دریافت سدیم کمتر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

4) التهاب:

کولین یک ماده معدنی حاضر در سیــب زمینی می باشد.این ماده به حرکات ماهیچه ها،حالت روحی،یادگیری و حافظه کمک می کنــد.
این ماده هم چنین به این موارد کمک می کنــد:
تقویت ساختار سلولی
انتقال پالس های عصبی
ارتقای مغز
یک سیــب زمینی بزرگ57 میلی گرم کولین دارد یک مرد بالغ 550 میلی گرم و یک خانم بالغ 425 میلی گرم کولین به طور روزانه نیاز دارنــد.

فواید سیب زمینی برای ورزشکاران چیست؟

5) سرطان:

سیــب زمینی حاوی فولیت اســت. فولیت نقش اساسی در بازسازی و سنتز و ساخت دی ان ای دارد پس در بسیاری از سرطان هایی که جهش در دی ان ای باعث آنها می شود مفید اســت.
فیبر موجود در سبزیجات و میوه ها مثل سیــب زمینی ریسک سرطان روده را کاهش می دهد.
ویتــامیـن سی و کورستین که مثل آنتی اکسیدان عمل می کننــد از بدن در مقابل اسیــب های رادیکال های آزاد دفاع می کنــد.
سیــب زمینی بنفش چگونه از سرطان کولون(روده بزرگ)جلوگیری می کنــد؟
تحقیقات اخیر نشان می دهد که سیــب زمینی بنفش از التهاب و سرطان روده جلوگیری می کنــد.

6) گوارش غذا و قاعده ی آن:

فیبر موجود در سیــب زمینی از یبوست جلوگیری می کنــد و یک نظم و قاعده برای گوارش غذا ایجاد می کنــد.

7) کنترل وزن و احساس سیر بودن

سیــب زمینی موجود در رژیم های غذایی عامل مهمی در کنترل و کاهش وزن می باشد.آنها مثل توده های پر حجمی در سیستم گوارش هستنــد که به شما احساس سیری می دهد و اشتها را کاهش می دهنــد پس شخص برای مدت طولانی تری احساس سیری می کنــد و میل کمتری به دریافت کالری بیشتر خواهد داشت.

8) سوخت و ساز:

سیــب زمینی منبع خبی برای ویتــامیـن ب-6 می باشد. که این ویتــامیـن نقش اساسی در سوخت و ساز انرژی از طریق شکستن کربوهیدرات ها و پروتئین ها به گلوکز و آمینو اسید می باشد. این واحد های کوچک تر برای بهره وری انرژی بهتر عمل می کننــد.

9) پوست:

کلاژن سیستم محافظ پوست می باشد.ویتــامیـن سی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنــد و از آسیــب سلول های پوست ناشی از نور خورشید ،آلودگی و اســتعمال دخانیات ،جلوگیری میکنــد.
هم چنین ویتــامیـن سی به کلاژن کمک می کنــد تا چروک های پوستی را از بین ببرد و ساختار پوستی را در سراسر بدن تقویت کنــد.

10) سیستم ایمنی:

تحقیقات نشان می دهد که ویتــامیـن سی می توانــد باعث جلوگیری از خشونت و کاهش دوره ی سرماخوردگی شود.سیــب زمینی منبع خوبی برای ویتــامیـن سی می باشد.

فواید سیب زمینی برای ورزشکاران چیست؟

مواد غذایی سیــب زمینی

این که سیــب زمینی چه قدر برای ما مفید اســت بستگی به مواردی از جمله مواد اضافه شده به آن و نحوه ی طبخ آن بستگی دارد.

روغن،خامه ی ترش و کره همگی دارای مقادیر زیادی کالری می باشد ولی سیــب زمینی خالص به تنهایی کالری کمی دارد.

سیــب زمینی هم چنین دارای مواد غذایی مهمی از جمله ویتــامیـن سی،ویتــامیـن ب-6 و مواد معدنی زیادی می باشد.

100 گرم یا 3.5اونس وزن یک سیــب زمینی متوسط می باشد.این مقدار سیــب زمینی سفید پخته شده با پوست شامل موارد زیر می شود :

94 کالری
0.15 گرم چربی
0گرم کلسترول
21.08 گرم کربوهیدرات
2.1 گرم فیبر
2.10 گرم پروتئین
10 میلی گرم کلسیم
0.64 میلی گرم آهن
27 میلی گرم منیزیم
75 میلی گرم فسفر
544 میلی گرم پتاسیم
12.6 میلی گرم ویتــامیـن سی
0.211 میلی گرم ویتــامیـن ب-6
38 میکرو گرم فولیت

فواید سیب زمینی برای ورزشکاران چیست؟

سیــب زمینی هم چنین دارای نیاسین،کولین و روی می باشد.انواع خاص سیــب زمینی در انواع مواد معدنی شان به صورت جزیی تفاوت دارنــد.

سدیم:

همه ی سیــب زمینی های فراوری نشده مقدار کمی سدیم دارنــد.(فقط 10 میلی گرم در هر 100 گرم یا 3.5 اونس) که کمتر از یک درصد سدیم پیشنهادی برای مصرف روزانه می شود.ولی این آمار برای محصولات فراوری شده سیــب زمینی مثل سیــب زمینی سرخ کرده یا چیپس سیــب زمینی صدق نمی کنــد.

اسید چرب آلفا:

سیــب زمینی هم چنین شامل ترکیبی به اسم اسید چرب آلفا می باشد که به بدن کمک می کنــد تا گلوکز را به انرژی تبدیل کنــد.

هم چنین منابعی اظهار داشتنــد که اسید چرب آلفا می توانــد تا مقدار گلوکز خون را کنترل کنــد، به اتساع شریان ها کمک کنــد ، در بیماران دیابتی از بیماری تورینه(شبکیه چشم)جلوگیری کنــد و از مشکلات دستگاه عصبی و مغز پیشگیری کنــد.

کورستین:کور ستین یک فلاونوئید اســت که در پوست سیــب زمینی یافت می شود و به نظر می رسد دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باشد باعث می شود که از آسیــب دیدن سلول ها ی بدن به خاطر وجود رادیکال های آزاد جلوگیری شود.

فلاونوئید ها نوعی ماده مغذی اساسی و ارگانیک هستنــد که به نظر می رسد که به جلوگیری از بیماری ها کمک کنــد.

آنتی اکسیدان ها: سیــب زمینی شامل ویتــامیـن سی اســت ،که مثل یک آنتی اکسیدان عمل می کنــد. آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از آسیــب های سلولی و سرطان و هم چنین به داشتن گوارشی سالم و عملکرد های قلبی عروقی طبیعی کمک می کننــد.

فیبر: فیبر موجود در سیــب زمینی به داشتن گوارش سالم و گردش مواد غذایی در بدن کمک می کنــد.

فواید سیب زمینی برای ورزشکاران چیست؟

نکات مهم:

بیش از نیمی از سیــب زمینی های ایالت متحده ی آمریکا برای درست کردن USDA بر اساس سیــب زمینی سرخ کرده به فروش می رسد ،در صورتی که این روش تنها روش یا بهترین گزینه برای طبخ سیــب زمینی نیست . راه های مختلفی برای تبدیل سیــب زمینی به یک وعده غذایی سالم وجود دارد.

مطلب پیشنهادی

فواید عرق نعنا

فواید عرق نعنا عرق نعناع یکی از بهترین و مفیدترین عرقیات گیاهی موجود در طبیعت …