عوارض بارداری در سنین بالا

عوارض بارداری در سنین بالا

امروزه بعضی از زوج‌های به دلایل مختلف از بچه دارشدن در سنین مناسب باروری خودداری کرده در حالی که از عوارض احتمالی که آنها و فرزندشان را تهدید می‌کند، خبری ندارند.

زنانی که از ۳۵ سالگی به بالا بچه‌دار می‌شوند، باید تبعات احتمالی و گاه خطرناک آن را بپذیرند. به گفته کارشناسان، مشکلات حاملگی پس از ۳۵ سالگی افزایش می‌یابد و از ۴۰ سالگی به بالا این خطرات تشدید می‌شود. باردار شدن در سنین بالای ۳۵ سال به ویژه برای نخستین بارداری خطر سقط جنین، مشکلات جنینی و کروموزومی و بیماری‌های مربوط به حاملگی را افزایش می‌دهد.

بهترین محدوده سنی برای باردار شدن ۲۰ تا ۲۹ سالگی است و حاملگی در خارج از این محدوده با خطرات و عوارضی همراه است.

امروزه حاملگی پس از ۳۵ سالگی را به عنوان حاملگی پرخطر در نظر می‌گیرند. سنی که پس از آن، خطرات و عوارض بارداری، ناهنجاری‌ها و مرگ و میر مادر و جنین در آن افزایش پیدا می‌کند. در حالی که بسیاری از زنان برای ایجاد شرایط زندگی بهتر قبل از تولد نخستین فرزند خود، بارداری را به تأخیر می‌اندازند، تحقیقات تازه نشان می‌دهند به تعویق انداختن حاملگی تا سنین ۳۰سالگی، دوران بارداری را با دشواری‌ها و مخاطراتی همراه می‌کند.

اما چه مشکلی ممکن است بوجود بیاید؟

با ما در مجله اینترنتی چارگوشه همراه باشید تا عوارض بارداری در سنین بالا را بررسی کنیم.

 

عوارض بارداری در سنین بالا

عوارض بارداری در سنین بالا

 

ایا سن بر روی بارداری اثر دارد؟

اگر چه بارداری در سنین بالا، می تواند زایمان خوبی داشته باشد، اما بارداری در سن بالا خطر مشکلات بهداشتی را افزایش می دهد و بعضی از این موارد ممکن است در زمان بارداری خود را نشان دهند. هرچقدر که سنتان بالاتر باشد احتمال شرایطی چون دیابت بارداری و فشار خون بالا افزایش می یابد، این وضعیت ها می تواند خوب پیش رفتن بارداری و زایمان و همچنین سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد.
متاسفانه بسیاری از سقط ها و بارداری های خارج رحمی در زنان با سن بالا متداول تر هستند، میزان سقط به طور یکنواخت افزایش می یابد، بنابراین تا سن ۴۵ سالگی احتمال سقط جنین در موارد لقاح طبیعی با تخمک های خودتان نسبت به تخمک های دهنده یک تا دو برابر بیشتر است.

 

 مشکلات بارداری در سنین بالا چیست؟

• بارداری های چندتایی، چه لقاح طبیعی و چه در نتیجه لقاح کمک شده
• دیابت بارداری
• گیر افتادن جفت
• تشنج بارداری
• قطع جفت

• اختلالات کروموزومی

• فشار خون بالا
• دیابت
• خونریزی
• زایمان زودرس
• بزرگی بیش از حد جنین

عوارض بارداری در سنین بالا

ازمایشات بارداری در سنین بالای ۳۵سالگی

 

خطر سندرم داون  و بارداری

• ۲۰ سال، یک مورد در هر ۱۵۰۰ بارداری
• ۳۰ سال، یک مورد در هر ۹۰۰ بارداری
• ۴۰ سال، هفت مورد در هر ۱۰۰ بارداری
به تمامی زنان باردار انجام تست غربالگری بیماری های ژنتیکی به منظور شناسایی و پیشگیری از ناهنجاری های کروموزومی توصیه می شود، وقتی که از خطرات احتمالی وارده بر نوزاد مطلع شوید سنتان را برای باردار شدن در نظر خواهید گرفت.
اگر آزمایشات دیگر همانند آمنیوسنتز (بزل مایع آمنیوتیک) یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی (پرده جنینی) پیشنهاد شود، نیازی نیست که آن ها را انجام دهید. اگر نسبت به انجام آن ها مطمئن نیستید با ماما یا مشاور خود صحبت کنید.
احتمال رخداد نقایص مادرزادی غیر کروموزومی همانند ناهنجاری های قلبی در نوزادان متولد شده از بارداری در سنین بالا، کمی بیشتر است، این موارد در زمان اسکن بررسی ناهنجاری ها در اواسط بارداری چک می شود.
بعضی نوزادان متولد شده از بارداری در سنین بالا، در زمان تولد وزن کم تری دارند چرا که رشد جنین محدود می شود، اگر بالای ۳۵ سال دارید احتمال زایمان زودرس هم در شما بیشتر خواهد بود که می تواند روی سلامت نوزاد بعد از بارداری اثر بگذارد.
اگرچه خطر مرده زایی همچنان کم است (تقریبا حدود یک درصد)، بعضی از این مشکلات علت متداول تر بودن مرده زایی در بارداری های بالای ۴۰ سال را توجیه می کنند، خطر آن در حدود هفته ۴۱ بارداری حداکثر خواهد بود.

 

عوارض بارداری در سنین بالا

خطرات حاملگی در سن بالا

 

توصیه های بعد از باردار شدن در سنین بالا

– مراجعه منظم و طبق تاریخ تعیین شده به پزشک برای دریافت مراقبت دوران بارداری الزامی است.
– نحوه اندازه گیری و علائم بالا رفتن فشار خون و قند خون را از پزشک خود حتما یاد بگیرید و مدام از این نظر خود را چک کنید.
– حتما در هفته های مقرر که پزشکتان به شما تذکر می دهد جهت بررسی جنین از نظر ابتلا به سندرم داون (منگولیسم) و دیگر اختلالات و ناهنجاری ها، برای سونوگرافی و آزمایش مراجعه کنید.
– برای انجام زایمان به مراکز مجهزتر و تخصصی تر مراجعه نمایید تا اگر هنگام زایمان مشکلی برای شما یا نوزادتان پیش آمد، امکانات لازم در اختیار باشد.

و در اخر

بالا رفتن سن ازدواج باعث شده است که خیلی‌ها دیر بچه ‌دار شوند یا دیرتر از معمول به فکر بچه‌ دار شدن بیفتند. محققان می‌گویند در قرن بیست و یکم، تقریبا یک نوزاد از هر ۱۰ نوزاد، از مادری متولد می‌شود که بیشتر از ۳۵ سال سن دارد.

اگر شما هم جز این افراد هستین به شما توصیه میکنیم که قبل از بارداری حتما با یک متخصص خوب مشورت کنید و بعد تصیم به بارداری بگیرید تا برایتان مشکلی پیش نیاید و از سلامت خود و نوزادتان مطمئن شوید .

 

ممنون که ما را در مجله اینترنتی چارگوشه دنبال میکنید.